RECENZIA: Samsung Galaxy A52 ponúka v roku 2021 náhľad na vlastnosti ďaleko drahších modelov. Ale za akú cenu?
+ AMOLED panel s 90 Hz obnovovacou frekvenciou
+ Na cenové pomery vynikajúce fotoaparáty
+ Výdrž batérie a prítomnosť 3,5 mm jacku
- Lacno pôsobiaci zadok telefónu
- Horšia optimalizácia systému
- Čakal by som lepšie vibračné motorčeky
Samsung Galaxy A52 je zariadením pre nenáročných konzumentov, no zároveň chcú nazrieť za pomyselný múr najnovších vymožeností. Niekoľkokrát spomínaným príkladom sú mladší študenti, pre ktorých multimediálne orientované vlastnosti telefónu sú ako stvorené.
Pamätáš si ešte Androidy nižšej triedy, ktoré si už po niekoľkých týždňoch mohol vyhodiť? Týmto časom je už dávno koniec, lacné telefóny dostávajú každým rokom stále viac nadpriemerných funkcionalít kedysi exkluzívnych len pre vyššie rady.
Takýmto prípadom je aj A-čková línia u Samsungu a najmä tohtoročný model Galaxy A52. Ten za zhruba 350 € ponúka letmý náhľad do segmentu vlajkových lodí, pričom už tradične robí kompromisy tam, kde inžinieri majú pocit, že si to nikto nevšimne.
Samsung telefóny A línie nikdy nestaval do pozície schopnej ohrozenia svojich drahších zariadení. Už zo zvyku si však tieto modely, čo platí aj pri tejto A52-ke, berú len to najlepšie, čo pred rokom či dvomi videli pri vlajkových lodiach.
Trendom za posledné dva roky sú displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou. Tými disponujú snáď už všetky drahé Androidy, a preto sa ich 90 Hz variant presúva do lacnejších zariadení, akým je aj Galaxy A52.
Najlepší displej vo svojej cenovej kategórii
Najväčšou prednosťou pri tomto zariadení, ako snáď pri väčšine Samsungoch, je AMOLED displej. Ten na ploche 6,5 palcov ponúka FHD+ rozlíšenie s vynikajúcou svietivosťou až 800 nitov, kedy aj vďaka vyššej obnovovacej frekvencii by som ho zaradil do kategórie aj o triedu drahších zariadení.
Mne sa do ruky dostal model 6/128 GB, pričom 8 GB voľba je výsadou len podstatne drahšej 256 GB verzie. Na škodu tak je, že Samsung ešte stále siaha po modeloch so 4 GB RAM, s ktorými by som rozhodne do budúcna nerátal. Samsung si nenechal ujsť ani príležitosť implementovať slot na microSD karty do veľkosti až 1 TB. V ponuke je aj o niečo drahší model podporujúci 5G.
Samsungu bez akýchkoľvek zaváhaní kvitujem aj plnohodnotný prechod na Snapdragon, ktorý sa už v minulosti častokrát osvedčil nielen ako silnejší v porovnaní s rovnocennými Exynosmi, ale aj menej náročný na batériu. Eventuálne tu nájdeme síce o niečo striedmejší, no stále postačujúci Snapdragon 720G odpovedajúci cenovke.
Kombinácia procesoru a 6 GB operačnej pamäte je po niekoľkých dňoch používania stále dostačujúca. Žiaľ, z času načas som natrafil na jemné trhnutie, pomalšiu reakciu prepínania aplikácii alebo oneskorené otáčanie do horizontálnej polohy.
Ide možno len o zvyk, keďže v bežnom živote používam vlajkový OnePlus, no nepamätám si, aby som na rovnaké neduhy narazil pri testovaní prakticky ešte lacnejšieho Huawei P40 Lite minulý rok.
Smartfón je v konečnom dôsledku spoľahlivý a potreby menej náročného konzumenta, napríklad tínedžera, rozhodne zvládne. Výnimkou nie sú ani hry ťažiace z nádherného a svižného displeja maximum.
Otázna konštrukcia
V rozpakoch som ostal z konštrukcie, ktorá na prvý pohľad pôsobí robustne a dizajnom sa snaží napodobiť líniu Galaxy S21. Príjemná je aj váha, ktorá je vzhľadom na použité materiály nižšia ako pri sklenených či hliníkových produktoch.
Týmto oslím mostíkom sa dostávam k najväčšej slabine šasi. Poznám ďaleko lacnejšie zariadenia s plastovou zadnou stranou, kedy však zariadenie pôsobí príjemným, možno až luxusným dojmom. To však nie je prípadom Galaxy A52.
Zadný panel totiž úplne nedolieha na komponenty, respektíve batériu, a tak je medzi krytom a vnútornosťami medzera niekoľko stotín milimetra. Problémom je, že celý zadok telefónu je pružný a po poklepaní dokonca vydáva dutý zvuk. V ruke tak pôsobí, akoby mal vymeniteľný zadný kryt, čo bolo prežitkom už v roku 2015.
Úsmev na tvári mi na druhej strane vyčaril prítomný 3,5 mm jack. Ešte pred úplným prechodom k druhej najlepšie zvládnutej vlastnosti telefónu si dovolím drobnú kritiku smerujúcu k vibračným motorčekom.
Nielen mnou testovaná A52, ale aj všetky telefóny nižšej a žiaľ aj strednej triedy si zaslúžia kvalitnejšie vibrácie. Konkrétne toto zariadenie pri každom kliku klávesnice vibruje „ako o život“, pričom mám pocit, že mechanizmus otáčania motorčeka doslova počujem, ako spomaľuje a následne zastavuje.
Samozrejmosťou je aj absencia akejkoľvek variability vibrovania. Nemám pocit, že ide o oblasť, kde sa dá ušetriť, a pritom aj drobné zjemnenie vibrácii by mohlo každému zariadeniu bez výnimky pridať na prémiovosti.
Druhé veľmi milé prekvapenie
Identicky dobre ako to Samsung vie s displejmi si výrobca smartfónov počína aj na poli fotografie. Tento 350 € telefón ponúka štvoricu objektívov, počnúc hlavným 64 MPx (f/1.8) senzorom, cez 12 MPx (f/2.2) širokouhlú šošovkou, až po 5 MPx (f2.4) makro objektív a 5 MPx (f/2.4) hĺbkový senzor.
Fotografie vychádzajúce z tohto zariadenia sú viac než presvedčujúce, pričom vyniknú najmä v dobrých svetelných podmienkach. Bežný používateľ sa pri dovolenkových fotografiách uspokojí s kvalitou fotografií v rozlíšení 4624 x 3476 pixelov a tí náročnejší z nás v kľúčových momentoch určite siahnu po 64 MPx režime.
Ten je už tradične obmedzený len na pomer strán 4:3 a ponúka o niečo komplexnejšie detaily na finálnych snímkach. Rozdiel medzi klasickým režimom a 64 MPx však pochopiteľne nie je taký gigantický, ako napríklad pri línii Galaxy S21.
Zatiaľ čo dvojnásobné priblíženie a 0,5-násobný širokouhlý režim neponúka žiadne novinky, príjemne som ostal prekvapený z makro šošovky. Po jej zvolení v útrobách nastavení ťa softvér upozorní, aby si šošovku priblížil k snímanému objektu na vzdialenosť 3 až 5 cm.
Rovnako ako píšem vyššie, pri dobrých svetelných podmienkach tento režim dokáže naservírovať pomerne detailné snímky. Obmedzení sa dočkalo aj natáčanie videa, kde nájdeš 4K snímanie v 30 fps a 1080p aj v 60 fps. Ako sa dalo čakať, režim stabilizácie je dostupný len pri 1080p, čo je ale pravidlo aj pri drahších telefónoch.
Snímky v 60 fps aspoň u mňa vždy naoko pôsobia ostrejšie, a tak ide o režim, ktorý pri natáčaní videí používam najčastejšie. Čo ma milo prekvapilo, je možnosť prepínania medzi širokouhlým a tradičným režimom bez toho, aby som musel natáčanie pozastavovať.
Vzhľadom na to, že som v minulosti vlastnil hneď niekoľké Samsungy, prostredie mi neprišlo cudzie. Ako aj samotný operačný systém má svoje nedostatky, spočívajúce najmä v neprehľadnosti a nutnosti hľadania niektorých funkcií. Príkladom za všetky sú nočný a makro režim, ukryté v sekcii „Ďalšie“.
Vlastná ikona na očiach, napríklad už na obrazovke snímania, by podľa mňa zabezpečila ich frekventovanejšie využívanie, keďže teraz som na tieto režimy zabúdal.
To je škoda hlavne u nočného režim, ktorý sa aj z tých najtmavších fotografií snaží vytiahnuť maximum. Výmenou za to je potrebná takmer absolútna stabilita rúk, keďže aj pri najmenšom zachvení sú tieto fotografie rozmazané.
Vysokým rozlíšením až 32 MPx sa hrdí predná kamera, ukrytá v kruhovom výreze v strede obrazovky. Fotky z nej sú prijateľné, no majú vo zvyku presaturovanosť, kedy nie je výnimkou ani zjemnenie obrazu. Najviac to je samozrejme vidno pri selfie fotkách, kedy pokožka tváre pôsobí ako po aplikovaní filtra.
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze
Galaxy A52 poháňa Android 11 s nadstavbou One UI 3.1, pričom je takmer navlas rovnaký s vlajkovými loďami. Rovnakých nedostatkov v podobe duplicitných aplikácií, už spomínanej neprehľadnosti aplikácie fotenia či vlastného rozloženia niektorých systémových súčastí sme sa dočkali aj tu.
Ako som už ale naznačil v úvode, v istých situáciách je problémová optimalizácia operačného systému, kedy však nejde len o drobné zakopnutia v bežnej prevádzke.
U mňa pomalšie reagovalo aj napríklad stiahnutie notifikačnej lišty, respektíve prepínanie medzi aplikáciami. Občas som dokonca mal problém nastaviť jas displeja, pretože dotyk sa zaznamenával s oneskorením.
Nemám ale pocit, že výkonu tu nie je dostatok. Rovnako sa vyvarujem osočovaniu technológie inak nádherného displeja. Som si stopercentne istý, že na vine je horšia optimalizácia, možno aj procesov na pozadí, určite riešiteľná drobnou aktualizáciou operačného systému. A52 je totiž ešte stále pomerne nové zariadenie na trhu.
Do priemeru by som zaradil aj senzor odtlačkov prstov, ukrytý pod displejom. Nie je najpresnejší a ani najrýchlejší, no pri optimálnych podmienkach funguje pomerne spoľahlivo. Pridanie dvoch rovnakých prstov s cieľom zlepšenia presnosti je teda v tomto prípade nutnosťou, riešiacou väčšinu problémov.
Chvály sa nevyhnú reproduktory, ktoré síce pri maximálnej hlasitosti nie sú najkvalitnejšie a majú tendenciu rezonovať, sú stereo.
Pri optimálnej hlasitosti vedia podať príjemný výkon, umocňujúci už tak myšlienku multimediálneho zariadenia pre mladších členov rodiny. Tí sa určite potešia aj skvelej výdrži 4500 mAh batérie. Keďže OLED panel dokáže vypínať čierne pixely a rozlíšenie nie je najvyššie, výdrž je excelentná aj pri 90 Hz.
Nechýbajú ani optimalizačné nástroje One UI, ktoré na jednej strane nie sú silené, no na strane druhej dokážu vytrieskať z aplikácií čo najšetrnejšie správanie, Telefón som odkladal po celom dni používania so 40 % batérie.
Pod pojmom odkladal myslím dával na pribalenú USB-C nabíjačku. Samsung si teda vymoženosť chránenia prostredia nepribalením adaptérov do balenia vyhradil len pre svoju vlajkovú radu.
Rovnako si spomínam na marketingové ťaženie rýchleho nabíjania v časoch Galaxy S7. Podpora 25 W káblového nabíjania je dostupná už aj pri nižších Galaxy zariadeniach, kedy 50 % nabitie za pol hodinu snáď u niekoho vykompenzuje chýbajúci modul bezdrôtového nabíjania.
Zhodnotenie
Reflektujúc úvod sa vrátim k ústupkom, ktoré tento telefón urobil, aby sa nakoniec dostal pod finálnu cenovku. Je veľká škoda, že Samsung nebol ochotný obetovať niekoľko centov na materiály, kedy primárne zadná strana je obrovským priestupkom, podrývajúcim pocit inak kvalitného kusu hardvéru.
Rovnako neodporúčam verziu so 4 GB RAM, kde z dlhodobého hľadiska určite neušetríš. Hneď niekoľko pracovných hodín navyše by si zaslúžil aj operačný systém, ktorý zbytočne drhne na miestach, už dávno zvládnutých konkurenciou. A to aj pri horšej papierovej špecifikácii.
Samsung Galaxy A52 je zariadením pre nenáročných konzumentov, no zároveň chcú nazrieť za pomyselný múr najnovších vymožeností. Niekoľkokrát spomínaným príkladom sú mladší študenti, pre ktorých multimediálne orientované vlastnosti telefónu sú ako stvorené.
Ruku v ruke s tým ide aj nádherný displej s vyššou obnovovacou frekvenciou, na cenové pomery kvalitné a všestranné zoskupenie fotoaparátov a prijateľná výdrž batérie. Galaxy A52 je stelesnením snáď všetkých plusov, ale aj mínusov, lemujúcich históriu Samsungu na poli telefónov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
„Učiteľka mu v zlosti kričala do ucha.“ Mama 8-ročného dieťaťa s autizmom rozpráva svoj príbeh
Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom
Prevratný algoritmus dokáže pomôcť pri liečbe zákerného ochorenia priamo z pohodlia domova
TikTok v USA nateraz zhasol. Trump sľubuje jeho návrat, objavil sa nový záujemca
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
„Učiteľka mu v zlosti kričala do ucha.“ Mama 8-ročného dieťaťa s autizmom rozpráva svoj príbeh
Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom
Prevratný algoritmus dokáže pomôcť pri liečbe zákerného ochorenia priamo z pohodlia domova
TikTok v USA nateraz zhasol. Trump sľubuje jeho návrat, objavil sa nový záujemca
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené