Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

lenovo-vibe-x3-hodnotenieTentokrát bez akéhokoľvek oznámenia vopred vám prinášame recenziu na ďalší veľmi zaujímavý smartfón. Po viacerých recenziách smartfónov strednej a nižšej triedy sme tentokrát poskočili na vyššiu triedu a otestovali sme vlajkovú loď známeho čínskeho výrobcu – Lenovo Vibe X3. Týmto smartfónom Lenovo opäť dokazuje, že dizajn vlajkovej lode sa dá meniť každý rok. Hlavným lákadlom tohto smartfónu sú stereoreproduktory na prednej strane zariadenia. Zaujať ale môže aj snímač odtlačkov prstov, či zadný 21 Mpx fotoaparát od Sony.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Kľúčové špecifikácie Lenovo Vibe X3:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B5 (850 MHz), B7 (2600 MHz), B8 (900 MHz), B20 (800 MHz), B38 (2600 MHz), B40 (2300 MHz), B41 (2500 MHz)
  • Rozmery a váha: 154 x 76.5 x 9.3 mm, 175 g
  • Displej: 5.5″, kapacitná IPS obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 808 (64-bit)
  • CPU: Šesťjadrový (dve jadrá 1.8 GHz Cortex A-57 & štyri jadrá 1.4 GHz Cortex A-53)
  • GPU: Adreno 418
  • RAM: 3 GB LPDDR3
  • OS: Android 5.1.1 (Lollipop), VIBE UI
  • Pamäť: 32/64 GB (v prípade 32 GB verzie pre používateľa dostupných 23 GB), slot pre microSD do 128 GB
  • Fotoaparát: 21 MPx snímač, duálny LED blesk, detekcia tváre, HDR, fázové zaostrovanie PDAF, clona f/2.0
  • Predný fotoaparát: 8 MPx snímač, clona f/2.0, automatické rozpoznávanie tváre, 1080p nahrávanie videa pri 30fps
  • Video kamera: 2160p@30 fps, 1080p@30 fps, 720p@120fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.1 LE, microUSB 2.0, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, IR Blaster pre ovládanie domácich spotrebičov, Dual SIM (nanoSIM & nanoSIM, dual stand-by)
  • Batéria: 3500 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, farebná informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, rýchle nabíjanie 

Lenovo Vibe X3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Balenie

Príkladom pre všetkých

DSC_0484
Prvý dobrý dojem prichádza už len pri pohľade na samotné balenie zariadenia. Lenovo Vibe X3 prichádza v naozaj vydarenej krabičke. Na hornej strane sa nachádza zaujímavý vzor, na ktorom dominuje veľký nápis „VIBE“. Po jej úspešnom otvorení sa nám ihneď naskytne pohľad na rozmerný smartfón. Po odobratí „poschodia“ krabice získavame prístup k celkom zaujímavému príslušenstvu. Samozrejmosťou je USB kábel s adaptérom na nabíjanie, návod na použitie vo viacerých jazykoch (samozrejme aj v slovenčine) a spinka pre vybratie slotu pre nanoSIM karty. Lenovo si však dáva na obsahu balenia svojich smartfónov naozaj záležať, a tak ku samotnému smartfónu dostávame aj slúchadlá, tvrdý plastový ochranný kryt či fóliu na displej. Dizajn a obsah balenia síce pravdepodobne u väčšiny z nás pri kúpe nového smartfónu nerozhoduje, no ak sa rozhodnete práve pre tento, dostávate zaujímavé príslušenstvo a ak s ním budete spokojný, nebude nutné si kupovať ďalšie. Za toto si teda Lenovo odo mňa zaslúži veľkú pochvalu!

Konštrukcia a dizajn

Na predchodcu sa nepodobá

Lenovo je jeden z mála výrobcov, ktorý každý rok výraznejšie mení dizajn svojej vlajkovej lode. Lenovo Vibe X3 sa na svojho „vrstvového“ predchodcu vôbec nepodobá a prichádza s úplne novým dizajnom. Na prednej strane zariadenia si ihneď všimneme stereo reproduktory. Ako zvyčajne, jeden z nich sa nachádza nad displejom a druhý pod displejom. Reproduktory sa nachádzajú v akomsi bielom rámiku, ktorý obkresľuje celú prednú stranu zariadenia.

DSC_0442
DSC_0439
Jeho vnútro vypĺňa ďalší čierny rámik, na ktorého spodku sa usadila trojica kapacitných ovládacích tlačidiel. Už tradične je to tlačidlo spať, domov a multitasking. Na hornej strane si našiel miesto 8-megapixelový fotoaparát a rôzne senzory, ktoré ale nie sú viditeľné a ak si smartfón nepozriete priamo pod svetlom, pravdepodobne si ich ani nevšimnete. Samozrejmosťou je aj hliníkový rám okolo celého zariadenia. Na jeho pravom boku vystupuje tlačidlo zapnutia a tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Čo sa týka odozvy tlačidiel, počas testovania sa mi ani raz nestalo, že by sa mi tlačidlo nepodarilo nahmatať alebo stlačiť. Aj tak by som však ocenil, keby tlačidlá viac vystupovali. Ľavý bok poskytuje priestor pre slot pre nanoSIM karty. Môžete v ňom používať buď dve nanoSIM karty, alebo jednu nanoSIM kartu spolu s microSD kartou. Na spodnom boku zariadenia nájdeme len tradičný microUSB konektor vo verzii 2.0, pričom sa nejedná o konektor typu C.

DSC_0451


DSC_0453

Dostávame sa k zaujímavejšej časti zariadenia, ktorou je zadná strana. Prvkom, ktorý sa nachádza najvyššie, sa stal mikrofón, pod ním 21-megapixelový fotoaparát s duálnym LED bleskom a nižšie čítačka odtlačkov prstov. Ešte nižšie nájdeme už len  logo Lenovo, logo Dolby Atmos a menším písmom aj potrebné informácie. Všetko sa to nachádza na matnom bielom kryte, ktorý nezachytáva odtlačky prstov a je príjemný na dotyk. Mierne vystúpený fotoaparát spolu s čítačkou vôbec nekritizujem, práve naopak, považujem to za podarený dizajnový prvok. Konštrukcia zariadenia je absolútne pevná a všetko pekne sedí. Výhrady by som mal jedine k nepodsvieteným kapacitným ovládacím tlačidlám. Myslím si, že pri vlajkových lodiach by už podsvietené tlačidlá mali byť samozrejmosťou.  Na druhej strane som ale rád, že výrobca tam tlačidlá aspoň umiestnil a nenechal pod displejom prázdny priestor. Hrúbka zariadenia 9.3 mm sa zdá byť trochu prehnaná, no zadný kryt je mierne prehnutý, čím sa zdá byť zariadenie tenšie. Toto prehnutie zároveň prispieva k veľmi dobrému uchopeniu zariadenia. Rozmery smartfónu sú inak 154 x 76.5 x 9.3 mm. Hmotnosť 175 g je na takto veľký smartfón priemerná a smartfón vám tak veľmi zaťažovať ruky nebude.

DSC_0455

Displej

Krásne a sýte farby

Displej bude pravdepodobne jednou z najsilnejších stránok telefónu. Nachádza sa tu 5.5-palcový IPS panel s FullHD rozlíšením, čo nám dáva jemnosť o hodnote 401 ppi. FullHD rozlíšenie v tomto prípade ešte stále bohato postačuje a dlho postačovať aj bude. Farby displeja sa mi zdali byť na predvolených hodnotách mierne „zažltnuté“ a tak som sa rozhodol, že si farby nastavím podľa seba. Tým sa už začala situácia meniť a podarilo sa mi z displeja vyťažiť naozaj krásne farby.

DSC_0439
Pozorovacie uhly sú tiež na veľmi dobrej úrovni. Maximálna hodnota jasu dopomôže k dobrej čitateľnosti na priamom slnku. V nastaveniach displeja nájdeme aj „Režim silného jasu“, ktorý jas displeja ešte o niečo zvýši. Jediné, čo sa mi na displeji až tak nepáčilo, bola minimálna hodnota jasu. Aj keď smartfón ponúka „Režim komfort“, ktorý zladí farby displeja mierne do červena kvôli ochrane zraku, aj tak by som privítal ešte o niečo nižšiu hodnotu samotného jasu. Inak je displej zariadenia naozaj podarený a myslím si, že sa radí medzi najlepšie na súčasnom trhu.

Výkon a pamäť

Pripravený na dnešnú dobu

Lenovo si po stránke výkonu zvolilo narozdiel od konkurenice trochu netradičnejšiu cestu. Namiesto použitia Snapdragonu 810 si Lenovo zvolilo o niečo menej výkonný Snapdragon 808. Lenovo tak ide príkladom po LG, ktorý sa rozhodol v LG G4 použiť Snapdragon 808 kvôli prehrievaniu. Napriek použitiu slabšieho procesoru sa Lenovo Vibe X3 vôbec nemá za čo hanbiť. Čipset v sebe ukrýva spolu 6 jadier, z toho 2 sú taktované na 1.8 GHz s architektúrou Cortex A-57 a zvyšné 4 sú taktované na 1.4 GHz s architektúrou Cortex A-53. O graficky náročné hry sa hravo postará grafický čip Adreno 418.

Na smartfóne si tak môžete zahrať aj tie najnáročnejšie hry. V mojom teste prešiel Asphalt 8, Real Racing 3, Need For Speed: Most Wanted, Breakneck či Order&Chaos 2. Všetky hry bežali bez akéhokoľvek zaváhania a smartfón sa ani pri najväčšom vyťažení nezahrial. O optimalizácii systému by som mohol s prižmúrenými očami povedať, že je perfektná. Nieže by bol Lenovo Vibe X3 nejako spomalený telefón, ale myslím si, že by si zaslúžil ešte menšiu dávku optimalizácie. Rýchlosť systému som mal možnosť porovnať s takmer 2-ročným Xiaomi Mi4. Väčšinu aplikácií spúšťali smartfóny úplne presne a pri niektorých mal náskok Mi4. Pravdou je, že ani raz sa mi nestalo, že by Lenovo spustilo nejakú aplikáciu rýchlejšie. Systém teda nie je pomalý, no určite by sa ešte dalo niečo vyladiť.

Vibe X3 prichádza vo verzii s 32 GB a 64 GB úložiskom. Na testovanie som mal k dispozícii 32 GB model, pričom pri prvom spustení mi ostalo voľných 23 GB. Pamäť si je možné rozšíriť o ďalších 128 GB pomocou microSD karty. Pri jej použití však strácate DualSIM funkcionalitu, keďže microSD karta používa druhý slot na SIM kratu.

DSC_0493

Operačný systém

Mierne upravený Android

Lenovo Vibe X3 už výrazne pozmenilo aj svoju nadstavbu, ktorá je teraz viac podobná čistému Androidu. Počas testovania mi nadstavba VIBE UI bežala na Androide vo verzii 5.1.1 Lollipop a ani raz som sa nestretol s akýmkoľvek pádom aplikácie či samovoľným reštartom smartfónu. Po stránke stability je teda systém na perfektnej úrovni. Najväčšiu zmenu oproti čistému Androidu si všimneme v launcheri, kde Lenovo odstránilo tlačidlo zoznamu aplikácií a pozmenilo aj ikony. Okrem nastavenia efektov prechodu medzi obrazovkami nájdeme v nastaveniach launcheru ešte jednu veľmi zaujímavú funkciu. Je ňou možnosť prepnutia na „Android“ launcher, ktorý však len pridá tlačidlo zoznamu aplikácií a všetko ostatné v launcheri ostane rovnaké. Ak by vám teda toto tlačidlo veľmi chýbalo, nie je problém si ho tam pridať. Ja osobne mu však nepripisujem nejaký extra význam a tak som si ho nechal vypnuté.

Zvyšok prostredia sa už viac podobá čistému Androidu. Lenovo ale pridáva množstvo funkcií a aplikácií navyše. Spomenúť môžem pekne spracovaného správcu súborov, krokomer, aplikáciu pre ovládanie domácich spotrebičov či kompas.

Z týchto aplikácií sa podrobnejšie pozrieme na krokomer. Prostredie aplikácie je veľmi pekne a jednoducho spracované. Pri prvom spustení aplikácie je vhodné si nastaviť rôzne informácie o sebe, ako pohlavie, výšku, hmotnosť a pod. Ďalej je v aplikácii možné si nastaviť cieľový počet krokov a o jeho plnení vás bude aplikácia informovať na úvodnej obrazovke. Na úvodnej obrazovke sa okrem počtu krokov zobrazuje aj počet spálených kalórií, prejdených metrov, či rôzne odporúčania, ako napríklad zjesť jablko.

Systém si môžeme prispôsobiť aj cez aplikáciu Centrum tém, kde si môžeme zmeniť ako vzhľad launcheru, tak aj uzamknutej obrazovky. Ďalšími zaujímavými aplikáciami sú SHAREit a SYNCit. Aplikácia SHAREit slúži na prenos súborov medzi zariadeniami, ktoré majú tiež túto aplikáciu nainštalovanú. Posielanie súborov je naozaj veľmi rýchle, skúšal som poslať 560 MB súbor a v druhom zariadení bol len za 1.4 min. Ako už názov napovedá, aplikácia SYNCit slúži na synchronizáciu zariadenia. Čo ma celkom prekvapilo bolo, že v aplikácii sa dajú zálohovať len kontakty, SMS správy a zoznam hovorov. Niekomu by mohla chýbať možnosť zálohovať napríklad galériu alebo iné súbory, no osobne mi táto možnosť vôbec nechýba, lebo nemám rád, keď mi telefón len tak zrazu začne odosielať 50 fotografií, čo môže ovplyvniť ako rýchlosť smartfónu, tak aj rýchlosť internetu. Obe aplikácie sú inak voľne dostupné v Google Play.

Nezvyčajnou aplikáciou je Lenovo Companion. Táto aplikácia poskytuje prístup k množstvu riešení v prípade problémov so smartfónom, prístup k aktualizáciám systému, prístup k videoriešeniam a zaujímavá je aj diagnostika zariadenia. Tu si môžete skontrolovať funkčnosť reproduktorov, mikrofónu, vibrácií, fotoaparátov, atď. V aplikácií si je možné dokonca aj skontrolovať záruku a v prípade, že si dáte svoje Lenovo opraviť do servisu, tak si v aplikácií môžete skontrolovať aj stav opravy. Vibe X3 prichádza aj s predinštalovaným kancelárskym balíkom WPS Office, ktorý si myslím, že nejako zvlášť predstavovať netreba. Tvoriť v ňom môžete to, čo aj vo väčšine kancelárskych balíkov, teda dokumenty, prezentácie a tabuľky. Tieto aplikácie bohužiaľ nie je možné odinštalovať. Skoro by som zabudol na správcu poznámok Evernote.

V smartfóne sa už tradične nachádzajú aj takmer všetky aplikácie od Google, ako Gmail, Mapy, Filmy Play a Google+. Myslím si, že všetky aplikácie od Lenova a Google zaberajú aj niekoľko GB, preto by neomrzela možnosť ich odinštalácie. Poďme sa teraz pozrieť na chýbajúce funkcie a chyby v systéme. Pomerne často som sa stretol s nefunkčným dvojitým poklepaním pre zapnutie displeja. Funkčnosť sa obnovila až pri manuálnom zapnutí displeja tlačidlom. Stretol som sa aj so samovoľným zapnutím displeja ihneď po jeho vypnutí. Zlý dojem mi ponechalo aj obmedzujúce nastavenie hlasitosti. Pri stláčaní tlačidiel hlasitosti je možné ovládať iba hlasitosť upozornení a pre nastavenie hlasitosti médií a budíka je nutné preklikať sa cez nastavenia, čo vás môže pekne ukrátiť o čas. Na druhej strane ale nastavení systému nie je málo a svojim množstvom sa približujú k MIUI od Xiaomi.

Snímač odtlačkov prstov

Snímač odtlačkov prstov je už pri vlajkových lodiach akousi samozrejmosťou a ja som tomu veľmi rád. Snímač svojim umiestnením pod zadným fotoaparátom poskytuje veľmi intuitívne odomknutie zariadenia. Za normálnych okolností funguje snímač úplne spoľahlivo a nenechá sa zahanbiť ani svojou rýchlosťou. Smartfón som mal vždy odomknutý do jednej až dvoch sekúnd, nikdy mu to netrvalo dlhšie. Problémy nastali iba s mierne vlhkými prstami a v chladnom počasí, kedy sú prsty „stuhnuté“. Vtedy som bol väčšinou odkázaný na odomknutie smartfónu pomocou hesla.

Veľkou nevýhodou je možnosť registrácie len dvoch odtlačkov. Ak si teda zaregistrujete napríklad pravý a ľavý ukazovák, tak už nebudete môcť umožniť prístup do smartfónu pomocou odtlačku ďalšej osobe. K odomknutiu smartfónu ale nie je potrebné mať rozsvietený displej.

Výdrž batérie

Dvojdňový smartfón

Lenovo Vibe X3 prichádza so slušnou 3 500 mAh s Li-Polymerovou technológiou, pričom smartfón sa určite neradí medzi smartfóny, ktoré vydržia deň na jedno nabitie. Kapacita batérie sa neradí medzi tie najväčšie, no ani najmenšie. Označil by som ju za priemer medzi čínskymi smartfónmi. Medzi miernejším a intenzívnejším používaním je však veľký rozdiel. Pri náročnejšom dni som smartfón používal približne od 7:00 do 17:00 prevažne na prehliadanie webu, sociálne siete, ale aj príležitostné hranie hier. Ako pripojenie som používal Wi-Fi aj 3G. O 17:00 mi smartfón hlásil ešte 15 % zostávajúcej energie.

Pri miernejšom používaní, čo zahŕňa príležitostné hranie hier sociálne siete cez Wi-Fi som smartfón používal približne od 10:00 do 20:00. Koncom večera mi smartfón ukazoval ešte 40 % zostávajúcej energie. Výdrž sa teda pri miernejšom používaní dá vytiahnuť kľudne aj na 2 dni, no pri náročných dňoch klesajú percentá o dosť rýchlejšie. Nemusíte sa ale báť, že sa vám smartfón vybije len tak uprostred dňa. Aj pri náročnejšom používaní mi vždy na konci dňa ostalo približne 10 % kapacity batérie a pri miernejšom aj viac. Ak by sa vám tieto výsledky z nejakého dôvodu nepáčili, nezúfajte. Smartfón je totiž vybavený dvoma šetričmi batérie, ktoré môžu výdrž batérie ešte značne predĺžiť. Ten prvý len zníži výkonnosť zariadenia, obmedzí vibrácie a prenos údajov na pozadí a zakáže synchronizáciu. Druhý režim, maximálny šetrič energie už uvedie smartfón do takého stavu, aby ste z neho mohli prakticky len telefonovať a posielať SMS správy. Režim značne zníži jas displeja a všetky ostatné funkcie ostanú neprístupné. Do ponuky aplikácií si je možné pridať už len kalkulačku a kalendár. Smartfón som nezabudol podrobiť ani rôznym testom batérie a otestoval som aj rýchlosť nabíjania. Batéria sa z 15 % na 90% nabila za 1 hodinu a 37 minút, čo je vzhľadom na kapacitu batérie ničím prekvapujúci výsledok. Teda taký, aký by sa dal očakávať.


Fotoaparát

Dobrý fotoaparát s obmedzeným videom

V prípade novej vlajkovej lode vsadilo Lenovo na počet megapixelov a tak siahlo rovno po 21 MPx snímači, konkrétne Sony IMX230 s clonou 2.0, ktorému dopomáha duálny LED blesk. Kvalita fotografií je na veľmi dobrej úrovni, podanie farieb je veľmi verné, aj keď by som privítal o niečo lepšiu sýtosť. Za horších svetelných podmienok je už situácia oveľa horšia, aj keď režim Smart sa kvalitu snaží o niečo zlepšiť. Video zvláda nahrávať v kvalite 4K pri 30 fps, no pri videu situácia až taká dobrá nie je. Prekvapilo ma sekanie videa pravdepodobne z dôvodu preostrovania. Pri zaostrení na nejaký blízky objekt je video plynulé, až kým náhle nezačnem nahrávať niečo vzdialenejšie. Spôsobené to bude pravdepodobne kontinuálnym zaostrovaním, ktoré nie je možné vypnúť. Považujem to za veľké mínus a bol by som rád, keby bola vo videu možnosť zaostrovania dotykom. Ešte horšia situácia nastáva pri nahrávaní videa v zhoršeným svetelných podmienkach. Fotoaparát ponúka aj možnosť nahrávať spomalené a zrýchlené video. V prípade zrýchleného videa sa kvalita videa bezdôvodne zhorší na 720p. Naozaj nechápem, prečo video nie je možné nahrávať aj v kvalite 4K. Video tiež trpí miernym sekaním a chýbala mi aj možnosť nastavenia zrýchlenia (4x, 10x, atď). Spomalené video je na tom už lepšie, pričom ho je možné nahrávať v kvalite 720p pri 120fps.

8

Originál

Rozsiahlu galériu fotografií z Lenovo Vibe X3 nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze

Prostredie aplikácie je jednoduché, možno aj jednoduchšie ako by sme chceli. V prípade fotografovania sú k dispozícii režimy Pro, Super panoráma (ktorá vlastne ani nie je super, je to len obyčajná panoráma), Umelecká nočná fotka, HDR (pri ktorom máme na výber zo štyroch režimov), Rozmazané pozadie a Selfie panoráma. Posledný z režimov je naozaj zaujímavý. Umožňuje totiž zachytiť ešte širšiu selfie fotku, ako je možné. Tým už ale funkcie fotoaparátu končia a okrem selfie fotky v nich nenájdeme nič špeciálne. Márne som hľadal napríklad filtre, ale aj akékoľvek iné efekty okrem tých spomínaných.

Multimédiá

|Láka na Dolby Atmos

Dolby Atmos. To je práve to, čím sa Lenovo snaží nalákať multimediálnych fanúšikov. Na výber máme z režimov film, hudba, hra, hlas a tiež si môžeme nastaviť dva vlastné. Nemyslím si, že niekto z nás by pozeral filmy radšej na smartfóne, ako notebooku, či televízore. A tiež si myslím, že pri počúvaní hudby väčšina z nás siahne radšej po kvalitných slúchadlách, ako počúvať hudbu cez reproduktory. Lenovo však aj tak pripravilo smartfón aj pre tieto prípady. Najprv som vyskúšal reproduktory otestovať tým, že som si pustil demo video, ktoré som našiel v nastaveniach Dolby Atmos. Už po pár sekundách mi doslova padla sánka. Reproduktorom sa ma fantasticky podarilo dostať uprostred deja a kvalita zvuku bola neskutočná. To isté platí aj o počúvaní hudby a Vibe X3 si hravo poradí so všetkými zložkami zvuku. Všetky režimy si inak môžete v Dolby Atmos dopodrobna nastaviť aj pomocou ekvalizéru.

Pri používaní nadstavby VIBE UI som sa niekedy nevedel rozhodnúť, či sa to tvári ako čistý Android alebo či tam je prítomná aj nadstavba. Narážam tým na to, že s niektorými aplikáciami si Lenovo nedalo námahu a tak do smartfónu predinštalovalo aplikácie od Google. Aplikáciou na prehrávanie hudby je tu napríklad Google Play Music, ktorá tiež disponuje vlastným ekvalizérom. V aplikácií nie je problém si vytvárať vlastné zoznamy skladieb a v hudbe sa orientovať podľa interpretov, albumov, skladieb a žánrov.

Galéria bola od tej z čistého Androidu pozmenená len minimálne, a aj to len po stránke dizajnu. Fotografie si teda môžeme zoradiť podľa albumov, polohy a času, pričom ich môžeme upravovať rôznymi fltrami, orezávať, alebo aj kresliť. Aplikácia na prehrávanie videí ma mierne sklamala absenciou automatického otáčania obrazovky, a tak akékoľvek video začne prehrávať v režime na šírku, aj keď video nie je širokouhlé. Vyriešiť sa to samozrejme dá manuálnym prepnutím na režim na výšku, no aj tak to považujem za ďalší zbytočný nedostatok.

Konektivita

|Použiteľný aj na Slovensku

Medzi čínskymi smartfónmi je niekedy naozaj ťažké nájsť taký, ktorý by podporoval všetky európske LTE frekvencie. A to nielen pri smartfónoch nižšej a strednej, ale aj vyššej triedy. Lenovo má oproti čínskym výrobcom veľkú výhodu a všetky tieto pásma spĺňa. S LTE frekvenciami 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz sa tak pripojíte u všetkých slovenských operátorov. Nechýba ani Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s funkciami ako Wi-Fi Direct a hotspot. Čoraz menej používaná technológia Bluetooth sa tu nachádza v verzii 4.1 LE. Takmer všetci čínski výrobcovia majú v obľube do smartfónov nedávať NFC čipy. Vibe X3 je ale výnimkou a Lenovo myslí aj na túto funkciu. GPS, ktoré podporuje A-GPS a GLONASS sa môže pýšiť rýchlym fixnutím a dobrou presnosťou. Fix prebehne už za pár sekúnd, no k lepšej presnosti si je potrebné ešte približne 10 sekúnd počkať.

Lenovo Vibe X3 dokonca prichádza aj s predinštalovanou GPS navigáciou. Volá sa Route 66 a svoj účel plní výborne. K dispozícii sú všetky potrebné nastavenia, ako režim cesty, či vyhýbať sa plateným úsekom. Samozrejmosťou je aj slovenský jazyk hovorených inštrukcií. Pred samotným navigovaním je však nutné stiahnuť mapy, keďže pri prvom spustení nie sú k dispozícií žiadne.

Záver

|Lenovo Vibe X3: Vlajková loď s veľkou konkurenciou

Tak a poďme si ešte v krátkosti zopakovať všetky klady a zápory nového Lenovo Vibe X3. Poteší bohaté balenie, jeden z najlepších displejov a výkon mu bude stačiť ešte na dlhú dobu. Fotoaparát vie vyhotoviť kvalitné snímky, no neplatí to pri videách. Kvalitné reproduktory a slúchadlový výstup uspokojí nároky aj tých náročnejších audiofilov. Výbornou pomôckou je tiež snímač odtlačkov prstov. Všetko to končí 3 500 mAh batériou, ktorá smartfón dokáže pri živote udržať aj dva dni. Neomrzel by lepšie optimalizovaný systém s viacerými možnosťami a plynulejšie video.

DSC_0436
Aj keď je Lenovo Vibe X3 celkom podarený smartfón, má pred sebou veľkú konkurenciu. Cena zariadenia totiž nie je najnižšia a za nižšiu cenu už nájdeme aj zaujímavejšie smartfóny. Cena na slovenskom trhu sa pohybuje od 435 € a napríklad za 399 € môžeme získať OnePlus 2 s podobným displejom, Snapdragonom 810 a 4 GB RAM. Lacnejšie nás vyjde aj Xiaomi Mi Note, ktorý tiež ponúka Snapdragon 810. Snapdragonom 808 je vybavený aj smartfón Xiaomi Mi4c, ktorého celková výbava sa môže porovnať s Vibe X3, no cenou je úplne niekde inde. Ak sa pozrieme mimo Číny, tak za priameho konkurenta pre tento smartfón môžeme považovať LG G4, ktorého cena na slovensku ide od 363 €. Pod 400 € môžeme dostať dokonca aj vlajkové lode „nečínskych“ výrobcov ako Samsung Galaxy S6 či vodeodolný Sony Xperia Z3. Ak však ste však veľkým hudobným nadšencom, Lenovo Vibe X3 vás určite nesklame.

Lenovo Vibe X3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


+Plusy -Mínusy
+Nádherný displej -Systému ešte chýba štipka optimalizácie
+Výkon na rozdávanie -Vyššia cena
+Skvelý fotoaparát -Horšia kvalita videa
+Snímač odtlačkov prstov
+Výborná multimediálna výbava
+Bohaté balenie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú