Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

oneplus-x2OnePlus X je nový hráč strednej triedy, ktorý sa snaží zaujať svojim veľmi lákavým dizajnom a plne dostačujúcou hardvérovou výbavou. Novinka sa nám ako prvému webu na Slovensku dostala do rúk a pripravili sme si pre vás podrobnú recenziu po 2 týždňovom testovaní. Dopredu upozorňujeme, že v našom prípade sa jednalo o čínsku verziu, ktorá prichádza s odlišným farebným prevedením a horšou podporou LTE, o ktorej si však povieme neskôr.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

OnePlus X nechce byť ‘’zabijakom vlajkových lodí’’, no naopak chce vyplniť medzeru na trhu smartfónov strednej triedy, v ktorej až doteraz nemal OnePlus zastúpenie. Vďaka e-shopu iBuygou.com sa môžeme detailnejšie pozrieť na tento krásny smartfón, ktorý si zakladá predovšetkým na dizajne a exkluzivite.

Kľúčové špecifikácie OnePlus X:  

  • Všeobecné: 
    • GSM (2G) 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • HSDPA (3G) 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G) pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz) – čínska verzia
    • LTE (4G): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B5 (850 MHz), B7 (2600 MHz), B8 (900 MHz), B20 (800 MHz) – medzinárodná verzia
  • Rozmery a váha: 140 x 69 x 6.9 mm, 138 g (keramická verzia 160g)
  • Displej: 5″, kapacitná AMOLED obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 441 ppi, 2.5D zakrivenie, Gorilla Glass 3
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 801 (32 bit)
  • CPU: Štvorjadrový Krait 400 2,3 GHz
  • GPU: Adreno 330
  • RAM: 3 GB
  • OS: Android 5.1.1 (Lollipop), nadstavba Oxygen OS (testovaná verzia 2.1.2)
  • Pamäť: 16  GB (pre používateľa dostupných 11,4 GB, slot pre microSD karty
  • Fotoaparát: 13 MPx ISOCELL snímač, f/2.2, duálny LED blesk, autofokus, HDR, Panoráma
  • Predný fotoaparát: 8 MPx , f/2.4 (1080p nahrávanie vide pri 30fps)
  • Video kamera: 1080p@30 fps, 720p@120fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n/, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, FM rádio
  • Batéria: 2525 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, DualSIM (nanoSIM, dual stand-by), microSD slot

OnePlus X kúpite za skvelú cenu len v e-shope iBuygou.com!

Balenie


Klasika od OnePlus

oneplus-x-testujeme-nahlad
Obsah balenia u smartfónov od spoločnosti OnePlus je vždy plný prekvapení a prináša krásne spracovanie. Od tejto hierarchie sa nelíši ani balenie OnePlus X, ktoré je vyhotovené z kvalitného papiera a vo vnútri skrýva relatívne bohaté príslušenstvo. Základom je nabíjací adaptér, spinka na otvorenie šuplíku pre SIM karty a plochý microUSB kábel v krásnom bielo-červenom prevedení. OnePlus však navyše pribalil ešte gumený ochranný kryt, ktorý naozaj odporúčam, nakoľko je zariadenie náchylné na vyšmyknutie. Samozrejme nesmú chýbať ani návody, ktoré sú ako inak, v čínštine.

Konštrukcia a dizajn
Úplne nový smer, ktorý stojí za to

[/blockquote]

OnePlus X mení celkový pojem konštrukčného spracovania spoločnosti. Predchádzajúce dva modely disponovali ikonickou zadnou stranou s materiálom Sandstone Black. Pri OnePlus X sa však spoločnosť rozhodla ísť úplne novým smerom a prichystala spojenie hliníkového šasi spolu so sklenenou zadnou časťou. Konštrukcia je naozaj špičková, pocit v ruke evokuje zariadenie najvyšších parametrov. Pri používaní sa nestretnete s nepohodlím, no naopak smartfón sadne do ruky ako uliaty.

oneplus-x-recenzia (13)

V dobe veľkých 5,5-palcových “lopát” prináša X-ko krásny pocit nostalgie menších kompaktných smartfónov. Celkové rozmery 140 x 69 x 6.9 mm sú absolútne prijateľné a hmotnosť 138 g je tiež veľmi pohodlná. Predná strana skrýva krásny 5-palcový displej, ktorý disponuje minimálnymi rámikmi a 2.5D zahnutím po stranách. Ochranným prvkom displeja je sklo Gorilla Glass 3, ktoré ešte dopĺňa ochranná fólia montovaná od výroby. Nad displejom nájdeme 8 MPx selfie fotoaparát, primárny reproduktor pre hovory, notifikačnú LED diódu a samozrejme aj všetky potrebné senzory. Po OnePlus 2 je novým prvkom opätovné zavedenie senzorových tlačidiel, ktorých poradie si môžeme zmeniť v nastaveniach. Bohužiaľ, miernym nedostatkom môže byť chýbajúce podsvietenie, no používateľ má stále možnosť využiť aj softvérové ovládacie tlačidlá.

oneplus-x-recenzia (9)

Bok OnePlus X je ozajstným skvostom a pri detailnejšom pohľade vidíme 17 drážok, ktoré boli vyfrézované špičkovým CNC strojom. Na ľavej strane nájdeme ikonický prvok v podobe prepínača režimov notifikácií (Alert slider). Presunom na pravú stranu vidíme klasické zapínacie tlačidlo spolu s ovládacím tlačidlom pre reguláciu hlasitosti. Obe tlačidlá sú na správnom mieste a ponúkajú dostatočný grip a spätnú odozvu. Spodok zariadenia skrýva microUSB konektor, ktorý nahradil USB Type-C použitý pri OnePlus 2 a bohužiaľ, opäť bez funkcie rýchleho nabíjania. Hlavný reproduktor a mikrofón určený pre hovory sa tu nachádzajú takisto. Vrch skrýva už len 3,5 mm audio jack a sekundárny mikrofón.

oneplus-x-testujeme (1)

O zadnej strane sa viedlo niekoľko vášnivých diskusií, nakoľko mnohým pripomínala zariadenia amerického giganta Apple. Podľa mňa je to však iba výmysel a zadnou stranou získal OnePlus X poriadny kus exkluzivity navyše. V prípade čiernej verzie sa pripravte na ohromné množstvo odtlačkov a špiny, ktoré sa tam pri používaní zachytia. Zadná strana je taktiež chránená ochranným sklom Gorilla Glass 3, no odporúčam použiť pribalený ochranný kryt. Moja biela verzia je krásnym príkladom luxusného vzhľadu a spolu so zlatým rámikom tvoria dokonalú dvojičku. Na vrchu nájdeme 13 MPx fotoaparát, ktorému robí spoločnosť duálny LED blesk. Nepochybne dominantným prvkom zadnej strany je logo spoločnosti OnePlus umiestnené v strede. Výrobca sa však opäť zdráhal použiť technológiu bezdrôtového nabíjania a NFC.

oneplus-x-ceramic-03

Vľavo keramická verzia, vpravo klasická verzia

Od 24. novembra je k dispozícii aj limitovaná edícia 10 000 kusov s keramickou zadnou stranou, ktorá je kompletne odolná voči mikroškrabancom.

Fotogaléria porovnania OnePlus 2 a OnePlus X:

oneplus-x-recenzia (15)

Displej


Krásny AMOLED

 oneplus-x-recenzia (26)
Novinka od OnePlus sa vyznačuje krásnym 5-palcovým FullHD displejom. Zobrazovací panel je typu AMOLED. Výsledná jemnosť sa zastavila na hodnote 441 ppi. V prípade AMOLED displejov tu opäť máme jemne presaturované farby, no práve tento jav dodáva pri pohľade na displej ten správny šmrnc. Displej sa tiež vyznačuje špičkovými pozorovacími uhlami a jednou z najlepších zobrazení čiernej. Majiteľov poteší konzistentné vyvážanie maximálnej a minimálnej hodnoty jasu, čo má za následok veľmi pohodlné používanie za jasných slnečných dní, respektíve v nočných hodinách.

oneplus-x-recenzia (27)
OnePlus X taktiež prichádza so softvérovým vylepšením v podobe tzv. Ambientného displeja, ktorý po prijatí notifikácie rozsvieti displej na čiernobielo pri minimálnej hodnote jasu. Táto funkcia sa dá vyvolať aj mávnutím ruky nad proximity senzorom, ktorý automaticky detekuje pohyb ruky a rozsvieti displej v spomínanom režime. Možno si poviete, že je to zbytočná spotreba energie, no práve nízka energetická náročnosť pri zobrazovaní čiernej dovoľuje používať túto funkciu pri skoro nulovej spotrebe.
Screenshot_2015-11-17-19-34-48 (Medium)

Výkon a pamäť
Starší Snapdragon 801

[/blockquote]

Hardvérová výbava OnePlus X skrýva dobre známy procesor Snapdragon 801, ktorý bol použitý aj pri modeli OnePlus One. Výrobca však znížil celkovú frekvenciu na 2,3 GHz. Dopad na výkon to má iba minimálny a s X-kom si užijete kopec hernej zábavy. 4 jadrá Krait 400 sú vyrobené staršou 28 nm výrobnou technológiou a disponujú 32-bitovou architektúrou. Procesoru sekunduje 3 GB operačnej pamäte RAM a grafický akcelerátor Adreno 330, ktorý pracuje na frekvencii 578 MHz. Herná stránka je takmer dokonalá, no jedna z najnáročnejších hier Dead Effect 2 mierne sekala na najvyšších detailoch. Hrubý výkon si môžete prezrieť nižšie v klasických benchmarkových aplikáciách a samozrejme som vytvoril aj tabuľku pre názornejšie porovnanie s konkurenciou.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.

Pamäť zariadenia disponovala kapacitou 16 GB a vo výbave máme možnosť rozšírenia úložiska pomocou microSD kariet až do kapacity 128 GB. Po zapnutí čaká na používateľa reálne 11,4 GB. Pri kombinácii jednej SIM karty a microSD karty smartfón stráca DualSIM funkcionalitu.

Operačný systém


Iba krôčik k dokonalosti

Nadstavba OxygenOS je už silno spätá so zariadeniami spoločnosti OnePlus. Po rozchode s vývojármi od CyanogenModu práve OxygenOS zastrešuje softvérovú časť zariadení značky OnePlus. Tým, že na testovanie som mal k dispozícii čínsku verziu, určite viete, že smartfón v základe prichádza s nadstavbou HydrogenOS, ktorá nepodporuje Google aplikácie. E-shop iBuygou.com vám však nainštaluje medzinárodnú verziu OxygenOS a dokonca budete schopný prijímať aj OTA aktualizácie. V dobe testovania som využíval najnovšiu verziu OxygenOS 2.1.2, ktorá vyriešila zopár počiatočných neduhov.

Záseky, pády alebo nestabilita sú tu neznámym pojmom a všetko funguje v najlepšom poriadku. Čistý Android 5.1 Lollipop s vyššie spomínanou nadstavbou pracujú dokonale. Občasné zaváhanie pri stiahnutí notifikačnej lišty a pri otváraní náročnejšej aplikácie však mile rád odpúšťam. Pre niekoho to môže byť samozrejmosť, no výrobcu chválim aj za úplné dotiahnutie prekladu do slovenčiny a čestiny. Vzhľad ‘’čistého’’ Androidu je nemenný aj na uzamykacej obrazovke a máme tu teda rýchly prístup k notifikáciám, telefónu a k fotoaparátu.

Po odomknutí sa dostávame na domovskú obrazovku. Samozrejmosťou je pridávanie widgetov, ikon a usporiadavanie do zložiek. Praktickou vychytávkou je tzv. „Shelf“, ktorý združuje všetky dôležité informácie od najčastejšie používaných kontaktov až po aktuálne počasie.

Ak chcete zachovať minimálny dizajn vašej domovskej obrazovky, práve do Shelfu si môžete pridať všetky vaše obľúbené widgety. Shelf je možné deaktivovať v nastaveniach, v ktorých môžeme meniť aj vzhľad ikoniek a rozloženie plochy.

Stiahnutím notifikačnej lišty sa dostávame k notifikáciám a k prepínačom. V ponuke prepínačov máme možnosť ich usporadúvať, pridávať a odoberať. Vzhľadom k AMOLED displeju sa hodí tmavý režim, ktorý je defaultne nastavený. Samozrejme máme možnosť navrátiť aj ‘’klasický‘‘ biely režim. Pre tých, ktorý si radi prispôsobujú smartfón k obrazu svojmu, prináša nadstavba OxygenOS širokú škálu voliteľných farieb. Zmena sa dotkne nastavenia, notifikačnej lišty a menu aplikácií.

Gestá a celkové ovládanie smartfónu

OnePlus X nebol ochudobnený ani o slávne gestá a o praktické nastavenia ovládania. V ponuke nájdeme zmenu senzorových tlačidiel na softvérové. Výrobca dokonca pridal možnosť ich ľubovolného usporiadania a nastavenie rôznych akcií. Napríklad pri podržaní domovského tlačidla sa nám môže otvoriť asistent Google Now a po dvojitom stlačení sa otvorí aplikácia fotoaparátu.

Spomínané gestá sú tiež veľmi návykové. V najlepšom svetle sa ukázalo dvojité poklepanie, ktoré prebudí zariadenie a nakreslením písmena ‘’V’’ sa rozsvieti LED dióda.

Alert Slider a správa oprávnení aplikácií

oneplus-x-testujeme (2)

Po príchode OnePlus 2 predstavila spoločnosť nový prepínač režimov, tzv. ‘’Alert Slider‘‘. Ten umožňuje jednoduchým prepnutím zmenu režimov. K dispozícii sú 3 režimy, „Všetky oznámenia“, „Iba prioritné vyrušenia“ (hovory, SMS správy) a „Žiadne“ (iba budík).

Nadstavba nedisponuje zbytočným balastom a nájdeme tu iba základné Google aplikácie. Práve správa aplikácií je jedným z hlavných ťahákov OxygenOS. V ponuke nastavení nájdeme editáciu povolení pre jednotlivé aplikácie. Napríklad v prípade aplikácie ‘’Dropbox’’ si môžeme vypnúť režim spánku alebo zakázať používanie fotoaparátu.

Výdrž batérie


Kapacitu neoklame

OnePlus X prichádza s relatívne malou batériou o kapacite 2525 mAh. Výrobca však pripravil veľmi šetrný AMOLED displej, ktorý by v spolupráci s do čierna ladeným prostredím mohol vytvoriť celkom slušnú výdrž na jedno nabitie. Softvérové vychytávky síce niečo zachránia, no reálnu kapacitu sa nepodarilo oklamať. Pri náročnom používaní vydržal smartfón skoro jeden celý deň. Moje používanie zahŕňalo použitie jednej SIM karty, neustále pripojenie na 4G WiFi hotspot, počúvanie online hudby, prezeranie pracovných e-mailov a chatovanie s priateľmi. Táto kombinácia mierne náročnejšieho používania vyprodukovala výdrž na úrovni 23 hodín, pričom bol displej zapnutý 3 hodiny a 31 minút. V prípade, že využijete DualSIM, pripravte sa na rapídny pokles výdrže. Pri tomto type využívania smartfónu som dosiahol celkový čas 13 hodín, pričom obrazovka bola zapnutá 2 hodiny a 31 minút.

K dispozícii máme aj klasický šetriaci režim z Lollipopu, ktorý v prípade poklesu batérie pod zvolenú hodnotu podtaktuje procesor, vypne animácie a zvýši celkovú výdrž o niekoľko desiatok minút. Menším sklamaním bolo opätovné vynechanie technológie rýchleho nabíjania. Bez použitia tejto technológie sa zariadenie nabije približne za 2 hodiny s použitím originálneho adaptéra.

Fotoaparát


Cez deň hýri kvalitou

Zadná strana skrýva 13 MPx ISOCELL fotoaparát, ktorý so sveteľnosťou f/2.2 dokáže produkovať celkom slušné výsledky. V prípade OnePlus X sme sa nedočkali laserového zaostrovania, no aj tak je rýchlosť zaostrovania celkom slušná. Nesmie chýbať ani duálna prisvetlovacia LED dióda, ktorá dopomáha pri zhoršených svetelných podmienkach.

oneplus-x-recenzia (6)
Výsledným fotografiám nechýba ostrosť a dobré farebné podanie, no novinku radím skôr do kategórie lepšieho priemeru. Zaostrovanie, ako som už spomínal, je relatívne rýchle a vyhotovenie fotografie je otázka necelej sekundy. Vo skvelom svetle sa ukázal aj HDR režim, ktorý v prípade použitia dodal fotografiám poriadny kus kvality navyše. Občasné zaváhania však nastali a stretol som sa s miernym prepálením výsledných farieb. S nástupom nočných hodín sa samozrejme úmerne znižuje aj výsledná kvalita a na scénu nastupuje viditeľný šum. V prípade nočných fotografií tiež nemusíme byť úplne skeptickí a OnePlus X si vedie dobre.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze

Z nepochopiteľných dôvodov výrobca odobral nahrávanie 4K videa a k dispozícii máme iba klasické FullHD pri 30 fps a slow-motion pri 120 fps v HD rozlíšení. Chýbajúca optická stabilizácia obrazu nie je až tak viditeľná a výsledné video je stabilizované.

Aplikácia Fotoaparátu ponúka iba najzákladnejšie nastavenia a mnohí určite siahnu po alternatíve z Google Play. V budúcnosti by sme sa však mohli dočkať manuálneho režimu, z ktorým by mohla stúpnuť aj kvalita výsledných fotografií.

Multimédiá

Drží si vysokú kvalitu

Multimediálna stránka moderných zariadení je pre niektorých používateľov rozhodujúcim faktorom pri výbere nového smartfónu. OnePlus X si v tejto oblasti vedie veľmi dobre, k čomu mu napomáha krásny FullHD AMOLED displej a hlasný reproduktor. Napríklad, pri filmovom zážitku oceníte hlasný reproduktor s dobrou reprodukciou výsledného zvuku, no prijal by som softvérové vylepšenie Maxx Audio, ktoré nájdeme vo vlajkovej lodi OnePlus 2. Výsledný vstup do slúchadiel je výborný. Kvalitu som testoval na slúchadlách Xiaomi Pistons 3.

Prehrávačom hudby sa stala dobre známa aplikácia Hudba Google Play, ktorá si aj na Slovensku získala veľkú základňu fanúšikov. Aplikáciu si nemusíme nijak zvlášť predstavovať a ponúka klasické uhladené prostredie v Material dizajne so základnými funkciami. Nepotešila ma však aplikácia Galérie, ktorá je v tomto prípade nedávno predstavená služba Google Fotky. Vrelo odporúčam siahnuť po galérii QuickPick, ktorá okamžite zmení celkový dojem pri prezeraní súborov.

Konektivita

Zabolí absencia NFC, no poteší FM rádio

OnePlus X nebol ochudobnený ani o najmodernejšie prvky v oblasti konektivity. K dispozícii máme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, ďalej Bluetooth 4.0, GPS s AGPS a GLONASS a tiež microUSB konektor. Výrobca sa opäť zdržal použitia NFC technológie, ktorá bude v priebehu budúceho roka kľúčová, nakoľko sa začína stupňovať využívanie bezkontaktných platieb. Medzi ďalšie nezmyselné chyby radím nepodporu 5 GHz WiFi.

oneplus-x-recenzia (14)
Nesmie chýbať ani LTE pripojenie, no upozorňujem, že v prípade čínskej verzie máte k dispozícii iba trojicu podporovaných pásiem – B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz) a B7 (2600 MHz). Ak sa rozhodnete si zariadenie zakúpiť cez oficiálny e-shop, počítajte s plnou podporou našich najpoužívanejších frekvencií. Kompletný zoznam nájdete na začiatku recenzie. Novinka opäť prichádza s podporou DualSIM a tentoraz sme sa dočkali aj podpory pamäťových microSD kariet. V prípade využitia jednej SIM karty spolu s microSD kartou sa DualSIM funkcionalita stráca. Vo veľmi peknom svetle sa ukázalo FM rádio, ktoré disponuje krásne spracovanou aplikáciou s podrobnými informáciami o danej rádio stanici.

Počas môjho testovania som využíval kombináciu dvoch SIM kariet, z ktorých jedna bola primárne určená pre hovory a druhá bola využívaná pre účely mobilného internetu. V prvom slote som mal SIM kartu od operátora Telekom a s LTE pripojením som nemal takmer žiadny problém. Samozrejme musíme rátať s obmedzením v dedinách, kde sa využíva 800 MHz frekvencia. Druhý slot obsahoval SIM kartu od operátora SWAN, ktorá taktiež fungovala bez najmenších problémov.

Screenshot_2015-11-25-08-08-20 (Medium)

Výsledok merania rýchlosti LTE od Telekomu v   Nových Zámkoch

V prípade GPS signálu sme už dlhé roky zvyknutý na dominanciu procesorov Snapdragon, ktoré vždy prinášajú absolútne bezchybný GPS signál. Inak tomu nie je ani v prípade OnePlus X, ktoré disponuje naozaj presným a rýchlym GPS signálom. Fix a určenie polohy je otázkou 2 až 3 sekúnd. Naše klasické GPS testy si môžete prezrieť nižšie.

Záver


OnePlus X: Závan ozajstného luxusu v strednej triede

oneplus-x-recenzia (12)
Ak by som mal zhodnotiť OnePlus X jedným slovom, bolo by to slovo úžasný. Novinka z dielne jednej z najúspešnejších spoločností poslednej doby je ozajstným unikátom v pravom slova zmysle. Najviac ma očaril pocit z používania a exkluzívny vzhľad, ktorý kombinuje kompaktnosť a pocit luxusu. Nesmierne ma potešil aj samotný systém, ktorý kopíroval presne moje požiadavky.

oneplus-x-recenzia (21)
Miernym sklamaním je však opäť absencia NFC a technologických výdobytkov ako bezdrôtové nabíjanie a technológia rýchleho nabíjania. Odhliadnuc od týchto naozaj zanedbateľných chýb, som si používanie OnePlus X naozaj zamiloval a ako vlastník vlajkovej lode OnePlus 2 som bol nesmierne očarený.

OnePlus X kúpite za skvelú cenu len v e-shope iBuygou.com!

+Plusy -Mínusy
+Luxusná konštrukcia -Chýbajúce NFC
+Bohatý obsah balenia -Horšia podpora LTE (čínska verzia)
+AMOLED displej s krásnymi farbami
+Nadpriemerný fotoaparát
+FM rádio
+Pomer cena/výkon

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú