Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aj napriek technologickému pokroku a prísľubu unikátneho zážitku si herné zariadenia virtuálnej reality nevedia nájsť dostatočne silnú základňu. Najnovšie to dokazuje herná spoločnosť Sony, ktorá podľa Verge zastavila výrobu svojho VR headsetu PlayStation VR 2.

Stačilo 12 mesiacov

Virtuálna realita od Sony na trhu pritom dorazila iba vo februári minulého roka, o dvanásť mesiacov neskôr však už výrobca zastavuje jej produkciu. Oficiálne dôvody zastavenia výroby nie sú známe, podľa dostupných informácií chce spoločnosť Sony najskôr predať zásoby, keďže má plné sklady.

Nie je žiadnym tajomstvom, že PlayStation VR 2 sa napriek nesporným kvalitám príliš dobre nepredávalo. Jediný oficiálny údaj o predajoch spoločnosť Sony poskytla v máji minulého roka. Podľa správy Sony sa za šesť týždňov predalo približne 600-tisíc kusov herného zariadenia.

Po sľubnom začiatku však mal nasledovať strmý prepad záujmu. Na začiatku tohto roka preto japonský herný gigant výrazne upravil projekcie predajov z pôvodných dvoch miliónov na jeden milión kusov.

Dôvody slabých predajov analytici vidia predovšetkým v dvoch oblastiach. Sú nimi vysoká vstupná cena zariadenia, ako aj slabšia ponuka hier. V druhom prípade ide o začarovaný kruh – vývojárov neláka robiť hry pre hardvér, ktorý nikto nevlastní, no a výrobca zasa potrebuje hry, aby posilnil predaje. Vývoj hier pre virtuálnu realitu je navyše výrazne drahší ako v prípade tradičných titulov.

Trápia sa aj ďalší

K najväčším vlajkovým lodiam PSVR 2 patria Horizon Call of the Mountain, Gran Turismo 7 či vybrané diely série Resident Evil. Sony pri štarte herného zariadenia sľúbilo dodatočný príliv najmenej 100 ďalších titulov, skutočné číslo však vzhľadom na nízke predaje bude pravdepodobne nižšie.

Sony sa situáciu snaží zvrátiť a avizuje pridanie podpory PSVR 2 aj pre počítače a dodatočnú podporu pre desiatky ďalších, už vydaných hier. Ani v tomto prípade však nejde o terno – na hranie vo virtuálnej realite je totiž potrebný aj výkonný hardvér, či už v podobe PC alebo konzoly PS5.

Japonský výrobca nie je jediným, kto sa na poli virtuálnej reality trápi. Na veľké problémy so záujmom narážajú aj spoločnosti Meta a Apple.

Aký zážitok PlayStation VR2 vlastne ponúka a oplatí sa do VR headsetu investovať? Všetky odpovede nájdeš v našom článku, kde predstavujeme dojmy z testovania a varujeme aj pred nedostatkami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú