Výrobca batérií InoBat Auto bude dodávať elektrobatérie do autobusov SOR. Ako informuje spoločnosť, ide o prvú zverejnenú dohodu s konkrétnym partnerom, ktorý bude používať na mieru šité batérie od InoBat Auto do mestských, medzimestských aj diaľkových autobusov. Poháňať by ich mali už v roku 2023. SOR vyrába v Česku autobusy už viac ako 25 rokov. Vyváža ich do ďalších 12 európskych krajín.

„Pre európsky automobilový trh je to veľký úspech. Tešíme sa na spoluprácu so SOR – budeme partneri v celom procese, od dizajnu batérie až po finálnu dodávku, pričom pôjde o kompletný reťazec výskumu, vývoja a produkcie,“ uviedol CEO InoBat Auto Marián Boček.

Vývoj batérie plánuje firma počas tohto roku. V roku 2022 by už v pilotnom teste mali vyskúšať batériu na dvoch autobusoch. „Následne v roku 2023 počítame s plným nasadením našej batérie šitej na mieru pre SOR, pričom na slovenských a českých cestách by tieto batérie mali poháňať viac než 100 autobusov,“ dodal Boček.

Za spoločnosťou InoBat stojí konzorcium investorov a technologických spoločností vrátane vedúceho investora IPM Group. Medzi strategických investorov a partnerov patria ČEZ, Matador, AEN, MSM Group, Across a Wildcat Discovery Technologies. Ide o slovenskú spoločnosť, ktorá buduje prvú plne integrovanú továreň svojho druhu na výrobu batérií pre elektrické vozidlá, pokrývajúcu vlastný výskum a vývoj.

InoBat priniesol na Slovensko investíciu vo výške 100 miliónov eur a pracovné miesta až pre 150 ľudí zameraných na vývoj a výrobu batérií do elektrických vozidiel. Po výskumno-vývojovom centre a výrobnej linke bude do roku 2025 nasledovať 10 GWh gigatováreň.

Takmer 100 % recyklácia batérií

Na Slovensku vznikne vďaka vyššie zmienenej firme aj nové recyklačné centrum na batérie do elektromobilov. Vďaka recyklácii sa pritom zlepší životnosť batérií do elektromobilov, umožní sa ich opätovné využívanie, zvýši sa množstvo recyklovaných cenných materiálov, zredukuje sa uhlíková stopa a zároveň sa odstráni neekologické zneškodňovanie batérií.

Recyklácia sa bude realizovať v dvoch fázach. Už tento rok začne spoločnosť s budovaním linky na fyzickú šrotáciu batérií, ktoré bude po ukončení ich životnosti sťahovať z trhu a opätovne recyklovať. V druhej fáze, ktorá bude prebiehať v najbližších rokoch, sa bude realizovať aj hydrometalurgická linka. Výsledkom bude 95 % miera spätného získavania kovov, zníženie výrobných nákladov o 35 % a zníženie produkcie CO2 o 20 %.

Konkurent pre Teslu zo Slovenska

Mnohé zaujímavé informácie nám o revolučných batériách InoBat prezradili v rozhovore manažéri spoločnosti. V otázke recyklácie a životností týchto batérií spoločnosti je podľa vyjadrenia Ota Pisoňa pre FonTech.sk cieľom zaistiť udržateľnosť týchto produktov a maximalizovať životnosť batérií. Nie je však možné vyvinúť „nesmrteľné“ batérie, a preto má InoBat vlastnú stratégiu aj v tejto oblasti.

„Cieľom spoločnosti InoBat je vybudovať v blízkej dobe moderné recyklačné centrum. V tomto centre následne použitím technológie drvenia Li-Ion batérii a následnou hydrometalurgiou dokážeme spätne vyťažiť z recyklovaných produktov až 95 % použitého materiálu. Tento materiál je pripravený na opätovné použitie,“ vyjadril sa v rozhovore pre FonTech.sk Oto Pisoň, projektový manažér kancelárie predstavenstva spoločnosti InoBat Auto.

Spoločnosť pritom vyrobila prvé batérie len 15 mesiacov po svojom založení. InoBat aktuálne rokuje s viacerými odberateľmi, ktorí budú v budúcnosti využívať batérie zo slovenskej produkcie, a to nielen pri osobných autách. Všetky ďalšie zaujímavosti o batériách a spoločnosti InoBat sa dočítaš v našom veľkom rozhovore.

V článku boli použité materiály SITA.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP