GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G LTE (Cat12 600/150 Mbps): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz)
5.15″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 428 ppi, Gorilla Glass 3
Qualcomm Snapdragon 820 (64-bit)
Dvojjadrový 2.15 GHz & dvojjadrový 1.6 GHz, Kryo jadrá
Grafický čip Adredno 530
3 GB LPDDR4
Android 6.0 (Marshmallow), MIUI 7.2 (testovaná verzia – 7.2.6.0 čínska stable ROM)
64 GB (pre používateľa dostupných 53,8 GB)
Zadný: 16 MPx Sony IMX298 snímač, 4-axis OIS (4-osová optická stabilizácia obrazu), duálny LED blesk, detekcia tváre, HDR, fázové zaostrovanie PDAF, clona f/2.0
Predný fotoaparát: 4 MPx Ultrapixel snímač, veľkosť pixela 2µm, clona f/2.0, (1080p nahrávanie videa pri 30fps)
Video kamera: 4K@30 fps, 1080p@30 fps, 720p@30 fps, slowmotion 720p pri 120 fps
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band a MU-MIMO, Wi-Fi Direct, WiFi Display, Hotspot, Bluetooth 4.2 LE, microUSB Type, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, IR Blaster, VoLTE (telefonovanie cez 4G sieť)
3000 mAh
Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, barometer, Dual SIM (nanoSIM, dual stand-by), snímač odtlačkov prstov, rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 3.0 (z 15% na 90% za 50 minút)
+Výborné konštrukčné spracovanie
+Perfektný displej
+Brutálny výkon
+Rýchly operačný systém
+Výborná výdrž batérie
+Slušný fotografický výkon
+Bezkonkurenčný pomer cena / výkon
-Klzká zadná strana
-Absencia podpory 800 MHz LTE pásma
Xiaomi Mi5 je výborným high-end smartfónom takmer po každej stránke. Perfektný displej, vysoký výkon, veľmi rýchle reakcie systému, dvojdňová výdrž batérie a tiež jeden z najlepších fotoaparátov. To sú hlavé špecifiká tohto perfektného čínskeho „zabijaka“.
Spoločnosť Xiaomi si za svojich pomerne krátkych 6 rokov pôsobnosti dokázala vybudovať obrovskú reputáciu takmer po celom svete, aj keď svoje hlavné produkty oficiálne predáva len v Ázii. Aj tento fakt prispel k obrovským očakávaniam od novej vlajkovej lode tohto výrobcu, ktorej sa mnohí nemohli dočkať. Xiaomi totižto na nástupcovi svojho donedávna najpopulárnejšieho smartfónu, Xiaomi Mi4, pracovalo až 18 mesiacov, čo je v technologickom svete veľmi dlhá doba. Presne 24. februára tohto roka však prišiel zlom a najočakávanejší čínsky smartfón všetkých čias, Xiaomi Mi5, po prvýkrát uzrel svetlo sveta.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Ihneď po predstavení vznikol úžasný ošiaľ a každý nadšenec čínskych technológií chcel vlastniť úplnú novinku od Xiaomi. Svedčí o tom aj viac ako 17 miliónov registrácií na kúpu Mi5 (a to len v domovskej Číne) a len pársekundové predaje, keďže všetky dostupné kusy sa ihneď vypredávajú. Nám sa však aj napriek obrovskému záujmu a problémom s nedostupnosťou podarilo medzi prvými na Slovensku Xiaomi Mi5 poriadne otestovať a priniesť detailnú recenziu na tak očakávaný smartfón, akým je Xiaomi Mi5. Stálo tých 18 mesiacov čakania naozaj za to?
Xiaomi Mi5 najvýhodnejšie zakúpite v e-shope iBuygou.com!
Balenie
Eko kartón je preč, obsahu nepribudlo
Xiaomi od minulého roka svoje nové smartfóny balí do bielych krabičiek s vyobrazením samotného zariadenia, ktoré sa nachádza vo vnútri. Ani najnovšie Xiaomi Mi5 nevychádza z tohto konceptu a recyklovaný kartón v prípade Mi4 nahradilo oveľa krajšie a hodnotnejšie balenie. Hneď po otvorení „vrchnáka“ vám pohľad padne na smartfón, ktorý je dodávaný spolu s rýchly nabíjacím adaptérom, synchronizačným USB káblom, spinkou pre otvorenie šuplíka na SIM karty a nechýbajú ani dokumenty s rozsypaným čajom. Obsah balenia sa teda ani v prípade vlajkového modelu nezmenil, no to najpotrebnejšie tu nájdeme.
Konštrukcia a dizajn
Dokonalosť v takmer každom smere
Až do dňa predstavenia nového Xiaomi Mi5 si nikto nebol istý len jedinou vecou – dizajnom. Na prvý pohľad môže vlajková loď Xiaomi pre tento rok (dúfam, že nie aj pre ten budúci) vyzerať trochu kontroverzne, no v skutočnosti je to úplne iné. Keď som Mi5 prvýkrát uchopil, vypadli mi takmer všetky slová. Prémiový dizajn s poriadnou štipkou gracióznosti a naozaj perfektné spracovanie konštrukcie tvoria dokonalý pár. Môžem povedať, že Xiaomi sa dizajn novej vlajkovej lode naozaj vydaril a to, čo dobre vyzerá na obrázkoch, vyzerá v skutočnosti dvakrát lepšie. Mi5 niektoré dizajnové, ale aj materiálové črty prebral po svojom staršom „kolegovi“ z kategórie phabletov, Xiaomi Mi Note.
Xiaomi Mi5 totižto prichádza s dvojicou sklených panelov na prednej aj zadnej strane, ktoré v strede dopĺňa kvalitný kovový rám. Bočné hrany spolu s presahujúcou zadnou časťou dostali tzv. 3D zahnutie, vďaka ktorému smartfón padne do ruky ako „riť na šerbeľ“. Pohodlné používanie je zabezpečené aj vďaka pomerne kompaktným rozmerom, ktoré činia 144.6 mm na výšku a 69.2 mm na šírku. Obzvlášť potešujúca je hrúbka konštrukcie, ktorú Xiaomi dokázalo okresať na skvelých 7.3 mm. Aj keď Mi5 tvoria prémiové materiály ako sklo a kov, váha sa zastavila na veľmi príjemných 129 gramoch.
V dobe 5,5“ „lopát“ prichádza Mi5 s veľmi prijateľnou a zároveň aj netradičnou veľkosťou uhlopriečky displeja – 5,15“. Ak čakáte tenké rámiky okolo displeja, pravdepodobne vás sklamem. Mi5 má v skutočnosti rámik displeja široký približne 1,9 mm, čo nie je nijak strašná hodnota, no na celkovej elegancii môže smartfón pre niekoho mierne strácať.
Xiaomi sa tento rok rozhodlo pre hardvérové domovské tlačidlo s integrovaným snímačom odtlačkov prstov, čo bolo zrejme hlavným dôvodom umiestnenia takéhoto tlačidla. Pomerne úzke oválne tlačidlo z keramiky obopína elegantný strieborný rámik. Snímač odtlačkov v Mi5 je jeden z najrýchlejších, ktoré som mal doteraz možnosť otestovať. Viac sa mu budem venovať neskôr. Samotné tlačidlo môže fungovať aj ako kapacitné a pre návrat na domovskú obrazovku sa ho stačí dotknúť. HW tlačidlu robia spoločnosť ďalšie dve kapacitné po jeho stranách – tlačidlo multitasking menu a späť. Tie sú vedené v jednoduchom štýle bodky a samozrejmosťou je aj ich podsvietenie.
Nad displejom potom nachádzame predný fotoaparát, reproduktor pre hovory, senzor okolitého jasu a proximity. Miesto si tu našla aj farebná notifikačná dióda s vysokou svietivosťou a samozrejme ikonické logo výrobcu.
Rozloženie ovládacích prvkov je už pre Xiaomi typické. Špičkovo spracovaný bočný rám na ľavej strane hostí len šuplík pre dvojicu nanoSIM kariet. Hneď oproti sa usadili tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo napájania. Umiestnenie aj vystúpenie tlačidiel je perfektné, no pri zatrasení zariadenia je počuť mierne hrkanie, keďže majú miernu vôľu. Centrom spodnej strany je reverzibilný USB Type-C konektor, ktorého po stranách obklopuje dvojica mriežok. Reproduktor sa, bohužiaľ, nachádza len v jednej z nich, v druhej si miesto našiel primárny mikrofón. Na opačnej, hornej strane nájdeme už len klasický 3,5 mm audio jack, IR Blaster (infračervený port) pre ovládanie domácich spotrebičov a sekundárny mikrofón. Súčasťou hornej aj spodnej strany sú taktiež plastové predely, v ktorých sú umiestnené antény. Tie však nepôsobia rušivo a svojím zafarbením spadajú do celkového dizajnového konceptu zariadenia.
Samostatnou kapitolou dizajnu Xiaomi Mi5 je jeho zadná strana. Tá prichádza v nádhernom a čistom prevedení, bez akýchkoľvek prerušení. Xiaomi „smekám klobúk dolu“ pred dokonalým zapracovaním šošovky fotoaparátu do tenkého tela Mi5, ktorá absolútne neprečnieva a tvorí hladký povrch spolu s ostatným okolím. Výrobca sa však naviac poistil a samotnú šošovku fotoaparátu pokryl odolným zafírovým sklíčkom. Vedľa fotoaparátu ešte môžeme vidieť duálny dvojfarebný LED blesk. Zadnú stranu zakončuje pochrómované logo výrobcu.
Aj keď zadná strana Xiaomi Mi5 oku veľmi lahodí, taktiež má svoje negatíva. Snáď najväčším je jej veľmi hladký a klzký povrch, kvôli ktorému smartfón po stole doslova „lieta“. Ďalším mínusom je náchylnosť na mikro škrabance, ktoré som začal pozorovať po pár dňoch používania. Nakoniec sú tu odtlačky prstov, ktoré síce na bielej verzii nevidno, no v prípade čiernej varianty to bude oveľa horšie. Preto odporúčam spolu so smartfónom zakúpiť si aj nejaký ochranný kryt, ktorý všetkým týmto nedostatkom zabráni.
Displej
Nádherný IPS panel s netradičnou uhlopriečkou
Posledný rok väčšina čínskych výrobcov produkuje doslova „lopaty“ s displejmi 5,5“ a väčšími. Taktiež dochádza k neustálemu navyšovaniu rozlíšenia a minulý rok sme boli svedkami aj prvého smartfónu so 4K displejom. Xiaomi sa však ani jedného z týchto trendov našťastie nedržalo a Mi5 vybavilo pomerne kompaktným 5,15“ displejom so štandardným a plne dostačujúcim FulHD (1920 x 1080 pixelov) rozlíšením. Dané rozlíšenie na tejto netradičnej uhlopriečke tvorí hustotu na úrovni skvelých 428 ppi, vďaka čomu je displej naozaj dostatočne ostrý. Je obecne známe, že ľudské oko má problém rozoznať vyššiu hustotu pixelov ako 300 ppi. V tomto prípade teda chválim Xiaomi jednak za použitie prijateľne veľkej uhlopriečky, a taktiež za plne dostačujúce FullHD rozlíšenie, čím dopomohlo aj k lepšej výdrži na batériu.
Xiaomi Mi5 prichádza so známym IPS LCD panelom, ktorý sa v tomto prípade vyznačuje naozaj živými a pestrými farbami. Perfektne sú na tom aj pozorovacie uhly a špeciálne taktiež viditeľnosť na priamom slnku, keďže maximálny jas displeja Mi5 dosahuje hodnotu úctyhodných 600 nitov! Bez problémov budete displej vidieť aj počas slnečného dňa, napríklad v lete. Počas silného svetla sa taktiež vďaka snímaču okolitého jasu nad displejom zvýši celkový kontrast displeja a jednotlivé prvky zobrazované na displeji tak vyniknú ešte viac.
Dokonalá je aj úroveň minimálneho jasu, kedy je displej naozaj tmavý a pri používaní smartfónu v temnejších priestoroch alebo v noci, vám displej nebude zbytočne blyšťať do očí. Xiaomi si zaslúži ďalšiu pochvalu za excelentné vyváženie maximálnej a minimálnej úrovni jasu. Pozitívne hodnotím aj vstavaný „Čítací režim“, ktorý po aktivovaní z displeja eliminuje modrú farbu, čo oceníte pri práci so smartfónom pred spaním. Ako iste viete, modrá farba ktorú displej vyžaruje, narúša spánok a týmto režimom tomu zabránite. A nepotrebujete na to žiadnu aplikáciu tretích strán.
Samozrejmosťou je potom aj možnosť nastavenia teploty farieb displeja priamo v nastaveniach zariadenia. Na výber je aj z troch režimov kontrastu. Tieto hodnoty však pravdepodobne meniť nebudete, pretože výrobcom prednastavené farby sú naozaj perfektné.
Výkon a pamäť
Dostatok výkonu na niekoľko rokov
Pod kapotou Xiaomi Mi5 sa skrýva v súčasnosti to najlepšie, čo trh so smartfónmi môže ponúknuť. Qualcomm po miernom neúspechu predchádzajúceho „horúceho“ high-end čipsetu Snapdragon 810 musel prekvapiť a na nástupcovi pracovali na 200%. Výsledkom toho je veľmi kvalitný Qualcomm Snapdragon 820 procesor, ktorý medzi prvými dostala aj najnovšia Mi5-ka. Snapdragon 820 prináša niekoľko inovácií, ako napríklad úplne nové Kryo jadrá vyrobené ultra-moderným 14 nm FinFET výrobným procesom, vďaka čomu dosiahol Qualcomm až 2-krát vyšší výkon ako v prípade Snapdragon 810 CPU, a to aj napriek požitiu „len“ 4 jadier. Zlepšenia sa dočkala aj celková energetická spotreba nového čipsetu. Nový procesor je samozrejme založený na 64-bitovej architektúre a prináša tiež zbrusu nový grafický akcelerátor – Adreno 530 – ktorý je podľa výrobcu až o 40% výkonnejší ako predchádzajúca generácia.
Aj keď má procesor „len“ 4 jadrá, Qualcomm ho rozdelil na dve časti – dvojjadrový s taktom 2.15 GHz a dvojjadrový s taktom 1.6 GHz. Prvé dve výkonnejšie jadrá sa pridajú v prípade náročných úloh, ďalšie dve zasa poslúžia pri menej náročných úkonoch. Je taktiež dôležité podotknúť, že v prípade „najslabšej“, 32 GB verzie, je takt najvýkonnejších dvoch jadier na úrovni 1,8 GHz. Táto verzia má podtaktovaný aj grafický čip a RAM pamäť. Xiaomi do tretice pre najnáročnejších používateľov pripravilo aj najvyššiu verziu, ktorá nesie označenie Xiaomi Mi5 Pro a prináša až 4 GB RAM a 128 GB úložisko. Pri reálnom používaní však rozdiel medzi jednotlivými verziami Mi5 nepocítite, líšia sa len hrubým výkonom. Mne sa do rúk dostala verzia s 3 GB RAM a 64 GB pamäťou. RAMka bežne ponúka voľných 1,5 GB a v spojení s výkonným procesorom prináša naozaj plynulý multitasking a prepínanie medzi aplikáciami je bleskové.
Nižšie nájdete porovnanie jednotlivých verzií Xiaomi Mi5:
Xiaomi Mi5 (32 GB) | Xiaomi Mi5 (64 GB) | Xiaomi Mi5 Pro (128 GB) | |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 820, maximálny takt 1,8 GHz | Qualcomm Snapdragon 820, maximálny takt 2,15 GHz | Qualcomm Snapdragon 820, maximálny takt 2,15 GHz |
Grafický čip | Adreno 530 GPU, 510 MHz | Adreno 530 GPU, 624 MHz | Adreno 530 GPU, 624 MHz |
Pamäť RAM | 3 GB LPDDR4, 1333 MHz | 3 GB LPDDR4, 1866 MHz | 4 GB LPDDR4, 1866 MHz |
Asi ani netreba zdôrazňovať, že Mi5-ka sa hravo vysporiada s akoukoľvek najnáročnejšou hrou či aplikáciou. Nedalo mi tak vysoký výkon neodskúšať a tak som si zahral niekoľko hier. Po pár minútach hrania sa začali prejavovať náznaky zahrievania, ktoré však nie je v žiadnom prípade dramatické a teploty sú stále v norme. Vyššie zahriatie som pociťoval pri nabíjaní. Samozrejme nesmiem zabudnúť ani na hrubý výkon Xiaomi Mi5, teda výsledky z benchmarkov. Mi5-ka v tejto oblasti medzi súčasnými high-end smartfónmi jednoznačne vedie.
TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf
Ako som spomínal už vyššie, na test som mal k dispozícii vyššiu verziu Xiaomi Mi5 so 64 GB vnútorným úložiskom. Pre používateľa je reálne k dispozícii 53,8 GB, čo je pomerne dosť aj pre náročnejších používateľov. Slot pre microSD karty Xiaomi opäť raz nepoužilo a ak by vám táto kapacita stále nepostačovala, zvoliť môžete najvyššiu, 128 GB verziu. Vnútorné úložisko Mi5-ky integrujú v súčasnosti najrýchlejšie pamäťové čipy – UFS 2.0 – ktoré sme mohli vidieť aj v minuloročnom Meizu Pro 5. Oproti klasickým eMMC 5.0 čipom sú niekoľkonásobne rýchlejšie, čo pocítite najmä pri prenášaní objemných súborov z a do pamäte smartfónu. Xiaomi Mi5 podporuje aj OTG, čo znamená, že k Mi5 pripojíte USB kľúč, externý disk, myš či klávesnicu.
Operačný systém
MIUI 7.2 + Marshmallow = ♥
Najnovšia vlajková loď od Xiaomi neprichádza s tým najnovším len po stránke hardvéru, ale aj softvéru. Základom je najnovší Android 6.0 Marshmallow, ktorý bol samozrejme doplnený o slávnu MIUI nadstavbu. Aj tu ide o najnovšiu dostupnú verziu – MIUI 7.2. O Xiaomi je známe, že sa preslávilo práve svojou nadstavbou Androidu, čo jasne dáva najavo aj v prípade Mi5-ky. Vývojári z Xiaomi odviedli naozajstný kus excelentnej práce a optimalizácia systému v Xiaomi Mi5 je naozaj na vysokej úrovni. Počas testovania som sa nestretol s jediným zaváhaním, zásekom či reštartom systému. Všetko beží veľmi plynulo a mutlitasking je bleskový. MIUI 7.2 a najnovší Android Marshmallow si rozumejú naozaj veľmi dobre. Nie nadarmo Xiaomi nazýva Mi5 „šialene rýchlym“ smartfónom.
Xiaomi telefóny majú však po softvérovej stránke od konca minulého roka aj nové negatívum. Tým je uzamykanie bootloadera na každom novšom telefóne, čomu sa, bohužiaľ, nevyhla ani Mi5-ka. Za ten čas sa už však našli spôsoby, ako zamknuté bootloadery obísť, na čo prišlo aj samotné Xiaomi a tak pridalo ďalšiu ochranu priamo do kernelu (jadra) systému. Ochrana po nahraní modifikovanej ROM (napríklad slovenskej) spôsobí „bricknutie“ smartfónu. Ďalší, zákerný krok od Xiaomi. Verím však, že aj ochranu v jadre systému sa časom podarí prelomiť a do najnovšej Mi5-ky si budeme čím skôr môcť inštalovať česko-slovenskú ROM od miuios.cz. Zatiaľ si budeme musieť vystačiť so stabilnou čínskou ROM, do ktorej opäť treba manuálne doinštalovať Google Play aplikácie. Xiaomi to aspoň kompenzuje pravidelnými aktualizáciami, ktoré prinášajú prevažne opravy chýb a optimalizácie systému. Za prvý týždeň testovania som dostal hneď 3 aktualizácie, každá s veľkosťou až 900 MB.
Skúsenejší používatelia určite používateľské prostredie MIUI nadstavby poznajú. Po rozsvietení displeja sa zobrazí uzamykacia obrazovka, ktorú v prípade využitia snímača odtlačkov prstov až tak často neuvidíte. Z tejto obrazovky máte možnosť rýchleho prístupu k fotoaparátu. Odomknutím sa nám naskytá pohľad na známu domovskú obrazovku bez menu aplikácií. Nechýba možnosť vytvárania zložiek s aplikáciami, možnosť pridávania rôznych widgetov či zmena efektu prechodu medzi obrazovkami. Nezmenilo sa ani notifikačné centrum po stiahnutí lišty, ktoré je už klasicky rozdelené na dve časti – skratky rýchlych nastavení a samotné notifikácie z aplikácií.
Síce má Mi5 pomerne kompaktný, 5,15“ displej, stále tu nachádzame známy režim ovládania jednou rukou, ktorý môžete nastaviť dokonca na 3 veľkosti displeja – 3,5“, 4“ a 4,5“.
Smartfón ponúka aj detský mód, v ktorom vyberiete aplikácie, ktoré majú byť prístupné. Detský režim je chránený prednastaveným heslom alebo vaším odtlačkom.
Z režimov je tu ešte tzv. „režim hosťa“, ktorý zasa skryje všetky fotografie, poznámky, nastavenia, SMS správy a hovory. Skvelá vec, ak niekomu požičiate vašu novú Mi5-ku.
Režimy nakoniec uzatvára režim Nerušiť, ktorého aktivovaním sa telefón prepne do tichého módu, a teda stlmí všetky zvuky upozornení či hovorov. MIUI dokonca ponúka naplánovanie spustenia tohto režimu, teda odkedy dokedy má byť režim Nerušiť aktívny a pre ktoré akcie bude aplikovaný.
Spomenúť musím aj uzamykanie aplikácií pomocou nakreslenia vzoru. K tejto funkcii sa dostanete cez notifikačnú lištu alebo nastavenia. Následne si môžete zvoliť, ktoré aplikácie chcete uzamknúť, dokonca si môžete vybrať, či bude vzor pri kreslení viditeľný alebo nie.
Snímač odtlačkov prstov s rýchlosťou svetla
Xiaomi Mi5 je prvým smartfónom v histórii smartfónov tohto výrobcu, ktorý prichádza s hardvérovým domovským tlačidlom pod displejom. Tlačidlo je oválneho tvaru a dizajnovo môže mierne pripomínať zmenšenú verziu tlačidiel v Samsungoch. Vo vnútri tlačidla je integrovaný snáď ten najrýchlejší snímač odtlačkov prstov, ktorý som doteraz mohol v smartfóne vyskúšať. Nechytá sa naň ani snímač z Meizu Pro 5, ktorý sa radí medzi tie najrýchlejšie na svete. Pre odomknutie pomocou snímača je potrebné priložiť prst na tlačidlo a aj ho stlačiť. Mihnutím oka budete mať smartfón odomknutý. Pri odomykaní vo väčšine prípadov odomykaciu obrazovku neuvidíte, privíta vás priamo domovská obrazovka. Tlačidlo tiež prichádza s dotykovou plochou a môže teda fungovať aj ako kapacitné tlačidlo domov. Ak by vám táto funkcia nevyhovovala, je možné ju deaktivovať.
Xiaomi Mi5 využíva snímač odtlačkov od spoločnosti Synaptics, ktorá je už dlhoročným výrobcom a dodávateľom technológií v biometrii. Xiaomi teda nevyužilo novú technológiu snímania odtlačkov Qualcomm® Snapdragon Sense™ ID 3D, ktorú ako prvý podporuje práve čipset Snapdragon 820. Počas testovania som sa tiež stretol s prípadmi, kedy snímač prst nezaznamenal a bolo potrebné zamknutie a opätovné odomknutie telefónu. Tento jav je len sporadický. Softvér pre snímač ešte nie je dokonalý, no Xiaomi si je chýb vedomé a už vydalo niekoľko aktualizácií, ktoré SW chyby pomaly, ale isto odstraňujú.
Svoje odtlačky si môžete pridať cez nastavenia smartfónu v sekcii „Odomykacia obrazovka a heslo“ (Lock screen & password). Pridať môžete najviac 5 odtlačkov a systém povoľuje aj viacnásobné pridanie jedného odtlačku, čím v realite dosiahnete ešte vyššiu presnosť. V súčasnosti je odtlačkami možné uzamknúť samotný smartfón, vyššie spomínaný detský režim a tiež aj realizovať platby, no táto funkcia funguje len v Číne. Nie je známe, či ju Xiaomi sprístupní aj pre svetovú verejnosť, no veľká šanca tu asi nie je. V budúcnosti by tiež mohlo pribudnúť uzamykanie aplikácií na základe vášho odtlačku.
Aplikácie
MIUI obsahuje aj niekoľko predinštalovaných aplikácií, ktoré sú naozaj užitočné a nejde o zbytočný bloatware. Je síce pravdou, že čínska ROM po prvom zapnutí disponuje niekoľkými čínskymi aplikáciami, no tie je možné behom pár sekúnd veľmi jednoducho odinštalovať. Okrem bežných aplikácií ako je záznamník zvuku, FM rádio, kalkulačka, skener QR kódov či kompas, MIUI 7.2 po najnovšej aktualizácii ponúka úplne nového správcu súborov s novým zobrazovaním súborov.
K dispozícii sú teraz tzv. karty, ktoré vaše súbory rozdelia na nedávne, kategórie a zoznam všetkých súborov a zložiek v telefóne. Možnosť vytvorenia FTP servera a zdieľania súborov po sieti zostala a pribudla vylepšená funkcia Mi Drop, ktorá medzi zariadeniami od Xiaomi dokáže prenášať súbory vysokou rýchlosťou.
Jednou z najzaujímavejších aplikácií v MIUI je rozhodne Zabezpečenie. Táto aplikácia umožňuje úplnú kontrolu nad vaším zariadením. Ponúka čistič cache pamäte a nepotrebných súborov, zobrazenie spotreby dát mobilného internetu, blocklist, ktorý umožňuje zablokovanie nevyžiadaných telefónnych čísiel, zobrazuje tiež spotrebu batérie, ponúka vstavaný antivírus a takisto správu práv aplikácií. Jednotlivým aplikáciám teda môžete zakázať napríklad prístup k vašej polohe, fotoaparátu alebo mikrofónu.
Mi5-ka je vybavená aj IR Blasterom alebo infračerveným portom, ktorým dokážete ovládať rôzne domáce spotrebiče, od klimatizácie k TV či projektoru. K infračervenému portu dodáva Xiaomi aj vlastnú aplikáciu Mi Remote, ktorá ponúka veľkú databázu svetových výrobcov zariadení. Pridanie zariadenia je pritom veľmi jednoduché – len zamierite na zariadenie a skúšate, či bude na ovládanie reagovať. Smartfón si následne automaticky stiahne kódy a vy tak môžete napríklad váš televízor ovládať z ešte väčšieho pohodlia. Aplikácia ponúka aj rozpis programov, ktorý však funguje len pre čínske televízie. Jediná vec, ktorá mi v aplikácii chýba, je nemožnosť nastaviť si vlastný univerzálny ovládač pre zariadenia, ktoré v ponuke nenájdeme.
Zabudnúť nemôžem ani na aplikáciu Témy, ktorá sa v MIUI nachádza už niekoľko rokov. Cez túto aplikáciu si môžete zmeniť dizajn používateľského prostredia vášho smartfónu, pričom dostupných je 5 predinštalovaných tém. Ďalšie si môžete zadarmo alebo formou Xiaomi kreditov stiahnuť z rozsiahlej online databázy. Aplikácia ponúka rozdelenie tém do kategórií, ktoré sú samozrejme v čínštine. Výbornou funkciou je aj možnosť jednotlivé témy kombinovať, napríklad ikony môžete mať z jednej témy, pozadia a písmo z druhej.
Výdrž batérie
3000 mAh sa môže zdať málo…
Aj napriek hrúbke konštrukcie, len 7,6 mm, sa konštruktérom v Xiaomi podarilo do Mi5 osadiť batériu s kapacitou 3000 mAh. Táto kapacita je v súčasnom svete smartfónov len priemerná, no výborná optimalizácia dokáže aj pri takejto kapacite ozajstné zázraky. A Xiaomi Mi5 je toho priamym dôkazom. Vďaka úspornému, no napriek tomu veľmi výkonnému procesoru a perfektnej systémovej optimalizácii dokáže Xiaomi Mi5 výdržou prekonať aj smartfóny s oveľa vyššími kapacitami batérie.
Mi5 vo výdrži prekoná aj svojich starších „phabletových“ bratov Xiaomi Redmi Note 3 a Note 3 Pro, ktoré ponúkajú až 4000 mAh batérie. Dokazujú to nielen výsledky z reálneho používania, ale aj tie z benchmarkov. Počas testovania výdrže batérie som smartfón používal najmä na internetovú komunikáciu cez mail, Messenger či Skype, vypočul som si pár skladieb, „cvakol“ niekoľko fotiek, brázdil internetom cez Chrome, párkrát zavolal a napísal dve-tri SMS správy. Pripojenie k internetu bolo počas tohto testu realizované len cez WiFi, ktoré bolo zapnuté neustále. Výsledná výdrž činí 1 deň aj 4 hodiny pri zapnutom displeji takmer 5 a pol hodiny.
V prípade druhého testu som smartfón využíval na podobné činnosti, no tentokrát aj s väčšinovým využitím 4G konektivity. Mi5 pri tomto teste vydržala pekný 1 deň aj 10 hodín pri zapnutom displeji takmer 5 hodín, pričom zostalo ešte 24% kapacity batérie.
Výborné výsledky výdrže na oko priemernej 3000 mAh batérie v Mi5 sa potvrdili aj v benchmarkoch. V teste vybíjania cez PCMark vydržala Mi5-ka takmer 13 hodín, v Geebench Battery teste to bolo zasa niečo nad 9h a 30 minút pri výbornom skóre 5770 bodov.
Pre ešte dlhšiu výdrže batérie sú dostupné tri režimy šetrenia batérie, ktoré môžete zapnúť cez aplikáciu Optimalizácia. Systém ponúka tiež možnosť vytvorenia vlastného šetriaceho režimu, kde si môžete nastaviť rôzne parametre.
Záverečnou čerešničkou na torte tejto časti je podpora novej technológie rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 3.0. Vďaka nej sa batéria z 15% na 90% dobije za rovných 50 minút, pričom na úplných 100% to trvá 1h 15 minút alebo 75 minút. Z 0% na 100% to nabíjačka dokáže za 1h aj 30 minút, teda 90 minút. Rýchle nabíjanie zabezpečuje adaptér s výstupmi 5V / 2.5A, 9V / 2A a 12V / 1.5A.
TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf
Fotoaparát
16 MPx od Sony exceluje
Ak pravidelne sledujete vývin mobilného trhu, určite viete, že medzi (čínskymi) výrobcami smartfónov sa stali veľmi populárne práve snímače od Sony. Po úspechu 13 MPx snímača Sony IMX214 v legendárnom Xiaomi Mi4, sa Xiaomi opäť raz rozhodlo pre tohto japonského výrobcu. Nová Mi5-ka tak dostala 16 MPx Sony IMX298 fotoaparát, ktorý sa pýši nielen lákavými papierovými špecifikáciami, ale aj perfektnými reálnymi výsledkami.
Na úvod opäť pochválim Xiaomi za perfektné zapracovanie fotoaparátu do tela zariadenia, keďže šošovka ani milimeter z tela nevytŕča. Napriek tomu Xiaomi pokrylo šošovku fotoaparátu odolným zafírovým sklíčkom. Samotný snímač okrem 16 MPx rozlíšenia prichádza s clonou f/2.0, fázovým PDAF zaostrovaním a ako jeden z mála sa môže pýšiť aj 4-osovou optickou stabilizáciou obrazu. Mi5-ka prináša aj vylepšenie obrazu pomocou technológie Deep Trench Isolation (DTI), ktorá slúži k lepšej izolácii svetla, ktoré dopadá na pixely a vďaka DTI majú fotografie oveľa presnejšie farby. Spolu so Snapdragonom 820 prichádza aj nový, 14-bitový obrazový procesor Qualcomm Spectra™ Image Signal Processor (ISP). V nočných záberoch bude nápomocný duálny dvojtónový LED blesk, ktorý fotografiám prinesie reálnejšie farby.
Všetky tieto technológie dokopy vytvárajú dokonalú súhru. Ihneď ma prekvapila rýchlosť ostrenia a zhotovovania záberov, akou fotoaparát disponuje. Xiaomi síce novú Mi5 nepredáva ako „fotosmartfón“, no reálne zábery sú veľmi slušné a myslím si, že bez problémov môžu konkurovať tým najznámejším smartfónom. Fotografie za dostatočného svetla vyzerajú priam úžasne, sú veľmi ostré a nechýbajú im ani živé farby, ani detaily. Fotografiám dodá ešte výraznejšie farby skvelý automatický HDR režim, ktorý farby zbytočne neprepaľuje. So západom slnka sa kvalita fotografií zhoršuje a začína prevládať šum. Tento jav je ale známy pri všetkých mobilných fotoaparátoch, aj keď sa neustále zlepšujú. Fotoaparát však aj v týchto horších podmienkach stále dokáže veľmi rýchlo zaostrovať a zábery sú aj naďalej veľmi ostré, čomu určite dopomáha aj OIS. To sa nedá povedať o HDR fotografiách v noci, ktoré sú pre zmenu veľmi rozmazané a pre ich dokonalé vyhotovenie budete potrebovať statív.
Originál vs HDR
Nočné fotky
Makro fotky
Rozsiahlu galériu fotografií vytvorených Xiaomi Mi5 nájdete na tomto odkaze.
Samozrejmosťou je aj predný fotoaparát, ktorý Mi5-ka prebrala od svojho väčšieho a staršieho brata Xiaomi Mi Note. Ide teda o rovnaký 4 MPx Ultrapixel snímač s veľkosťou pixelu 2µm. Snímač disponuje clonou f/2.0 a nahráva video v maximálnej kvalite 1080p. Predný fotoaparát ponúka rôzne režimy skrášlenia vašej selfie, režim zrkadla či detekciu tváre. Výsledné fotografie sú decentnej kvality.
4K video:
Slowmotion video:
Samostatnou kapitolou sú videá, ktoré Xiaomi Mi5 dokáže nahrávať v nasledujúcich rozlíšeniach: 4K pri 30 fps, 1080p pri 30 fps, 720p pri 30 fps a nakoniec aj slowmotion 720p video pri 120 fps. Xiaomi Mi5 prichádza aj so 4-osovou optickou stabilizáciou obrazu, ktorú v inom smartfóne doteraz nenájdete. Táto technológia sa stará o výraznú redukciu otrasov, no nemali by sme zabúdať na to, že stále ide o fotoaparát v mobilnom telefóne a nemôžeme očakávať heroické výkony na úrovni profesionálnych video kamier. Občas sa stane, že vo videu nejaký ten otras spozorujete, no 4K aj 1080p video vyzerá celkom ostro. Po zvukovej stránke by som privítal ešte nejaké vylepšenia, keďže zvuky sú trochu skreslené.
Samotná aplikácia fotoaparátu vám bude možno známa, keďže je dizajnovo zhodná s tými v iných smartfónoch Xiaomi. Ponúka teda intuitívne používateľské rozhranie a naozaj množstvo funkcií a režimov. K dispozícii je manuálny režim s možnosťou nastavenia vyváženia bielej, manuálne ostrenie, čas expozície a ISO. Z režimov ešte stojí za zmienku rybie oko, režim vodováhy, nočný režim či panoráma.
Multimédiá
Výbava ako sa na vlajkovú loď patrí
Xiaomi Mi5 po stránke multimédií uspokojí aj najnánáročnejších používateľov. Pre audiofiolov Mi5-ka ponúkne naozaj kvalitný a čistý zvuk ako z hlavného reproduktora, tak aj do slúchadiel. Zvukový výstup je taktiež veľmi hlasný a na maximálnej hlasitosti v prípade slúchadiel dlho nevydržíte. V prípade hlavného reproduktora by som privítal viac hĺbok, výšky sú v poriadku. Oceňujem aj veľmi kvalitný ekvalizér, ktorý dokáže zo smartfónu vyťažiť maximum. Taktiež je k dispozícii stará známa softvérová úprava zvuku vďaka Mi Sound Enhancer, ktorý zvuk prispôsobí podľa pripojených slúchadiel. Na výber je celé portfólio slúchadiel od Xiaomi, pričom ja som zvuk testoval so Xiaomi Mi Headphones. Svoje skladby opäť prehráte pomocou intuitívneho prehrávača hudby, ktorý ponúka rozdelenie skladieb podľa interpretov a albumov.
K výbornému zvukovému zážitku patrí aj ten vizuálny, ktorý vďaka krásnemu FullHD IPS displeju s vysokou jemnosťou určite zažijete. Pre videá je k dispozícii ničím výnimočný prehrávač videí s podporou formátov ako MP4, M4V, MKV, XVID a ďalšie. Z kodekov nájdeme v podpore aj najnovší H.265, H.264 či MPEG4.
Nakoniec sa dostávam ku galérii, ktorá taktiež neprešla veľkými zmenami a ponúka už známe funkcie zobrazenia fotografií či iných obrázkov, ktoré máte vo svojom smartfóne uložené. Nevyhnutnosťou je potom aj možnosť úpravy fotografií vo forme efektov či orezania.
Konektivita
NFC je späť
Súčasťou výbavy Xiaomi Mi5 je samozrejme aj široké množstvo antén k pripojeniu. K dispozícii je dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, WiFi Display, Hotspot, Bluetooth 4.2 LE, USB Type-C 1.0, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, IR Blaster či po novom aj technológia VoLTE, ktorá zabezpečuje telefonovanie cez 4G LTE sieť. Táto funkcia však zatiaľ na slovenských LTE sieťach nefunguje.
Xiaomi sa vrátilo aj k NFC, ktoré bolo naposledy použité v modeli Xiaomi Mi3. U nás vám bohužiaľ NFC poslúži len na prenos súborov medzi iným NFC smartfónom, keďže platby cez toto rozhranie sú prispôsobené len pre čínske bankové karty a služby.
Príjem GPS signálu v prípade Mi5-ky je veľmi dobrý. Naozaj rýchly je aj fix polohy, ktorý prebehne do 5 sekúnd. S presnosťou je GPS taktiež na veľmi dobrej úrovni. Obecne je známe, že smartfóny so Snapdragon procesormi majú najlepšie a najpresnejšie GPS, čo platí aj v tomto prípade. Prikladám aj náš bežný test GPS-ka.
Telefonovanie a mobilný internet
Mi5 prichádza s podporou 4G+ sietí s maximálnou prenosovou rýchlosťou až 600 Mbps, ktorú u nás samozrejme nedosiahnete. Opäť máme dočinenia len s tromi európskymi LTE pásmami – 1800, 2100 a 2600 MHz. Klasika. LTE internet si tak na 800 MHz pásme na dedinách alebo v oblastiach mimo miest stále neužijete.
Aby Xiaomi nevychádzalo z trendu, aj Mi5 vybavilo dvojicou slotov pre nanoSIM karty, pričom oba súčasne podporujú príjem signálu 4G LTE siete. Stále ide však o dual stand-by DualSIM, čo znamená, že pri telefonáte cez jednu SIM kartu, je druhá neaktívna. Čo sa týka 2G a 3G sietí, s tými na našom území žiadny problém nebude, keďže smartfón podporuje všetky dostupné GSM a WCDMA pásma.
Telefonovanie cez Xiaomi Mi5 počas testovania prebiehalo bezproblémovo a zvuk z reproduktora je naozaj krásne čistý a hlasný. Vysokú kvalitu hovoru si pochvaľovala aj druhá strana, takže Mi5 nemá nijaký problém s mikrofónmi.
Záver
Xiaomi Mi5: Prichádza nový kráľ čínskych smartfónov!
18 mesiacov je v technologickom svete poriadne dlhá doba. Presne toľko sme čakali na novú generáciu vlajkovej lodi od Xiaomi. Niet pochýb o tom, že Xiaomi Mi5 je najočakávanejší čínsky smartfón posledných dvoch rokov. Oplatilo sa teda takto dlhé čakanie?
Jednoznačne! Xiaomi Mi5 na tohtoročnú scénu prichádza ako nový kráľ čínskych smartfónov. Xiaomi si na novej vlajkovej lodi dalo naozaj záležať a na Mi5 nájdeme len pár drobných chybičiek. Medzi najväčšie ťaháky Xiaomi Mi5 patrí jeho špičkovo spracovaná konštrukcia s vydareným dizajnom a neskutočným feelingom. Dokonalosť mierne kazí zadná klzká strana, čo ale jednoducho vyriešite krytom.
Pochváliť musím aj perfektný displej so živými farbami a výborným vyvážením maximálneho a minimálneho jasu. Najsilnejšou stránkou Mi5 je práve jeho hardvérová výbava, ktorá na čele so Snapdragonom 820, 3 GB RAM (v mojom prípade) a výkonnou grafikou nastavujú nový štandard pojmu mobilný výkon. Výrobca výborne zapracoval aj na systéme a MIUI spolu s Marshmallowom tvoria dokonale odladenú dvojicu.
Výborne si vedie aj 16 MPx fotoaparát od Sony, ktorý disponuje jednou z najlepších optických stabilizácií, aká bola kedy vo smartfóne použitá. Chválim aj výdrž batérie, ktorá vzhľadom na 3000 mAh kapacitu dosahuje výborné výsledky. Medzi výhody jednoznačne patrí aj veľmi rýchly snímač odtlačkov prstov.
Aby som len nechválil, Xiaomi Mi5 má aj svoje obrátené stránky. Za mínus musím opäť označiť absenciu podpory 800 MHz LTE pásma a taktiež samotné Xiaomi, keďže do systému pridalo ďalšie ochrany voči inštalovaniu slovensko-českej (ale aj iných) ROM. To by sa však už v blízkej budúcnosti malo zmeniť k oveľa lepšiemu.
To najdôležitejšie na záver je cena Xiaomi Mi5. Za približne 389 € (64 GB verzia) získate bezkonkurenčný smartfón, ktorý sa môže porovnávať s tými najlepšími svetovo známymi zariadeniami. Xiaomi opäť dokázalo, že je jednoznačným lídrom na čínskom trhu so smartfónmi!
Kúpiť Xiaomi Mi5 na iBuygou.com
+Plusy | -Mínusy |
+Výborné konštrukčné spracovanie | -Klzká zadná strana |
+Perfektný displej | -Absencia podpory 800 MHz LTE pásma |
+Brutálny výkon | -Systém neobsahuje slovenský jazyk (zatiaľ) |
+Rýchly operačný systém | |
+Výborná výdrž batérie | |
+Slušný fotografický výkon | |
+Bezkonkurenčný pomer cena / výkon |
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Je dokonalý na štúdium aj prácu. Našli sme notebook, ktorý skrýva špičkovú funkciu
Rambo aj Rocky sa môžu schovať. Sylvester Stallone búra rekordy v mafiánskej novinke. Toto si o nej nevedel
Benzín vymenia za niečo iné. Predstavili budúcnosť hybridných áut s dojazdom nad 1000 km
Mimozemské civilizácie existujú, ale sú uväznené ako my. Nová teória odhalila krutú realitu života
Prihlásili ho cez podvod, tvrdia experti. Cybertruck jazdiaci v Česku môže mať vážny problém
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené