Na prahu malej revolúcie v oblasti batérií stojí švédsky startup Innolith. Údajne pracuje na lítium-iónovej batérii, ktorá dokáže elektromobilom poskytnúť dojazd až 1000 km.

Portál Daily Mail informoval o švédskom startupe, ktorý tvrdí, že pracuje na novej lítium-iónovej batérii, ktorá dokáže napájať vozidlo na jedno nabitie na takmer 1000 kilometrov. Ak je tvrdenie startupu pravdivé, spôsobí malú revolúciu. Najsilnejšiu konkurenciu v podobe Panasonicu, ktorý vyrába batérie pre Teslu, by tak výdržou prekonala až 3-krát.

Aktuálne batérie v automobiloch Tesla poskytujú 250 Wh/kg

Nový typ lítium-iónovej batérie je stále vo vývoji a odborníci s Innolith tvrdia, že vývoj potrvá ešte 3 až 5 rokov, kým sa batéria reálne dostane na trh. Startup má už údajne patent čakajúci na schválenie, ktorý popisuje batériu s 1000 Wh/kg (Watt-hodiny na kilogram). Takáto batéria je ešte výkonnejšia ako tá, ktorú vyvíja americký ústav energetiky s 500 Wh/kg.

„Revolúcia elektrických vozidiel je v súčasnosti spomalená obmedzeniami dostupných batérií. Spotrebitelia chcú primeraný dojazd na jedno nabitie v dostupnom elektrickom vozidle a dôveru, že sa nevznieti. Innolith Energy Battery je prelomová technológia, ktorá môže uspokojiť všetky tieto potreby,“ povedal CEO startupu Innolith, Sergey Buchin.

Prvá batéria na svete s anorganickým elektrolytom

Tajomstvo úspechu Innolith spočíva vo využití špeciálne navrhnutého „anorganického elektrolytu“. Podľa portálu The Verge ide o využitie materiálov podobných soli. Vďaka tomu sú batérie od Innolith bezpečnejšie voči samovznieteniu ako tradičné „vlhké“ lítium-iónové batérie od konkurencie.

Startup už údajne poskytol prvý prototyp batérie testovacej energetickej spoločnosti PJM Grid, ktorá má potvrdiť tvrdenia ohľadom revolučnej batérie. Ak sa tvrdenia potvrdia, pôjde o naozaj veľký skok v oblasti energetiky a my dúfame, že Innolith dotiahne vývoj svojej batérie do úspešného konca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom