Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Britský startup Pulsar Fusion úspešne otestoval svoj vlastný raketový motor, ktorý spaľuje odpadový plast. Išlo o vôbec prvý test a spoločnosť má toho v pláne oveľa viac, ako nasvedčuje aj jej názov, informuje New Atlas.

Fúzia a raketové motory?

Nový raketový motor spoločnosti Pulsar Fusion spaľuje HDPE (polyetylén s vysokou hustotou) a ako činidlo využíva oxid dusný. Výhodou takéhoto činidla v porovnaní s ostatnými je, že nie je tak toxické a je oveľa ľahšie skladovateľné. Startup tak dosiahol čosi, čo Virgin Galactic miliardára Richarda Bransona nedokázal – od výhry však majú ešte ďaleko, keďže test nevyzeral vôbec plynulo.

Z hľadiska efektivity nemusí ísť o najlepšiu voľbu, pre počiatočné testy však bohato stačí. Stroj, ktorý Pulsar Fusion otestoval, je hybridný raketový motor, ktorý využíva kvapalné a pevné palivo naraz. Ide tak o kombináciu medzi raketovým motorom na pevné palivo, ktoré sú tie najspoľahlivejšie a klasickými motormi na kvapalné palivo, ktoré dostali ľudí aj na Mesiac.

Aj keď je teda palivo recyklovaný plast a svojim spôsobom je tak šetrné k životnému prostrediu, spaľovanie HDPE práve čisté nie je. I tak však ide o oveľa lepší pokus o ekologickú raketu, než EcoRocket spoločnosti Arca. Jej obrovský prvý stupeň funguje na vodu, pričom je extrémne neefektívny a druhý stupeň aj tak využíva klasický palivo.

Má nádej letieť

Firma Pulsar Fusion sa pochválila, že raketový motor počas testu vytvoril takzvané „ťahové diamanty“, ktoré vznikajú v nadzvukových výfukových plynoch raketových alebo prúdových motorov. Spoločnosť zároveň potvrdila, že potenciálnym využitím je vynášanie nielen satelitov do vesmíru, ale tiež ľudí.

Ako však píše Futurism, hlavným cieľom tohto nádejného startupu je presadiť vo vesmíre jadrovú fúziu. Cestu na Mars môže údajne skrátiť až o polovicu a zároveň zníži potrebu transportu obrovského množstva paliva.

Pulsar Fusion/Youtube screenshot

Firma chce demonštrovať jadrovú fúziu ako formu vesmírneho pohonu už v roku 2025 a otestovať ho v kozme v roku 2027. Ako vysvetľujú na svojej stránke, pomocou tejto technológie dokážu dostať sondu s hmotnosťou 1 t k Plutu len za štyri roky.

Máme aj lepšiu možnosť?

Čína však navrhuje čosi jednoduchšie, s čím už máme oveľa viac skúseností. Iónový pohon je totiž dobre overený a vieme, že spoľahlivo funguje. Dostatočne veľká verzia navyše dokáže skrátiť cestu na Mars len na 39 dní, čo je ešte lepšie, než pohon jadrovej fúzie.

ThrustMe

V tomto smere navyše robia firmy a laboratória oveľa väčšie pokroky. Len nedávno spoločnosť ThrustMe otestovala iónový pohon, ktorý používa ako palivo jód. Ten je pomerne lacný a veľmi ľahko sa skladuje, vďaka čomu je možné zjednodušiť aj konštrukciu družice. Ak chce teda Pulsar Fusion skutočne presadiť jadrovú fúziu, má čo robiť a čaká ho veľká výzva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú