Plusy

- Vynikajúci fotoaparát
- Slušná výdrž batérie
- Veľa muziky za málo peňazí

Mínusy

- Absencia Google služieb (nie pre každého mínus)
- IPS displej
- Horšia kvalita a takmer neprítomná stabilizácia videí
- Lacno pôsobiace materiály na konštrukcii

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
7.0
7.1
Displej
7.0
8.7
Výkon
8.0
8.9
Operačný systém
7.0
8.0
Fotoaparát
8.0
9.3
Výdrž batérie
9.0
9.2
Zhodnotenie

Huawei P40 Lite je rozhodne zaujímavým telefónom a pozoruhodnou voľbou pre konzumentov, ktorí potrebujú spoľahlivé zariadenia za prívetivý peniaz. Ani absencia Google služieb v tomto prípade nerobí problém, P40 Lite totiž funguje ako akýkoľvek iný Android smartfón.

8.0
Hodnotenie redakcie
8.5
Užívateľské hodnotenie
23 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

O partizánskom razení Huawei si už asi počul. Smartfóny momentálne bojujú so svojou vlastnou identitou, keďže aj napriek podpore operačného systému Android, najnovšie telefóny trpia absenciou Google aplikácii. Zatiaľ čo pri vlajkových lodiach ako je Mate 30 Pro alebo P40 Pro môže byť konzument ohúrený nádhernou konštrukciou s vynikajúcim displejom a najlepším foťákom na trhu, pri lacnejšom variante môže byť chýbajúca podpora podstatne bolestivejšia.

Musím uznať, že výmenu SIM karty som v tomto prípade odkladal podstatne dlhšie ako v prípade ostatných smartfónov, ktoré sa mi dostávajú na test. O to neskôr som si však bil hlavu o stenu, keďže som sa len manipulatívne dal oklamať strachom z avizovanej neprítomnosti Google služieb. Huawei nehodil flintu do žita, snaží sa na trhu presadiť po svojom a v konečnom dôsledku je výsledný efekt pri týchto smartfónoch rovnaký ako v prípade zariadení, kde na domovskej obrazovke svieti logo Google.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

V prvom rade musím uznať, že Huawei P40 Lite je naozaj nádherné a precízne spracované zariadenia. Telefóny nižšej až strednej triedy už niekoľko rokov zmenšujú diferenčnú medzeru medzi nimi a vlajkovými modelmi a je len otázkou času, kedy výrobcovia aj na telefóny s cenovkou do 300 € začnú aplikovať prémiovejšie materiály.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

Plast na P40 Lite je síce pekný a určite pevnejší ako napríklad sklo, no stále ma táto voľba zamrzí. Na druhej strane je možno práve tento materiál pre cieľovú skupinu konzumentov, ktorá si na lesku a výzore zariadenia veľmi nepotrpí, no rada by technologicky nezaostávala za rozumný peniaz, to pravé.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

Osobne ma potešilo umiestnenie prednej kamery do ľavého horného rohu, čo pôsobí rozhodne elegantnejším dojmom ako výrez akéhokoľvek tvaru. Spodná hrana P40-tky Lite je osadená USB-C konektorom, dnes už raritným 3,5 mm jackom a mierne podpriemerným reproduktorom, ktorý síce ponúka vcelku slušný zvuk, jeho maximálna hlasitosť a nešikovné umiestnenie v kombinácií s jedinečnosťou v rámci zariadenia môže celkový zážitok pokaziť.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

P40 Lite len potvrdzuje, že aj lacnejšie materiály môžu pôsobiť exkluzívnym dojmom

Som si vedomý, že „tri stovky“ nie sú v technologickom svete až také terno, no neviem sa dočkať momentu, kedy aj v takto dizajnovaných smartfónoch výrobcovia upustia od IPS technológie displejov. V prípade P40 Lite ide o príjemný 6,4-palcový IPS displej, ktorý je v kombinácií s FHD+ rozlíšením a slušnými farbami na prvý pohľad uspokojujúci.

Moja rozmaznaná maličkosť je však zvyknutá na AMOLED a predsa len si tie tmavé prechody konštantne všímala. Samozrejmosťou je aj chýbajúca podpora vyššej obnovovacej frekvencie v porovnaní s tohtoročnými vlajkovými loďami. Na druhej strane je však výhodou využitia takéhoto displeja jeho energetická nenáročnosť, ktorá v kombinácii s 4200 mAh batériou nadbieha k titulu dvojdňového kúsku.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

Dobrý pocit zo smartfónu dotvára aj fyzická čítačka odtlačkov prstov umiestnená na pravej hrane po vzore Samsung Galaxy S10e, ktorá rovnako supluje tlačidlo napájania. Túto voľbu v takto orientovanom zariadení rozhodne chválim, keďže uprednostním spoľahlivú a rýchlu fyzickú čítačku odtlačkov prstov, ako sotva fungujúci senzor skrytý pod displejom.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

Google Play tu nie je. Existuje však spôsob riešiaci 99 % problémov

Čím je však rok 2020 pre smartfóny Huawei špecifický, je ich softvérová štruktúra, založená zásadne na absencii Google služieb. P40 Lite poháňaný 6 GB pamäťou RAM a druhotriednym procesorom Kirin 810 beží na Androide 10 a nadstavbe EMUI 10.0.1. Táto nadstavba sa vyznačuje svojou takmer dokonalou plynulosťou a elegantnými prechodovými animáciami. Tohtoročné modely rovnako sledujú aktuálne trendy ako je ovládanie zariadenia gestami, tmavý režim alebo prítomnosť, pre zariadenia Huawei špecifickou funkcionalitou Huawei Share, fungujúcou so zariadeniami rovnakej dielne podobne ako AirDrop od Apple.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

Chýbajúca Google podpora je však citeľná takmer na každom kroku. Ako centrálny hub softvérovej stránky fungujú mobilné služby Huawei (HMS), ktoré v sebe zahŕňajú vlastný účet nazvaný Huawei ID, cloudovú službu Huawei Mobile Cloud, Prehliadač a prehrávač videí, vlastnú iteráciu galérie a obchodu s témami, no najmä obchod s aplikáciami AppGallery. Práve posledná spomínaná aplikácia supluje Google Play a hneď na úvod by som poznamenal, že ak chceš z telefónu vytiahnuť čo najprirodzenejší zážitok, AppGallery sa budeš vyhýbať rovnako ako ja.

AppGallery pôsobí na prvý pohľad identickým dojmom ako Google Play. Hlavný rozdiel však spočíva vo voľbe obsahu, ktorý v mnohých ohľadoch pôsobí nie úplne konzistentným dojmom. Za zmienku stojí už aj prvotné nastavovanie, kedy smartfón sám ponúkne hneď niekoľko nepotrebných reklamných aplikácií. Aj keď si tento bloatware pri prvom spustení zakážeš, objaví sa okamžite pri otvorení obchodu s appkami.

S P40 Lite si dokážeš na 9 9% vytvoriť rovnaký softvérový zážitok ako pri hocijakom inom Android zariadení. Budeš na to však potrebovať štipku trpezlivosti a času, keďže drvivú väčšinu obľúbených aplikácií v AppGallery nenájdeš. Tu na rad prichádzajú rôzne alternatívy, ktoré by sa dali v zásade rozdeliť na tri skupiny – oficiálne podporované obchody s aplikáciami ako je AppGallery nainštalované už od základu alebo Amazon Appstore, kde však vzniká potreba si tento obchod dodatočne nainštalovať a na neoficiálne zdroje aplikácií pokrývajúce (takmer) všetky potreby.

Množstvo klasických aplikácií nájdeš v spomínanom obchode od Amazonu, ďalšie dokážeš do zariadenia dostať formou inštalovania .apk súborov alebo zo sekundárneho zariadenia pomocou Phone Clone. V dnešnej dobe proces inštalovania .apk súborov uľahčí niekoľko aplikácií, kde rozhodne vedie dvojica APKPure a APKMirror. V oboch prípadoch však nejde o najpohodlnejšie riešenie, keďže tu vzniká potreba inštalácie .apk súborov nie vždy z oficiálnych zdrojov, čím je samozrejme spojená aj bezpečnostná hrozba a nie vždy najaktuálnejšia verzia softvéru.

Mojou voľbou bola aplikácia pomenovaná Aurora Store. Tá už na prvý pohľad pôsobí profesionálnejším a čistejším dojmom. V porovnaní s vyššie spomínanou dvojicou inštalátorov .apk súborov Aurora Store sa už v základnej charakteristike dušuje, že ide o priamu alternatívu ku Google Play. Po objavení tohto obchodu som sa teda s nadšením pustil do priateľsky prívetivého inštalovania chýbajúcich aplikácií, až kým som nenarazil na ďalší problém.

Huawei tvrdí, že na aktualizáciách AppGallery pracuje, oficiálne ponúka alternatívy a vďaka komunite a otvorenosti Androidu máme možnosť si aj tohtoročné zariadenia Huawei užiť do sýtosti. Problém však nastáva v momente, keď som si z hociktorého vyššie zmieneného zdroja stiahol aplikáciu od Google. Zariadenie samotné danú aplikáciu dovolí nainštalovať, no horké sklamanie prichádza v momente otvorenia napríklad poznámok Keep. Všetky aplikácie vyvíjané Googlom sprevádza správa „Aplikáciu nebude možné spustiť bez služieb Google Play, ktoré vaše zariadenie nepodporuje.“

Osobne by mi to až tak nevadilo, pretože existuje množstvo alternatív daných aplikácií a napríklad Gmail som si dokázal pridať aj do mailového klienta od Huawei, no na jednu službu ešte stále neexistuje dostačujúca alternatíva. Poznámky z Keep som vymenil za Evernote, emaily a kalendáre otváram skrz vstavaných klientov poskytovaných Huawei a chýbajúci Chrome na telefóne zabolí, no dokážem sa bez neho zaobísť.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

Lacnejší Huawei boduje v oblasti fotografovania na plnej čiare

Zadná strana je dedikovaná štvorici objektívov, ktorým by sa v úvode patrilo patrične pogratulovať, keďže priemerný konzument by bol z každej fotografie v dobrom slova zmysle očarený. Už dávno priemysel s mobilnými zariadeniami preskočil priepasť predsudkov, kde by lacnejšie verzie vlajkových lodí mali trpieť tragickými fotoaparátmi.

O kvalitné fotografie sa stará najmä hlavný 48 MPx objektív (clona f/1,8), ktorému sekunduje trojica nemenej kvalitných šošoviek. Reč je o širokouhlom objektíve s 8 MPx rozlíšením (clona f/2,4), 2 MPx makro šošovke (clona f/2,4) a 2 MPx senzore (clona f/2,4) s hĺbkovým senzorom pre dokonalé portrétové fotografie. V roku 2020 ide už o klasickú zostavu, vykrývajúcu všetky potreby bežných konzumentov na prijateľnej úrovni, a to aj bez Leica senzorov.

Ako môžeš vidieť na priložených fotografiách, širokouhlý objektív boduje v každom smere a nezaostávajú za ním ani priblížené zábery. Prekvapila ma aj spoľahlivosť senzora zodpovedného za rozpoznávanie hĺbky, ktorý pri fotografiách prirodzene dokáže rozlíšiť, čo je objekt záujmu a čo naopak pozadie. Pozadie je príjemne rozmazané, hrany fotografovaného objektu nestrácajú na detailoch a objektív ich excelentne deteguje bez akýchkoľvek nežiadúcich artefaktov.

48 MPx objektív v sebe navyše skrýva režim nazvaný AI Ultra Jas, ktorý softvérovo upravuje scenériu, vďaka čomu by výsledne fotografie mali teoreticky pôsobiť detailnejšie. Tento proces snímania je sprevádzaný 5 sekundovou časomierou a rozhodne sa nedá povedať, že ide o tak gigantický skok v kvalite výslednej snímky.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze

Myšlienka fotenia na smartfóne spočíva v zachytení daného momentu v čo najkratšom časovom horizonte a miniatúrny nárast kvality, ktorý si s najväčšou pravdepodobnosťou bežný užívateľ aj tak nevšimne, za tých 5 sekúnd nestojí.

Kde sa rozhodli v Huawei šetriť, je oblasť videa. Tá nielenže absolútne ignoruje akékoľvek trendy stabilizácie, ale navyše sa v roku 2020 odvážila priniesť konzumentovi natáčanie len vo FullHD pri 30 fps. Navyše, kvalita je v základe ešte znížená na 720p kvôli aplikovanému skrášľovaciemu módu. Výsledný efekt ale nie je tragický, no rozhodne nejde o silnú stránku P40 Lite.

Zhodnotenie

Huawei P40 Lite je rozhodne zaujímavým telefónom a pozoruhodnou voľbou pre konzumentov, ktorí potrebujú spoľahlivé zariadenia za prívetivý peniaz. V tejto rovine by som rovnako očakával, že používatelia si na pár exkluzívnych aplikácií len od Google nepotrpia a ich nenáročnosť sa rovnako pretaví v ochotu presedlať na konkurenčné aplikácie.

Zobraziť celú galériu (30)
Dávid Igaz / FonTech

Možno ich prvotná potreba inštalácie dodatočných obchodov a aplikácií zarazí, no po týchto prekážkach sú ďalšie skúseností s P40 Lite takmer navlas rovnaké ako u hociktorého iného zariadenia s Androidom. Navyše, všetky potreby som dokázal vyriešiť jedinou aplikáciou.

Dobrý pocit zo smartfónu do 300 € v tomto prípade umocňuje hlavne štvorica objektívov, ktoré vďaka softvérovej podpore vykúzlia úsmev na tvári nejedného amatérskeho fotografa.

Ten sa poteší, že mu vďaka kombinácii IPS displeju a veľkej batérie vystačil telefón na celý deň v prírode a navyše má kopu viac ako obstojných záberov uložených na 128 GB internom úložisku. Rozhodne by som sa absencie Google aplikácií nebál, keďže ide o takmer neexistujúci problém, ktorého vyriešenie stojí 10 minút voľného času.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú