Do rúk sa mi dostal notebook od značky Lenovo zo série ThinkBook, konkrétne model 14s Yoga ITL. Model 14s Yoga ITL je výnimočný tým, že na seba berie špecifikum rady Yoga, ktorá predstavuje konvertibilné zariadenia s 360 stupňovými pántami. Tým pádom je ThinkBook 14s Yoga ITL prístrojom 2 v 1 – konštrukčne sa v ňom spája dokopy notebook a po preklopení klávesnice tablet s aktívnym stylusom.

Zariadenie prichádza s predinštalovanou verziou Windows 10, ktorý je možno okamžite bezplatne upgradovať na Windows 11.

Odolná konštrukcia vhodná na prenos

Čo sa týka veľkosti, notebook má rozmery 32 x 22 x 1,7 cm a určite nejde o najužšie zariadenie, inak je veľkosť príjemná a celkovo je počítač dobre skladný. Zároveň vonkajšia konštrukcia z hliníkového šasi je pevná a odolná, prenos notebooku pri cestovaní by  teda nemal byť vôbec problémom.

Zariadenie váži 1,5 kg a váha mi trochu vadila pri používaní zariadenia ako tabletu, ak som ho potreboval držať v ruke. V takom prípade ma už po prvých pár minútach začalo zariadenie trochu  ťažiť.

Kvalitné príslušenstvo s dobrým výberom portov

Za zmienku rozhodne stojí výber portov po bokoch zariadenia. Lenovo dalo používateľom k dispozícii širokú škálu možností pripojenia rôznych zariadení. Z ľavej strany sa na notebooku nachádza USB-C 3.2, USB 4/Thunderbolt 4, HDMI 1.4b, USB-A a klasický 3.5 mm audio jack. Sprava sa nachádza tlačidlo zapnutia / čítačka odtlačkov prstov, čítačka SD akriet a klasický USB-A konektor.

Na pravej strane je taktiež dok pre aktívny stylus, ktorý sa iba jednoducho vysunie prstom. Palec hore dávam za praktické umiestnenie pera, bez nutnosti ho mať niekde osobitne mimo zariadenie. Stylus vydržal fungovať na jedno nabitie 2 hodiny.

Čo sa týka webkamery, už na prvý pohľad neprináša najvyššiu kvalitu zobrazenia. Dôvodom pre toto rozhodnutie inštalovať do notebooku lacnejší model je pravdepodobne snahou Lenova udržať celkovú cenu zariadenia na prijateľnej úrovni.

Kamera určite splní všetky bežné úkony a v rámci pracovného využitia – ako napríklad online mítingy – ju považujem za úplne dostatočnú. Veľkým plusom je aj dnes už ikonický kryt na webkameru.

Vďaka rozmerom počítača nepadajú ruky z klávesnice ani pri používaní okrajových tlačidiel. Podsvietenie klávesov je príjemnej bielej farby, písanie v tmavom priestore nie je vôbec problémom. Osobne nemám skúsenosť, ale absencia TrackPointu v strede klávesnice môže byť pre niekoho sklamaním.

Touchpad je štandardne umiestnený v strede pod klávesnicou. Dajú sa na ňom rukou prevádzať všetky štandardné príkazy, ako priblíženie či vzdialenie roztiahnutím či pritiahnutím dvoch prstov.

Displej príjemným prekvapením

Počítač má 14” FHD obrazovku s pomerom strán 16:9. Displej disponuje maximálnym rozlíšením 1920 x 1080 a kontrastom 1340:1. Najvyššiu svietivosť dosahuje okolo 288 až 300 nitov.

V praxi monitor poskytuje dostatok priestoru pre prácu s dvomi oknami dokumentov, najmä ak si človek nastaví veľkosť písma na 100 % z prednastavených 150 %. Pozerať napríklad prednášku a zapisovať si poznámky bolo pri tomto rozlíšení komfortné.

Možnosť prevrátiť obrazovku funguje dobre, 360-stupňové pánty sú pevné. Monitor zároveň obsahuje Gorilla Glass a je tak účinne chránený pred poškriabaním či iným poškodením.

Tým, že je obrazovku možné pretočiť dopredu, okrem pozerania videí dostáva iný rozmer aj využitie stylusu na dotykovej obrazovke. Ja som v rámci testu využil túto technickú možnosť pri prezentácií projektu a rozplánovania jeho krokov s priateľmi. Bolo to určite vizuálne efektívnejšie a na prezentáciu bolo vcelku slušne vidieť na meter a pol.

Zariadenie na prácu aj oddych

Notebook má v sebe 60 Wh batériu a k baleniu tiež patrí 65 W nabíjačka. Pri plnom výkone (zapnutý prehliadač s ôsmimi tabmi a spustený Hearthstone) batéria laptopu vydržala 9 hodín a 46 minút. Pri menšom zaťažení (písanie poznámok a pozeranie videí na Youtube) bola celková výdrž plne nabitej batérie o niečo dlhšia, konkrétne 11 hodín a 22 minút. Hranica výdrže batérie okolo 10 – 11 hodín je dobrá. Plné nabitie batérie trvalo skoro 2 hodiny (1 hod. 55 minút).

Sériu ThinkBook označuje samotné Lenovo ako radu skromnejších zariadení pre malé a stredné podniky. Tomu zodpovedá aj sila hardvéru založeného na AMD a Intel technológii, ktorá však úplne spoľahlivo stačí v rámci pracovných činností.

Jadro notebooku tvorí procesor Intel Core i5-1135G7, 8 GB DDR4 RAM pamäte s 3200 MHz frekvenciou a M.2 NVMe SSD disk. O grafiku sa postará vstavaná grafická jednotka Intel Iris Xe.

Každého záujemcu určite poteší možnosť pridať ďalšie dve 8 GB RAM moduly a jeden SSD disk navyše. Jednoducho sa tak dá výkon zariadenia vylepšiť až na 24 GB RAM.

Veľmi pozitívne pôsobí aj fakt, že si vieš na tomto hardvéri zahrať aj také GTA V vo FullHD rozlíšení so 48 fps a Witchera 3 s rovnakým nastavením pri 59-60 fps. Celkovo sa notebook počas testu vôbec neprehrieval, ani pri vyššie popísanom intenzívnom využívaní. Vo všeobecnosti ide o naozaj tiché zariadenie, ktoré ma svojou nehlučnosťou veľmi príjemne prekvapilo.

Zhodnotenie

Napriek tomu, že funkcia preklápanie je skvelá do office prostredia – najmä ak človek v rámci práce vie využiť aktívny stylus pre zapisovanie poznámok alebo náčrtov – tak v prípade, že sa chce pohybovať po kancelárií s týmto zariadením v jednej ruke, môže mu začať trochu vadiť váha a dotyk klávesov zozadu. Síce nereagujú, ale bol to pre mňa zvláštny pocit. Možno by som si na to časom zvykol.

Na druhú stranu je perfektné, že človek si môže v rámci potreby zapisovať poznámky aj počas “chodu”. V tomto smere by som určite nepotreboval ďalšie osobitné zariadenie, ako napríklad tablet.

Plusom je za mňa tiež kvalitný displej so živými farbami, optimalizovaný na pozeranie filmov, ale aj prácu s dvoma oknami. Poteší aj možnosť vylepšiť notebook na 24 GB RAM a pridať aj druhý SSD disk. Webová kamera spĺňa svoj účel, no nie je to jednotka na trhu, rovnako ako vstavané reproduktory.

Pri cene od 980 € ide o dobrý pomer ceny a výkonu. Kto však bude vedieť pri práci či oddychu využiť ešte aj možnosť prevrátenia dotykového displeja a aktívny stylus, pre toho je tento model veľmi vhodnou voľbou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú