Plusy

+ Dizajn pripomínajú klasické náramkové hodinky
+ Výdrž batérie až do 14 dní
+ Možnosť telefonovať aj bez slúchadiel a kvalita hovoru
+ Bezkontaktné nabíjanie

Mínusy

- Nemôžeme použiť aplikácie tretích strán
- Notifikácie nie sú interaktívne

Najlepšie inteligentné hodinky z dielne Huawei ponúkajú extrémnu výdrž batérie, prepracovaný dizajn, odolné materiály, ale tiež si nerozumejú s aplikáciami tretích strán.

Huawei na trón svojej ponuky nositeľných zariadení posadil hodinky Huawei Watch GT 2 Pro. Tie sa filozofiou neodklonili od predošlej generácie. Síce neponúkajú toľko možností čo konkurencia, no svoje vlastnosti a schopnosti majú prepracované do detailov. Testovali sme ich približne týždeň a takéto sú naše pocity.

Ak je kritériom pre výber inteligentných hodiniek dizajn, ktorý svojim vzhľadom v maximálnej možnej miere pripomína klasické pánske hodinky na zápästie, Huawei Watch GT 2 Pro sú jasnou voľbou. Výrobca použil zafírové, takmer nezničiteľné sklo, telo z titánu a spodnú časť vyrobil z keramiky. S pribaleným gumeným sivým remienkom imitujúcim kožu, ide naozaj o kúsok, ktorý sa plnohodnotne hodí aj k veľmi formálnemu oblečeniu.

Dizajn dopĺňajú dve tlačidlá umiestnené na ľavej strane hodiniek. Ich stláčaním ovládaš menu, dá sa s nimi aj točiť, no tento pohyb je bez odozvy. Dôležité však je, že dopĺňajú dizajn, ktorý vyvoláva pocit tradičných prémiový hodiniek.

Ak by mala recenzia skončiť tu, Huawei Watch GT 2 Pro dostanú 100 % hodnotenie a v súčasnosti v podstate nemajú konkurenciu. Avšak, sú to inteligentné hodinky, teda ich podstata je niekde inde.

Pre elegánov, či športovcov? Nevie ani výrobca…

Samotný výrobca hodinky prezentuje v prvom rade ako športovú pomôcku. Tiež majú byť našim wellness pomocníkom a až na treťom mieste je to biznis asistent. Je jasné, že pri takýchto prioritách sa úchvatný dizajn a filozofia zariadenia rozchádzajú.

Veľký 46 mm OLED displej je pohodlný pri práci za počítačom, či na stretnutí s biznis partnerom, no vo fitku ti hodinky pre svoju veľkosť polezú na nervy. Dizajnovým spracovaním sa hodia ešte na golf, v ktorom vedia pomôcť s vylepšením švihu, no pre ďalších viac ako 100 športov, ktoré dokážu trekovať, sú neštandardnou voľbou.

Určite poteší bezkontaktné nabíjanie. Huawei do balenia vložil nabíjací magnetický puk, škoda, že len jeden. Hodinky som skúšal nabiť aj na dvoch Qi nabíjačkách od iných výrobcov a mal som to šťastie, že s obomi si hodinky rozumeli.

Na jedno nabitie 14 dní? Klobúk dole!

100 % stav batérie na displeji zasvieti približne po hodinke nabíjania, pričom po približne 5 minútach batéria vydrží odhadom 10 hodín používania. Výdrž na jedno nabitie je pri 24-hodinovom nosení, s výnimkou sprchovania sa, aj keď sú hodinky vodotesné do 5 atmosfér, zapnutým ciferníkom na alway-on displeji a 3 bežeckých tréningoch viac ako 5 dní určite. Výdrž až do 2 týždňov je taktiež reálna, no len ak vypneš always-on a nebudeš športovať.

Milo prekvapila a skutočne dobre fungovala automatická korekcia jasu. Na priamom slnku je displej veľmi pohodlne čitateľný, v interiéri ani za šera „nevypáli“ oči. Jedine pri zapnutom ciferníku na always-on displeji môže vadiť jas v tme pred spaním. Tento problém sa dá vyriešiť režimom nerušiť, ktorý zapneš manuálne alebo ho naplánuješ.

Šprintéra nečakaj, skôr ležérneho pohoďáka

Použitý operačný systém Huawei LiteOS je tak trochu dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane hodinky veľmi zjednodušuje, vďaka čomu sa s nimi naozaj rýchlo zžiješ a veľmi intuitívne nájdeš všetko čo hľadáš, na druhej strane ťa operačný systém bude do značnej miery obmedzovať. Napríklad tým, že ti nedovolí požívať aplikácie tretích strán. Na Spotify alebo Strava tak rovno zabudni.

Aby to však nevyznelo, že sú „GT dvojky Pro“ hermeticky izolované od sveta, na pripojenie so zariadením potrebuješ aplikáciu Huawei Zdravie. Z nej sa namerané dáta automaticky rozposielajú do appiek ako Zdravie od Apple, Google Fit alebo MyFitnessPal.

Už spomenutú hudbu naopak vyriešiš cez aplikáciu Hudba od Huawei alebo nahratím MP3 priamo do hodiniek (úložný priestor má veľkosť 4 GB). Väčšinu obmedzení dokážeš viac či menej kompromisným riešením obísť.

Aby som uzavreli tému operačného systému. K dispozícii je 32 MB operačná pamäť RAM. Pri prvom pohľade sa zrejme aj budeš pýtať, načo by i v hodinkách bolo viac? Ak máš skúsenosť s Apple Watch, tak ti bude jasné, že je to málo.

Nemôžem povedať, že by bol Huawei LiteOS vyložene pomalý, alebo že by sekal. Má však svoje veľmi ležérne tempo. Pri prechode z Apple Watch ťa hodinky možno aj upozornia na zvýšený stres, v prípade prechodu z iných konkurenčných hodiniek, to zasa až taký šok nebude.

Športovci sa budú tešiť

Poďme však cvičiť. Nové športy v už aj tak bohatom zozname sú golf, lyžovanie a snoubording. Bohužiaľ, nemal som možnosť vyskúšať trekovanie týchto športov počas testovania. Podľa výrobcu pri golfe hodinky pomôžu dosiahnuť efektívnejší odpal, pri zimných športoch zas vedia rozpoznať, kedy si na zjazdovke a kedy na vleku. Dokonca ťa vedia upozorniť v prípade namerania neštandardných hodnôt tepu alebo rýchlosti.

Drvivá väčšina používateľov ocení najmä 10 bežeckých koučovaných tréningov. Tie ponúkajú kombináciu behu a chôdze, beh v aeróbnom vytrvalostnom tempe, HIIT tréning alebo tréning pre diaľkové behy. Sú tu rôzne kombinácie pre začiatočníkov aj pokročilých v rôznom trvaní tréningov. Ak si naozaj rekreačný bežec, ktorý netrávi večeri študovaním bežeckých techník, určite ti budú tieto tréningy prínosom.

Pozor! Tréner z Huawei Watch GT 2 Pro priveľmi kričí

Hlavným bonusom je hlasový asistent, ktorý po zapnutí tréningu nahlas a podrobne vysvetľuje, čo máš robiť. Tu určite oceníš možnosť pripojiť Bluetooth slúchadlá, pretože mužský hlas môže byť pre tvoje okolie otravný a zbytočne hlasný. Počas testovania sa 4-krát stalo, že pokyny strhli pozornosť náhodných okoloidúcich a venovali mi zopár rozpačitých pohľadov. Hlasitosť trénera sa dá upraviť, tu však treba dať pozor na to, aby si ho počas behu počul.

Ak nie si vyslovene športový typ, no pohyb potrebuješ, poteší ťa možnosť trekovať obyčajnú chôdzu. Nachodiť aspoň pár kilometrov v okolí bytu je vždy lepšie ako nerobiť nič. Naviac si vieš podrobne sledovať tep srdca, priemernú dĺžku kroku, počet krokov, samozrejme prejdenú vzdialenosť, či nastúpané a zostúpané výškové metre. Jediné čo ťa bude pri trekovaní športových aktivít trochu obmedzovať je pomerne dlhá počiatočná GPS lokalizácia. Inak je GPS veľmi presné.

Novinkou je funkcia, ktorá pomôže nájsť cestu späť. Určená je najmä zatúlaným turistom. Hodinky ťa vedia podľa zaznamenaných GPS súradníc naviesť naspäť do štartu. Táto funckia funguje, aj keď budeš off-line. Na turistike ďalej oceníš kompas, nezabudni ho vopred kalibrovať, a barometer, vďaka ktorému vedia Huawei Watch GT 2 Pro upozorniť na náhlu zmenu počasia.

Kyslík v krvi, spánok, tep srdca…

Pokročilé automatické sledovanie spánku ponúkne v aplikácii Zdravie podrobný rozbor. Ten počíta od dĺžky spánku, cez analyzovanie jednotlivých fáz spania, až po ich zhodnotenie všetko. Ak si v tejto téme nováčik, aplikácia ti veľa vecí vie vysvetliť.

Otázne je však to, do akej miery sa dá hodnotám veriť. Porovnal som záznam spánku z Huawei Watch G 2 Pro a náramku Xioami Mi Band 5 a jediná zhoda bola, aj to len približná, pri dĺžke spánku. Hodinky boli presvedčené, že môj hlboký spánok trval 3 hodiny 7 minút, Xiaomi Mi Band 5 si zasa myslel, že som bol v hlbokom spánku hodinu dve minúty. Rozdiely medzitým, čo zaznamenali hodinky a náramok si pozri na fotke nižšie. Samozrejme, je na mieste sa pýtať, čo je v tomto prípade referenčné. V prospech náramku toho veľa nehrá. Avšak, jeden nikdy nevie….

Huawei Watch GT 2 Pro tiež dokážu merať nasýtenie kyslíku v krvi, stres a srdcový tep. Aby si získal komplexný prehlaď, určite je dobré všetky merania nastaviť na automatické počas celého dňa. Aplikácia Zdravie opäť dokáže ponúknuť zopár užitočný rád a vysvetlení.

Merania sa dajú zúročiť aj pre výpočet VO2 Max. Je to hodnota, ktorá je známa skôr aktívnym športovcom a hovorí, ako si na tom kondične. Je však potrebné hodinky používať aktívne ako počas dňa, tak s nimi pravidelne športovať. VO2 Max sa vyráta až po niekoľkých pravidelných tréningoch.

Huawei Watch GT 2 Pro pre korporátnych ľudí? Prečo nie?!

Upozornenia sa na displeji hodiniek zobrazia, avšak bez emotikonov či obrázkov. Odpovedať už budeš musieť cez smartfón. Milo ma prekvapilo telefonovanie cez hodinky a ako reproduktor, tak aj mikrofón sú dostatočne výkonné, aby som nemusel počas šoférovania dávať ruky dole z volantu.

Z denníku hovorov v hodinkách som dokázal volať späť na zmeškané hovory, a na tie, ktoré som prijal. Dostať však všetky kontakty do hodiniek, aby som mohol zavolať komukoľvek zo zoznamu, sa mi nepodarilo. A to aj napriek tomu, že v hodinkách je v menu možnosť Kontakty, ktorá ma odkázala na aplikáciu Zdravie. V nej som však možnosť pridať kontakty nenašiel. Ak máš skúsenosť a vieš, ako tento problém vyriešiť, poraď nám v diskusií.

Z kancelárskych funkcii je príjemným spestrením upozornenie v prípade, že dlho sedíš, ponuka dychových cvičení pre zmiernenie stresu, možnosť premeniť hodinky na svietidlo alebo ich použiť ako vzdialenú spúšť fotoaparátu, avšak len pre Huawei a Honor smartfóny. Počas testovania som dokonca využil funkciu nájsť môj telefón. Bohatá plejáda ciferníkov, tých zdarma aj platených, je bonus navyše. Mňa osobne skôr potešila možnosť vybrať si ciferník na always-on displeji.

Otázne je, či sa Huawei Watch GT 2 Pro za cenu 299 € oplatia? Na rovinu si môžeme povedať, že už len pre elegantný dizajn určite áno. Aj keď som mal v recenzii viacero výčitiek, hodinky ako celok sú podarené riešenie a až na drobnosti ťa nebudú zásadne obmedzovať.

HODNOTENIE

9.1/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú