Kórejská značka KIA sa na Slovensku udomácnila pred viac ako desiatimi rokmi a za ten čas stihla vyprodukovať mnoho áut, ktorými chce konkurovať ostatným automobilkám. Jedným z najpopulárnejších modelov značky Kia je model Ceed, ktorý tento rok prišiel v ešte lepšej kondícii. Nový, technológiami nabitý hatchback, Kia Ceed, dostal poriadnu dávku inovácií, ktoré z neho robia ešte lepšieho nástupcu už tak úspešného modelu.

Aktuálnym trendom vo svete automobilov je zväčšovanie rozmerov karosérií a medzi vodičmi sú stále obľúbenejšie masívne SUVčka. Preplnené ulice miest však vodičom nedávajú príliš na výber. Pre pohodlnú jazdu v mestskej divočine je ideálne nasadnúť do kompaktného hatchbacku, ktorý si na cestách hravo poradí so všetkými nástrahami, pričom ponúka bezpečnostné prvky hodné omnoho prémiovejších áut a nezanedbáva ani moderný infotainment.

Práve tieto štandardy spĺňa najnovšia KIA Ceed, ktorá má už teraz našliapnuté stať sa ďalším úspešným modelom výrobcu. Vyvinutá v Európe a pre európskych zákazníkov sa chce táto novinka navrhnutá vo Frankfurte stať miláčikom vodičov, ktorí ocenia najmodernejšie technológie a dravý, no pritom elegantný vzhľad sviežeho hatchbacku. Koniec koncov, dizajnéri pri vývoji tvarových línií vychádzali zo športovo-luxusne ladeného modelu Stinger, ktorý teraz prepožičal svoje vlastnosti novému Ceedu. Ten prišiel, aby ohrozil aj nemeckých rivalov a ponúkol prémiovú výbavu za lákavú cenu.

Zrodená do mesta s komfortom, aký len tak nevídame

Napredovanie vo vývoji automobilov umožnilo výrobcom priniesť luxus a nadštandardnú výbavu aj do dostupnejších modelov pre bežné jazdenie v mestských uliciach. Kia Ceed si popri vylepšenom dizajne osvojila tiež rad tých najaktuálnejších technológií, ktoré dopĺňajú nadštandardné bezpečnostné prvky. V porovnaní s konkurenciou je tak kombinácia všetkých špecifikácií jednou z najlepších, po ktorej môže vodič pri výbere nového auta do svojej garáže siahnuť.

Interiér dýcha kvalitou

Inžinieri stavili pri vývoji tejto novinky na kvalitné a na dotyk príjemné materiály, ktoré sa tiahnu po všetkých kútoch „kokpitu“ nového Ceedu. Zmäkčený povrch palubnej dosky, jednoduché ovládacie prvky a jej asymetrický tvar orientovaný na vodiča prináša komfort, aký v danej triede len tak nevídame. Napriek malým rozmerom karosérie si v interiéri nájde každý dostatok miesta. Výhľad na palubovku pritom ešte dopĺňa masívny dotykový LCD displej.

Inovácie na každom kroku

Kia využila najmodernejšie technológie a vo výbave tohto kúsku tak nájdeme aj konektivitu v podobe Apple Car a Android Auto, pričom sa nezabudlo ani na integrovanie Bluetooth pripojenia. Svoj smartfón si vodič môže nabiť aj bezdrôtovo vďaka indukčnému nabíjaniu. Unikátny zvukový zážitok zasa prichádza z reproduktorov v audio sústave JBL Premium s technológiou Calari-Fi. Ďalším z prémiových prvkov výbavy je tiež vyhrievané čelné sklo, ktoré výrobca prvýkrát využil práve v novom modeli Ceed.

Bezpečnosť nadovšetko

Skvelú jazdu si vodič s posádkou užije s pocitom bezpečnosti, ktorú prinášajú jazdní asistenti a šestica airbagov už v základnej výbave. Aktívny dohľad na dianie vôkol vozidla zabezpečuje asistent sledovania jazdného pruhu v štandarde SAE 2, ktorý zasiahne pri každej nepozornosti šoféra. Pri jazde na diaľnici udržuje auto v jazdnom pruhu do rýchlosti až 130 km/h. Adaptívny tempomat sa stará o plynulú reguláciu jazdy, kedy dokáže autonómne pribrzďovať, ale aj akcelerovať.

Jazdní asistenti

Portfólio bezpečnostnej výbavy novej Kia Ceed obsahuje taktiež automatické rozpoznanie chodcov na cestách, ktorých v prípade potreby ochráni automatickým brzdením. Systémy bezpečnosti však dokážu vyhodnotiť a monitorovať aj únavu vodiča, zároveň prinášajú pomoc pri rozjazde do kopca či bezpečnom brzdení v zákrutách a na mokrom asfalte. Bezpečné predbiehanie umožňuje senzor mŕtveho uhla.

Cúvanie sa znova stáva hračkou

So stále menším priestorom na parkovanie sú mnohé autá vybavené parkovacím asistentom, na ktorý nezabudla ani Kia. Inteligentný pomocník v tomto prípade dokáže nájsť dostatočne veľké miesto, kam následne zaparkuje bez zásahu vodiča. Spomínaš si, kedy bola táto výbava zväčša doménou luxusných limuzín? Teraz ju má aj najnovší Ceed.

Štart aj s kľúčom vo vrecku

Slovenská Kia Ceed sa môže pýšiť ďalšou technologickou vychytávkou, s ktorou nebude musieť majiteľ pri štartovaní viac vyberať kľúč zo svojho vrecka. Inteligentný systém umožňuje štartovať najmodernejším spôsobom, kedy pri nasadnutí stačí stlačiť jediné tlačidlo Štart a vyraziť na cesty.

Nikdy sa nestratí

Počas šoférovania navádza vodiča do neznámych miest satelitná navigácia so systémom prevodu textu na reč, čím je možné pokyny navigácie pohodlne počúvať bez nutnosti čítania pokynov na obrazovke. Súčasťou služieb pripojenia je tiež navigácia TomTom, ktorá po spárovaní so smartfónom cez Wi-Fi prináša stále aktuálne dopravné informácie v reálnom čase (v krajinách, v ktorých to je dostupné).

Kórejská automobilka novým modelom Ceed opäť potvrdila svoje kvality, ktoré budú vyrábané v žilinskom závode. Slovensko sa tak znova stáva rodnou krajinou jedného z najlepších kompaktných mestských áut, aké brázdia európske cesty. Spojením modernej výbavy a sviežeho dizajnu Kia dosiahla svoj cieľ a na nový Ceed budú padať pohľady nejedného okoloidúceho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú