Tím indonézskych dizajnérov sa plánuje vysporiadať s roztápaním arktického ľadu za pomoci špeciálne upravených plavidiel. Vo videu už stihli demonštrovať, ako bude celý systém fungovať.

Klimatické zmeny na Zemi sú jednoznačným faktom a ich dôsledky sa začali prejavovať už dávnejšie. Štúdie hovoria, že za posledných 37 rokov zmizlo zo zemského povrchu 40 do 50 % arktického ľadu vďaka výkyvom v zmenách podnebia. Ako informuje portál Dezeen, tím indonézskych dizajnérov na čele s Farisom Rajakom Kotahatuhahuom sa plánuje s týmto fenoménom vysporiadať.

Špeciálne plavidlo bude vytvárať nový ľad

Kotahatuhaha sa so svojím návrhom zúčastnil súťaže organizovanej Združením siamských architektov, kde získal druhé miesto. Jeho plánom je vybudovať špeciálne plavidlá, ktoré by z morskej vody extrahovali soľ a následne ju zamrazili do hexagonálnych blokov ľadu, ktoré sa budú spájať postupne do väčších štruktúr.

Ako demonštruje vyššie zverejnené video, plavidlá sú schopné ponoriť sa a nazhromaždiť tak morskú vodu vo veľkej šesťuholníkovej nádrži. Po vynorení je nádrž zakrytá, aby sa minimalizoval prístup slnečného žiarenia a urýchlil proces zmrazovania. Následne sa využije systém na reverznú osmózu, ktorý extrahuje časť soli z morskej vody, čím sa proces zmrazovania ešte viac urýchli.

Plavidlo nemusí slúžiť len na zmrazovanie ľadu

Po ukončení procesu zmrazovania sa plavidlo opäť potopí, pričom nový hexagonálny blok ľadu s objemom 2027 metrov kubických zostane plávať na morskej hladine. Špeciálnym upraveným výrezom v prednej časti je ľad doručený na svoje miesto a plavidlo môže celý proces zmrazovania opakovať. Hexagonálny tvar ľadovcov zabezpečí ich ideálne spájanie sa do väčších štruktúr.

Zaujímavosťou je však fakt, že tieto plavidlá by nemuseli byť určené len na zmrazovanie vody. Sú totižto dostatočne veľké na to, aby sa v nich dali vybudovať podmorské výskumné centrá či dokonca hotely pre turistov. Kotahatuhaha v tomto smere konštatuje, že tento spôsob by mohol pomôcť financovať celý projekt.

Existujú vedci, ktorý sa obávajú zhoršenia

Ako informuje portál Futurism, niektorí vedci ako Mark Serreze, riaditeľ Národného dátového centra snehu a ľadu z Univerzity v Colorade, sú z myšlienky nadšení a považujú systém za náplasť Zeme v snahe bojovať s klimatickými zmenami. Iní vedci zas vyjadrujú svoje obavy súvisiace s vyšším znečistením prostredia, zvlášť ak budú plavidlá poháňané fosílnymi palivami a apelujú radšej za zníženie vypúšťania emisií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú