Remišová má dosť hoaxov a hrozí pokutami. Z Facebooku ich má odstraňovať priamo sociálna sieť
V správe sú materiály SITA a TASR
Hneď po začiatku vojny na Ukrajine jednotlivé štáty pocítili potrebu blokovať ruskú propagandu. Európska únia sa napríklad rozhodla zastaviť vysielanie pro-putinovskej televízie RT, ktorú následne z ponuky vyradili aj slovenskí satelitní, kábloví a IPTV operátori.
Blokovanie ruských médií síce vzbudzovalo otázniky, či nejde o cenzúru, no čelní európski predstavitelia takéto náznaky rázne odmietajú: „Počujem debatu o slobode slova, ale toto nie je ekvivalent k žiadnemu médiu fungujúcemu na francúzskom alebo európskom trhu. Mať médiá, ktoré sú štruktúrované ako štafeta Kremľa v našich demokraciách v časoch vojny, to nemôžeme akceptovať,“ povedal minister európskych záležitostí Clément Beaune pre francúzske rádio Europe 1.
Obe nariadenia Rady EÚ, na základe ktorých k blokovaniu RT aj ruskej spravodajskej agentúry Sputnik dochádza, sú dostupné aj v slovenčine TU a TU.
Zhasli aj domáce weby
Druhé na rane boli domáce dezinformačné weby ako Hlavné správy, Infovojna a podobne. Tie u slovenských internetových providerov blokuje NBÚ, ktorý dostal v čase vojny u našich východných susedov špeciálnu právomoc podľa Zákona o kybernetickej bezpečnosti č. 69/2018, § 27b.
Ani jeden z týchto právnych nástrojov sa však nijako nedotýka statusov, výrokov alebo zdieľaného obsahu, ktorý na sociálnych sieťach či iných kanáloch zdieľajú individuálne osoby – prípadne falošné profily.
V minulosti sme videli už niekoľko prípadov, kedy osobu, ktorá šírila nebezpečné hoaxy, navštívili doma príslušníci slovenskej polície, no keďže im v tomto smere chýba akákoľvek relevantná právomoc, prakticky všetky skončili iba spísaním zápisnice bez ďalšieho tresnoprávneho postihu.
To by teraz mohol zmeniť pripravovaný zákon, ktorým chce dezinformácie a nenávistný obsah na internete regulovať Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
Čo presne sa chystá
Zákon sa podľa rezortu bude vzťahovať na taký obsah, ktorého verejné šírenie napĺňa znaky skutkovej podstaty trestných činov. Ide napríklad o trestný čin podvodu, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej alebo teroristickej skupiny, vlastizrady, sabotáže, vyzvedačstva, násilia proti skupine obyvateľov, či financovania terorizmu alebo viacerých extrémistických trestných činov, vymenúva SITA.
Cieliť má na tie dezinformácie a hoaxy, ktoré sa šíria prostredníctvom „informačných technológií“ – sem bude spadať online obsah, weby, videá, messengerové skupiny a podobne.
„Z hľadiska spôsobu šírenia, respektíve dostupnosti nedovoleného obsahu by malo ísť o šírenie prostredníctvom elektronickej služby, slúžiacej alebo umožňujúcej zdieľanie nedovoleného obsahu s inými používateľmi, alebo s vopred neurčenou skupinou osôb, a to bez ohľadu na spôsob jej poskytovania (dostupnosť cez webové sídlo, aplikáciu, iné technické alebo programové prostriedky),“ uvádza ministerstvo.
Kľúčová má byť pritom povinnosť „poskytovateľov elektronických služieb“ znemožniť jeho ďalšie šírenie. V praxi by tak mohlo ísť o nástroj, ktorým polícia alebo štát prinúti Facebook vymazať určité statusy Slovákov. „Tento typ aktivity bude vzťahom medzi poskytovateľom elektronickej služby a užívateľmi a bude nevyhnutným prvým krokom na to, aby sa dalo následne domáhať zásahu zo strany štátu,“ informoval rezort.
„Škodlivý a nebezpečný obsah sa šíri najmä na sociálnych sieťach a platformách, ich prevádzkovatelia na tom zarábajú milióny eur, ale doteraz neboli schopní a ochotní prijať také opatrenia, ktoré by šíreniu dezinformácií či nepriateľskej propagandy účinne bránili,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) podľa TASR.
Zároveň však prichádza poistka, podľa ktorej by sa zákon nemal zneužívať napríklad na odstraňovanie kritických článkov či rovno cenzúru, ako to robí napríklad Putin v Rusku.
„Z tohto pohľadu akýkoľvek invazívny zásah štátu bude prípustný len v najzávažnejších prípadoch, ak ochranu dotknutého záujmu nie je možné vyriešiť inak,“ uvádza ministerstvo s tým, že chráneným záujmom by mali byť napríklad ochrana práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb alebo ochrana ústavného zriadenia a vnútorného poriadku vrátane napríklad ochrany pred destabilizáciou spoločnosti prehĺbením polarizácie a radikalizácie verejnej diskusie.
Základné opatrenia, ako zásahy zo strany štátu, budú podľa ministerstva rozdelené do troch skupín. Prvou je štátny dohľad a peňažné sankcie (pokuty) za porušenie povinností.
Druhou je uloženie povinnosti odstrániť nedovolený obsah a treťou invazívne odstránenie obsahu úkonom zo strany štátu vrátane blokovania.
„Budeme vyžadovať zodpovedný prístup platforiem, ktoré v prípade nefunkčného systému kontroly bude môcť štát aj sankcionovať,“ zdôraznila ministerka.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
EXKLUZÍVNE: Sľubujú 6000 eur mesačne, ale realita je iná. Prečítaj si, čo sa skutočne deje s absolventami IT „rýchlokurzov”
Po tomto mobile túži každý Slovák: Má lokálne služby, TOP parametre a stál by polovicu minimálnej mzdy
Slováci o nich vôbec netušia. Expert prezradil tajné triky, ktorými ušetríš stovky eur na energiách
Slováci píšu falošné recenzie za desiatky eur. Našli sme špinavý biznis, ktorý klame ľudí a je ilegálny
Hyperloop, autonomné busy či dronové doručovanie. Takto vyzerá budúcnosť dopravy na Slovensku
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Chorvátsko hlási cenový šok. Najviac zdraželo obľúbené prímorské mestečko Slovákov
Otvorili pravú taliansku pekáreň: „Denne sme 15 hodín v práci, máme nulový work-life balance“
Stovky ľudí môžu prísť o pomoc: Kľúčové centrum zastavuje liečbu pre pacientov VšZP
Hit medzi proteínovými doplnkami ničí črevnú mikroflóru. Odborník ho spája s rakovinou hrubého čreva
Už 300 rokov vzdorujú modernému svetu: Amiši žijú bez smartfónu či elektriny, mladých nepresvedčí ani „Rumspringa“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Ľudstvo zabije nová doba ľadová. Tvorcovia Marťana ukázali svoj nový film
- Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny. Ikonické nadzvukové lietadlo hlási návrat, vzlietne už čoskoro
- BMW ide po Tesle. Nemci ukázali špičkové EV s dojazdom 900 km, ktoré pochová Model 3
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ani fúzia sa jej nevyrovná. Vedci našli alternatívu, ktorá nám dá neobmedzenú energiu
- Fyzici vyriešili 80-ročnú záhadu, ktorú všetci ignorovali. Teraz môže navždy zmeniť tvoj život
-
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ak zaútočia, pocítia fatálny úder. USA poslali do Európy tisíce vojakov a najsmrtiacejšiu flotilu sveta
- Majú voňať, namiesto toho nám ničia pľúca. Vedci varujú pred tichým zabijakom ovzdušia v dome
- Horúčavy už nebudú problém. Objavili prelomový spôsob, ako za pár centov vychladíš celú domácnosť
- Vedci zachytili silný rádiový signál z vesmíru. Odpoveď šokovala každého
Uniknuté dokumenty odhalili problémy Nissanu. Reštrukturalizácia už začala
46 stupňov v tieni a výstrahy naprieč kontinentom. Európa zažíva extrémne leto
EÚ odobrila dotácie na elektrinu pre firmy. Podmienkou sú investície do úspor
Svet sa rozpadá na kusy. Guterres vyzýva na urgentné financovanie rozvoja
Vývoz dielov F-35 pre Izrael prešiel súdnou skúškou. Britský súd potvrdil kontroverzné licencie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP