Aktualizované 15. apríla 2024 

Netflix sa opäť raz presvedčil, že kvalita a sledovanosť sú dve úplne rozdielne veci. Na začiatku apríla streamovacia služba do ponuky zaradila dramatickú minisériu Ripley, ktorú sprevádzali nadšené ohlasy kritikov i divákov.

Viacerí sa v hodnoteniach vôbec nedržali pri zemi a označovali seriál Ripley ako jednu z najlepších televíznych noviniek, aké Netflix kedy predstavil. Dielo, ktoré je adaptáciou známeho románu Talentovaný pán Ripley z pera Patricie Highsmithovej, sa dobre uchytilo aj medzi divákmi a Ripley zatiaľ patrí medzi najvyššie hodnotené seriály tohto roka.

Kvality novej minisérie však divákov k obrazovkám neprilákali. Ripley medzi predplatiteľmi Netflixu vôbec nerezonuje a od pridania do knižnice zaznamenal doslova tragickú sledovanosť. Podľa metrík Netflixu diváci strávili sledovaním seriálu za prvé štyri dni 16,9 milióna hodín, čo je ekvivalent približne 2,3 milióna videní.

TMDB (Úprava redakcie)

S podobnými číslami sa skvele hodnotená novinka len s ťažkosťami vyšplhala do TOP 10 najsledovanejšieho obsahu služby a čoskoro rebríček celkom opustí. Smutnou vizitkou je, že Ripley sa s mizernými číslami stal vôbec najhoršie sledovanou minisériou od Netflixu so štvrtkovou premiérou.

Za zlyhanie môže aj formát

Dôvodom nízkeho diváckeho záujmu môže byť predovšetkým „artový“ čiernobiely formát, ktorým chcel jeho tvorca Steven Zaillian eliminovať farby vonkajšieho prostredia a upriamiť pozornosť na psychológiu hlavnej postavy.

Ripley nie je prvou novinkou, ktorá medzi divákmi pohorela napriek svojim vysokým kvalitám. V minulosti sa s diváckym nezáujmom stretli aj oceňované drámy Roma či Mank. Prvá menovaná v roku 2019 získala 3 Oscarov z celkovo 10 nominácií, životopisná snímka Mank z rovnakého počtu nominácií o dva roky neskôr získala dve najprestížnejšie filmové sošky.

Pôvodný článok:

Predstavil práve Netflix jeden z najlepších seriálov vo svojej histórii? Časť kritikov je o tom presvedčená. V uplynulý piatok do ponuky služby pribudla nenápadná 8-dielna novinka Ripley. Nenápadná preto, lebo ju nesprevádzala žiadna väčšia marketingová kampaň a už len vďaka čiernobielemu formátu tiež nemá potenciál oslovovať masy. Ignorovať ju by však mohla byť škoda.

Vychádza zo známej predlohy

Ripley ponúka divákom pohľad do komplexného sveta Toma Ripleho, postavy, ktorá už desaťročia fascinuje čitateľov aj divákov. Seriálová adaptácia Netflixu vychádza z románu Patricie Highsmithovej z roku 1955 – Talentovaný pán Ripley a sleduje príbeh podvodníka Toma Ripleyho, ktorý vďaka lžiam a pretvárke stúpa na pomyselnom sociálnom rebríčku v Taliansku 50. rokov.

O popularite knižnej predlohy svedčí aj skutočnosť, že sa od vydania dočkala až piatich filmových spracovaní, nikdy však v podobe seriálu. Najznámejším poňatím príbehu doposiaľ zostáva snímka Talent pána Ripleyho z roku 1999, kde hlavnú úlohu stvárnil Matt Damon a napokon bola nominovaná na 5 Oscarov.

O adaptáciu na malej obrazovke sa pre Netflix postaral scenárista a  producent Steven Zaillian, ktorý sa v minulosti podieľal na vzniku veľkých hitov ako Írčan, Americký gangster, Muži, ktorí nenávidia ženy či Gangy New Yorku.

Kritici hovoria o majstrovskom diele

Zaillian teraz v úlohe showrunnera skúma charakter a komplexnú povahu hlavnej postavy. Tú podľa nadšených zahraničných ohlasov fenomenálne stvárnil Andrew Scott, ku ktorému za výkon smeruje veľká chvála. To isté ale platí aj o celom seriáli.

Na portáli Rotten Tomatoes má seriál v čase písania článku 86 % hodnotenie a dobre darí sa mu aj medzi divákmi. Na ČSFD napríklad používatelia novinku hodnotenia nadpriemernými 80 %.

Novinka od Netflixu je v ohlasoch kritikov častokrát prirovnávaná k tvorbe od Alfreda Hitchcocka a je velebená ako za herecký výkon hlavnej hviezdy, tak aj za netradičný vizuál a osobitú atmosféru. Unesený z novinky je napríklad portál Collider, ktorý Ripleyho označuje za jeden z najlepších seriálov, aké kedy Netflix natočil.

Nejde len o jednu z najlepších adaptácii Highsmithovej diela. Ripley je s prehľadom jeden z najlepších seriálov Netflixu vôbec. Pozrite si ho na čo najväčšej obrazovke a v čo najlepšej kvalite, pretože z tejto elektrizujúcej novinky nebudete chcieť zmeškať jediný detail, píše Collider.

Takéto hodnotenie však nie je ojedinelé a pridávajú sa k nemu aj niektorí ďalší kritici. Podľa Empire je Ripley vzácne ambicióznou a dokonale vyladenou novinkou, ktoré už sa dnes objavujú iba veľmi zriedka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú