Už od dôb prvých počítačov platilo, že pamäte RAM sú tou najrýchlejšou možnosťou spracovania dát. Dnes už ale máme k dispozícii SSD disky, ktoré disponujú vysokou rýchlosťou zápisu aj čítania dát. Microsoft má preto v pláne túto výhodu SDD diskov využiť a pred pár dňami na svojej oficiálnej stránke oznámil technológiu DirectStorage pre PC, na ktorých beží operačný systém Windows 10.

Zatiaľ táto inovácia funguje tak, že dáta, ktoré nevôjdu do operačnej pamäte, sa ukladajú na vyhradené miesto na pevnom disku do tzv. pagefile. Tento spôsob spracovania dát však bude nahradený úplne novou architektúrou, ktorá vychádza z pripravovaného Xboxu Series X. Podstata spočíva v nízko latentnej technológii, vysokej priepustnosti dát a hlavne na novinke DirectStorage API.

DirectStorage, teda API pôvodne navrhnuté pre architektúru Velocity a použité v najvýkonnejšej hernej konzole od Microsoftu, sa teda presúva aj na PC. DirectStorage prinesie na PC najrýchlejšiu I/O technológiu spolu s Direct X 12 Ultimate, ktorá zabezpečí neporovnateľne rýchlejšie načítavanie dát a výrazne zredukované nahrávacie časy.

Podstata technológie je postavená práve na využití vysokých rýchlostí, ktorými disponujú dnešné SSD disky. Dáta tak budú nahrávané a spracované priamo z pevného disku, teda bez nutnosti ich nahrávania do operačnej pamäte. Kapacita operačnej pamäte preto môže byť využitá na iné operácie, ktoré tentokrát pobežia paralelne s nahrávaním ďalších dát priamo z pevného disku.

Vzhľadom na neustále sa zvyšujúcu kapacitu počítačových hier ide o veľmi zaujímavé riešenie ako zamedziť nepríjemnému doskakovaniu textúr a dlhému nahrávaniu obrovských herných svetov. Podľa vývojárov z Microsoftu si technológia DirectStorage nájde svoje využitie v PC hlavne pri spracúvaní veľkého množstva dát.

Svoje uplatnenie ale nájde napríklad aj pri práci s databázami alebo operáciami, kde bolo doteraz potrebné nahrávať do operačnej pamäte obrovské množstvo dát naraz, čo v budúcnosti nebude nutné a všetko sa spracuje priamo z pevného disku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom