Plusy

+Svižnosť a celkový výkon notebooku
+120 Hz displej
+Robustná konštrukcia
+Excelentná klávesnica
+Vynikajúca výdrž batérie
+Cena

Mínusy

-Bloatware
-Manažment tepla a hlučnosť ventilátorov
-Niekomu môže prekážať chýbajúca webkamera

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zatiaľ čo v minulej recenzii som sa pozrel na čistokrvného pracanta, v tejto recenzii sa budem uberať diametrálne odlišným smerom. Dostal sa mi do ruky totiž herne orientovaný laptop ROG Zephyrus G14, ktorý ako jeden z prvých prenosných modelov skrýva pod kapotou najnovší AMD procesor zo série Ryzen 4000.

Ten svojim výkonom poukazuje na cestu hernými končinami, čomu nahráva aj prítomnosť 120 Hz displeja, poháňaného grafickou kartou podporujúcou Ray Tracing. Mnou testovanú jednotku zdobí navyše exkluzívna technológia AniMe Matrix, ktorá všetkým naokolo dá zreteľné echo o serióznom hráčovi v miestnosti.

Ako sa teda správa herný, 14-palcový notebook s extrémne výkonným, no na peňaženku nenáročným procesorom od AMD?

14-palcovú verziu laptopu zdobí FullHD displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Príjemná a návyková veľkosť je rozhodne plusom, najmä ak zohľadním, že zariadenie je s určitosťou mierené na súťaživých hráčov, neustále cestujúcich po herných turnajoch alebo len domácich nadšencov preferujúcich LAN párty. Tí sa rovnako nemusia obávať o dizajn zariadenia, keďže vynikajúce spracovanie zo zliatiny horčíka dodáva určitý dojem suverénnosti.

Označenie herný notebook vo svojej najrýdzejšej podobe

Srdcom tohto notebooku je najnovší procesor Ryzen 7 4800HS, ktorý sa môže pochváliť 8 jadrami a 16 vláknami pri základnej frekvencii 2,9 GHz. Procesor vo výkonoch podporuje exkluzívna grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q so 6 GB pamäťou. Prítomnosť 16 GB operačnej pamäte RAM zabezpečuje stroju plynulý chod a dostatočne dobre zastrešuje aj tie najnáročnejšie hry. Úložiskom je v tomto prípade 1 TB M.2 SSD disk.

Battlefield V vyzerá na tomto laptope famózne. Navyše jeho plynulosť aj za prítomnosti Ray Tracingu je dychvyrážajúca

ROG Zephyrus G14 je herný laptop so všetkým, čo k tomuto slovnému spojeniu patrí. Nadštandardná špecifikácia je dostačujúca, aby pri hrách využíval naplno 120 Hz obnovovaciu frekvenciu displeja. Pri mojom hernom testovaní by som laptop zaradil do vyššieho nadpriemeru, kedy napríklad taký Battlefield V zvládal so zapnutým Ray Tracingom, pri Full HD rozlíšení a na najvyšších detailoch bezproblémovo cez 50 fps.

Rovnako dobre sa notebooku darilo aj pri Zaklínačovi 3, kedy hra pri najvyšších možných nastaveniach išla skalopevne na 60 fps, a to aj pri rušnejších scénach detailného a otvoreného sveta hry.

120 fps využívajúcich potenciál obnovovacej frekvencie zobrazovacieho panelu som dosiahol pri titule DOOM Eternal pri najnižších nastaveniach a Full HD rozlíšení. Laptop však bezproblémovo zvládal aj najvyššie detaily zastrešované výkonom grafickej karty pri priemerných 90 fps.

Testovaním týchto hier som chcel dokázať, že menej náročnejšie tituly ako Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch alebo League of Legends, kde hráči dokážu využiť potenciál 120 Hz obnovovacej frekvencie, zvládne ROG Zephyrus G14 bez akýchkoľvek problémov. V mojom prípade trojica hier išla takto:

  • Battlefield V – FullHD rozlíšenie, najvyššie detaily s najdetailnejším Ray Tracingom – od 50 fps vyššie
  • Witcher 3: Wild Hunt – FullHD rozlíšenie, najvyššie detaily so zapnutým NVIDIA Hairworks – stabilných 60 fps
  • DOOM Eternal – FullHD rozlíšenie, najvyššie detaily v priemere 90 fps, hranica 120 fps pokorená znížením detailov na najnižšiu úroveň

Rýchlosť panela je tak viditeľná na každom kroku, a to dokonca aj pri hrách nepresahujúcich snímkovú frekvenciu 60 fps. Takmer dvojnásobná obnovovacia frekvencia ako štandard je návykovou súčasťou laptopu, kedy sa aj surfovanie internetom dá označiť za veľmi príjemný zážitok.

Po dlhších herných sedeniach som však začal pociťovať únavu očí, ktorá rozhodne nesúvisela s vyššou obnovovacou frekvenciou. Rýchle bádanie internetom ma doviedlo k nepríjemnému zisteniu.

Panel využívaný v tomto laptope má odozvu od 18 do 22 milisekúnd, čo určite nie je očakávaným zjavom pri takto špecifikovanom laptope. V každom prípade nejde o tragický neduh testovaného zariadenia a rozhodne by som ho nemenil za panel s nižšou obnovovacou frekvenciou.

Výkon som odsledoval aj tradičnými bechmarkovými nástrojmi. V prvom kroku som si vyhľadal procesor testovaného notebooku na etablovanej stránke cpubenchmark.net, kde si AMD Ryzen 7 4800HS odniesol úctyhodných 19402 bodov.

To je takmer o 8000 bodov viac ako cenovo porovnateľný čip Intel Core i7-9750H. V rovnakej databáze sa tak nachádzajú aj procesory určené pre stolové počítače, ktoré sú až v nebezpečnej blízkosti tohto mobilného čipu. Napríklad špičkový Intel Core i7-10700K s možnosťou taktovania si odniesol 19 754 bodov. Obľúbený Intel Core i9-9900K potom dosiahol 18 917 bodov.

Hodnotenie ROG Zephyrus G14 v Geekbench

Pri testovaní ROG Zephyrus G14 v Geekbench 5 som dosiahol výsledok 1070 bodov výkonnosti jedného jadra. Pri viacjadrovom testovaní si tak herný ASUS odniesol skóre 5840.

Porovnateľné hodnoty tak získavajú šesťjadrové MacBooky Pro s procesormi intel Core i7-9750H, ktoré len málokedy presiahnu hranicu 6000 bodov. Vyššie zmienený čip Intel Core i9-9900K si v benchmarku Geekbench 5 odnáša viacjadrové skóre od 6000 do 9000 bodov, v závislosti od použitých komponentov.

Mobilný Ryzen poslednej generácie tak hviezdil najmä v teste Cinebench R15. V ňom si mnou testovaný laptop odniesol Cinebench skóre 1448, čím predbehol dokonca aj dvanásťjadrový Intel Xeon X5650 s 1279 bodmi. AMD Ryzen 7 4800HS predbehol aj niekdajšieho šampióna na poli stolových procesorov, Intel Core i7-3930K, ktorý získal „len“ 1096 bodov.

Armoury Crate a AniMe Matrix – dve základne definície ROG Zephyrus G14

Jeho orientáciu na herný segment okrem špičkového výkonu vyzdvihujú aj dva exkluzívne aspekty. Prvým špecifikom je dedikovaná softvérová nadstavba Armoury Crate, ikonická pre laptopy línie ROG, ktorá v sebe skrýva nekonečné možnosti nastavení výkonu.

Softvér môže na prvý pohľad pôsobiť „preplácaným“ dojmom, no po následnom zorientovaní sa v prostredí rôznych grafov a ikoniek som našiel v programe skrytú jednoduchosť a využiteľnosť.

Po zorientovaní sa v prostredí rôznych grafov a ikoniek som sa v Armoury Crate našiel. Pri tomto laptope zaujme najmä ukazovateľ teploty

Armoury Crate v sebe skrýva výkonnostné profily určujúce správanie zariadenia pod záťažou, rôzne ukazovatele využitia operačnej pamäte, CPU a GPU, a rovnako aj meranie teploty či napätia prístroja. Veľmi ma zaujal mód vytvárania dedikovaného profilu, kedy sa dali nastaviť rôzne úrovne zapínania a vypínania ventilátorov v závislosti od teploty notebooku.

Sekundárnym špecifikom ROG Zephyrus G14 je funkcionalita AniMe Matrix, skrytá v rámci ponuky Armoury Crate. AniMe Matrix je ikonická vymoženosť zariadenia, ktorá mu dodáva skrz LED diódy skryté v hornom veku určitý stupeň osobitosti. V základe tak LED diódy zobrazujú základné logo divízie Republic of Games a niekoľko ďalších animácií, komentujúcich aktuálne procesy notebooku.

Čaro AniMe Matrix sa ale skrýva v jeho modifikovateľnosti, kedy si môžeš nastaviť sám, aký obrazec, text alebo animáciu má osvetlenie zobraziť. Rovnako chválim zabudovanie notifikácií v rámci systému, kedy LED diódy ukážu stav batérie, čas a dátum alebo neprečítaný e-mail.

Pochopím, ak sa však nájdu konzumenti siahajúci po lacnejšej verzii bez LED diód. Ich najsilnejším argumentom je, že tebou vytvorené obrazce v podstate aj tak nikdy neuvidíš a navyše ťa v tme vyrušujú. ASUS by tak mohol ešte prehĺbiť myšlienku najmä v spojitosti s notifikáciami.

Mnou testovaný laptop zdobí biela farba v kombinácii so striebornou základňou. Do hráčskeho dizajnu rozhodne sedí aj font použitý na mierne odlišne rozvrhnutej klávesnici. Rozdielnosti od tradičnejšieho rozloženia sa týkajú najmä radu funkčných kláves, kde nájdeš tlačidlo ovládajúce jeden z profilov intenzity ventilátorov alebo dedikované tlačidlo pre letový režim.

Nad týmto radom sa ešte nachádza dodatočná štvorica tlačidiel, kde dve určujú úroveň zvuku, tretie ovláda mikrofón a posledné ťa nekompromisne vezme do vyššie popísanej aplikácie Armoury Crate. Na rovnakej úrovni vpravo svieti tlačidlo zapínania, ukrývajúce spoľahlivý senzor odtlačkov prstov.

Pocit z vynikajúcej klávesnice a touchpadu podrývajú vysoké teploty

Klávesnica je kapitola sama o seba a našťastie tentokrát v tom pozitívnom smere. Na jej rozloženie som si rýchlo zvykol, k čomu napomáhal aj fakt, že každé jedno stlačenie skutočne pôsobí prémiovým dojmom. Samozrejme nejde o mechanické klávesy, no jazdná dráha každého tlačidla je dozaista prívetivejšia ako u ostatných laptopov.

Pri cenovke takmer 1700 € ma však prekvapilo nerovnomerné podsvietenie, ktoré nebolo dokonalé najmä v pravej časti klávesnice. Tomu nenahráva ani jediné biele podsvietenie, ktoré má na priamom svetle tendenciu splývať so strieborným podkladom.

ASUS však chcem pochváliť za prítomný touchpad, ktorého veľkosť je na pomery zariadenia excelentná, výborne reaguje na dotyk a čo sa pri laptopoch s Windowsom často nevidí, kliká po celej ploche. V kombinácii s predinštalovanými ovládačmi je používanie touchpadu príjemným a v porovnaní s konkurenciou nadpriemerným zážitkom.

Vzhľadom na vynikajúci výkon ROG Zephyrus G14 a jeho drobné rozmery sa zariadenie konštantne zahrieva. Notebook pri vypojení zo siete ide na 50 až 65 °C, kedy sa začínajú ozývať ventilátory. Horšie je na tom pod záťažou a nabíjaní zároveň, keďže vtedy je pri teplote siahajúcej aj cez 90 °C zariadenie hlučné a na pravej polovici klávesnice až príliš horúce.

Vtedy sú tieto klávesy počas dlhšej doby nepoužiteľné, kde nepomáha ani podmienené vetranie vyvýšením, u ASUS-u známym ako ErgoLift.

Bloatware je v tomto notebooku takmer na každom kroku

Mojim posledným problémom tohto konkrétneho modelu je všadeprítomný bloatware. Armoury Crate a ostatné užitočné programy pri takto orientovanom zariadení sú už neodmysliteľnou súčasťou, no nie vždy sú stopercentne nápomocné. Ako potenciálny používateľ by som si určite vyhradil niekoľko minút bádaním útrobami operačného systému.

Rovnako ma zarazilo hneď niekoľko iterácií antivírusovej ochrany pri otvorení Správcu úloh, kde bolo produktov McAfee až príliš veľa. V mojich očiach ide o nepotrebnú softvérovú nadstavbu, ktorá sa dá ale v priebehu niekoľkých minút bez problémov odstrániť.

Rozumiem, ak niekoho zarazí absencia webkamery, ktorá sa na tenké rámiky displeja s pokrytím až 85 % prednej plochy nezmestila. Vstavané kamery u laptopov sú aj tak poväčšine označované ako posledná záchrana pri videohovoroch a keďže ROG Zephyrus G14 každým aspektom odkladá ruky preč od práce, jej absencia v mojich očiach nehrá absolútne žiadnu rolu.

Streameri tak svoje externé periférie zabezpečujúce kvalitnejší obraz môžu zapojiť do jedného zo štyroch rýchlych USB 3 portov, z čoho dva sú USB-C bez podpory Thunderbolt 3. Tu som bol príjemne prekvapený ich rýchlosťou, ktorá pri zápise bezproblémovo prekonala hranicu aj 400 MB/s pri klasickom USB 3.0 kľúči. Horkosť z chýbajúceho portu na SD karty u mňa balansuje plnohodnotné HDMI rozhranie.

Veľkým plusom laptopu je tak výdrž batérie, ktorá sa pri kombinovanej práci dokáže vyšplhať cez 10 hodín. Keď som však dával laptopu zabrať, jeho životnosť dosahovala maximálne 6 hodín, čo je ale na pomery herného segmentu aj tak výborný výsledok. .

Hardvérovú kapitolu uzatvorím pomerne priemernou audio sústavou, pozostávajúcou z dvoch reproduktorov na povrchu a dvojicou skrytou zo spodnej časti. Ako spomínam, zvuk z nich je síce čistý, no nie je nijak výnimočný, keďže som mal neustále pocit potlačených výšok. Maximálna hlasitosť je ale na vynikajúcej úrovni.

Zhrnutie

ROG Zephyrus G14 je jediným zariadením svojho druhu. To platí minimálne použitím technológie AniMe Matrix, ktorá zariadeniu dodáva istú dávku osobnosti. Z herného hľadiska ide o nesmierne schopný notebook s prívetivou cenovkou odrážajúcou sa od čiastky 1299 €.

Veľkú rolu zohráva použitý procesor od AMD, ktorý výkonom prekonáva všetky očakávania. Sekunduje  mu rovnako vynikajúca grafická karta s podporou Ray Tracingu a extrémne rýchly zobrazovací panel s obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Hernú dušu laptopu zvýrazňuje použitý panel, ktorý aj napriek popísaným nedostatkom ponúka hráčovi vyššiu obnovovaciu frekvenciu, od ktorej sa mu bude len ťažko odchádzať. S niekoľko minútovým prieskumom dedikovaného programu Armoury Crate dokáže technologický nadšenec a vášnivý hráč v jednej osobe vytiahnuť z notebooku ROG Zephyrus G14 ešte vyšší výkon.

Po vypnutí AniMe Matrixu tak recenzovaný notebook dokazuje, že herne orientované zariadenia nemusia pôsobiť ako „jarmočné atrakcie“. Jeho vizuál je naozaj decentný, horčíkové telo spĺňa funkciu ako estetickosti, tak hlavne robustnosti. Vynikajúca klávesnica v kombinácii so špičkovým touchpadom pôsobia suverénnym a profesionálnym dojmom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú