Kedysi malý chorvátsky startup, dnes veľká a konkurencieschopná automobilka. Rimac už zajtra ukáže svetu produkčnú verziu svojho modelu Rimac Concept_Two, najrýchlejšieho elektromobilu na svete, informoval portál Motor1.

Z chorvátskej automobilky Rimac sa pomaly stáva etalón športových elektromobilov. Nedávno zverejnili video svojej novinky Rimac Concept_Two, ktorý má podľa papierových údajov v zrýchlení prekonať aj Teslu Roadster. Ako informuje Electrek, Chorvátom sa podarilo prekonať aj vlastné očakávania, štvrť míle zvládne nové hyperauto už pod 9 sekúnd.

Rimac C Two / Zdroj: Rimac

Papierové špecifikácie pre Concept_Two naznačovali zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 1,85 sekundy a štvrť míle (0,4 km) malo toto monštruózne elektrické auto dosiahnuť už za 9,1 sekundy. Reálny test, v ktorom sa okrem iného Rimac postavil aj proti Porsche Taycan, ukázal, že Concept_Two zvládne štvrť míle za 8,9 sekundy, čo je rýchlejšie, ako v prípade Tesly Roadster. „Stovku“ sa mu však za udávaných 1,85 sekundy nepodarilo dosiahnuť.

NEPEHLIADNI
Extrémne video ešte extrémnejšieho elektromobilu. Rimac Concept_Two je najrýchlejšie auto sveta, v testoch zbúral očakávania

Elektromobil je vybavený dvomi elektromotormi s dvojstupňovou prevodovkou na zadnej náprave, zatiaľ čo prednú nápravu poháňajú ďalšie dva elektromotory, avšak už iba s jednostupňovou prevodovkou. Na napájanie sa používa masívna 120 kWh batéria.

„Concept“ už zajtra konceptom nebude

Automobilka nás prostredníctvom teaseru na YouTube láka na odhalenie produkčnej verzie, pričom z videa sa v zásade nedozvedáme žiadne detaily, no podstatný je dátum 1. júna.

Presne o 13:00 nášho času prebehne online predstavenie na tomto odkaze. Zo stručného popisu pod videom sa dozvedáme, že automobilka predstaví nový, oficiálny názov modelu, úžasné funkcie a mimoriadne technológie.

Z garáže na výslnie

Značka Rimac si v posledných rokoch užíva množstvo pozornosti, čo samozrejme prilákalo sponzorov a partnerov. Veď len pred mesiacom Porsche zvýšilo v Rimacu svoj podiel a pri tretej investícii do spoločnosti ho navýšila takmer na štvrtinu. Po novom tak vlastní už 24 % tejto chorvátskej spoločnosti. Investícia je jednoznačným signálom posilnenia strategického partnerstva medzi dlhoročnou legendou vo svete automobilizmu a relatívne mladým nováčikom, ktorý vznikol len pred 12 rokmi.

Porsche Newsroom

Radosť má z toho najmä zakladateľ vyššie zmienenej spoločnosti, Mate Rimac, ktorý má len vo svojich 33 rokoch na svojom konte už viacero významných úspechov. Jeho spoločnosť sa totižto nezaoberá len výrobou elektromobilov, ale i vývojom rôznych komponentov, ktoré úspešne dodáva firmám pôsobiacich v automobilovom priemysle, ako napríklad Aston Martin, Renault, Koenigsegg, Jaguar či Brembo.

Podrobný príbeh ako sa z 20-ročného mladíka prerábajúceho spaľovák na elektromobil stal „európsky Elon Musk“, nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom