Plusy

+ 120 Hz displej
+ Batéria s prekvapivo skvelou výdržou
+ Vylepšenia fotoaparátu
+ Výkon
+ Menší výrez
+ Nočný režim na všetkých objektívoch

Mínusy

- Stále prítomný Lightning port
- Pre niekoho "starý" dizajn
- Automatické prepínanie pre makro režim
- Dlhšie nabíjanie
- Odrazy svetla v objektívoch

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.0
Displej
9.5
8.8
Výkon
9.0
8.7
Operačný systém
9.0
8.8
Fotoaparát
9.0
8.2
Výdrž batérie
9.5
8.0
Zhodnotenie

iPhone 13 Pro Max je vyšperkovaným pokračovateľom minuloročnej série, s ktorou ale zdieľa len totožný dizajn. Vylepšené interné komponenty, najmä 120 Hz displej, menší výrez, fotoaparát a batéria ale z neho robia iPhone, ktorý by si svojimi kvalitami a výdržou na jedno nabitie zamiloval aj nejeden Androiďák. Drobné vylepšenia na správnych miestach sú skutočne cítiť a Apple nimi skvelým spôsobom zdokonalil celý používateľský zážitok. Napriek tomu ho ale trápi niekoľko nedokonalostí.

9.3
Hodnotenie redakcie
8.4
Užívateľské hodnotenie
40 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

U Apple sme si už tak nejak zvykli, že si tvrdohlavo razí vlastnú cestu aj napriek silnej konkurencii, ktorá ho na poli hardvéru a v papierových špecifikáciách smartfónov dokáže schovať do vrecka v mnohých oblastiach. Rok čo rok mnohí fanúšikovia dúfajú, že sa spoločnosť „pochlapí“ a vyrukuje možno s nejakou šialenosťou, ktorou by upútala pozornosť. Ako ale ukázal aj tohtoročný septembrový event, opak sa stal pravdou.

Po minuloročnom predstavení série iPhonov 12, ktorých hlavnou doménou bol nový dizajn, prišli ich tohtoročné deriváty len s menšími vylepšeniami, no na tých správnych miestach. Úprimne povedané sa od Apple nič iné čakať nedalo, ale napriek tomu dokázal prekvapiť tak, že nový iPhone v niektorých oblastiach doslova drví všetku konkurenciu.

K nám do redakcie sa dostal hneď ten najlepší model zo série – iPhone 13 Pro Max. V tejto recenzii som ale nezameral na tradičné podanie a zhodnotenie všetkých jeho aspektov, koniec koncov by som v mnohých oblastiach mohol pokojne prekopírovať text recenzie z vlaňajška. Miesto toho som sa pozrel na tie kľúčové zmeny, ktoré robia iPhone 13 Pro Max nablýskanou vlajkovou loďou s dotiahnutými nedostatkami predošlého modelu.

Drobné vylepšenia fotoaparátu dotvárajú skvelý celok

Hneď po rozbalení (opäť) skromného balenia bez nabíjačky mi do očí udrel obrovský fotoaparát v ešte väčšom uložení a s omnoho väčšou optikou. Musím uznať, že hoci sa mi fotoaparát iPhonu 13 Pro Max videl veľký už na fotografiách, v realite ďaleko prekonal moje očakávania. Jedným slovom je enormný. Práve fotoaparát Apple prezentoval ako jeden z najväčších ťahúňov novej série.

Mierne sa zmenili snímače a optika, pribudlo niekoľko nových softvérových funkcií a bolo vybavené. Aj keď sa môže zdať, že novinky fotoaparátov príliš za pozornosť nestoja, nie je tomu úplne tak. Medzi miliónmi zákazníkov sa nájde množstvo takých, ktorí docenia aj napohľad nepotrebné či nepodstatné vylepšenia a v konečnom dôsledku budú mať priamy vplyv na celkový používateľský zážitok.

Matúš Mitro/FonTech

Sám som ako majiteľ minuloročného iPhonu 12 Pro Max nepociťoval radikálne rozdiely, teda až na tú veľkosť šošoviek, kvôli ktorým sa 13ka v najväčšej verzii nevojde do pôvodného púzdra z minulého roka. Mimochodom, to zapríčinila aj nepatrná zmena umiestnenia fyzických tlačidiel. Takže áno, k iPhonu 13 Pro Max a vlastne všetkým novým modelom budeš potrebovať aj nové púzdro.

Vrátim sa ale k fotoaparátom. Od nich som očakával aspoň taký štandard ako vlani. U iPhonov je známe, že nezachádzajú do extrémov ako Samsung s jeho 100-násobným digitálnym zoomom, ktorý ale vnímam len ako marketingový ťah a pekné číslo na papieri. iPhone 13 Pro Max nesklamal ani napriek stále prítomným fotoaparátom len s 12 Mpx.

Matúš Mitro/FonTech

Zmenili sa totiž snímače. V hlavnom širokouhlom objektíve dominuje 12 Mpx snímač s nízkou clonou f/1.5, 26 mm ohniskovou vzdialenosťou, väčšími 1,9 μm veľkými pixelmi a samozrejme tu nechýba Sensor Shift optická stabilizácia.

Teleobjektív tentokrát dostal rovnakých 12 Mpx, no clona sa tu zvýšila na f/2.8, ohnisková vzdialenosť činí 77 mm a s optickou stabilizáciou sa zmenil aj optický zoom, a to na „famózne“ 3-násobné priblíženie. Rozdiel o 0,5-násobok optického zoomu oproti vlaňajšku sa tu ale predsa len prejaví.

Posledným z trojice je ultraširokouhlý fotoaparát s 12 Mpx snímačom, clonou f/1.8, 13 mm ohniskovou vzdialenosťou, 120° uhlom záberu a automatickým ostrením. Pod fotoaparátmi tu opäť nechýba špičkový LIDAR senzor.

Širokouhlý vs. Ultraširokouhlý objektív

[twenty20 img1=“299918″ img2=“299919″ offset=“0.5″]

Širokouhlý vs. Teleobjektív (3-násobný optický zoom)

[twenty20 img1=“299904″ img2=“299906″ offset=“0.5″]

Širokouhlý objektív vs. 15-násobný digitálny zoom

[twenty20 img1=“299923″ img2=“299925″ offset=“0.5″]

Klasický režim vs. Portrét

[twenty20 img1=“299908″ img2=“299907″ offset=“0.5″]

Hoci sa zdá byť zostava fotoaparátov podobná ako vlani, malé zmeny predsa len vyústili v ešte lepšie výsledky. Fotografie opäť naberajú klasický prirodzený nádych farieb, nechýba im ani tradične skvelý dynamický rozsah a ostrosť. Prekvapivo je ale medzi jednotlivými objektívmi viditeľný rozdiel v sýtosti a teplote farieb.

Pre zachovanie čo najvernejšej podoby okolia môže niekomu prekážať tmavšia čierna v prípade tieňov, no občas som sa stretol aj s prepálenou bielou napríklad pri jasnej oblohe. V drvivej väčšine prípadov iPhone 13 Pro Max poskytoval konzistentné výsledky pri fotení, ktoré nesklamú ani náročného používateľa. Samozrejme, netreba očakávať extrémne presýtené farby ako v prípade niektorých Androidov. Ale pozor!

Apple sa opäť Androidom predsa len inšpiroval a do fotoaparátu priniesol vlastné „filtre“, no opäť ich upravil podľa obrazu svojho. Podľa Apple teda nejde o žiadne filtre, ale „fotografické štýly“, ktorými si používateľ mení napríklad nasýtenie farieb ešte predtým ako vytvorí snímku.

To by pokojne zvládol aj v editovaní po fotení, no takto bude chvíľu strácať čas s nastavovaním, pokým vytvorí žiadanú snímku. Táto funkcia ma osobne vôbec neoslovila a ostal som naďalej verný štandardnému režimu s prirodzenými farbami.

Príjemnou zmenou je podpora nočného režimu na všetkých fotoaparátoch iPhonu 13 Pro Max, ktorý vďaka väčším snímačom taktiež zachytí v zlých svetelných podmienkach viac svetla. Osobne som sa chcel presvedčiť o účinku týchto vylepšení a môžem potvrdiť, že pri slabom svetle zvláda nový iPhone 13 Pro Max vytvoriť o niekoľko málo detailov lepšiu a svetelnejšiu fotku ako jeho predchodca. Oproti tomu dokáže prekvapivo vytvárať aj skvelé makro fotografie, a to aj bez dostatočného makro objektívu.

Klasický vs. Nočný režim

[twenty20 img1=“299927″ img2=“299926″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“299931″ img2=“299930″ offset=“0.5″]

Smartfón je tak možné k objektu priblížiť na vzdialenosť len pár cm a o zvyšok sa postará softvér, ktorý automaticky prepína na makro režim. Nejde len o lacné spracovanie ako pri Androidoch s doslova zbytočným makro objektívom. Kvalita makro fotiek u iPhonu 13 Pro Max nie je prvotriedna, objavuje sa tu silnejší šum a prirodzene rozmazané okraje, no aj takýmto riešením dokáže smartfón napríklad odhaliť textúru na ovládači pre PS5.

Všetky testovacie fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze.

Zároveň zvláda fotoaparát spracovať rovnaké podmienky v tme rýchlejšie a zatiaľ čo iPhone 12 Pro Max vytváral s nočným režimom v automatike fotku napríklad 4 sekundy, iPhone 13 Pro Max to zvládol aj o sekundu alebo dve skôr. Môže sa to zdať ako nepodstatný údaj, no aj takýto čas zásadne ovplyvňuje celkový výsledok a samotnú kvalitu záberu, ktorý netrpí takým šumom ako vlani a prináša aj o niečo viac ostrosti a detailov. Na prvý pohľad ale rozdiely mnohí neuvidia, zmeny budú teda podstatné najmä pre veľkých detailistov, ktorí radi skúmajú kvalitu fotiek skutočne zblízka.

Špičkovú prácu opäť raz odvádza iPhone 13 Pro Max pri natáčaní videa, ktoré je za dňa už preslávené svojim dynamickým rozsahom,  ostrosťou v 4K pri 60 fps a prvotriednou stabilizáciou obrazu. Ani tento rok nový model nesklamal, no osobne som pri nahrávaní videa cez deň nepostrehol markantné rozdiely. V noci sa potom objavovalo kvôli spomenutým väčším snímačom o čosi menej šumu, no opäť raz nebol výsledok tak zásadne rozdielny oproti vlaňajšku. Negatívne ale vnímam stále prítomné odrazy svetla, ktoré spôsobujú šošovky objektívov.

Čo však zmení nahrávanie videí je nový režim Film alebo inak povedané nahrávanie videa s rozmazaným pozadím v reálnom čase. Keďže fyziku a optiku fotoaparátov Apple stále neoklamal, túto funkciu zaisťuje softvér, ktorý dokáže odviesť perfektný kus práce. Predsa len sa stále bavíme o „bokeh“ efekte pri videu v reálnom čase.

Výsledok neraz prinesie aj príliš rozmazané okraje objektov, najmä vlasov v prípade nahrávania osôb. Opäť tak ide podľa môjho názoru o funkciu, ktorou sa Apple snažil povýšiť úroveň fotoaparátov ešte o kus vyššie, čo sa mu aj podarilo, no nemusí sa jednať o novinku, ktorá bude každému pochuti.

Pre veľmi úzke publikum používateľov je potom určený stále očakávaný režim ProRes, ktorý prinesie profesionálne nahrávanie videa. Kvôli tomu bude nahrávať len v 4K pri 30 fps v prípade iPhonov 13 Pro vo verzii s 256 GB úložiskom alebo väčším. Majiteľa 128 GB verzie si musia vystačiť s FullHD kvalitou pri rovnakej snímkovacej frekvencii.

Drobné detaily tak dotvárajú perfektne fungujúci celok, s ktorým bude spokojný aj náročný používateľ či možno aj profesionálny fotograf, ktorý môže iPhone 13 Pro Max využiť ako svoj sekundárny nástroj pre vytváranie kvalitných RAW snímkov alebo profesionálnych ProRes videí.

Displej konečne priniesol 120 Hz

Dosť bolo ospevovania fotoaparátu, s nadšením sa plynulo vrhnem priamo na displej. iPhone 13 Pro Max aj iPhone 13 Pro tento rok dostali KONEČNE 120 Hz OLED displej aj s menším výrezom. KONEČNE, Apple, KONEČNE! Nie, nepokazil sa mi CapsLock, tento fakt som musel naozaj zvýrazniť, pretože už bolo načase, aby sa celé smartfónové oddelenie v Apple spamätalo a prinieslo displej s vysokou obnovovacou frekvenciou do iPhonov. Tento rok aspoň do tých prémiových.

Matúš Mitro/FonTech

Moje nadšenie z nového zobrazovacieho panela spočiatku vystriedali chvíle váhania, kedy som pri priamom porovnaní (nielen ja) takmer nepostrehol veľký rozdiel v plynulosti používania a prehliadania obsahu. Apple má totiž podľa môjho názoru azda najlepšie vyladené smartfóny, u ktorých človek ani príliš nepociťuje absenciu 120 Hz v starších alebo lacnejších modeloch.

Keď však raz niekto používa dlhšie 120 Hz panel, k archaickému 60 Hz displeju sa už nebude chcieť nikdy vrátiť. Pri iPhone 13 Pro Max s veľkou 6,7“ uhlopriečkou to platí zvlášť. Prezeranie obsahu na tak veľkom paneli sa teda stalo absolútne perfektné.

Apple tento prvok vyšperkoval svojim algoritmom, ktorý prináša neskutočne plynulý pocit z prechádzania obsahu a zároveň, ak to nie je potrebné, klesne frekvencia obnovovania obrazu zo 120 Hz len na 10 Hz, čím sa do značnej miery šetrí energia batérie, ku ktorej sa dostanem za malý moment.

Nová LTPO technológia displeja tak prináša KONEČNE žiadané vylepšenie, pri ktorom sa Androiďáci posmievali Apple ovečkám už od roku 2016. A pri iPhone 13 Pro Max môžem s čistým svedomím prehlásiť, že ide o najlepší displej, akým som doteraz používal. Moje slová podčiarkujú aj výsledky väčších odborníkov, ktorí ich potvrdili aj vo svojich odborných testoch.

Matúš Mitro/FonTech

Malou, no podstatou zmenou pri displeji je spomínaný menší notch. Pre niekoho je to ale ako „z kaluže do blata“. Kontroverzný výrez je tento rok o 20 % menší, čo je vidieť už na prvý pohľad, no čo Apple nepovedal je, že výrez o máličko viac zasahuje do obrazovky, teda je dlhší.

To postrehne len pozorné oko a na prvý pohľad sa tento detail takmer neprejaví. Osobne však nemám problém ani s predošlou verziou výrezu, a tak vnímam túto zmenu len spôsob ako mohol Apple zaujať a odškrtnúť si ďalšiu „novinku“ na zozname počas tohtoročného eventu.

Ťažko ho vybiť

Stále píšem len o drobných, či nevyhnutných vylepšeniach, ktoré by možno stále niekoho nepresvedčili o kvalite iPhonu 13 Pro Max. Apple tu ale vytiahol ťažký kaliber pri samotnej batérii smartfónu, ktorá tento rok poriadne narástla z 3678 mAh pri iPhone 12 Pro Max na 4352 mAh. A je to sakra cítiť!

Rukami mi za tie roky testovaní prešli kadejaké smartfóny, ktoré sa chválili aj 5000 mAh či väčšími batériami. Žiadna vlajková loď ale pri testovaniach nedosiahla tak fantastickú výdrž na jedno nabitie, ako práve batéria iPhonu 13 Pro Max.

Matúš Mitro/FonTech

Perfektná optimalizácia softvéru a hardvéru je u Apple známa už dlhé roky, čo zapríčiňuje, že aj s menšou batériou dokáže iPhone neraz prekonať konkurenciu s väčšími zdrojmi energie. Tento rok je to však iPhone 13 Pro Max nespochybniteľným lídrom. A zrejme ešte dlho aj bude.

Jeho batériu som mal totiž problém vôbec vybiť, aby som si spravil nejaký prehľad o výdrži. Smartfón som nabíjal na 100 % v deň, keď mi bol doručený na testovanie. Od toho momentu som s ním prešiel benchmarkovými testami, zahral si viacero hier, tradične používal aj sociálne siete, fotografoval, pustil si vyše 2-hodinový film na Netflixe, a to všetko pri kombinácií WiFi a dátového mobilného pripojenia.

Aj s tak náročným používaním, kde by nejeden Android konkurent kľakol po 5-6 hodinách používania, zvládol iPhone 13 Pro Max s prehľadom takmer 9 hodín času so zapnutou obrazovkou v priebehu 2 dní a ešte mi 20 % baterky zostalo. Žasnem!

Jeden by si myslel, že preháňam, no faktom je, že doteraz najväčšia batéria v iPhone skutočne dokáže napájať smartfón plnohodnotne aj počas 2 až 3 dní. Samozrejme, všetko závisí od používania, no aj v tom najnáročnejšom scenári sa pri iPhone 13 Pro Max môže používateľ spoľahnúť, že zvládne na nabitie celý pracovný deň a večer mu ešte ostane dostatok percent na jeho obľúbený diel seriálu alebo rovno celý film.

Menším negatívom môže byť nabíjanie, ktoré nie je práve najrýchlejšie. Apple avizoval podporu 20 W rýchleho nabíjania, no podľa testovania zvláda najväčší tohtoročný iPhone krátkodobo výkonné nabíjanie na úrovni až 27 W, čím kompenzuje väčšiu kapacitu batérie a používateľ tak nemusí čakať celé hodiny na plné nabitie.

Pravdou je, že aj pri výkonnej nabíjačke sa iPhone 13 Pro Max dostane z 20 % batérie na 80 % za zhruba 40 minút, do 90 % mu to trvá ďalších približne 15 minút. Na plné nabitie som si z uvedeného zostatku batérie počkal 1 a pol hodiny.

V hektickej dobe príde vhod výkonnejší adaptér, ktorý doplní energiu batérie v smartfóne už za krátku chvíľu ako pri 120 W nabíjaní od Xiaomi. Majiteľ iPhonu 13 Pro Max ale čerpá nespornú výhodu z extrémnej výdrže na jedno nabitie, a tak nebude nabíjačku potrebovať tak často.

Zhodnotenie

iPhone 13 Pro Max doslova klame svojim telom. Totožný dizajn z minulého roka nie je žiadnou novinkou a niekto ho môže považovať už za „zastaralý“. Skrýva v sebe vylepšenia, ktoré pri celkovom dojme z používania smartfónu prinášajú dokonalý používateľský zážitok, a to za nezmenené ceny. Apple sa KONEČNE spamätal a aspoň tu pridal žiadaný 120 Hz displej, v ktorom zúžil výrez.

Drobné vylepšenia fotoaparátov budú kľúčové len pre tých najnáročnejších alebo pre milovníkov nových technológií. Stále platí, že iPhone 13 Pro Max patrí k najlepším fotosmartfónom na trhu, ktorý valcuje konkurentov kvalitou videa – to je tento rok ešte doplnené o dve softvérové vylepšenia v podobe filmového režimu a ProRes formátu.

Absolútnym vrcholom evolúcie je tu batéria, ktorá prekvapí aj najväčších odporcov iPhonov a zoberie im všetky argumenty typu „iPhony nevydržia na batériu ani deň“. Nie, to už dávno nie je pravda. V konečnom hodnotení vnímam iPhone 13 Pro Max ako vyšperkovanú verziu vlaňajšieho modelu, ktorá prichádza s potrebnými a zaujímavými novinkami na tých správnych miestach.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP