Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po uvalení ďalších sankcií na mnohé čínske a ruské firmy, ktoré majú vzťahy s armádami, sa šéf Roskosmu, Dmitrij Rogozin, rozhorčene vyjadroval na sociálnych sieťach. Sankcie sú podľa neho nelegálne a jedná sa o sabotáž ruského vesmírneho programu, píše Futurism.

Pre Rogozina je to dýka do chrbta

Kým dobývanie vesmíru má byť v prvom rade najmä o spolupráci a o zlepšovaní medzinárodných a medziľudských vzťahov, politika ostáva naďalej špinavou hrou. Potvrdzuje to aj aktuálne dianie. V pondelok Ministerstvo obchodu Spojených štátov uvalilo sankcie na 103 ruských a čínskych firiem, ktoré majú konexie a údajne spolupracujú s armádou Ruskej federácie a Číny.

Rusko znížilo svoj rozpočet, no aj napriek tomu pracuje na viacerých vesmírnych projektoch, Roscosmos

Medzi nimi sa však nachádza aj Štátne vedeckovýrobné raketové a kozmické stredisko CSKB-Progress, spadajúce pod jurisdikciu Roskosmu, ruskej štátnej korporácie zodpovednej za vesmírne programy, lety a kozmonautiku. Šéf Roskosmu Dmitrij Rogozin považuje sankcie, rovnako ako v minulosti, za neoprávnené a vyžaduje ich okamžité stiahnutie, informoval Roskosmos. Aj keď mnohé z nich majú svoj zmysel, Rogozin má v niečom predsa len pravdu.

Sabotáž ruského vesmírneho programu?

„Reštrikcie sú hlúpe, pretože firmy označené ako spolupracujúce s armádou v skutočnosti s armádou nikdy nespolupracovali,“ komentoval situáciu Rogozin. Ako príklad uvádza firmu CNIIMaš (Centrálny náučno-výskumný inštitút mechanického inžinierstva), ktorá je vedúcim vedeckým inštitútom a zahŕňa aj stredisko riadenia misií pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu s permanentne prítomnou skupinou špecialistov z NASA.

Štart rakety Soyuz MS-16 s posádkou expedície číslo 63 / Zdroj: NASA

Takáto firma podľa Rogozina nemá absolútne čo dočinenia s armádou a výsledkom sankcií budú len zbytočné prekážky počas dôležitej spolupráce medzi Ruskom a USA. Firma CSKB-Progress sídliaca v Samare, ktorú taktiež zasiahli sankcie, vyvíja legendárne rakety Soyuz-2 a v spolupráci s kozmickou loďou Soyuz MS vozila na ISS amerických astronautov posledných desať rokov.

Opravená trampolína a pálenie mostov

„Zdá sa, že americkým kolegom opäť funguje ich „trampolína“ a prvé, čo sa rozhodli spraviť, je okamžite napľuť do Samarskej studne. Nie je to, kolegovia, priskoro? Čo ak sa vám vaša trampolína znovu pokazí a budete opäť potrebovať uhasiť svoj smäd po vesmíre z našej studne?“, pýta sa sarkasticky Rogozin.

Spomínanou trampolínou myslí rakety SpaceX, ktoré po rokoch opäť vozia astronautov do vesmíru z amerického územia. Tento výrok má však pôvod ešte v roku 2014, kedy šéf Roskosmu poznamenal, že USA môžu pre transport astronautov na ISS pokojne použiť trampolínu.

„Trampolínu“ neskôr oživil Elon Musk po tom, ako na ISS úspešne dostali dvoch astronautov a Spojeným štátom americkým tak navrátili schopnosť vesmírnych letov s posádkou. Na konferencii sa vtedy vyjadril, že „trampolína opäť funguje“. Že Rogozin nemá SpaceX v láske však nie je nič nové, uštipačné poznámky im posiela už dlhšiu dobu a ich úspech nedokáže predýchať.

NASA

Celá situácia však naďalej ostáva nešťastím a podkopáva už tak dosť naštrbené vzťahy dvoch veľmocí aj v oblasti, v ktorej majú spolupracovať a ruka v ruke kráčať vpred, pre dobro nás všetkých.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú