GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
HSDPA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G LTE: 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
151.5 x 76.2 x 8.2 mm, 174 g
5.5", kapacitná OLED obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, 401 ppi
MediaTek Helio X25
10 jadier - takt 2.5 GHz (High edition), 64bit
Grafický čip: Mali-T880 MP4 850 MHz
3 GB
Android 6.0.1 Marshmallow, nadstavba MIUI 8 (Developer ROM 6.9.8)
64 GB (pre používateľa dostupných 57,59 GB), podpora microSD kariet do 128 GB
Zadný: Duálny 13 MPx, hlavný snímač Sony IMX258 a 5 MPx Samsung hĺbkový snímač, clona f/2.0, možnosť softvérovej zmeny clony od f/0,95 až po f/5,6, bokeh efekt, PDAF zaostrovanie, HDR, panoráma
Predný: 5 MPx, clona f/2.0, 85 stupňová šírka záberu, 1080p video
Video kamera: 1080p@30fps, 720p@120 fps
Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v4.2, A2DP, LE, GPS s AGPS, GLONASS a BDS, USB Type-C
4050 mAh
Akcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia, kompas, farebná notifikačná dióda, mono reproduktor, 3.5 mm audio jack, Dual SIM (nanoSIM & microSIM, dual stand-by), snímač odtlačkov prstov, pomer displeja 60000:1, podpora H.265 video kodeku
+Nádherný dizajn v prémiovom prevedení
+Rýchly snímač odtlačkov prstov
+OLED displej
+Podpora microSD kariet
-Horšia optimalizácia
-Mierne prehrievanie
-Výdrž batérie
-Priemerný duálny fotoaparát
-Absentujúca 800 MHz LTE frekvencia
Xiaomi Redmi Pro, bohužiaľ, nedokázalo využiť svoj sľubný potenciál. Niekoľko vlastností stále nie je dotiahnutých do konca a nezachraňuje to ani toľko proklamovaný duálny fotoaparát. Do budúcna má teda smartfón čo naprávať, aby si získal vytúžených fanúšikov na svoju stranu.
Predstavenie Xiaomi Redmi Pro so sebou prinieslo vlnu záujmu a hlavne jednu dôležitú otázku ohľadom jednej veci – ceny. Čo to preboha Xiaomi stvára? Určite sa zhodneme, že práve cena zohráva vždy tú najdôležitejšiu úlohu pri rozhodovaní o kúpe nového zariadenia. Pri Redmi Pro to však nebolo všetko s „kostolným poriadkom“. Mnohí sa čudovali, prečo zvolil čínsky gigant tak vysokú cenu, ktorá pre nás začína niekde na hranici 250 €, a aj to len pre základný model. Fanúšikovia s negatívnejším zmýšľaním ihneď týmto kúskom opovrhli, no nájdu sa aj takí, ktorí dajú najnovšiemu high-end prírastku do rodiny Xiaomi šancu. Samozrejme, aj ja patrím do tej pozitívnejšej skupiny a preskúmam zariadenie až do špiku kosti. Neoplatí sa radšej kúpa Xiaomi Mi5, teda smartfónu, ktorý je plnohodnotnou vlajkovou loďou výrobcu? Aj na túto a ešte ďalšie otázky vám odpoviem v ďalších riadkoch recenzie.
Pred pokračovaním musím spomenúť jednu dôležitú vec, ktorou je fakt, že v mojom prípade som mal k dispozícii verziu s procesorom Helio X25, 3 GB RAM pamäťou a 64 GB úložiskom. Za poskytnutie smartfónu musíme opäť poďakovať e-shopu iBuygou.com.
Kúpiť Xiaomi Redmi Pro za cenu od 233 €
Balenie
Zmena? Ani náhodou
Myslím si, že balenie smartfónov Xiaomi sme už dostatočne dobre rozobrali pri ostatných recenziách a to, s ktorým prichádza model Redmi Pro, je na 100 % totožné. Jedná sa teda o papierovú krabicu s vyobrazeným smartfónom na prednej strane a kľúčovými špecifikáciami na tej zadnej.
Vo vnútri je umiestnený nabíjací adaptér, kábel s USB Type-C konektorom, spinka na otvorenie šuplíku pre SIM karty, manuály a redukcia na naše zásuvky.
Konštrukcia a dizajn
Prémiový pocit a „dve oči“ vzadu
Smartfóny Xiaomi prešli pri dizajnových zmenách počas niekoľkých rokov naozaj dlhou cestou, až do súčasného momentu, kedy všetky novinky dokážu poskytnúť pocit luxusu tej najvyššej úrovne. Je jedno, či si kúpite low-end zo série Redmi alebo napríklad high-end Redmi Pro, vždy dostanete kvalitné konštrukčné spracovanie na vysokej úrovni. Pri novinke je pocit pri používaní, popravde, vskutku jedinečný. Na svedomí to má hlavne výborná ergonómia so zaoblenými okrajmi zadnej strany, ktoré padnú do ruky ako uliate. Ako už určite viete, vzadu pútajú pozornosť dve šošovky duálneho fotoaparátu, ku ktorým sa ešte dostanem neskôr. Zadná strana má síce hliníkové spracovanie s bruseným povrchom, no je pokrytá ešte aj akýmsi sklom, ktoré chráni hliník. Pri držaní nemá smartfón tendenciu vykĺznuť a menšou nevýhodou je už len náchylnejší povrch na odtlačky.
Predná strana je osadená 5,5-palcovým OLED FullHD displejom. Po obvode je aj elegantné 2.5D zaoblenie. Bohužiaľ, Xiaomi neustále robí tú istú chybu a rámiky okolo displeja sú opäť o niečo hrubšie ako by bolo ideálne. Novinkou v sérii Redmi, i keď Redmi Pro je podľa spoločnosti úplne nová produktová línia, je hardvérové domovské tlačidlo, ktoré integruje aj skener odtlačkov prstov. Po ľavici a pravici má podsvietené senzorové tlačidlá, ktoré sa dajú podrobne prispôsobiť v nastaveniach. Navrchu sú umiestnené potrebné senzory, selfie fotoaparát s 5 MPx rozlíšením, notifikačná LED dióda a primárny reproduktor pre hovory.
Boky sú teda efektne zaoblené, čo veľmi pomáha ergonomickejšiemu držaniu v ruke. Plastové predely antén zo zadnej strany sú ukončené na bokoch, no nepôsobia vôbec rušivo alebo nevkusne. Pravá strana disponuje už tradične len vypínacím tlačidlom a tlačidlom pre reguláciu hlasitosti. Ľavá strana je ešte „chudobnejšia“, nakoľko na nej nájdeme len hybridný SIM slot, ktorý dokáže poňať jednu SIM kartu s microSD kartou alebo klasicky dve SIM karty. 12 malých dierok na spodnej strane by mohli indikovať stereo reproduktory, no nesmieme byť až takí nároční. Šestica dierok zľava je teda miestom len pre sekundárny mikrofón, zatiaľ čo zvyšné ukrývajú hlavný reproduktor. V strede je umiestnený reverzibilný USB Type-C napájací konektor. Ani vrchná časť nie je ničím špeciálna a okupuje ju len 3.5 mm audio jack, sekundáry mikrofón a veľmi vítaná „fičúrka“ v podobe IR Blastera, ktorým dokážete ovládať domáce spotrebiče. Presuňme sa ešte na zadnú stranu, ktorá púta najväčšiu pozornosť okoloidúcich.
Vzadu teda operuje už spomínaná dvojica šošoviek duálneho fotoaparátu. Hlavný snímač navrchu má 13 MPx rozlíšenie, respektíve súrodenec pod ním dostal 5 MPx rozlíšenie. Medzi šošovkami je umiestnená dvojtónová prisveľovacia LED dióda. Logo Xiaomi je na klasickom mieste a plastové predely antén sú prekvapivo veľmi dobre vyriešené. Brusený povrch hliníka dokáže dodať skutočne ten správny šmrnc a smartfón pôsobí veľmi dobre, aj keď ho položíte len tak na stôl.
Displej
Nažltnutý OLED
Xiaomi Redmi Pro je vybavené OLED displejom, čo predstavuje premiérové použitie takejto technológie zobrazovania pri smartfóne od Xiaomi. Toto nečakané vystriedanie dlhoročného IPS-ka má na svedomí Lei Jun, ktorý rokoval s predstaviteľmi Samsungu o nových displejoch, a tak sa zdá, že pri Redmi Pro táto spolupráca nemusí skončiť. Samotný panel vyniká hlavne krásnym zobrazením čiernej, trochu saturovanejšími farbami a výbornou čitateľnosťou na priamom slnku. Rovnako dobre si vedie aj pri nastavení minimálnej hodnoty v nočných hodinách. Pri používaní budete naozaj plne spokojní a laik si ani nemusí všimnúť jednu chybičku krásy, ktorou displej disponuje.
Veľmi ma prekvapilo vyváženie bielej, ktoré až príliš zasahuje do teplejších farieb a displej je trochu žltý. Po jednej z týždenných aktualizácii prišlo viditeľné vylepšenie, no stále to nie je ono a Xiaomi musí na tomto ešte zapracovať. Aby ste tento neduh spozorovali, musíte vedľa seba dať dve zariadenia a porovnávať. Ja som skúsil Redmi Pro porovnať s mojím OnePlus 3 a rozdiel bol naozaj viditeľný.
V noci a hlavne pred spaním odporúčam zapnúť aj Režim čítania, ktorý automaticky vypne modrú farbu na displeji a je teda šetrnejší k vašim očiam. Tento režim je možné zapnúť pre vybrané aplikácie a manuálne regulovať intenzitu.
Výkon a pamäť
To najlepšie od MediaTeku nestačí
Hardvér novinky je osadený výkonnou výbavou, ktorá začína pri 10-jadrovom procesore Helio X25 od MediaTeku. Práve tento čipset je ťahúňom pri všetkých výpočtových operáciách a svoju úlohu zvláda relatívne dobre, no počas testovania som zaznamenal aj problémy. Pomerne nepríjemným javom pri používaní je mierne prehrievanie, kedy je aj po pár minútach bežnej záťaže smartfón horúci. Druhým problémom je softvérová optimalizácia, ku ktorej sa však dostanem neskôr.
Xiaomi Redmi Pro sa vyrába v celkovo 3 pamäťových konfiguráciách. Aby sme to mali pekne prehľadné, všetky rozdiely medzi jednotlivými verziami nájdete v tabuľke nižšie. Testovaný kus disponoval taktiež 3 GB RAM pamäťou a 64 GB interným úložiskom. Vykresľovanie náročných 3D hier a grafických operácií obstaráva akcelerátor Mali-T880. Pri hraní moderných hier, ako Asphalt 8 alebo Real Racing 2 na plných detailoch som však občas zaznamenal chvíľkový prepad snímkovej frekvencie.
Verzia | Standard | High | Exclusive |
Procesor | MediaTek Helio X20 – takt 2.1 GHz | MediaTek Helio X25 – takt 2.5 GHz | MediaTek Helio X25 – takt 2.5 GHz |
RAM / ROM | 3 GB / 32 GB | 3 GB / 64 GB | 4 GB / 128 GB |
GPU | Mali-T880 MP4 700 MHz | Mali-T880 MP4 850 MHz | Mali-T880 MP4 850 MHz |
Syntetické benchmarky taktiež nedopadli práve podľa predstáv niektorých fanúšikov a nižšie skóre oproti konkurencii je práve dôsledkom slabšej optimalizácie softvéru. I keď hrubý výkon nie je tým najdôležitejším a reálny pocit pri používaní sa nedá vynahradiť žiadnymi číslami. Opäť pre prehľadnejšie porovnanie s konkurenciou nájdete nižšie graf s výsledkami zo všetkých známych benchmarkov.
Interné úložisko je teda prítomné s kapacitou 64 GB, z ktorej reálne ostáva pre používateľa 57,59 GB. Nespornou výhodou je aj podpora microSD kariet do maximálnej kapacity 128 GB cez hybridný SIM slot. Dostupná je tiež žiadaná USB OTG funkcionalita, ktorá bez problémov rozpoznala môj 16 GB USB kľúč a 1 TB externý harddisk.
Operačný systém
Krásne, no zároveň nedokonalé MIUI 8
Nadstavba MIUI prešla za tie roky od vzniku mnohými zmenami po grafickej i funkčnej stránke. Slušnú porciu vylepšení priniesla v poradí už 8. generácia pravdepodobne najlepšej grafickej nadstavby operačného systému Android. Dočkali sme sa väčšej integrácie moderných štýlov, ako Flat alebo Material dizajn. V porovnaní s MIUI 7 by ste teda podobnosti hľadali len veľmi ťažko, teda minimálne po dizajnovej stránke. Bez „rekonštrukcie“ sa nezaobišli ani vstavané aplikácie, ktoré sú teraz oveľa jednotnejšie a podľa môjho názoru aj podstatne krajšie. MIUI 8 teda ponúka unikátny vzhľad, ktorým sa konečne odlišuje od ostatných nadstavieb. Ako sme si už zvykli, pri MIUI vždy očakávame bleskovú rýchlosť a nádherne plynulé animácie. Smartfón som testoval na najnovšej Developer ROM od komunity MIUI CZ/SK. Samozrejme, nedá mi nepoďakovať za túto príkladne odvedenú prácu na preklade.
TIP: Rozhovor: Viete, kto stojí za MIUI CZ/SK komunitou?
Musím však, bohužiaľ, skonštatovať, že v prípade Redmi Pro nie je optimalizácia systému dotiahnutá celkom dokonca. Často som sa stretával s trhanými animáciami, zaseknutím na 1-2 sekundy a opätovným načítaním viacerých aplikácií do RAM pamäte. Bol to teda šok, keď sa objavili tieto neželané problémy. Vzhľadom na to, že týždenné aktualizácie vždy prinesú nejaké novinky, o úspešné dotiahnutie optimalizácie v budúcnosti sa absolútne nebojím.
Priblížme si teda premiérovo v našich recenziách nadstavbu MIUI 8 z trochu podrobnejšieho pohľadu. Uzamykacia obrazovka neprešla žiadnou zmenou a tradične je miestom pre dve ikony aplikácií rýchleho spustenia, ktoré je možné ľubovoľne meniť v nastaveniach. Domovská plocha tradične obsahuje všetky nainštalované aplikácie. Používateľ môže pridávať widgety, meniť tapety alebo efekt prechodu medzi obrazovkami. Prvou veľkou zmenou je však notifikačná oblasť, ktorá je úplne prerobená a mení farby v závislosti od počasia alebo hodín. V nastaveniach si môžeme zvoliť klasické rozdelenie na dve časti alebo na nové, ktoré poznáme z konzervatívnejších nadstavieb, kde sú všetky dôležité prepínače v jednom riadku.
Snímač odtlačkov prstov
Domovské hardvérové tlačidlo je miestom pre rýchly skener odtlačkov prstov, ktorý žiaľ nefunguje pri vypnutom displeji a pre odomknutie je potrebné najprv rozsvietiť displej. Celkovo je možné pridať 5 odtlačkov, ktoré môžeme použiť samozrejme ako zámok obrazovky, no aj ako bezpečnostný prvok uzamknutia vybraných aplikácií. Rýchlosť odomykania je na výbornej úrovni, i keď som sa občas stretol s menšími zaváhaniami.
Druhý profil a klonované aplikácie
Ak používate smartfón na prácu, respektíve na osobné potreby zároveň, oceníte dve veľmi dôležité novinky v MIUI 8. Prvou sú Klonované aplikácie, ktoré výborne poslúžia napríklad pri aplikácii WhatsApp alebo Facebook Messenger. Jednoducho si môžete vytvoriť druhú samostatnú aplikáciu, do ktorej sa prihlásite iným kontom alebo telefónnym číslom. Práca a osobné profily teda zostanú perfektne oddelené.
Druhou novinkou je takzvaný Druhý profil. Jedná sa o vytvorenie akéhosi sekundárneho konta, v ktorom dostane úplne „čistý“ mobil a môžete inštalovať, fotiť a vytvárať dokumenty v oddelenom priestore. Do tohto režimu sa môžete bez problémov dostať aj z uzamykacej obrazovky, a to nakreslením odlišného bezpečnostného vzoru. Po prípadnom vymazaní tohto profilu si môžete všetky súbory jednoducho preniesť naspäť do primárneho profilu.
Obrovské zmeny vo vstavaných aplikáciách
V prípade, že prejdete z MIUI 7 na MIUI 8, okamžite váš zaskočia úplne prerobené vstavané aplikácie. Či už je to Kalendár, Počasie, alebo Poznámky, všetky dostali nový dizajnový „kabát“. Osobne som si najviac obľúbil aplikáciu Kalkulačky, ktorá po novom dokáže prepočítavať aktuálny kurz svetových mien, objem telesa, dĺžku a ešte omnoho viac.
Rovnako pozitívne tvrdenie platí aj o aplikácii Optimalizácia, ktorá je strediskom správy celého smartfónu. Vstavaný antivírus, mazanie cache pamäte a detailné nastavenie povolení pre jednotlivé aplikácie vám umožnia prispôsobiť si smartfónu až do špiku kosti.
Špecialitou na záver je novinka v podobe Dlhého screenshotu, ktorý oceníte najmä pri odosielaní webových stránok, kde nemusíte obsah stránky fotiť viackrát, len aby ste mali celú stránku. Nižšie môžete nájsť príklad, ako vyzerá tento screenshot priamo z nastavení.
Výdrž batérie
S veľkou batériou len jeden deň
Xiaomi Redmi Pro pod svojou zadnou časťou skrýva až 4050 mAh batériu, ktorá by mala zariadeniu zabezpečiť až dvojdňovú výdrž. Toto všetko je však len teória a prax je diametrálne odlišná. Nedokonalá optimalizácia sa premietla aj do výdrže a smartfón nedokáže využiť plný potenciál obrovského akumulátora. Počas testovania som využíval smartfón na prehliadanie sociálnych služieb, vybavovanie pracovných e-mailov, niekoľko minútové počúvanie skladieb cez Spotify a rovnako na pozeranie FullHD videí cez YouTube. Výsledok? 4 hodiny zapnutej obrazovky a celková výdrž na úrovni 16 hodín.
Nanešťastie, výrobca neintegroval ani rýchlonabíjaciu technológiu a opätovné dobíjanie prebieha pri výstupoch 5V/2A. Z 15 % na 100 % sa smartfón dobije za 1 hodinu 50 minút. Syntetické benchmarky na meranie výdrže, ktoré sa už stali pravidelnou súčasťou našich recenzii, ukázali taktiež len priemerné výsledky, ktoré potvrdzujú výsledky z reálneho používania.
Fotoaparát
Duálny fotoaparát premiérovo aj u Xiaomi
Rozmach duálnych fotoaparátov je v poslednej dobe značný a najviac sa v tejto oblasti angažuje priamy rival Xiaomi a tretí najväčší výrobca smartfónov na svete, spoločnosť Huawei. Vlajkové modely P9, P9 Plus a dokonca aj vlajková loď dcérskeho Honoru, Honor 8, disponujú dvomi fotoaparátmi. Zatiaľ čo Huawei využíva trochu odlišnú funkcionalitu, Xiaomi sa skôr drží tradičnejších princípov, kedy sa sekundárny snímač stará o dodávanie bokeh efektu, teda rozostrenia pozadia. Primárny snímač má 13 MPx rozlíšenie a jedná sa o starší čip Sony IMX258. Tento snímač už nepatrí medzi novinky a, bohužiaľ, na fotografiách to dosť vidno. Poďme však pekne po poradí.
Kombinácia duálneho fotoaparátu umožňuje Redmi Pro manuálne nastaviť clonu v rozmedzí f/0,95 až f/5,6. Teória hovorí, že ak je clona nízka, snímač dokáže prepustiť viac svetla, fotografie sú krajšie aj v noci a pozadie má krásny efekt rozostrenia. Na pamäti však treba mať, že smartfón od Xiaomi dokáže nastavovať clonu len na softvérovej úrovni a ani zďaleka teda neočakávajte bokeh ako na zrkadlovkách.
Ani kombinácia týchto relatívne slušných parametrov nezachráni priemerné výsledky, ba dokonca len podpriemerné výsledky aj v dobrých svetelných podmienkach. Fotografiám chýba ostrosť, lepšie detaily a dosť často som sa stretával s prepálenými farbami alebo rozmazanými okrajmi. Režim HDR z časti zachraňuje situáciu, no taktiež to nie je nič svetoborné. Nočné fotografie sú kvalitou len podpriemerné a vyznačujú sa naozaj značným šumom. Počas fotenia v zhoršených svetelných podmienkach som sa dokonca stretával aj s nefungujúcim zaostrovaním.
HDR vs Originál
[twenty20 img1=“41840″ img2=“41841″ offset=“0.5″]
[twenty20 img1=“41842″ img2=“41843″ offset=“0.5″]
[twenty20 img1=“41844″ img2=“41845″ offset=“0.5″]
HDR vs Originál (nočné)
[twenty20 img1=“41771″ img2=“41772″ offset=“0.5″]
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze
Režim Stereo
V Režime Stereo potom môžeme manuálne nastavovať spomínanú clonu, no rozostrenie je veľmi umelé a často aj pomerne nevkusné. Nižšie môžete nájsť viackrát vytvorenú makro fotografiu, pri ktorej som nastavil clonu na najmenšiu hodnotu (f/0,95), strednú (f/3.6) a najväčšiu, ktorá predstavuje hodnotu f/5,6.
Video výbava je tradičná s podporou klasického FullHD videa pri 30 fps a slow-motion videa pri 120 fps. Kvalita ničím výnimočným nevyniká a rovnako je na tom aj stabilizácia, ktorá je len na softvérovej úrovni. Ak hľadáte smartfón primárne na videá alebo fotenie, Xiaomi Redmi Pro nebude to „pravé orechové“.
Vzhľadom na nové funkcie smartfónu a nadstavbu MIUI 8, aplikácia Fotoaparátu prešla viacerými zmenami. Hlavná obrazovka ponúka rýchlu skratku na vytvorenie fotografie, prepnutie na režim videa a taktiež zapnutie Režimu Stereo. Dve tlačidlá na krajoch slúžia na aktivovanie rôznych filtrov, respektíve na prepnutie do selfie fotoaparátu. Zapnutie HDR režimu je v pravom hornom rohu.
Konektivita
Klasika bez zmeny
Tento bod recenzie sa pri smartfónoch Xiaomi prakticky nezmenil. Fanúšikom stále „hrá“ opakujúca sa pesnička o neúplnej podpore 4G. Platí to aj v prípade Redmi Pro a k dispozícii sú frekvencie 850, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. 800 MHz frekvencia, ktorá je najpoužívanejšia mimo veľkých miest, sa opäť do ponuky nedostala. Moje používanie v sieti Telekomu bolo absolútne bez problémové a 4G fungovalo v mestách rovnako bezchybne. Kvalita hovorov taktiež nevybočovala zo štandardnej kvality a nesťažovala sa mi ani druhá strana.
Wi-Fi 802.11 b/g/n/, Wi-Fi Direct, WiFi Display, Bluetooth 4.2, reverzibilný konektor USB Type-C s podporou pripojenia periférií cez USB OTG funkcionalitu a k dispozícii je aj GPS s AGPS, GLONASS a BDS. Celkom slušná nádielka funkcií, čo poviete? Mnoho čitateľov sa pýtalo, ako funguje GPS, ktoré pri MediaTekoch nie je vždy najspoľahlivejšie. Fix je veľmi rýchly do 2-3 sekúnd a rovnako je na tom aj presnosť podľa aplikácie MyTracks, kedy sa poloha pohla len minimálne.
Multimédiá
Jedna vlastnosť ma očarila neskutočne
Pozitívne hodnotenie 5,5-palcového OLED displeja sa naplno prejaví aj v multimédiách. Či už pozeráte filmy, alebo videá na YouTube, vždy vám ten pohľad vyčarí úsmev na tvári. Hlavný reproduktor v spodnej stene samozrejme, nie je kvalitou na úrovni nejakých stereo reproduktorov, no bežné požiadavky dokáže splniť dostatočne dobre. „Jedna vlastnosť ma očarila neskutočne.“ Tou vlastnosťou je výstup do slúchadiel cez 3.5 mm audio jack. V kombinácii s vylepšením zvuku Direct HD Sound vznikne kombinácia, ktorá prináša okúzlujúci zážitok pri počúvaní najrozličnejších skladieb.
MIU 8 prinieslo vylepšenia aj v galérii. Ta je teraz oveľa jednotnejšia a vzhľadom bližšie k Material dizajnu. Na hlavnej stránke je rozdelenie na všetky nasnímané fotografie a na všetky albumy, ktoré sa v smartfóne nachádzajú. K dispozícii je aj podrobný editor, v ktorom máme možnosť meniť dôležité atribúty obrázka, pridávať rôzne nálepky alebo napísať ľubovoľný text.
Osobne sa mi veľmi páči parádne spracovaný editor videa. Vytvoríte si napríklad nádherné video z dovolenky, pridáte romantickú hudbu a do pozadia nejaký text. Razom máte k dispozícii video hodné náročnejšej úpravy v profesionálnych editoroch. Vzhľadom na vysoký výpočtový výkon moderných smartfónov, úprava je otázkou len niekoľkých sekúnd.
Záver
Xiaomi Redmi Pro: Duálny fotoaparát nestačí
Xiaomi Redmi Pro som naplno používal takmer 2 týždne. Počas tejto doby som si na smartfóne niektoré vlastnosti naozaj obľúbil, no iné ma zas veľmi sklamali. Na jednotku s hviezdičkou hodnotím konštrukčné spracovanie s OLED displejom. Žiaľ, horšie je to s procesorom MediaTek Helio X25, ktorý len potvrdil svoje nie príliš slávne renomé. Horšia softvérová optimalizácia mi jednoducho kazila celkový dojem z inak výborne spracovaného smartfónu.
A ako posledný bod mojej „záverečnej správy“ som si naschvál nechal duálny fotoaparát. Už pred recenziou som si naštudoval presné atribúty fotoaparátov a ako iste viete, Xiaomi pri hlavnom snímači integrovalo starší objektív, ktorý bol napríklad použitý v modeli Mi4C. Výsledky sú teda len veľmi priemerného charakteru, ba čo viac, nočné fotografie trpia značným množstvom šumu. Sekundárny snímač je len akýmsi neškodným doplnkom a vytvorený bokeh efekt je veľmi umelý.
Nechápte ma zle, fotoaparát dokáže obstáť celkom dobre, no ak berieme do úvahy, že smartfón stojí od 230 € vyššie, musí si udržať nejaký štandard. Aktuálna vlajková loď Redmi série teda neobstála práve najlepšie, no väčšina problémov je spôsobovaná na softvérovej úrovni, ktorú ako vieme, Xiaomi zvláda na jednotku. Vo veľmi skorej budúcnosti očakávam opravné aktualizácie, ktoré markantným spôsobom prehovoria do výsledného pocitu zo smartfónu. Xiaomi Redmi Pro si môžete zakúpiť v e-shope iBuygou.com už od 232 €.
Kúpiť Xiaomi Redmi Pro za 232 €
(3 GB RAM / 64 GB ROM)
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Čína má plán, ako sa navždy zbaviť ropy. Odhalili projekt na gigantickú solárnu elektráreň vo vesmíre
Väčší výkon a úplne nové vychytávky. Samsung oficiálne odhalil novú sériu Galaxy S25
Nová štúdia potvrdila veľké obavy. Tieto nebezpečné chemikálie sa do ľudského tela dostávajú nečakaným spôsobom
VIDEO: Ľudia si mysleli, že je to trik. Čínsky humanoidný robot dokáže chodiť ako človek
Bude lepší ako Black Myth Wukong. Nové čínske RPG útočí na západný trh, toto si ešte nevidel (VIDEO)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
SaS podá trestné oznámenie za zneužívanie SIS. Tajná správa vychádzala z jediného mailu vytvoreného cez ChatGPT
Skrytá hrozba v obľúbenom nápoji Slovákov: Za takýchto podmienok ho nikdy nekonzumuj
300-miliónové útočisko pre svetovú elitu. Najdrahší bunker na svete ponúka robotických lekárov a nekonečný luxus
Trump oznámil revolučný projekt „Stargate“: Do umelej inteligencie bude investovaná astronomická suma
Na Slovensku pribudla superrýchla lanovka. Vďaka tejto novinke si lyžovačku užiješ naplno
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené