Roboty či robotické ramená nie sú výdobytkom posledných mesiacov a bežnou súčasťou sú už napríklad v automobilkách. Svoje uplatnenie si však môžu nájsť aj v stavebníctve. V tomto odbore je aktuálnou novinkou robot SAM, ktorého pracovný výkon je mnohonásobne vyšší a za deň položí na stavbe až 3000 tehál.

Robotická ruka zostrojená v New Yorku firmou Construction Robotics je momentálne stredobodom pozornosti medzi stavebnými firmami, ktoré prilákala najmä svojou efektivitou práce. Robot SAM (Semi-Automatic Mason) je schopný z podávacieho pásu spracovať až 3000 tehál denne. Dosahuje tak o 500 % vyšší pracovný výkon ako bežný pracovník, pričom dokáže majiteľovi značne znížiť náklady. Pri takomto dennom tempe cena za 1 spracovanú tehlu padá len na 4,5 centov. Zručný stavbár v zahraničí priemerne zarobí zhruba 13 € za hodinu práce, pričom za deň položí na stavbe asi 500 tehál. Týmto spôsobom stavebný podnik za 1 tehlu zaplatí 32 centov, čo je viac ako 7-násobok ceny pri SAM-ovi.

Zobraziť celú galériu (4)
Construncion Robotics

Stále potrebuje pomocnú ruku

Žiaľ, ani takýto stroj nie je dokonalý, a tak sa nezaobíde bez ľudskej pomoci. Stavbári mu teda na dopravníkový pás musia pokladať tehly, ktoré následne robotická ruka potrie maltou a umiestni na správne miesto. Potom prichádza na rad ďalší pracovník, ktorý musí z okolia tehly prebytočnú maltu odstrániť. Napriek nutnosti ľudskej obsluhy je tento poloautomatický stavebný robot vo svojom odbore veľkou novinkou, ktorá už onedlho zavíta aj do Spojeného kráľovstva.

Nenechaj si ujsť
Tím slovenských študentov navrhol špičkový softvér, ktorý zvýši bezpečnosť v stavebníctve. Získali víťazstvo v prestížnej celosvetovej súťaži

Aktuálny a stále rastúci dopyt po stavbách núti firmy zamestnávať viac ľudí, čím sa zvyšujú náklady. SAM by však mohol financie zraziť na minimum, pričom dokáže svoju prácu urobiť omnoho rýchlejšie. Pracovníci na stavbách sa tak zatiaľ o svoje miesta báť nemusia, nakoľko roboty ešte nedokážu zvládať zložité stavebné procesy sami, no to neznamená, že sa tak časom nestane. Vplyv automatizácie na priemyselnú výrobu je ale už teraz značne veľký.

Mnohých zamestnancov firmy radi nahrádzajú robotmi. Situácia sa bude čoraz viac stupňovať a automatické stroje postupne prevezmú pracovné miesta ľudí, na čo upozorňujú viacerí odborníci. Tí chcú, aby mnohé krajiny začali vyvíjať spôsoby a systémy pre udržateľný životný štandard, aby tak ich obyvatelia mohli spokojne žiť aj vo svete, kde za nich prácu odvádzajú iba stroje. Pokiaľ chceš vidieť robotického stavbára v plnom nasadení, nenechaj si ujsť priložené video.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú