Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

umi-iron-hodnotenieZariadenia spoločnosti UMi zväčša útočia na strednú triedu smarfónov. Ponúkajú výborný pomer ceny a výkonu. Z tejto zaužívanej tradície sa nechce vymaniť ani nový prírastok do rodiny, UMi Iron. Nové želiezko v ohni spĺňa všetky predpoklady byť jedným z najlepších zariadení strednej triedy. Umi Iron ponúka slušnú výbavu, ktorá je vyšperkovaná niekoľkými prekvapeniami.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Novinka od UMi exkluzívne dorazila aj do našej redakcie a môžeme vám priniesť plnohodnotnú recenziu po približne dvojtýždňovom testovaní.

Kľúčové špecifikácie UMi Iron:

  • Všeobecné: GSM 900/1800/1900MHz, HSDPA 900/1900/2100MHz, LTE 1800/2100/2600 MHz
  • Rozmery a váha: 152.3 x 76.5 x 7.9 mm, 148 g
  • Displej 5.5″, kapacitná LTPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, 401 ppi
  • Čipset: MediaTek MT6753
  • CPU: Osemjadrový Cortex-A53 taktovaný na 1,3 GHz , 64-bit
  • GPU: Mali-T720
  • RAM: 3 GB
  • OS: Android 5.1 (Lollipop)
  • Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 11,62 GB)
  • Fotoaparát: 13 MPx, Dvojitý LED blesk, Dotykové ostrenie, Detekcia tváre a úsmevu, HDR, Panoráma, Softvérová stabilizácia obrazu, Digitálny zoom
  • Predný fotoaparát: 5 MPx OV8858
  • Video kamera: 1080p video nahrávanie pri 30fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, FM rádio
  • Batéria: 3000 mAh
  • Ostatné: Akcelerometer, Senzor priblíženia, Svetelný senzor, Kompas, Notifikačná dióda, Dual SIM, Senzor očnej sietnice, Merač srdcovej aktivity, Hardvérové tlačidlá

UMI Iron môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Balenie

Všetko potrebné a aj niečo naviac

   

MUS_4166
Smartfóny, ktoré patria do strednej triedy, sa zväčša snažia ušetriť aj na baleniach. Tento prípad sa však UMi Iron absolútne netýka, ba čo viac, po rozbalení na vás čaká milé prekvapenie. UMi Iron prichádza v luxusnej krabičke, ktorá je vyrobená z kvalitného papiera. Po vytiahnutí vnútornej čiernej krabičky sa už priamo dostávame k smartfónu a ku kompletnému príslušenstvu. Obsah balenia je veľmi pestrý a nájdeme tu nabíjací adaptér, ktorý je prispôsobený priamo pre náš trh, spinku na otvorenie šuplíku pre SIM karty, napájací microUSB kábel a príjemné prekvapenie v podobe USB OTG káblika na prípadné pripojenie periférií. My v redakcii sme k zariadeniu dostali aj flipové púzdro, ktoré vyzerá tiež veľmi hodnotne. Za svoj obsah balenia sa UMi Iron hanbiť vôbec nemusí a s kľudným svedomím môžem povedať, že do vačku schová aj drahších súperov.

Konštrukcia a dizajn
Hliník je dominantným prvkom

Jeden z reklamných pilierov spoločnosti UMi na model Iron sa opieral o špičkovú konštrukčnú stránku. Dominantným prvkom konštrukcie je hliník, ktorý sa nachádza takmer na celej zadnej strane. Pri prvom uchopení smartfónu nás okamžite zarazila výborná kvalita spracovania a lákavý dizajn. Zariadenie sa drží v ruke veľmi pohodlne, k čomu napomáha aj mierne zaoblená zadná strana. Celkové rozmery UMi Iron sa zastavili na 152.3 x 76.5 x 7.9 mm a hmotnosť činí 148 g. Konštrukcia ako celok pôsobí naozaj veľmi prémiovo a všetko perfektne zapadá na svoje miesto. Zariadenie prichádza v dvoch farebných prevedeniach a to v bielej a tmavo šedej.

MUS_4191

UMi Iron skrýva na prednej strane 5,5-palcový FullHD displej. Na vrchu nájdeme všetky potrebné senzory, primárny mikrofón, 5 MPx fotoaparát s LED bleskom a určite pre mnohých neznámu funkciu, ktorou je snímač očnej sietnice, ktorý slúži zároveň aj ako snímač srdcovej aktivity. O tejto zaujímavej funkcii si však povieme trochu neskôr. Prednú stranu zakončuje viacfarebná notifikačná LED dióda na spodnej strane. Menšie výhrady mám k širokým rámikom okolo displeja, ktoré zapríčinili zbytočne veľké rozmery zariadenia.

MUS_4195

Ľavá strana smartfónu skrýva ovládacie prvky v podobe tlačidla na reguláciu hlasitosti a vypínacieho tlačidla. Pre mňa osobne bol menší problém v umiestnení ovládacích prvkov na ľavej strane, no po zhruba týždni používania som si zvykol. Pravá strana obsahuje už len šuplík na SIM karty. Napájací microUSB konektor nájdeme na spodnej strane a 3,5 mm audio jack je osamotený na hornej strane.

MUS_4216

Dokonalou pastvou pre oči je zadná časť, ktorá vyzerá naozaj veľmi moderne a prémiovo. Zadnej strane dominuje logo spoločnosti a 13 MPx fotoaparát, ktorému pomáha duálna prisvetlovacia LED dióda. Zadnú časť UMi Iron zakončíme hlavným reproduktorom na spodnej strane. Bezchybný dojem kazí mierne vystupujúci fotoaparát, ktorý je tak náchylnejší na poškriabanie.

Displej
Skoro bezchybné FullHD

[/blockquote]

MUS_4184

UMi Iron je vybavený 5,5-palcovým displejom s FullHD rozlíšením. Panel disponuje technológiou LTPS, ktorá vylepší viditeľnosť a podanie farieb. Hustota pixelov sa zastavila na hodnote 401 ppi, čo je dostatočne vysoká hodnota.   2015-08-29 21.23.00Zobrazovací panel je na špičkovej úrovni. Podanie farieb a ostrosť je tiež príkladná, ako aj viditeľnosť na priamom slnku. Menším defektom na inak bezchybnom displeji je minimálna hodnota jasu, ktorá by mohla byť nižšia. V tomto prípade doporučujem siahnuť po aplikácii Twilight z Obchodu Play. Priamo v nastaveniach nájdeme položku MiraVison, ktorá slúži na manuálne nastavenie farieb, no prednastavené hodnoty sú výborne vyvážené.

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=com.urbandroid.lux&hl=sk“]

Výkon a pamäť
Zvláda všetko na 100 %

[/blockquote]

Pod kapotou pracuje osemjadrový procesor firmy MediaTek, MT6753, s ôsmimi jadrami Cortex A-53, ktoré sú taktované na 1,3 GHz. Grafický výkon obstaráva čip Mali-T720 na frekvencii 700 MHz. Skóre v syntetických benchmarkoch za ani zďaleka nepribližuje TOP modelom od renomovaných výrobcov, no pri dennodennom používaní si rozdielu nevšimnete. Kombinácia ‘’čistého’’ Androidu a relatívne výkonného procesoru strednej triedy znamená, že padanie alebo sekanie aplikácií či systému je tu neznámym pojmom. Náročné hry ako Asphalt 8 si užijete bez problémov, no doporučujem znížiť detaily pre lepšiu snímkovú frekvenciu. Čerešničkou na torte je potom 3 GB pamäř RAM a bleskový multitasking. Prehrievanie pocítime aj tu, no zvýšené hodnoty som nameral iba po niekoľkých benchmarkoch a neustálom hraní hier. UMi Iron som samozrejme prevetral v najznámejších benchmarkových aplikáciách a porovnal s konkurenciou.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou na grafy

Nami testovaná verzia disponovala vnútorným 16 GB úložiskom, ktoré je však rozšíriteľné pomocou microSD kariet až do kapacity 64 GB. UMi Iron samozrejme podporuje aj OTG funkciu a vďaka pribalenej redukcii tak túto funkciu môžete využívať naplno ihneď po rozbalení smartfónu.

Operačný systém

Perfektne pracujúci ‘’čistý ’’Android

UMi Iron sa snaží zapôsobiť na zákazníkov aj najnovším Androidom 5.1, ktorý ponúka výbornú stabilitu a rýchlosť. Ak ste mali možnosť vyskúšať ‘’čistý’’ Android, určite viete, že dominantným prvkom v celom systéme je Material dizajn. Novinka ponúka aj zopár funkcií navyše, ktoré sa v mnohých prípadoch veľmi zídu. Pre skúsenejších užívateľov je tu pripravený ROOT. UMi by som pokarhal za nie úplne dotiahnutý preklad a nepodporu niekoľkých aplikácií v Google Play, z ktorých najznámejšou bola aplikácia Google +.

Prebudenie smartfónu nás dostane na uzamykaciu obrazovku, ktorá je spracovaná veľmi jednoducho. Potiahnutím prsta do strán sa dostaneme k dopredu zvolením aplikáciám. V prípade UMi Iron je to Fotoaparát a aplikácia Telefónu.

Systémový Launcher je podobný tomu od Googlu až na malé zmeny vo funkčnosti. Na ploche máme možnosť usporadúvania aplikácií do zložiek a pridávanie widgetov. Samozrejmosťou je menu aplikácií v štýle Lollipopu. Stiahnutie notifikačnej lišty nás dostane do oblasti rýchlych prepínačov. Zamrzí chýbajúca funkcia ich usporadúvania k obrazu svojmu.

UMi Iron ponúka veľmi vítané funkcie, ktoré zdvíhajú nadstavbu na novú úroveň. Nesmiem vynechať veľmi vydarenú funkciu v podobe kontroly nad aplikáciami, ktoré majú práva na samovoľné spúšťanie. Jednoduchým vypnutím môžeme získať aj niekoľko hodín výdrže naviac.

V mojom prípade najpoužívanejšou vychytávkou bola kontrola nad oprávneniami jednotlivých aplikácií. Táto funkcia sa nachádza na najnovšom Androide 6.0 Marshmallow, no výrobca ju implementoval aj sem. Kontrola je veľmi jednoduchá na ovládanie a vy tak napríklad môžete zakázať prístup k polohe pre aplikáciu Facebook Messenger.

Začiatok recenzie smeroval aj k snímaču očnej sietnice, ktorý je zároveň aj merač srdcovej aktivity. Táto pomerne vzácna technológia zabezpečenia by mala dodať zariadeniu skoro neprelomiteľnú ochranu. Prax je však úplne iná. Nakonfigurovanie oka je trochu problémové, no používanie je absolútna katastrofa, nakoľko snímač ani raz nevedel zaregistrovať oko. Naopak snímač srdcovej frekvencie funguje relatívne dobre s menšou nepresnosťou oproti profesionálnym prístrojom. Na zmeranie srdcového tepu slúži aplikácia U Health.

Jedným z hlavných lákadiel zariadení UMi je nástroj ROOTJOY, ktorý dokáže jednoduchým spôsobom nainštalovať alternatívnu ROM a obsahuje rôzne užitočné nástroje na správu telefónu. Medzi podporované ROM patrí napríklad slávne MIUI, CyanogenMOD alebo aj nadstavba EMUI, ktorú používajú zariadenia značky Huawei. Nástroj si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

Aktualizácia V1.6 Nová aktualizácia prináša jednu významnú novinkou, ktorou sú kapacitné tlačidlá. Tlačidlá nie sú podsvietené a funkčnosť je na tom tiež veľmi biedne. Okrem toho UMi Iron získal viac na rýchlosti a stabilite. 

Mierne upravený čistý Android je asi najlepšou voľbou, nakoľko ponúka najlepšiu rýchlosť a stabilitu, čo v prípade UMi Iron je veľmi cítiť. Poslednou zaujímavosťou je zmena navigačných tlačidiel, ktorých poradie sa dá veľmi jednoducho zmeniť. Celkovo hodnotím operačný systém skoro na výbornú až na pár neduhov, ktoré kazia celkový dojem, no jedná sa iba o kozmetické chyby, ktoré môže vyriešiť aktualizácia v budúcnosti.

Výdrž batérie

Jeden deň bez problémov

Akumulátor v UMi Iron dostal peknú kapacitu 3000 mAh. Pri reálnom používaní sa však zázrak nekoná. Moja práca s telefónom zahŕňala neustále WiFi pripojenie, ktoré som striedal s mobilným internetom, online komunikáciu, vybavenie zopár emailov a prehliadanie web stránok. Tento trend používania stačil na jeden a štvrť dňa používania. Displej bol zapnutý 2 hodiny a 46 minút. Druhý deň okolo 9:00 som už musel hľadať nabíjačku. Celkovo je výdrž UMi Iron iba priemerná a ničím výnimočným nezaujme.

V nastaveniach nájdeme aj známy šetriaci režim z Lollipopu, ktorý vypne animácie a podtaktuje procesor. Pri zapnutí tohto režimu sa výdrž môže predĺžiť aj o niekoľko desiatok minút. Výdrž batérie UMi Iron určite nie je ničím výnimočná, no patrí medzi ten lepší priemer.

Fotoaparát

Zázrak sa nekoná

MUS_4203
13 MPx snímač je jeden z najpoužívanejších čipov v smartfónoch. UMi Iron však výhody tohto čipu nevyužíva naplno. Softvérovo sa výsledné snímky dajú vyhotoviť až vo veľkosti 20 MPx. Výsledné fotografie majú dostatočnú kvalitu, no dá námahu aj skúsenejším sa dopracovať k takýmto výsledkom. Najhoršie je na tom aplikácia fotoaparátu, ktorá pracuje veľmi pomaly a vyhotovenie snímky je pomalé.

Výsledné fotografie svojou kvalitou neomrzia, no podanie farieb je niekedy veľmi chaotické. Na niektorých fotografiách vidíme známky prepálených farieb a horšie vyváženie bielej. Tento jav je v minimálnom rozsahu aj pri makro fotografiách, no tie sú s kvalitou o niekoľko levelov vyššie. Celkovo je fotoaparát dobrý, no z tohto snímača sa dajú vytiahnuť aj kvalitnejšie fotografie.

  Všetky fotografie nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze.

Nočné fotografie, ako správne predpokladáte, nadobúdajú veľmi viditeľný šum a patria do širokého priemeru fotografií strednej triedy smartfónov.

V ponuke aplikácie nechýbajú ani režimy ako HDR alebo Panoráma. Po dizajnovej stránke je aplikácia zastaralá a lepšie to nie je ani s rýchlosťou. V aplikácii nájdeme aj možnosť nastavenia vyváženie bielej, zmenu expozície a hodnoty ISO. Odporúčam stiahnuť alternatívnu aplikáciu z Google Play.

UMi Iron dokáže vyhotoviť FullHD video pri 30 snímkach za sekundu. Stabilizácia obrazu je riešená softvérovo. Video je kvalitou podpriemerné.

https://www.youtube.com/watch?v=YBMQbZ0ZRBQ  

Multimédiá

Kvalita po všetkých stránkach

UMi Iron sa po multimediálnej stránke naozaj veľmi vydaril. 5,5-palcový FullHD displej a kvalitný Mono reproduktor svoju úlohu splnia do bodky. Výstupný zvuk je výborne vyvážený ako po stránke kvality, tak aj po stránke hlasitosti.

Hudobný prehrávač rozdeľuje skladby podľa Interpretov, Albumov a Skladieb. Používateľ má možnosť si vytvoriť vlastný zoznam skladieb. Skúsenejší používatelia Androidu určite poznajú aplikáciu na vylepšenie zvuku, ViPER4Android, ktorá pozmení zvukové drivre v zariadení. Táto výborná pomôcka funguje na jednotku. Zvuk je o poznanie kvalitnejší a nastaviť sa dajú aj parametre pre pripojené slúchadlá, ktoré tiež ponúknu umocnenejší zvukový zážitok.

Galéria v UMi Iron ponúka rozdelenie podľa Albumov, Miesta a podľa času vyhotovenia. Po dizajnovej stránke ničím nevybočuje zo zaužívanej tradície Material dizajnu. Medzi funkciami nájdeme iba to najnutnejšie v podobe úpravy obrázkov. Môj dojem z UMi Iron po multimediálnej stránke bol výborný a poteší aj tých náročnejších.

Konektivita

Opäť neúplná podpora 4G

Smartfóny strednej triedy zväčša neponúkajú konektivitu na takej úrovni, ako vlajkové lode. V príde UMi Iron však máme k dispozícii všetky potrebné pripojenia. Nájdeme tu dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.0, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, GPS s AGPS a GLONASS, 3.5mm audio jack a FM rádio, ktoré je výborným doplnkom k už tak bohatej výbave. Vadou na kráse je však chýbajúca podpora LTE pásma B20, ktoré je na Slovensku najpoužívanejšie.

 Na týchto troch screenshotoch vidíme presnosť  GPS signálu. Prvý screenshot ukazuje, že Iron dokáže rýchlo nájsť satelity a aj celková presnosť  je okolo 3 metrov, čo je výborný výsledok a radí sa medzi špičku. Druhý screenshot je z aplikácie Moje Trasy. Zariadenie bolo na jednom mieste pod holým nebom a zaznamenávalo polohu 20 minút. Pri nepresnom GPS signáli poloha zvyčajne veľmi skáče, no v prípade UMi Iron je GPS presné. Posledný screenshot je z aplikácie Endomondo, ktorá zaznamenávala trasu a ako vidíme, žiadne nepresnosti sa nekonali.

V podpore však nájdeme frekvencie 1800/2100/2600 MHz a tak si LTE užijete aspoň vo veľkých mestách. Kvalita hovorov je na dobrej úrovni, no zamrzí trochu slabšia hlasitosť. DualSIM funkcionalita pracuje výborne a SIM karty sú typu Nano SIM. Slot na SIM karty disponuje aj jedným slotom pre microSD karty.

Záver

UMi Iron: 

Železný hráč strednej triedy

UMi Iron prešiel našim podrobným testom. Poďme si zrekapitulovať, čo je vlastne devízou a čo naopak nevýhodou jedného z najlepších telefónov strednej triedy. UMi Iron určite očarí svojou konštrukciou, displejom a aj dostačujúcim výkonom. Záporne však hodnotím fotoaparát, ktorý mohol byť aj lepší a chýbajúcu podporu pásma B20.

MUS_4182
Po celkovom zvážení všetkých pre a proti musím skonštatovať, že novinka z dielne UMi si svoje miesto medzi najlepšími zaslúži právom. Za cenu 161 € u nášho partnera Coolicool.com dostanete naozaj kus dobrého smartfónu.

UMI Iron môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


+Plusy -Mínusy
 +Špičková konštrukcia  -Horšia výdrž
 +Výborný displej  -Fotoaparát
 +Odladený systém  -Slabá podpora 4G
 +Bohaté príslušenstvo 
 +Široká podpora Custom ROM
 +Lákavá cena

Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Nikon D7100.

O Nikon D7100

Nikon D7100 je digitálna zrkadlovka určená najmä pre poloprofesionálov a profesionálov. Nikon D7100 dokáže fotografovať v maximálnom rozlíšení 24,1 MPx, disponuje profesionálnym systémom automatického zaostrovania, výkonným hľadáčikom, LCD displejom s vysokým rozlíšením, odolné telo s krytmi zo zliatiny horčíka, dvomi slotmi pre pamäťové SD karty či možnosťou pripojiť si externý mikrofón, slúchadlá či blesk. Zrkadlovka toho dokáže naozaj veľa a vytvára nádherné profesionálne fotografie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú