Britský portál Daily Mail prišiel s nádejnou správou pre všetkých pacientov trpiacich rakovinou prsníka. Vedci totiž objavili imunitnú bunku, ktorá dokáže zastaviť návrat tejto zákernej choroby. Ročne by sa tak podarilo zachrániť tisícky pacientov, ktorých rakovina prsníka postihne. 

Podľa portálu pokrocilarakovinaprsnika.skm  patrí rakovina prsníka aj na Slovensku medzi najčastejší zhubný nádor u žien. Na Slovensku je približne 28 000 žien postihnutých touto chorobou, pričom ročne ich pribudne až 3300. Choroba počas života postihuje pritom každú desiatu ženu. Výrazne sa zvýšil aj podiel diagnostikovaných mladých žien vo veku 25 – 39 rokov. Od roku 1976 sa ich počet zdvojnásobil.

pokrocilarakovinaprsnika.sk

Najviac vyskytovaným typom je HR+, HER2-, ktorý postihuje približne 70 % pacientov. V prípade skorej diagnostiky je veľká šanca, že sa podarí šírenie rakovinotvorných buniek zastaviť, no nie je nič nezvyčajné, ak sa táto choroba vráti niekoľko mesiacov či rokov po ukončení liečby. Vďaka novoobjavenej liečebnej metóde by tak títo pacienti a ich rodiny už viac nemuseli prežívať strastiplnú cestu, akú táto choroba (samozrejme, aj mnoho iných) spôsobuje.

Bunka aj od zdravých darcov

V tkanive prsníka sa totiž podarilo objaviť T-bunky gama delta, ktoré sú podľa všetkého uvoľnené imunitných systémom. Tie dokážu aktívne bojovať proti nádorovým bunkám a to až do takého štádia, že sa rakovina nemôže vrátiť. Pravdepodobnosť prežitia pacienta sa tak výrazne zvyšuje, nakoľko veľký počet úmrtí je spôsobený práve návratom choroby. Počas výskumu sa zamerali na 11 žien, ktoré trpeli rakovinou prsníka typu HR-, HER2-, ktorá sa vyskytuje v 13 % prípadov (hlavne u mladších žien a Afroameričaniek). Ide o najagresívnejší typ, ktorý má najhoršie vyhliadky úspešnej liečby.

Ženy s väčším počtom T-buniek v ich nádoroch boli aj o štyri roky neskôr nažive a z choroby sa zotavilo, pričom päť žien s ich nízkym počtom chorobe podľahlo po tom, čo sa im rakovina vrátila. Vedci preto skúmajú možnosť, ako by mohli zdraví darcovia darovať tieto bunky pacientom, ktorým by týmto spôsobom mohli zachrániť život.

Mesiac október je v znamení boja proti rakovine prsníka. Ružová stužka je označovaná ako medzinárodný symbol Zdroj: Flickr

Už predtým boli tieto bunky pozorované v čreve a v koži, no až tentokrát sa podarilo získať jasný dôkaz o tom, že v prípade rakoviny prsníka tieto bunky pomáhajú prekonať túto chorobu. V rámci liečby by to mohla znamenať prielom v medicíne a ostáva len veriť, že jej aplikácia sa dostaví v dohľadnej dobe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú