Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ulefone sa zo začiatku preslávil hlavne smartfónmi Ulefone Be Touch, ktoré sa veľmi podobali na iPhone a spoločnosť to vôbec netajila. Ponuka je však v súčasnosti širšia. Be Touch sa dočkal 3. verzie a na trh sa dostavajú špecializované modely na hudobný zážitok, výdrž batérie, či vyrovnanú vlajkovú loď.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Ulefone Power predstavuje zariadenie nižšej strednej triedy, ktoré je určené pre zákazníka, ktorý nevyžaduje vysoký výkon, namiesto toho túži po zariadení, ktoré vytvára pocit mohutnosti a tiež pocit, že nemusí zariadenie dobíjať každú noc pre to, aby prežil ďalší deň používania. Počas testovania som tento mobil nabíjal na môj vkus veľmi vzácne, čo sa, samozrejme, podrobnejšie dozviete vo zvyšku recenzie.

Kľúčové špecifikácie Ulefone Power:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • WCDMA (3G): 900 / 2100 MHz
    • 4G LTE: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Rozmery a váha: 152 x 76 x 8,5 mm, 201 g
  • Displej: 5.5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi, Gorilla Glass 3
  • Čipset: MediaTek MT6753 (64-bit)
  • CPU: Osemjadier Cortex-A53 1,3 GHz
  • GPU: Mali-T720
  • RAM: 3 GB
  • OS: Android 5.1 (Lollipop), bez grafickej nadstavby
  • Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 12,11 GB)
  • Fotoaparát: 13 MPx Sony IMX214, duálny LED blesk jednofarebný, detekcia tváre, HDR, clona f/1.8
  • Predný fotoaparát: 5 MPx OmniVision OV2680
  • Video kamera: 1080p@30 fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Hotspot, IR Blaster,  Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack
  • Batéria: 6050 mAh
  • Ostatné: Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM (microSIM, dual stand-by), snímač odtlačkov prstov, rýchle nabíjanie

Ulefone Power si môžete zakúpiť v e-shope Everbuying.com za 153 €

Balenie

Elegantné balenie, ktoré prešlo hydraulickým lisom

DSC_0943
Aj napriek tomu, že testovaný smartfón je v bielej verzii, krabica smartfónu je čierna tenká placka. Na prednej strane nájdeme mierne trblietavú tmavomodrú textúru a striebornou farbou nápis Power. Vzadu sú už tradične umiestnené špecifikácie a IMEI čísla. Po otvorení vás hneď upúta samotné zariadenie, ktoré je umiestnené v deliacom krídle. Pod ním sa nachádza široká ponuka príslušenstva, zahŕňajúc OTG kábel, rýchlu nabíjačku, USB kábel, slúchadlá, manuál, spinku na SIM a silikónový obal. Rýchla nabíjačka nabíja 5,7V a 9V pri 2A, 12 V pri 1,5A. Ide o malú bielu krabičku, veľkosťou akurát do dlane. Slúchadlá sú lacnejšieho vzhľadu s plochým káblom a jedným tlačidlom.

DSC_0940


Konštrukcia a dizajn

Veľké zariadenie, no perfektne sedí v ruke

DSC_0904
Ulefone Power sa snaží svoje hrubé telo skryť za tenký kovový rámik, ktorý má asi polovičnú hrúbku než celé zariadenie. Hneď po skončení rámika sú hrany plynulo zaoblené, podobne ako pri Xiaomi Mi5, no predsa ten rozdiel medzi nimi hneď spoznáte. Celkovo rám v ruke vytvára dojem, že nedržíte také hrubé zariadenie, no keď ste tenké zariadenia už v ruke držali, tak vás mobil neoklame. Hneď druhým presvedčujúcim dôkazom je jeho hmotnosť, ktorá dosahuje až 201 gramov, čo priamo nasvedčuje hrúbke 8,5 mm. Na druhú stranu poznáme aj iné smartfóny s oveľa menšími batériami, ktoré dosahovali hmotnosti okolo 200 g.

DSC_0937
Zadná strana je z poctivého, tvrdého plastu, ktorý perfektne sedí a neprehýba sa. Obsahuje lesklú povrchovú úpravu, na ktorej je ihneď vidieť každý odtlačok prsta, ktorý neskončil na čítačke. Na zadnej strane úplne dole nájdeme tiež malé dierkovanie pre reproduktor. Keď sa presunieme do hornej polovice, nájdeme čítačku odtlačkov prstov, nad ktorou je veľká šošovka fotoaparátu. Vedľa nej, naľavo, sa nachádza jednofarebný dvojitý blesk.

DSC_0923
Na prednej strane je možné pozorovať typický spôsob skrývania hrubých rámikov, ako sme na to zvyknutí aj u známejších výrobcov. Hrúbka rámikov je až 3 mm a uvidíte ich hneď, keď rozsvietite displej na inú farbu než je čierna. Ulefone sa toto však snaží čo najviac zatajiť, a preto sú vstavané témy v mobile iba čierne. Pod naozaj veľkým 5,5″ displejom nájdeme 3 neviditeľne podsvietené, tlačidlá. Najdominantnejšie z nich je, samozrejme, tlačidlo domov. Nad displejom je tradičná, no netradične umiestnená selfie kamera, ktorá je na ľavej strane, kde jej pozíciu nahradil svetelný senzor. Medzi nimi nájdeme slúchadlo. Svoje miesto si tu našla aj 3-farebná notifikačná LED, ktorá svieti veľmi výrazne a musím vytknúť, že ju je vidieť presvitať aj inými časťami spod plastu.

Ľavý bok už tradične patrí milovníkom fotografovania každého momentu. Nájdeme na ňom iba kombinovanú zásuvku pre microSD a microSIM prípadne 2 microSIM, ktorá po zasunutí dokonale zapadá a umožňuje tak položenie zariadenia na nejaký iný predmet, pretože minimalizuje otrasy. Uvoľnenie ľavého boku malo priamy dopad na to, že sa všetky dôležité ovládacie prvky presunuli na bok pravý, kde nájdeme tlačidlo napájania, tlačidlá hlasitosti a tiež špeciálne tlačidlo ovládajúce uzávierku fotoaparátu. Nie je mu možné priradiť inú funkciu než spúšťanie aplikácie fotoaparátu a zo začiatku môže spôsobiť, že namiesto uzamknutia budete spúšťať fotoaparát. Je to však len otázka zvyku. Má aj jednu dôležitú vadu, a teda že je umiestnené veľmi neprístupne. Jeho používanie tak môže vyžadovať zmenu spôsobu, ktorým zariadenie držíte pri fotení.

Úplne hornej strane dominuje iba 3,5 mm audio jack, vedľa ktorého nájdeme IR diódu na ovládanie vašich domácich spotrebičov namiesto všetkých diaľkových ovládačov. Na spodnej strane nájdeme naopak microUSB verzie 2.0 a mikrofón.

Displej

Minimálny jas pre nočnú prácu úplne nepoužiteľný

DSC_0921
Ulefone sa pri výrobe modelu Power uchýlilo k 5,5″ displeju, vďaka čomu dokáže veľkú batériu potiahnuť viac do výšky a šírky, čím sa mierne znížila hrúbka konštrukcie. Keďže im ani toto veľmi nestačilo, museli to vyvážiť ešte aj 3 mm čiernym rámikom po obvode displeja. Displej však ukrýva výborné FullHD rozlíšenie, ktoré obsahujú aj populárne vlajkové lode, pretože dosahuje výbornej jemnosti 401 ppi a zároveň nezaťažuje tak batériu ako napríklad 2K a viac.

DSC_0906
Veľmi zle si však Ulefone dokáže poradiť s minimálnym jasom displeja, ktorý dosahuje vysokú úroveň. Tento fakt tiež prispel k zhoršeniu výdrže batérie. Celkovo je rozsah regulovateľného jasu veľmi nízky a maximálna hodnota je vhodná na každodenné situácie, no počas slnečných dní je to málo. Jediné s čím displej nemá problémy sú pozorovacie uhly, ktoré dosahujú chválitebných výsledkov. Farby sú väčšine prípadov realistické. Červená sa na prvý pohľad môže zdať trochu bledá. Zariadenie podporuje funkciu ladenia farieb Miravision, ktorou si dokážete prispôsobiť teplotu farieb a ich odtiene či kontrast. Výhodou na záver je použitie tvrdeného skla Corning Gorilla Glass 3. generácie ponúkajúc aj 2,5D zakrivenie.


Výkon a pamäť

MT6753 (už) nie je na vrchole slávy

DSC_0925
Som zástancom názoru, že dávať do zariadení (predovšetkým s FullHD displejom) čipset MT6753 (už) nie je veľmi dobrá voľba. Priznajme si to, čas letí a MT6753 (8 x 1,3 GHz) oslavuje svoj 1. rok. Už vtedy, keď vznikol, sa jednalo o úspornejšiu verziu MT6752 (8 x 1,7 GHz). Tento procesor trpí predovšetkým veľmi slabým grafickým čipom, ktorý nezvláda vykresľovať náročné hry, ako napríklad Asphalt 8, bez sekania pri plnej kvalite grafiky na FullHD rozlíšení. Prejavuje sa to najmä veľmi výrazným sekaním.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Nevýkonnosť čipsetu sa smartfón však pokúsil vyvážiť aspoň pohodlným a plynulým multitaskingom s 3 GB RAM, čo je v úplnej pohode dostačujúce na pár rokov. Vaše pamäťové nároky pravdepodobne neuspokojí 16 GB vnútorné úložisko, z ktorého máte voľne dostupných 12,11 GB. Ulefone myslel aj na náročnejších používateľov a Power vybavil slotom pre microSD karty či OTG funkcionalitou.

Operačný systém

|Pravý, čistý, nefalšovaný Android 5.1

DSC_0922
Ak ste zástancami čistého Androidu, určite si pri Ulefone Power prídete na svoje, pretože prichádza s naozaj čistým Androidom 5.1 Lollipop, bez zásahu do grafiky ikon či systému. Rovnako tu nenájdeme ani prebytočné aplikácie. Obsahuje iba malé množstvo tapiet, pričom vo všetkých prevláda čierna farba. Ak nie ste jej milovníkom, budete si musieť niekde na internete nájsť vlastnú tapetu. Celkovo pôsobí systém svižným dojmom. Nedochádza k zásekom a tiež som nezaregistroval žiadny samovoľný reštart smartfónu.

V nastaveniach nájdeme aj 4 vylepšenia navyše. Prvým z nich je odomknutie zariadenia pomocou gest na vypnutej obrazovke nakreslením znaku alebo písmena. Použiť ich môžete tiež na posúvanie skladieb pri systémovom prehrávači.

Ako už bolo spomenuté vyššie, smartfón obsahuje čítačku odtlačkov prstov. Tá ma dosť sklamala, pretože má veľký potenciál, no pri odomykaní je veľmi nepresná. Neumožňuje ani opätovné načítanie jedného prsta pre zvýšenie šance úspechu. Podporuje však zosnímanie až 10 prstov. Tie potom môžete použiť aj pre uzamknutie aplikácií alebo spustenie nejakej konkrétnej, podľa toho aký prst bol priložený. Priložením prsta na čítačku viete vytvoriť aj snímku v aplikácii fotoaparátu.

Treťou funkciou je podpora bezdotykového ovládania, a to pohybmi rúk nad svetelným senzorom alebo otáčaním zariadenia v rôznych situáciách, ktoré je potrebné zapnúť najskôr v nastaveniach. Nastavenia zariadenia tiež ponúkajú možnosť nastavenia farby notifikačnej LED diódy. Aj napriek tomu, že ide o RGB LED, môžete si vybrať len z troch farieb, ktoré nie je možné ďalej kombinovať.

Ulefone Power podporuje aj bezdrôtové aktualizácie, no počas testovania zariadenia som žiadnu aktualizáciu nedostal. Zaujímavou funkciou je infračervená LED, pomocou ktorej viete ovládať rôzne domáce spotrebiče. Výrobca však nedodáva žiadnu aplikáciu, a preto odporúčam návštevu Obchodu Play, kde nájdete veľmi veľa aplikácií. Ktorá je pre vás najlepšia závisí od zariadení, ktoré ňou chcete ovládať.

Výdrž batérie

Veľa energie, ktorou sa plytvá

DSC_0918
Ako už naznačuje samotný názov zariadenia, Ulefone Power obsahuje nadpriemerne veľkú batériu s kapacitou 6050 mAh. V praxi som tento mobil nenabíjal aj viac než 4 dni, ktoré boli plné fotenia, možno hodina práce na 4G internete a 1 hodinka na WiFi. Pri náročnejšom používaní vydržal cca 3 dni. Celkovo smartfón dosahuje veľmi dlhej výdrže, no vidím tu priestor na vylepšenie, pretože ako môžete vidieť v grafe nižšie, Xiaomi Mi5 s polovičnou batériou vydržalo v benchamarku PCmark len o 3 hodiny menej. Ulefone Power má navyše oveľa pomalší a úspornejší procesor, takže z tohto hardvéru sa podľa môjho názoru dá vytlačiť oveľa viac. Výsledok v benchmarku pri Ulefone Power ovplyvnil predovšetkým jeho vysoký minimálny jas. Výhodou je aj prítomnosť rýchleho nabíjania, pomocou ktorého nabijete zariadenie z 15% na 90% iba za 1 hodinu aj 35 minút, čo je výborný čas vzhľadom na veľkosť použitej batérie.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf


Fotoaparát

Nevyvážený blesk

DSC_0926
Ulefone Power by mal obsahovať celkom populárny snímač Sony IMX214 s clonou f/1,8. Znova tu však platí to, čo aj vždy, že bez kvalitnej softvérovej optimalizácie to nejde a tak je možné pozorovať nesúhru použitých komponentov. A to aj v prípade Ulefone Power. Najviac je to možné pozorovať pri nočných makro snímkach, ktoré sú nepoužiteľné z dôvodu, že blesk u neho obsahuje 2 úrovne intenzity, ale aplikácia s tým nevie dobre pracovať. Smartfón nastavuje ISO a expozíciu pri nižšej úrovni blesku a keď vytvára fotografiu, zasvieti naplno. Pri normálnych svetelných podmienkach sa fotoaparát snaží, ale po priblížení sú fotky s trochou šumu a neostré. Taktiež im chýbajú živšie farby.

Fotografie za šera sú oveľa jasnejšie než v realite, v tme je to horšie a stráca sa veľa detailov.

Hlavný fotoaparát zvláda nahrávať video vo FullHD kvalite pri 30 snímkach za sekundu.

Prednú kameru dodáva spoločnosť OmniVison, ide o model OV2680 s rozlíšením 5 MPx a clonou f/2.0. Videá dokáže nahrávať len pri HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu.

Rozsiahlu galériu fotografií vytvorených Ulefone Power nájdete na tomto odkaze.

Aplikácia fotoaparátu je vám tiež určite známa, pretože nebola veľmi zasiahnutá úpravami výrobcu, no obdržala vylepšenie v podobe funkcie fotenia pomocou čítačky odtlačkov prstov alebo prídavným tlačidlom na pravom boku zariadenia.

Multimédiá

Nepotešia ani neurazia

SAMSUNG CSC
Ulefone Power prichádza s už spomínaným 5,5 palcovým displejom, vďaka čomu si užijete so svojimi priateľmi  pozeranie filmov a iných videí v najlepšej FullHD kvalite. Vďaka výborným pozorovacím uhlom IPS displeja môžete videá pozerať aj viacerí. Ozvučenie vám počas toho zabezpečí jeden reproduktor na zadnej strane, ktorý síce nešumí a ponúka výborné hodnoty maximálnej a minimálnej hlasitosti, no toľko života z neho nedostanete, a preto odporúčam pripojiť externý reproduktor pomocou 3,5 mm audio jacku alebo pripojenia Bluetooth, ktorých zvukový výstup je na oveľa lepšej úrovni. Zvuk si môžete vylepšiť aj pomocou vstavaného ekvalizéra, ktorý ponúka tiež priestorové efekty.

Konektivita

Veľmi náladové GPS

SAMSUNG CSC
Z GPS na Ulefone Power mám veľmi zmiešané pocity, čistý fix bez dát a iných vylepšení prebehol do 10 sekúnd. Po pripojení je však stále veľmi presný a chce ešte pár minút na to aby sa rozbehol. Pri teste cez Moje trasy, kedy bol mobil umiestnený 30 min na jednom mieste a nehybne zaznamenával polohu, mi signál dosť skákal po okolí a počas 30 minút prešiel až 459 m.

GPS v teréne si viedlo veľmi dobre. Zo začiatku signál trochu lietal, ale to len počas prvých 2 minút, potom sa GPS pevne chytilo cesty, ktorej sa už nepustilo. Jej kvalitu môžete posúdiť spolu na 68 km dlhých trasách zaznamenaných pomocou aplikácie Endomondo. Celú trasu nájdete tu (22 km)tu (46 km).

Výbornou správou pre milovníkov rýchleho 4G internetu je podpora všetkých pásiem na Slovensku. Samozrejmosťou je DualSIM, pomocou kombinovanej zásuvky pre 2 microSIM alebo 1 microSIM a microSD. Kvalita príjmu signálu bola veľmi dobrá. To isté platí aj pre 3G a 2G, ktoré si navyše stabilne držia kvalitu aj v menej dostupných miestach. Trošku horšie smartfón prijíma WiFi s parametrami b/g/n. Nechýba ani podpora Bluetooth 4.0 a HotKnot.

Záver

Ulefone Power: Keď sa rieši výdrž tvrdou silou

DSC_0939
Ulefone Power je určite zaujímavé zariadenie, hlavne po stránke výdrže, ale vidím tam potenciál na zlepšenie pomocou aktualizácii. Systém je svižný, no výkonnostne nemusí zvládať najnovšie 3D hry náročné na grafiku. Problémy s prehrievaním nemá, ale počas používania môžete ucítiť trochu tepla na čítačke odtlačkov prstov a počas nabíjania ešte o niečo viac. Výborne tiež zapôsobí 3 GB RAM pamäť, ktorá vám na plynulý multitasking ešte pár rokov vydrží. Konštrukcia je tiež dobre zvládnutá, mobil sa drží v ruke dobre, nič nepraská ani nevŕzga. Nevýhodu tiež vidím vo veľmi hrubých rámikoch okolo displeja a tiež minimálnej úrovne jeho jasu, ktorá je veľmi silná a ťažko sa softvérovo kompenzuje. Sklame aj fotoaparát, ktorý ponúka  na dnešné pomery podpriemernú kvalitu fotografií.

Ulefone Power si môžete zakúpiť v e-shope Everbuying.com za 153 €

+ Plusy – Mínusy
+ 6050 mAh batéria – Priemerný výkon
+ Dobre optimalizovaný systém – Vysoká úroveň minimálneho jasu
+ Notifikačná LED – GPS sa trochu dlhšie rozbieha
+ Čítačka odtlačkov prstov – Vyššia hmotnosť
+ IR Blaster  – Nekvalitný fotoaparát

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú