Prekvapivo sa novým nástrojom pre diagnostiku demencie a Alzheimerovej choroby môže stať chatbot ChatGPT, ktorý si v poslednej dobe získal pozornosť pre svoju pokročilosť, informuje Interesting Engineering. Takáto umelá inteligencia má pre diagnostiku ochorení mozgu obrovský potenciál a jej nová verzia môže byť ešte presnejšia.

Až 80 % presnosť

Za ChatGPT stojí výskumné laboratórium OpenAI, ktorého spoluzakladateľom je aj Elon Musk. Nejedná sa pritom len o nástroj pre zábavu, ale aj o nástroj s reálnym využitím aj pre ľudské zdravie, dokazuje nový výskum, ktorého výsledky sú prezentované v štúdii zverejnenej v žurnále PLOS Digital Health.

Vedci prišli na to, že dokáže algoritmus GPT-3 identifikovať v spontánnej debate náznaky, na základe ktorých je možné diagnostikovať alebo predpovedať skoré štádiá demencie a to až v 80 % prípadoch. Tento zásadný pokrok v medicíne si zakladá na novom výskume, podľa ktorého je možné identifikovať neurodegeneratívne ochorenia práve pomocou rôznych rečových porúch, ktoré si zvyčajne sotva všimneme.

Flickr

„Najčastejšie používané testy pre skorú detekciu Alzheimerovho ochorenia sa dívajú na akustické vlastnosti, ako pauzy, artikulácia a vokálna kvalita v spojitosti s kognitívnymi testami. Veríme, že zlepšenie programov spracúvajúcich prirodzený jazyk poskytuje ďalšiu cestu k podpore skorej detekcie Alzheimerovho ochorenia,“ vysvetľuje Hualou Liang, spoluautor štúdie.

Narastajúci problém

Alzheimerove ochorenie je čoraz častejším problémom, ktorý sa snaží po celom svete riešiť množstvo vedcov, laboratórií a inovatívnych startupov. Pomôcť môžu dokonca aj mozgové čipy a symbiotické prepojenia mozgu s počítačom, avšak táto metóda zatiaľ funguje len v teoretickej rovine a od reálneho použitia je veľmi ďaleko.

Revolučná technológia

ChatGPT je skutočne revolučným nástrojom, ktorý dokáže poslúžiť aj ako vzdelávacie zariadenie či vyhľadávač, keďže poskytuje odpovede na otázky priamo a stručne, bez nutnosti dodatočného hľadania požadovanej informácie. Táto umelá inteligencia má však aj svoje limitácie a nie je zatiaľ možné zaručiť, že sú poskytované informácie vždy správne a presné.

Tento systém je schopný podrobne analyzovať jazyk vďaka veľkému množstvu dát z internetu, vďaka čomu vyniká aj v identifikácii rečových porúch a nedostatkov, ktoré môžu byť signálom nastupujúceho Alzheimerovho ochorenia. Vedci porovnali algoritmus GPT-3 s ďalšími dvomi nástrojmi na analýzu jazyka a prišli na to, že ich GPT-3 prekonal aj v správnej identifikácii a menšom počte prehliadnutých prípadov.

ChatGPT si obľúbili aj Slováci, ktorým môže v slovenskej verzii pomôcť dokonca aj s bakalárskymi prácami či referátmi. Užitočný nástroj využívajúci istú formu umelej inteligencie tak zároveň kladie zásadné etické otázky podobne, ako systémy schopné tvorby umenia. Tie vyvolali kontroverziu a ostrú kritiku od umelcov, ktorým tieto systémy často kradli diela a bez súhlasu ich využívalo ako materiál pre „učenie sa“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú