Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

mi4s-hodnotenieLegenda spoločnosti Xiaomi menom Xiaomi Mi4 je v podstate dodnes najúspešnejším smartfónom v histórii tohto čínskeho giganta. Predstavitelia sa rozhodli, že túto legendu pozdvihnú niekoľkými novými verziami s rôznymi označeniami na konci názvu “Mi4“. V ponuke nájdeme teda model Mi4i, Mi4c, ktorý je jedným najúspešnejších Xiaomi smartfónov roku 2015 a po novom aj verziu s označením Mi4s, ktorá je pravým nástupcom spomínanej legendy. Vo svojom repertoári skrýva krásnu kovovo-sklenenú konštrukciu, kompaktný 5-palcový FullHD displej a high-end hardvér.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Pri uvedení sa však viedli búrlivé debaty o tom, či nemá náhodou novinka až príliš vysokú cenu. Predsa len, pri menšom doplatku môžete dostať vlajkovú loď Xiaomi Mi5, ktorá je s vlastnosťami na míle ďaleko. V našej exkluzívnej recenzii, opäť vďaka e-shopu iBuygou.com, sa pozrieme na všetky klady a zápory Xiaomi Mi4s. Pokúsime sa ho porovnať aj so súrodencom z modelovej rady Redmi Note a taktiež aj so starším bratom Mi4c, ktorý má identickú výbavu, no v rukách pôsobí oveľa lacnejším dojmom.

Kľúčové špecifikácie Xiaomi Mi4s:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 900 / 1800 / 1900 MHz
    • WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G): 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Rozmery a váha: 126 x 70.36 x 7.6 mm, 139 g
  • Displej: 5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 441 ppi
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 808 (64-bit)
  • CPU: Dve jadrá 1.8 GHz Cortex A-57 & štyri jadrá 1.44 GHz Cortex-A53
  • GPU: Adreno 418
  • RAM:  3 GB
  • OS: Android 5.1.1 (Lollipop), MIUI 7.2 (testovaná verzia 7.2.5.0)
  • Pamäť: 64 GB (pre používateľa dostupných 58,18 GB), slot pre microSD do 128 GB
  • Fotoaparát: 13 MPx snímač, clona f/2.0, duálny LED blesk, fázové zaostrovanie PDAF, autofocus HDR, detekcia tváre
  • Predný fotoaparát: clona f/2.0, 85 stupňový uhol záberu, natáčanie 1080p videa pri 30 fps
  • Video kamera: 1080p@30 fps, 720p@120 fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, DLNA, hotspot, MU-MiMO Bluetooth 4.1, USB Type-C, GPS s AGPS, GLONASS a BeiDou, štandardný 3.5mm audio jack, IR Blaster pre ovládanie domácich spotrebičov, VoLTE, Dual SIM (microSIM & nanoSIM, dual stand-by)
  • Batéria: 3260 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, farebná informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, magnetický senzor, Quick Charge 2.0 (9V/2A)

Xiaomi Mi4s najvýhodnejšie zakúpite v e-shope iBuygou.com!
Kupón FonyzcinyMi4s

Balenie


Rok 2016 neprináša nič nové

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (25)
Pri najnovších smartfónoch od Xiaomi sme si zvykli, že spoločnosť konečne upustila od nevkusného kartónového papiera a majiteľom pripravila o niečo krajšie, farebné balenie, ktoré navonok vyzerá oveľa hodnotnejšie. Samozrejme, Xiaomi Mi4s z tejto novej tradície nevybočuje a na balení nájdeme vyobrazený smartfón spolu s podrobnými špecifikáciami na zadnej strane. Vnútro krabičky je však na obsah veľmi skúpe. Nájdeme tu iba nabíjací adaptér s redukciou na európske zásuvky, ktorú vám pribalí e-shop iBuygou.com, kábel s USB type-C koncovkou, brožúrky v čínskom jazyku a to je asi tak všetko. Márne by sme tu teda hľadali slúchadlá alebo ochranný kryt.

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (26)

Xiaomi Mi4S môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

 

Konštrukcia a dizajn


Exkluzivita v podobe sklenenej zadnej časti

Určite sa zhodneme, že Xiaomi Mi4 bol jedným slovom prekrásny smartfón. V roku 2014 kombinoval hliníkové šasi spolu s plastovou zadnou časťou. Od tej doby sa smartfóny Xiaomi zväčša spoliehali na celokovový dizajn. Dizajnéri si však povedali dosť a novinku Mi4s vybavili opäť prémiovosťou na tej najvyššej úrovni. O pojmoch ako pukanie alebo vŕzganie tú nemôže byť reč. Celková koncepcia smartfónu vyzerá brilantne a v ruke pôsobí ozajstnou prémiovosťou.

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (5)

Na prednej strane operuje kompaktný 5-palcový FullHD displej, ktorý dodáva zariadeniu ešte lepší pocit pri používaní. Nie je to však dokonalé a Xiaomi mohlo ešte trochu zmenšiť rámiky po obvode displeja. Kompaktnosť je v číslach vyjadrená rozmermi 139.26 x 70.36 x 7.6 mm a výslednou hmotnosťou 139 g. Ovládanie jednou rukou je bezproblémové a na dnešné pomery sa jedná o unikát, nakoľko výrobcovia stále posúvajú hranice veľkostí displejov na neúnosné hodnoty. V hornej časti nájdeme viacfarebnú notifikačnú LED diódu, senzor pre automatickú reguláciu jasu, proximity senzor, primárny reproduktor pre hovory a 5 MPx fotoaparát na fotenie selfie fotiek. Spodok smartfónu je domovom pre tradičnú trojicu podsvietených kapacitných tlačidiel, ktoré sú v rozložení Menu, Domov a Späť.

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (17)

Z boku vyzerá Xiaomi Mi4s ukážkovo. Xiaomi sa podarilo pripraviť stopercentné vyhotovenie, ktoré lícuje po celom obvode a všetko do seba krásne zapadá. Vrch a spodok bokov je frézovaný CNC strojom a disponuje lesklým povrchom. Pri držaní v ruke ma nič nerezalo a smartfón bol na používanie naozaj pohodlný. Pravá strana je už klasicky miestom pre dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a pre zapínacie tlačidlo. Vľavo nájdeme šuplík pre dvojicu SIM kariet alebo pre jednu SIM kartu a jednu microSD kartu, ktorá slúži na rozšírenie 64 GB úložiska. Spodná časť disponuje novým USB Type-C konektorom a mikrofónom pre hovory. Navrchu potom nájdeme 3,5 mm audio jack spolu s IR Blasterom pre ovládanie domácich spotrebičov.

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (8)

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (9)
Najväčším poškodením inak dokonalého renomé Xiaomi Mi4s je zadná strana. Nie je to však doslovné skritizovanie, no sklo na zadnej strane sa môže budúcemu majiteľovi poriadne vypomstiť. Pri používaní sa teda pripravte na neustále čistenie od šmúh a odtlačkov. Neraz sa mi počas testovania stalo, že po položení na mierne zahnutý povrch mal smartfón okamžitú tendenciu sa zošmyknúť. Na chybičky krásy, ktoré prichádzajú spolu so sklom, sa treba poriadne pripraviť a odporúčam budúcim majiteľom dokúpiť ochranný obal. Navrchu zadnej časti si svoje miesto našiel 13 MPx hlavný fotoaparát, duálna LED dióda a veľmi rýchly snímač odtlačkov prstov, ktorý je elegantne zapustený a vystupuje len naozaj minimálne. A ako inak, Xiaomi logo je opäť v spodnej časti.

xiaomi-mi4s-testujeme-nahlad

Displej

Kompaktnosť na prvom mieste

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (3)
Vlajkové lode spoločnosti Xiaomi vždy podliehali jednému pravidlu. Smartfóny ponúkali kompaktné displeje s maximálnou uhlopriečkou 5 palcov. Aj keď nová vlajková loď Xiaomi Mi5 túto tradíciu mierne narúša, 5,15-palcový displej je stále v prijateľných hodnotách. Mnoho používateľov sa v poslednej dobe sťažuje, že výrobcovia absolútne nemyslia na pohodlné ovládanie a do svojich top zariadení montujú obrovské obrazovky, ktoré sú už dávno za použiteľnými hranicami. Xiaomi Mi4s sa tejto problematike zďaleka vyhýba a jeho kompaktný 5-palcový displej ideálne padne do ruky. Ako som už spomínal vyššie pri konštrukcii, zmenšením zbytočne veľkých rámikov okolo displeja by sa mohol smartfón ovládať ešte o kúsok praktickejšie. Panel prichádza s tradičnou technológiou IPS, ktorá ponúka reálne farebné podanie, skvelé pozorovacie uhly a výbornú čitateľnosť na priamom slnku. Všetky tieto atribúty spĺňa smartfón do bodky. FullHD rozlíšenie s celkovou jemnosťou 441 pixelov na palec (ppi) sa považujú v dnešnej dobe za štandard. Na jednotku hodnotím minimálnu hodnotu jasu, ktorá je príkladná a používanie smartfónu v noci nie je žiadnym problémom.

Určite viete, že nadstavba MIUI disponuje skvelým “Čítacím režimom“, ktorý odstráni rušivú modrú farbu, ktorá spôsobuje zhoršený spánok pri používaní smartfónu pred spaním. Režim môže byť aktivovaný pre vybrané aplikácie a taktiež má používateľ možnosť manuálnej regulácie intenzity režimu.


Výkon a pamäť

Starý známy Snapdragon 808 a veľké 64 GB úložisko

Vzhľadom na bohatú históriu smartfónov Xiaomi s označením “Mi” sa očakáva od novinky poriadny výkon. Spoločnosť sa rozhodla, že do Mi4s namontuje starší, no stále veľmi výkonný procesor Snapdragon 808. Ten ponúka architektúru dvoch jadier Cortex-A57 s taktom 1.8 GHz a štvoricu slabších jadier Cortex-A53 s frekvenciou 1.44 GHz.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Samozrejme, nejedná sa o vlajkovú loď, no po stránke hrubého výkonu stále patrí smartfón do vyššieho segmentu. Spomínanému procesoru taktiež sekunduje grafická jednotka Adreno 418 a pre osobné multimediálne súbory je pripravené nadpriemerne veľké 64 GB úložisko, ktoré je navyše možné rozšíriť pomocou microSD kariet až do kapacity 128 GB. Najmodernejšie 3D hry rôznych žánrov ako Asphalt 8, Real Racing 3 či Dead Effect 2 bežia na najvyšších detailoch so skvelou snímkovou frekvenciou. Pri používaní ma však zarazilo nadpriemerné zahrievanie v okolí fotoaparátu a telefón začínal byť nepríjemným pri používaní. Tento jav zvyčajne nastával po 5-10 minútach práce v systéme alebo pri náročnejších hrách. Xiaomi Mi4s som podrobil aj najznámejším aplikáciám za účelom testovania hrubého výkonu. Výsledky sú zapísané v grafe a k dispozícii je aj porovnanie s priamymi konkurentmi.

Screenshot_2016-03-11-11-32-52_com.android.settings

Pre používateľa je teda k dispozícii základné 64 GB interné úložisko, z ktorých je reálne dostupných 58,18 GB. Na svoje si prídu aj tí najnáročnejší používatelia. Xiaomi u mňa získava bod aj za možnosť rozšírenia úložiska cez spomínané microSD karty. Pri použití tejto kombinácie však stráca smartfón DualSIM funkcionalitu. Smartfón podporuje aj pripojenie externých periférií cez USB OTG.

Operačný systém

Stále len Android 5.1 s MIUI 7.2

Softvérovú časť zariadení Xiaomi obstaráva jedna z najlepších nadstavieb Androidu, MIUI. Fanúšikovia čínskych smartfónov vedia o MIUI všetko do posledného detailu. V prípade novinky Xiaomi Mi4s sa toho veľa nezmenilo a spoločnosť využila starší Android 5.1 Lollipop, ktorý doplnila novou verziou vlastnej nadstavby, MIUI 7.2. Informácie o aktualizácii na najnovší Android 6.0 Marshmallow zatiaľ nemám, no pevne dúfame, že sa novej verzie dočkáme v čo najkratšom časovom horizonte. Problémy okolo uzamknutého bootloaderu sme si hovorili v našich predchádzajúcich recenziách a taktiež sme si niečo povedali o preklade, o ktorý sa stará známa komunita miuios.cz. Aby toho nebolo málo, Xiaomi opäť zdvihlo krvný tlak svojim fanúšikom ďalšou bezpečnostnou poistkou, ktorá ešte viac sťažuje prácu vývojárom. V posledných dvoch novinkách, menovite Xiaomi Mi4s a vo vlajkovej lodi Mi5, implementovali inžinieri novú ochranu priamo do kernelu. Tento sofistikovaný spôsob ochraňuje zariadenia pred nahrávaním neoficiálnych ROM cez rôznych predajcov tretích strán, ktorí radi zneužívajú citlivé údaje používateľov. Aktuálny stav je však veľmi priaznivý a pre fanúšikov máme skvelé správy. Komunite sa už podarilo prelomiť aj túto ochranu a do Xiaomi Mi4s je možné nahrať česko-slovenskú ROM, no opäť je tu nutnosť odomknúť bootloader a na flashovanie použiť TWRP recovery. Pre užívateľov, ktorí sú v tejto oblasti menej zdatný, máme výborné novinky. CZ-SK Xiaomi komunita bude oficiálne používať svoj preklad aj v globálnej ROM, ktorú je možné nahrať bez akýchkoľvek problémov. Viac informácií sa dozviete v tomto článku, ktorý zahŕňa všetky aktuality okolo nadstavby MIUI a jej prekladu. No teraz späť k samotnej recenzii a poďme si niečo viac povedať o optimalizácii a zaujímavých funkciách MIUI 7.2.

DSC03366
Počas môjho testovania som mal nainštalovanú najnovšiu možnú verziu s označením 7.2.5.0 Stable. Práca so smartfónom bola pravdu povediac rozpačitá. Občasné zaváhania, spomalené prechody či trhavé animácie ma počas používania prekvapili. Ako príklad môžem uviesť prechod z webového prehliadača Chrome do aplikácie Facebook, kedy som musel čakať aj niekoľko sekúnd na otvorenie. Vzhľadom na vynikajúce skúsenosti s poslednými smartfónmi od Xiaomi ma tieto problémy zaskočili. Pevne dúfam, že najbližšia budúcnosť prinesie nejakú tú opravnú aktualizáciu, ktorá odstráni tieto problémy.

Ani nová verzia MIUI 7.2 neprináša zásadné dizajnové vylepšenia a máme tu teda opäť skvele vyzerajúci, moderný a svieži vzhľad. Uzamykacia obrazovka ponúka rýchly prístup k fotoaparátu a k notifikáciám. Domovská obrazovka je taktiež nemenná a disponuje základnými vlastnosťami ako možnosť pridávania widgetov, zložiek alebo zmenu prechodového efektu medzi jednotlivými domovskými stránkami. Notifikačná oblasť je už tradične rozdelená na dve časti – samotné notifikácie a rýchle prepínače pre rôzne funkcie systému.

Snímač odtlačkov prstov

DSC03359
Xiaomi Mi4s taktiež prichádza so snímačom odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený na zadnej strane. Rýchlosť rozpoznania je blesková a úspešnosť je takmer stopercentná. V ponuke nastavení nájdeme možnosť pridať maximálne 5 prstov. Bohužiaľ, okrem odomykania smartfónu je zatiaľ využitie snímača nulové. Odomknutie je samozrejme možné aj v prípade, že je displej smartfónu vypnutý. V porovnaní napríklad s Redmi Note 3 Pro je kvalita a úspešnosť na úplne rovnakej úrovni.

Aplikácie

Neoddeliteľnou súčasťou nadstavby MIUI je možnosť úpravy a prispôsobenia takmer každého aspektu v systéme. Nesmú chýbať ani užitočné aplikácie, medzi ktoré jednoznačne patria Kompas a skvele spracovaný Správca súborov s možnosťou vytvorenia FTP servera na prenos súborov, napríklad do domáceho počítača.

Najlepšou a bez pochýb aj najprepracovanejšou aplikáciou v MIUI je aplikácia Zabezpečenia, ktorá ponúka naozaj komplexné služby pre správu smartfónu. Nájdeme tu možnosť mazania cache pamäte, vstavaný antivírus, podrobné štatistiky spotreby mobilných dát, blokovanie nežiadúcich telefónnych čísiel či správu povolení pre jednotlivé aplikácie.

Vrchná časť novinky je domovom pre IR Blaster, ktorý slúži na ovládanie domácich spotrebičov cez infračervenú technológiu. Aplikácia je po dizajnovej a funkčnej stránke skvele spracovaná. Po prejdení úvodnej konfigurácie vám nič nebude brániť používať smartfón ako všestranný ovládač domácich zariadení.

Vzhľadom na použitie kompaktnejšieho 5-palcového displeja sa Režim jednej ruky môže zdať ako hlúposť, no stále ponúka skvelé riešenie v prípade nutnosti zmenšiť displej k čo najpohodlnejšiemu ovládaniu. Na záver si niečo povieme o Témach, ktoré sú výborným doplnkom. V základe nájdeme 5 tém, z ktorých každá ponúka odlišné dizajnové poňatie. Presunom do online obchodu však máme na výber doslova tisícky tém rôznych vzhľadov a farieb.

Výdrž batérie

Deň a dosť

Krásna sklenená zadná časť skrýva 3260 mAh batériu. Celková výdrž je v priemerných hodnotách a ničím nevybočuje z dnešného štandardu moderných telefónov. Počas testovania som používal smartfón na občasné volanie, striedavo som využíval 4G mobilný internet a WiFi pripojenie, počúval som hudbu cez aplikáciu Spotify, napísal som zopár pracovných emailov a pravidelne som komunikoval s priateľmi cez sociálne siete. Výsledná výdrž bola 1 deň a necelých 5 hodín pri zapnutej obrazovke na úrovni 4 hodín. Po opakovanom teste bola výdrž takmer podobná s rozdielom iba zopár minút.

Na rýchle dobitie celkovej kapacity slúži technológia nabíjania Qualcomm Quick Charge 2.0 s výstupným napätím 9V a prúdom 2A. Smartfón z 15 % na 100 % dobijete za 109 minút. Xiaomi Mi4s som podrobil aj našim tradičným battery benchmarkom, ktoré taktiež potvrdili priemerné výsledky v oblasti výdrže na jedno nabitie. K dispozícii máme aj režim šetrenia batérie, ktorý v prípade prekročenia kritickej hodnoty vypne všetky procesy na pozadí, optimalizuje využitie RAM a predĺži tak výslednú výdrž aj o niekoľko hodín.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Fotoaparát

Noc je úhlavným nepriateľom

Xiaomi Mi4s sa bude snažiť zapôsobiť na potencionálnych záujemcov aj kvalitným 13 MPx fotoaparátom. Vlastnosti samotného snímača sú výborné a ponúka napríklad nízku clonu f/2.0, rýchle fázové zaostrovanie PDAF a snímkový koprocesor Qualcomm ISP. Práve tento koprocesor od amerického výrobcu je určený na post-processing fotografií po vytvorení. Znamená to, že po vyhotovení fotografie ešte prejde rýchlou softvérovou úpravou, ktorá má zaručiť ešte lepšie výsledky. Počas fotografovania pri zhoršených svetelných podmienkach príde vhod dvojtónová LED dióda.

DSC_2445
Kvalita fotografií si drží vysoký štandard a snímky disponujú dobrým podaním farieb, nadpriemernou ostrosťou a taktiež aj HDR funguje parádne. Pri použití tohto režimu sú fotografie jasnejšie, no určite nie prepálené a Xiaomi dokázalo priniesť konzistentné fungovanie HDR režimu. Nadpis tejto časti recenzie hovorí za všetko a najväčším sklamaním sú nočné fotografie. Kvalita je veľmi podpriemerná a úroveň je podobná ako pri hlavnom súperovi Redmi Note 3 Pro. Celá fotka trpí naozaj výrazným šumom a občas sa dokonca stalo, že vytvorená fotografia bola proste nepoužiteľná.

Originál vs HDR

Nočné fotky

Fotogalériu v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze

Ani pri videu sme sa nedočkali nejakých významných noviniek. Ponuka nahrávania je tradičná a obsahuje rozlíšenie FullHD pri 30 fps a taktiež môžeme nahrávať slow-motion videá pri snímkovej frekvencii 120 fps. Nadšenci slávnych selfie fotiek ocenia snímač s 5 MPx rozlíšením, clonou f/2.0 a 85 stupňovým záberom.

Testovacie video:

Aplikácia Fotoaparátu je opäť skvelo spracovaná. Rozloženie je intuitívne a používateľ si ihneď všimne množstvo režimov, možností nastavení a rýchlosť vyhotovenia snímky je fantastická. Defektom je toľkokrát omieľaný Manuálny režim, ktorý by si zaslúžil podrobnejšie možnosti nastavení pri fotografovaní.

Multimédiá

Naozaj hlasný hlavný reproduktor

Zameranie do high-end segmentu prinieslo veľmi sľubné zázemie pre kvalitné multimediálne zážitky. Ku skvelému pocitu pri prezeraní filmov či počúvaní hudby pomôže vynikajúci hlavný mono reproduktor, ktorý svojou maximálnou hlasitosťou patrí k tým najlepším. V spojení s 5-palcovým FullHD displejom sa bude každý používateľ so záujmami o multimédiá cítiť ako “ryba vo vode”. Výstup do slúchadiel je taktiež brilantný a ponúka výborné basy a kvalitnú reprodukciu zvuku. Testovanie prebiehalo na najnovších štupľových slúchadlách Pistons Iron. Pre čo najlepší zážitok je pripravené aj vylepšenie Dirac HD Sound. Ani v prípade Xiaomi Mi4s nebudú používatelia ochudobnený o možnosť voľby zvukových profilov pre jednotlivé slúchadlá Xiaomi. Najviac sa u mňa osvedčilo nastaviť profil na slúchadlá Xiaomi Mi Headphones.

Prezeranie vytvorených fotografií alebo videí je spríjemnené nádherne spracovanou Galériou, ktorá navyše obsahuje množstvo funkcií. Základné rozdelenie je podľa dátumu vyhotovenia, no presunom doprava môžeme vidieť prehľadné zobrazenie podľa priečinkov. Samozrejmosťou sú spomínané funkcie ako orezávanie či aplikovanie moderných filtrov, ktoré dodajú fotografiám ten správny “šmrnc“. Prehrávanie videí zabezpečí moderný prehrávač, ktorý navyše podporuje naozaj široké množstvo formátov a kodekov.

Milovníci audia ocenia prehrávač hudby, ktorý disponuje základným rozdelením podľa albumu a skladieb. V tomto prípade nemám Mi4s čo vytknúť a s novinkou si budú rozumieť aj nároční užívatelia.

Konektivita


Neskutočne presné GPS, no tradičné LTE

Výbave po stránke konektivity takmer niet čo vytknúť. Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band (2.4 GHz, 5 GHz), Wi-Fi Direct, WiFi Display, Hotspot, Bluetooth 4.1 LE, USB Type-C 1.0, GPS s AGPS a GLONASS, 3.5mm audio jack, IR Blaster pre ovládanie domácich spotrebičov alebo aj nová technológia VoLTE, ktorá obstaráva telefonovanie cez najmodernejšie 4G LTE pripojenie. A keď už hovoríme o telefonovaní, počas môjho 2 týždňového testovania som nepostrehol žiadne problémy a druhá strana nereklamovala žiadne výpadky či horšiu kvalitu hovoru. Slot pre 2 nanoSIM karty je hybridného typu, čo znamená, že jeden slot môžeme využiť aj ako miesto pre microSD kartu.

DSC_2456
Príjem GPS signálu v prípade Xiaomi Mi4s je jedným slovom neskutočný. Fix satelitov je dostupný behom 2 sekúnd a presnosť je absolútne dokonalá. Kvalitu procesorov Snapdragon a bezkonkurenčný GPS modul dokazujú aj naše tradičné testy. V nich smartfón exceluje.

LTE frekvencie sa v prípade Xiaomi smartfónov bohužiaľ nemenia a stále tu teda máme trojicu európskych frekvencií – 1800, 2100 a 2600 MHz. Podporované frekvencie ponúkajú najvyššie možné prenosové rýchlosti a v mojom prípade som využíval LTE od Telekomu a takisto aj LTE od Swanu. Meranie neprinieslo žiadne výchylky a smartfón dokáže naplno využiť potenciál moderného 4G LTE pripojenia. Samozrejme, v prípade, že sa dostanete do pásma s 800 MHz frekvenciou, na LTE môžete zabudnúť. Klasické 3G a 2G pripojenia majú však plnú podporu a v tomto prípade je smartfón plne boja schopný.

Screenshot_2016-03-17-06-42-07_org.zwanoo.android.speedtest

Test LTE od Telekomu v Nových Zámkoch

Záver


Xiaomi Mi4s: Pokus o návrat legendy

Dokázať uspieť s telefónom, ktorý má nadväzovať na takmer nesmrteľného predchodcu, sa zdá byť ako nesplniteľná úloha. Kategória, do ktorej sa Xiaomi Mi4s dostalo je nabitá smartfónmi a oproti konkurencii v niekoľkých oblastiach stráca, no v niektorých naopak exceluje. Určite ma potešila krásna konštrukcia s exkluzívnym spracovaním, špičkový displej a v neposlednom rade aj dokonalé GPS.

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (12)
Za sklamanie však určite považujem nie príliš oslnivú optimalizáciu systému, podpriemerný fotoaparát (v zlých podmienkach), horšiu výdrž batérie, nadmerné prehrievanie a samozrejme aj opätovné vynechanie 800 MHz LTE frekvencie. A teraz tá najdôležitejšia otázka. Porovnanie s konkurentmi rovnakého “rodu“, teda Xiaomi Redmi Note 3 Pro a Mi4c. Oplatí sa priplatiť si alebo plne postačuje o 50 € lacnejšia stredná trieda? Moja odpoveď znie: Jednoznačne Xiaomi Redmi Note 3 Pro. Dôvod? S príchodom Redmi Note 3 Pro čínsky gigant kompletne predefinoval pojem smartfónu strednej triedy a po novom táto kategória môže hravo konkurovať aj vlajkovým lodiam. Bohužiaľ, Xiaomi Mi4s zráža na kolená vysoká cena, ktorá sa pohybuje v e-shope iBuygou.com na úrovni 283 € s dvojročnou zárukou a naším zľavovým kupónom FonyzcinyMi4S.

xiaomi-mi4s-recenzia-fotky (10)
Postupom času však cena určite klesne o niekoľko desiatok eur a smartfón bude naozaj skvelou kúpou. Momentálne je tak novinka v naozaj zamotanej situácii. Používatelia, ktorí hľadajú kompaktného elegána s nádychom vlajkovej lode, touto kúpou určite nestúpia vedľa.

Kúpiť Xiaomi Mi4s na iBuygou.com (kupón FonyzcinyMi4S)

+Plusy -Mínusy
+Luxusná konštrukcia -Klzká zadná strana
+Krásny a kompaktný FullHD displej -Prehrievanie
+Veľké 64 GB úložisko s možnosťou rozšírenia -Horšia výdrž batérie
+Hlasný reproduktor a vynikajúci výstup do slúchadiel -Podpriemerný fotoaparát (v noci)
+Špičkové GPS

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú