Plusy

- Nádherný AMOLED displej
- Fotky z 108 MPx režimu
- Rozmanitosť objektívov
- Exkluzívna konštrukcia
- Nadpriemerná výdrž batérie

Mínusy

- Fotky mimo 108 MPx režim sú priemerné
- Nekvalitné fotky pri horších podmienkach
- Niekomu môže prekážať prekombinovaná nadstavba MIUI

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
8.1
Displej
8.0
8.2
Výkon
7.5
7.7
Operačný systém
8.0
7.7
Fotoaparát
8.0
8.1
Výdrž batérie
9.5
8.8
Zhodnotenie

Xiaomi Mi Note 10 je vynikajúcim smartfónom doplácajúcim na svoju marketingovú kampaň orientovanú na fotografovanie. Aj keď fotografie dokážu prekvapiť, zachytiť momenty v plnej kráse môže byť značný problém a pochopili by sme, ak by si pri momentkách alebo klasických ,,párty" fotografiách siahal po hociktorom inom telefóne. Inak je telefón svižný s krásnym displejom, poháňaný obrovskou baterkou.

8.3
Hodnotenie redakcie
8.1
Užívateľské hodnotenie
63 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Ako sa mení doba, menia sa aj jednotlivé preferencie koncových používateľov technológií. V poslednej dobe sa pri vyberaní ďalšieho smartfónu stalo trendom pozerať hlavne na výkonnosť fotoaparátu. Paradoxne, počet megapixelov v dnešnej dobe u mobilných zariadení nehrá takmer žiadnu rolu a špičkový fotomobil má často 12 megapixelov. Tu však do ringu vchádza Xiaomi s novým Mi Note 10 a 108 megapixelmi.

Začiatkom novembra na európsky trh vstúpil čínsky gigant s nádherným telefónom Xiaomi Mi Note 10, ktorý nejedného fanúšika ázijských smartfónov ohromil hneď niekoľkými odlišnosťami. Opäť raz ide o placku zasadenú do vyššej strednej triedy s príjemnou cenou, no tentokrát Xiaomi naservírovalo hneď niekoľko argumentov, prečo si vybrať práve ich 6,47-palcovú krásku.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Už pri rozbalení na mňa číha nádherná azúrová farba, pri úchope telefón nadchýna pevnou a draho pôsobiacou konštrukciou, lenže moje oči neustále zachádzajú na zadnú stranu Mi Note 10. Práve tam sa nachádza rýdze zlato, ťahúň a nezlomný argument tohto siláka z východu. Aj keď sa môže zdať, že sa rozplývam nad počtom kamier, pätica objektívov v dnešnej dobe nie je až taká rarita, ako malinký nápis pri jednom z osadených objektívov.

Kúpiť Xiaomi Mi Note 10 za 437 € s kupónom GBXMNT10

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Xiaomi Mi Note 10 disponuje totiž 108 MPx objektívom, ktorý sa radí na vrchol fotomobilového piedestálu súčasnosti. To, že počet megapixelov sa nerovná automaticky vynikajúcim fotkám ti popíšem ďalej v tejto recenzii, no ide o skvelý marketingový ťah, najmä ak si uvedomíš, že konkurencia zameriavajúca sa na fotenie mobilmi disponuje sotva polovicou takejto hodnoty.

Konštrukčná kvalita známa od Xiaomi je na mieste

Kde by si ty začal, ak by si dostal do ruky smartfón s piatimi objektívmi na zadnej strane a jedným, 32 MPx vpredu? Aby som sa pri hodnotách nestratil, prejdem si zadnú stranu pekne poporiadku. Päť fotoaparátov je rozdelených do dvoch skupín, z čoho tá zásadnejšia je obsadená na vyčnievajúcom ostrovčeku, zabezpečujúcom smartfónu kolísanie sa na rovnom povrchu ako na žiadnom inom telefóne.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Tento, takmer milimeter vystrkujúci, ostrovček disponuje spomínaným 108 MPx objektívom, nad ním je telefoto objektív s dvojnásobným priblížením a 12 megapixelmi, no a úplnému vrcholu smartfónu kráľule päťnásobne približujúci, 5 megapixlový objektív.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Do telefónu vsadené, čiže nevystrkujúce objektívy pod vyššie spomínanou trojicou však na každodennej využiteľnosti telefonistu fotoprofesionála nijak nestrácajú. Fyzicky väčší z dvojice objektívov disponuje 0,6-násobným širokouhlým záberom a 20 megapixelmi, no a objektív pod ním, ktorý pri fotografovaní na výšku budeš konštante zakrývať prstom, je pre 2 megapixlové makro fotky.

Hlavnou prednosťou jeden špecifický objektív

Sada foťákov na zadnej strane vo mne vzbudzuje nerozhodnosť. Aj keď ide o kvalitné snímače vytvorené v spolupráci so Samsungom, ten aspekt trojáčkovej produkcie sa z procesu vytratil.

Macro režim pri správnych podmienkach odkrýva aj tie najmenšie detaily

Problémom makro šošovky je jej nízka kvalita, ktorá je nesmierne viditeľná pri horších svetelných podmienkach. 2 MPx fotia presne tak ako fotil tvoj starý Sony Ericsson, no pravý dôvod prepínania na tento režim nastáva v momente ideálnych podmienok.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Ako môžeš na fotografiách vyššie vidieť, pri správnom osvetlení a vyhradení si dostatočného časového rámca na opakované fotenie rovnakého objektu som dokázal nafotiť kvalitné snímky, odkrývajúce aj tie najdrobnejšie detaily skryté na každodenných objektoch – textúra klávesov na laptope alebo jednotlivé články alcantara krytu. Pri tomto objektíve je dôležitá ako pevná ruka, tak aj nervy, pretože až po niekoľko minútovým tréningom objektívu docieliš ten pravý výsledok, odkrývajúci aj tie najskrytejšie tajomstvá každodenný predmetov.

Širokouhlý objektív v plnej sile

Širokouhlý objektív je na tom podstatne lepšie. Svojimi 20 MPx dokáže vyčariť úsmev na tvári nejedného fotografa. Zábery z tohto objektívu dokážu z rovnakého miesta zabrať podstatne širšie zábery, ako hlavný objektív ponúkajúci štandardnú expozíciu.

Smutnejšie však snímka pôsobí po priblížení, keď si začneš všímať jednotlivé detaily, ktoré sú zbytočne skreslené. Na Instagram je efektná širokouhlá snímka súca, ku profesionálovi by som však nešiel. Ako v prípade ostatných foťákov na zadnej strane, výsledný pocit satisfakcie z fotky závisí od pasívnych aspektov nezávislých od technickej špecifikácie telefónu.

Pred niekoľkými rokmi toto bolo možné iba na foťákoch za tisícky eur

Nie je tajomstvom, že najväčšou prednosťou a marketingovo rozlišujúcim nástrojom Mi Note 10 je jeho fotografická schopnosť na čele s 108 MPx objektívom. Fotky, ktoré táto šošovka robí, samozrejme po manuálnom prepnutí v aplikácii fotoaparátu, sú nádherné. Ako môžeš vidieť na záberoch, vďaka rozlíšeniu 12032 x 9024 pixelov uvidíš aj tie najmenšie detaily foteného zátišia aj niekoľko kilometrov od pozície telefónu.

108 megapixlové fotky odkrývajú kopu detailov

Keď uvidíš výsledok fotky, ani ti nebude vadiť niekoľkosekundové zdržanie pri spracovávaní takmer 20 megabajtového obrázka plného najmenších detailov a vierohodných farieb. Tu musíš opäť dávať pozor, čo a kedy fotíš, pretože len o niečo horšie svetlo ti pokazí aj tento vynikajúci záber.

Jediným problémom tohto režimu je jeho aplikácia skrz vedľajší režim, takže základné fotky budeš robiť takmer 27 MPx, pohotovým a celkom priemerným foťákom. Po prepnutí do 108 MPx režimu som žiaľ pocítil horšiu odozvu telefónu, objekty na displeji sa začali hýbať značne spomaleným až sekavým tempom, no a proces spracovania fotky a jej následné zobrazenie trvalo niekedy aj 8 sekúnd.

Klasický režim má tendenciu deformovať objekty

Klasické fotenie bez prepnutia sa na super režim ma na telefóne sklamalo najviac. Tu sa musím zamyslieť, aké reálne využitie má tento telefón v každodennom živote. Zábery bez 108 megapixlovej nadstavby sú sotva priemerné a výsledok, ako môžeš vidieť na obrázku s priblíženým automobilom, je rázne skreslený.

Zatiaľ čo stred fotografovaného objektu je celkom ostrý, čím viac sa približuješ k okraju fotografie, tým viac si môžeš všímať deformovanosť objektov. Aj bez aplikácie akéhokoľvek filtra, tieto fotky pôsobia akoby som používal rybie oko. Telefón aj v tejto situácií nie je schopný poskytnúť stopercentný výsledok na prvý pokus, čo z neho robí nepoužiteľné zariadenie pri momentkách.

Porovnanie 1x, 2x a 5x objektívu

Čo ma príjemne prekvapilo je kvalita teleobjektívov, približujúcich objekty 2-násobne a 5-násobne. Rovnaká pesnička ako pri všetkých vyššie spomínaných objektívoch, teda aj v tomto prípade výsledná kvalita závisí od sekundárnych aspektov.

V týchto režimoch ma však zarazila takmer nulová strata na kvalite. To môžeš vidieť na snímke vyššie, kde som fotil jeden objekt z rovnakého miesta hneď niekoľkokrát za sebou a detailnosť od fotky k fotke je takmer rovnaká. Fotenie s touto dvojicou objektívov je jednoduché, priamočiare a takmer všetky výsledky získané touto cestou uspokoja tvoje očakávania.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

Vynikajúco je na tom nahrávanie videa v 4K pri 30 fps, ktoré pochopiteľne nevyužíva 108 megapixlový objektív, ale aj tak ho s čistým svedomím môžem označiť ako vysoký nadpriemer, porovnateľný aj s tými najdrahšími smartfónmi na trhu. Video sprevádzajú aj dnes už tradičné funkcionality, ako natáčanie pri FullHD so 60 fps alebo HD slow-motion video pri 960 fps, no, žiaľ, ani v jednom zo spomínaných režimov funkcie ostatných objektívov dostupné nie sú.

Telefón naprieč väčšinou objektívov trpí takzvanou kvalitatívnou polovičatosťou, kedy výsledná fotografia môže na prvý pohľad pôsobiť excelentne, no po bližšom preskúmaní som ostal z výsledku sklamaný. Telefónu robí problémy rozmazávanie aj najzakladanejších detailov už pri najmenšom pohybe, čo sa násobí neprijateľnosťou podmienok, ako napríklad horším svetlom pri fotografovaní.

Xiaomi Mi Note 10 trpí neúspešnosťou prvej fotografie, kedy je telefón skrátka nepoužiteľný pri rýchlom vytiahnutí z vrecka a odfotení aktuálnej kompozície. Vo väčšine takýchto situácií som daný moment musel odfotiť hneď niekoľkokrát za sebou, keďže získať kvalitný výsledok na prvý pokus bolo fakt raritou.

Porovnanie vypnutého a zapnutého nočného režimu

Je príjemné mať telefón na trhu s rozlíšením kamery 108 MPx za prijateľnú cenu, no reálne využitie sa na úkor efektného marketingu stráca. Fotky vedia byť nádherné, no na zachytenie takýchto momentov je potrebné dodržiavať od Xiaomi stanovený vzorec, v ktorom veľkú rolu zohráva premenná odrážajúca podmienky, ako osvetlenie či statickosť fotografovaného objektu.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

108 MPx fotky ak chcú, tak vyzerajú vynikajúco, no treba brať na zreteľ, že za dosiahnutím excelentného výsledku nestojí len rýchle kliknutie pekného záberu. Situáciu nerieši ani vynikajúci nočný režim, ktorý nočným fotkám dodáva na kvalite a rýdzosti farieb, no ten nie je sprístupnený v žiadnom inom režime ako v základnom 27 MPx. V ňom však plní svoju funkcionalitu prekvapivo dobre.

Kvalitný displej a vynikajúci hardvér

Ako však fotky vyzerajú v telefóne? Displej je nádherný a aj keď neponúka najvyššie rozlíšenie na trhu, iba 2340 x 1080 pixelov (FullHD+), čo zabezpečí takmer 400 pixelov na palec, stále ho môžem považovať za špičkový AMOLED displej s obľúbenou funkciou Always-on.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Po hranách nájdeš zahnutý displej, no v porovnaní s Galaxy smartfónmi si už pri najmenšom dotknutí tejto štýlovej časti displeja posunieš sledované video o pár sekúnd, čo je dosť otrava. Zarazila ma aj maximálna svietivosť 600 nitov, ktorá už teraz predbehla niektoré vlajkové lode nedávnych rokov.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

O plynulý chod Mi Note 10 sa stará Snapdragon 730G v kombinácii so 6 GB ram a aj keď nejde o maximálnu možnú špecifikáciu, telefón je svižný a zvláda aj zložitejšie úlohy. Hráči môžu byť spokojní, PUBG totiž beží na plné detaily úplne plynule, takže núdza o výkon pri tomto telefón neprichádza v úvahu.

Aby si svoje 108 MPx fotky mal stále u seba máš k dispozícií 128 nerozšíriteľných gigabajtov, keďže priestor pre pamätovku obsadila druhá SIM karta. Nadpriemerná je aj batéria fotomobilu od Xiaomi, ktorá mi konečne ukázala dvojdňový mobil bez okolkov. Telefón nie je nadpriemerne ťažký a ani hrubý, no skrýva v sebe 5260 mAh baterku. O rýchle nabíjanie sa v opačnom prípade postará pribalená 30W nabíjačka. USB-C je samozrejmosť a pritomnosť klasického 3.5 mm jacku je len bonus.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Čo je nové na softvérovej strane?

Čerešničkou na torte svižného smartfónu je extrémne spoľahlivá a rýchla čítačka odtlačkov prstov v displeji. V situácii, keď nemáš mokré prsty si dovolím tvrdiť, že hovorím o stopercentnej úspešnosti senzora a aj keď ide o menej bezpečný optický senzor v porovnaní s ultrazvukovým, stále ho považujem za príjemné prekvapenie.

Zobraziť celú galériu (27)
Dávid Igaz / FonTech

Keď pohodlne odomkneš svoj smartfón, dostávaš sa do užívateľského prostredia MIUI 11 postaveného na základe Android 9.0. Vo všeobecnosti ide o rýchlostne svižnú nadstavbu, no osobne by som prijal prijali menej vlastného softvéru od Xiaomi. Radový používateľ by sa nad tým možno nepozastavil, no dlhodobý užívateľ čistého androidu respektíve čistejších nadstavieb môže byť množstvom bloatwaru zahltený. V tomto ohľade to OnePlus robí omnoho menej agresívne, čo mne vyhovuje viac.

Fanúšikovia robustnejších nadstavieb však môžu vyťahovať šampanské. MIUI 11 totiž mení systém Xiaomi telefónov tým správnym smerom. Medzi novinkami vyčnieva celoplošne aplikovateľný a vynikajúco pôsobiaci tmavý režim, ktorý v kombinácii s AMOLED displejom šetrí už tak vynikajúcu batériu.

Novinkou v oblastí batérie je aj možnosť jej lepšej regulácie, stanovovanie rôznych plánov aplikácií závisiacich od percent batérie alebo stanoveného časového harmonogramu. Zgustol som si aj na lietajúcich systémových aplikáciách, kedy som si mohol okno, napríklad s kalkulačku, zobraziť na popredí hociktorej aplikácie.

Nových tém sa dočkali aj hodiny na Always-on displeji a veľkou zmenou prešlo celé užívateľské prostredie, pôsobiace viac jednoduchšie a priehľadnejšie. Silným nástrojom MIUI je aj panel podobný tomu z Iphonov, nachádzajúci sa naľavo od hlavnej plochy, ktorý v novej verzii pôsobí minimalistickejším a upravenejším dojmom. Poznámky a kalendárové udalosti na tejto karte mi pri prechode na môj osobný telefón budú chýbať asi najviac. Ako som písal vyššie, ide o jednu z lepších nadstavieb a páči sa mi, že pomaly ale iste sa aj Xiaomi približuje k čo najprirodzenejšiemu android zážitku.

Zhodnotenie

Hlavnou prednosťou Xiaomi Mi Note 10 je jeho 108 MPx objektív, ktorý ak chce, vie ponúknuť nádherné a detailné fotografie. Podobne to je aj s ostatnými režimami foťáku, kvalitatívne sa odvíjajúcimi od okolitých podmienok, svetla a trpezlivosti fotografa. Problém telefónu je jeho zložitosť fotografovania, kedy v konečnom dôsledku spraviť jednoduchú a peknú momentku môže byť pre niekoho problém.

Získať nádherné zábery zo smartfónu je beh na dlhé trate, no ak sa ti to podarí, na trhu budeš hľadať konkurenciu, hlavne v cenovej kategórii pohybujúcej sa okolo 400-500 eur, ťažko. Aj napriek neduhom fotoaparátu ide o malý technologický zázrak a najmä v 108 MPx režime môžeš byť príjemne prekvapený.

Kúpiť Xiaomi Mi Note 10 za 437 € s kupónom GBXMNT10

Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že ide o klasický čínsky výkrik nadchádzajúcej technologickej etapy smartfónov, ktorú si v nasledujúcich rokoch podchytia ostatní výrobcovia mobilov a vyladia ju do dokonalosti.

Bez sekania, bez potreby pevnej ruky a s konštantne zapnutým režimom stoviek megapixelov. Podčiarknuté, podtrhnuté, takto vybavený smartfón si už môžeš objednať na Gearbeste za neuveriteľných 437 € vďaka kupónu GBXMNT10BF.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú