Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
7.5
5.1
Výkon
7.5
8.6
Výdrž batérie
8.0
5.4
7.7
Hodnotenie redakcie
6.9
Užívateľské hodnotenie
2 HODNOTENIA
Hodnotili ste

V rámci rozširovania dostupných recenzií na našom portáli, ti teraz prinášame novinku v podobe testu športových bezdrôtových slúchadiel. Panasonic je v oblasti audio značkou, ktorá už dlhodobo prezentuje kvalitné zariadenia. My sme boli teraz zvedaví na novinku v podobe špuntových Panasonic RP-BTS55.

Bezdrôtové slúchadlá sú rozhodne na vzostupe a Panasonic prináša príležitosť využívať ich aj športovcom. Nový model ponúka špeciálnu konštrukciu, ktorá umožňuje slúchadlá lepšie stabilizovať. Dôležitý je najmä pogumovaný háčik na slúchadlom, ktorý zabezpečuje zaistenie okolo ucha. Táto súčasť funguje spoľahlivo, ale problém je trochu vzadu.

Obe slúchadlá sú totiž spojené káblom, ktorý si používateľ vzadu môže utiahnuť pre bezpečnejšie nosenie. Pri tesnom utiahnutí však kábel ťahá slúchadlá z uší, čo je nepríjemné a navyše každý pohyb hlavou túto situáciu ešte komplikuje. Preto slúchadlá odporúčam nezaťahovať úplne. Nie je to síce tak stabilné, ale pohodlnejšie. Navyše, slúchadlá počas behu či inej aktivite aj tak sedia pevne. Z tohto pohľadu teda spĺňajú svoju úlohu veľmi dobre.

Ovládače za hlavou

Čo sa týka ďalších prvkov na konštrukcii, blízko pravého slúchadla sa na kábli nachádzajú ovládacie tlačidlá pre hlasitosť a zapínanie. Ich rozostavenie je intuitívne a je to potrebné, pretože po nasadení slúchadiel sú tlačidlá v podstate schované za hlavou. Ich polohu teda treba počas bežného nasadenia nahmatať a vtedy sa oplatí poznať ich funkciu. Tlačidlá sú aj kvôli vodeodolnosti pokryté celkom hrubou gumenou vrstvou, ich stláčanie preto nie je z počiatku úplne jednoduché a treba si zvyknúť na ich tuhosť.

Na pravom slúchadle sa ďalej nachádza dióda pre signalizáciu zapnutia, ale aj Bluetooth pripojenia či párovania. Spojenie so smartfónom je veľmi rýchle a počas počúvania v bežnej vzdialenosti od telefónu nedochádza k žiadnej strate signálu či zásekom pri prehrávaní hudby. V praxi to znamená približne použiteľnosť do 10 metrov od smartfónu, ide však o dnes už starší štandard Bluetooth 4.1 takže občasné záseky sa objavili.

Na rovnakom slúchadle sa v spodnej časti nachádza microUSB konektor pre nabíjanie. Slúchadlá nemajú samostatné úložisko, takže nie je možné počúvať skladby z nahratej knižnice a bez iného zariadenia Bluetooth. Škoda, pretože počas športovania nie vždy chceš mať so sebou napríklad smartfón.

Neboja sa potu a driny

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je vodeodolnosť. Disponujú certifikáciou IPX5, čo znamená, že s ich používaním budeš v pohode aj počas dažďa. Tiež sú odolné voči potu, čo spĺňa v podstate nevyhnutnú požiadavku pre športové slúchadlá. Zaujímavým prvkom na konštrukcii sú ešte modré LED diódy, ktoré si môžeš voliteľne zapnúť alebo vypnúť.

Využiť ich môžeš napríklad v noci počas behu, vďaka čomu budeš lepšie viditeľný. Je to samozrejme aj dizajnový prvok a slúchadlá so zapnutými diódami vyzerajú zaujímavejšie. Zapnutie prebieha súčasným stlačením tlačidiel hlasitosti, ich dlhšie podržanie svetlo vypne. Podporu majú aj asistenti umelej inteligencie.

Dvojitým stlačením hlavného tlačidla môžeš aktivovať Google Asistenta alebo v prípade Samsungu to bola umelá inteligencia Bixby. Následne hlasovým povelom môžeš vykonať určitú akciu. Samozrejme, otázna pri tom všetkom je využiteľnosť hlasových asistentov na našom území. S hlasovými povelmi sme sa však postupne dostali k veľmi silnej stránke slúchadiel. Aj keď nedisponujú priamo káblom, ktorý by prechádzal v blízkosti úst, majú veľmi kvalitný mikrofón, ktorý čisto zaznamenáva hovorené slovo. Platí to aj pre hovory a telefonovanie je tak s Panasonic RP-BTS55 príjemným a pohodlným zážitkom.

Zvukovo slušné, ale dokážu ťa nabudiť?

Prejdeme už však k tomu úplne hlavnému – k zvukovej reprodukcii. Bluetooth slúchadlá sú v tejto oblasti často označované za kvalitatívne horšie než náprotivky s 3,5mm audio jackom. Bezdrôtová technológia však robí rýchle pokroky. Model Panasonic RP-BTS55 je toho dôkazom, aj keď zatiaľ úplne neprekračuje tieň tejto technológie.

Využívajú 9 mm reproduktory a k dispozícii je našťastie podpora kodeku AAC pre vysoko kvalitný bezdrôtový prenos hudby. Zvukové podanie je veľmi čisté, ale slúchadlá to hrajú skôr konzervatívnym štýlom a v oblasti hlasitosti mohli ponúknuť viac. Stredy a výšky sú slušné. Hlavne pri športe však viacerí z nás vyznávajú viac basové podanie a aj v tomto ohľade slúchadlá ponúkajú malý rozsah. Už som teda mal v ušiach lepšie bezdrôtové špunty, ale Panasonic RP-BTS55 si zastanú svoje miesto v strednej triede. Patria tam aj cenou. Na Slovensku sú dostupné v rozmedzí približne od 70 do 80 €.

Výdrž slúchadiel je pri nepretržitom prehrávaní na úrovni medzi piatimi až šiestimi hodinami. Cez túto hodnotu som sa už nedostal, ale u štupľových slúchadiel je to v podstate štandard. Nabíjanie prebieha starším miniUSB káblom, čo je škoda, pretože USB C je modernejšou a rýchlejšou alternatívou. Napriek tomu, po 15 minútach nabíjania poskytnú slúchadlá výdrž na ďalších 70 minút prehrávania.

Celkovo sú teda Panasonic RP-BTS55 zaujímavým zjavom medzi špuntovými bezdrôtovými slúchadlami. Je pravdou, že už sme videli krajšie modely, ale sú určené na šport a vďaka konštrukcii dobre sedia v uchu. Ponúkajú toľko potrebnú odolnosť voči potu a pár kvapkám dažďa. Zvuk z nich je slušný, neprevyšuje však priemer na trhu a ak máš radšej basovejšie podanie musíš hľadať skôr medzi náhlavnými modelmi. Inak sú jasnými zástupcami strednej triedy a skôr by som ich teda videl ako sekundárne slúchadlá pre športovcov, ktorí nepotrebujú top hudobný zážitok, ale primárne poriadnu stabilitu v uchu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom