Finow-X5-hodnotenieS inteligentnými hodinkami s plnohodnotným Androidom sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece. Výrobcovia sa predbiehajú v tom, kto bude mať krajší dizajn, viac pamäte RAM, či kto predstaví lacnejšie hodinky. Výsledkom tohto súperenia boli napríklad smartwatch No.1 D5, ktorých recenziu sme vám priniesli naposledy. Tento raz sme testu podrobili inteligentné hodinky Finow X5.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!

Kľúčové špecifikácie Finow X5:

 • Všeobecné:
  • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • HSPA (3G) 2100 MHz
 • Rozmery a váha: 200 x 46 x 13 mm, 91,5 g
 • Displej: 1,4″, AMOLED obrazovka s rozlíšením 400 x 400 pixelov, 404 ppi
 • Čipset: MediaTek MT6572
 • CPU: dvojjadrový ARM Cortex-A7 (32-bit), takt 1 GHz
 • RAM: 512 MB
 • OS: Android 4.4.2 (KitKat), grafická nadstavba WatchOS 2.0
 • Pamäť: 4 GB (pre používateľa dostupných 0,6+2,18 GB)
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, GPS s AGPS
 • Batéria: 450 mAh
 • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, 54 ciferníkov, snímač srdcového tepu (kontinuálny)

Finow X5 najvýhodnejšie kúpite v e-shope Gearbest.com

Balenie

Dok ktorý drží bez problémov

finow-x5-recenzia (33)
Smartwatch Finow X5 prichádzajú v nadpriemerne veľkej krabičke. Na prednej strane nájdeme obrys hodiniek. Na bočnej strane sú iba stručné špecifikácie a okrem nich je celý zvyšok krabičky biely. Napriek svojej veľkosti v nej nájdeme iba základné príslušenstvo potrebné pre prežitie. Toto zahŕňa samotné hodinky, nabíjací dok, USB kábel, skrutkovač a manuál. Kvalitou na mňa urobil dobrý dojem hlavne nabíjací dok, ktorý sa drží hodiniek naozaj pevne ako kliešť. Práve nabíjanie je Achillovou pätou množstva hodiniek. Rovnako bez problémov pasuje pribalený skrutkovač.

Konštrukcia a dizajn

Tri hardvérové tlačidlá poskytujú zvýšený komfort pri ovládaní.

finow-x5-recenzia (30)
Ako prvé si pri pohľade na X5 používateľ všimne netradične veľký AMOLED displej, ktorý ocení predovšetkým pri nočnom používaní. Ten dominuje prednej strane hodiniek a je vsadený do ľahkého kovového rámu. Okolo hrán skla je rám mierne zošikmený, ale hodinky si aj napriek tomu zachovávajú nezanedbateľné množstvo ostrých hrán. Na ľavej strane si našiel svoje miesto mikrofón, ktorý slúži predovšetkým na hlasové hovory.

Pravá strana obsahuje až 3 hardvérové tlačidlá, ktoré poskytujú oveľa väčší komfort pri ovládaní. Tri tlačidlá sú v porovnaní s jedným tlačidlom a so stovkami gest, ako napr. chodiť s prstom po displeji zo strany na stranu, oveľa prijateľnejším riešením. Najvyššie umiestnené tlačidlo slúži ako tlačidlo späť. Hneď pod ním nájdeme tlačidlo napájania, ktoré slúži zároveň ako tlačidlo domov. Všetko potrebné už máme, tak čo je teda posledné tlačidlo? Na počudovanie jeho obyčajné stlačenie nevykoná žiadnu akciu. Keď však dlhšie podržíte, hodinky začnú vytáčať „núdzové číslo“, ktoré je možné nastaviť v nastaveniach. Môžeme ho teda chápať ako akúsi rýchlu voľbu.

Ešte zaujímavejšia je však zadná strana, ktorú tvorí otvárateľný zadný kryt vyrobený z kovu. Kryt je k zvyšku tela prichytený 4 malými skrutkami, do ktorých presne zapadá pribalený skrutkovač. Nájdeme tam aj špeciálne výrezy, v ktorých sú umiestnené piny pre nabíjanie a senzor tepovej frekvencie. Pod otvárateľným krytom z nehrdzavejúcej ocele nájdeme slot pre nanoSIM kartu.

K uchyteniu na ruke slúži kožený remienok, ktorého spodná strana je umelá a nevstrebáva kvapaliny. Remienok je možné v prípade potreby vymeniť, ale treba brať v úvahu, že je v ňom umiestnená anténa, ktorú je potrebné premiestniť do nového špeciálneho remienka. Kvôli anténe je remienok výrazne hrubší a obsahuje nepohyblivé kĺby. Remienok je nastaviteľnej dĺžky v rozsahu 17 až 21 cm.

Displej

Lepšie to ani nemôže byť

finow-x5-recenzia (10)
Hlavnou prednosťou smartwatch Finow X5 je ich úžasný AMOLED displej s vysokou jemnosťou 404 ppi. To bolo dosiahnuté použitím, na hodinky trochu veľkým, 1,4″ displejom s rozlíšením až 400 x 400 pixelov. Pre porovnanie, FullHD displej s uhlopriečkou 5,5″ dosahuje jemnosť iba 400 ppi. Pixely sú voľným okom nerozoznateľné a obraz je nádherne ostrý. Vďaka konštrukcii AMOLED displeja je veľmi výhodné používať ciferníky s čiernym pozadím. Nielen, že čierna je pri AMOLED displeji naozaj čierna, ale zároveň displej pri jej zobrazovaní nespotrebováva žiadnu energiu. Táto technológia je známa aj sýtymi farbami.

finow-x5-recenzia (9)
Tieto farby si zachovávajú svoje kvality aj pri väčšine pozorovacích uhlov, zmenám v odtieňoch podliehajú až pri veľmi extrémnych uhloch. Aj napriek výbornému hardvéru, prichádza veľké sklamanie vo forme softvéru, ktorý ho ovláda. Rozsah jasu displeja je veľmi malý. Na druhú stranu nemusíte stále meniť jas a stačí ostať na minimálnej hodnote, ktorá je sama o sebe dosť silná. Pri používaní v noci je možné z obchodu Play stiahnuť veľa aplikácii, ktoré dokážu využiť vlastnosti AMOLED displeja na zníženie jasu.

Výkon a pamäť

Pre smartwatch to stačí

finow-x5-recenzia (15)
Smartwatch Finow X5 obsahujú pod kapotou 2 jadrový čipset MT6572 od Mediateku s taktom 1 GHz. Toto spolu s 512 MB RAM poskytuje dostatok výkonu pre plynulý beh operačného systému, ba dokonca aj nejaký ten základný multitasking. Vstup do multitaskingového menu je umiestnený ako posledná položka v zozname aplikácií.

Čipset má iba 32-bitovú architektúru, čo je však postačujúce pre plynulý chod väčšiny aplikácií. O vykresľovanie grafiky sa stará grafický čip Mali-400MP. Aj keď nezvládne vykresľovať 3D grafiku, hodinky zvládnu jednoduché, nenáročné hry. Najväčším kameňom úrazu pri týchto hodinkách je rozdelený diskový priestor a to 600 MB pre aplikácie a 2,18 GB pre dáta. Nevýhodou je absencia slotu pre microSD karty, ktorý by dokázal aspoň čiastočne tieto nedostatky kompenzovať. Výsledkom tohto vybavenia sú hodinky, ktoré sa dokážu zapnúť za 44 sekúnd a vypnutie im nepotrvá viac než 16 sekúnd.

 
TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite kurzorom ponad graf.

Operačný systém

Nadstavba WatchOS 2.0

finow-x5-recenzia (16)
Finow X5 prichádzajú s operačným systémom Android 4.4.2 a nenáročnou grafickou nadstavbou WatchOS 2.0. Výrobca kládol veľký dôraz na to, aby v hodinkách neboli zbytočné aplikácie. Zo začiatku došiel až tak ďaleko, že predinštalovaná verzia nadstavby, ktorá bola na hodinkách po ich príchode, neobsahovala Google Play. Časom však vyšla aktualizácia, ktorú je nutné manuálne stiahnuť a následne nahrať do hodiniek pomocou programu SP Flash Tool. V novej verzii od 14. apríla už Google Play exituje. Spolu s ním tam nájdeme aj 54 rôznych ciferníkov + niekoľko, ktoré sa dajú dodatočne doinštalovať.

Predinštalovaných aplikácií naozaj nie je veľa a ide len o najnutnejší základ potrebný na prežitie, zahŕňajúci aplikáciu Telefón na volanie, Odosielanie SMS správ, Kontakty, Nastavenia, Zdravie, Hudba, Budíky, Weather, Záznam zvuku, Watch Helper, AppStore, Barometer, Prehliadač, Kalendár, Prevzatia, Správca súborov a Obchod Play. Zvyšok je možné nainštalovať z obchodu Play.

Systémové aplikácie sú svojím dizajnom a rozmiestnením ovládacích prvkov výborne optimalizované pre okrúhly dotykový displej. To však už nemôžem povedať o aplikáciách, ktoré nájdeme v Google Play. Niektoré je možné používať bez väčších problémov, iné majú kľúčové ovládacie prvky mimo zorného poľa a nie je možné ich používať. Podrobné informácie o kompatibilite známych aplikácii nájdete v recenzii na hodinky No.1 D5.

Predvolený systémový launcher je zložený z 5 obrazoviek, kde na prvej nájdeme notifikácie. Druhá obrazovka, ktorá je tiež domovskou obrazovkou, obsahuje voliteľný ciferník. Hudobný prehrávač nájdeme na 3. obrazovke. Pre rýchly prístup k svojim športovým výkonom vám stačí 4. obrazovka. Posledná obrazovka obsahuje predpoveď počasia na základe vášho výberu domovského mesta v aplikácii Weather.

Ak by sa vám predvolený launcher nepáčil, v prípade núdze hodinky dokážu prijať bez väčších problémov aj iné launchery, ktoré je možné stiahnuť z Obchodu Play.

Rozloženie nastavení sa výrazne líši od toho, ako sme zvyknutí z čistého systému Android. Dokonca boli niektoré menej dôležité položky z nastavení odstránené. Chvíľu potrvá, než sa v nich zorientujete, ale nakoniec si na to určite ľahko zvyknete. Ako sme pri systéme Android zvyknutí, podporuje slovenčinu. Pri Finow X5 to však nie je úplne tak a pri niektorých prvkov je možné pocítiť chyby strojového prekladu, ako napríklad loading -> nakladám.

finow-x5-recenzia (20)

Ak sa budete chcieť pripojiť na WiFi, ktorej heslo je dlhšie než 20 znakov, musíte nainštalovať inú aplikáciu, ktorá vás na WiFi pripojí, pretože maximálna dĺžka textového poľa v nastaveniach je 20 znakov.

 FinowX5-05
Testom neunikol ani krokomer či snímač tepovej frekvencie. Pri behu sú výsledky (647 krokov) podobné s mechanickým krokomerom (644 krokov) a tiež so Xiaomi MiBand 2 (641 krokov). Hodinky podporujú kontinuálne snímanie tepovej frekvencie, čo znamená, že dokážu merať tep počas dlhšieho časového úseku a priebežne to zobrazovať na displeji. Pri porovnaní s Mi Band 1S obstál krokomer vo Finow X5 lepšie, neskákal a ukazoval podobné hodnoty v reálnom rozsahu, zatiaľ čo Mi Band 1S výrazne skákal medzi jednotlivými meraniami. Občas sa však dokázali zhodnúť.

FinowX5-07

Výdrž batérie

Veľmi ľahko ovplyvniteľná


finow-x5-recenzia (31)
Nabíjanie Finow X5 je sprostredkované pomocou  spomínaného magnetického doku, ktorý sa bez problémov pevne „prisaje“ na hodinky a nabíjanie prebieha bez problémov. Z 15% na 90% dobijete hodinky za 1 hodinu a 21 minút, čo je na smartwatch celkom dlhá doba. Na jedno nabitie hodinky vydržia až 2 dni, ak nepoužívate Bluetooth, Wifi ani automatické prebudenie. Zapnutím Wifi dokážete znížiť výdrž až na 4 hodiny. Bluetooth je menej náročný a hodinky s ním vydržia 1 deň. Výdrž vám pomôžu predlžiť aj vstavené úsporné funkcie, ktoré je možné zapnúť v nastaveniach.

Multimédiá

Na hodinky prekvapivá výbava

finow-x5-recenzia (23)
Je zaujímavý pocit hovoriť o hodinkách ako o multimediálnom zariadení, no je to skutočne tak. Ultrajemný AMOLED displej podáva výborne farby pri každom uhle. To dopĺňa aj celkom slušný zvuk zo zadného reproduktora. Basy od neho síce nečakajte, ale hanbiť sa zaň nemusíte. V prípade núdze stačí pripojiť Bluetooth reproduktor alebo Bluetooth slúchadlá a váš multimediálny zážitok v MHD-čke naberie úplne nový rozmer. Čo však multimediálny potenciál tohto zariadenia obmedzuje, je jeho malá pamäť. Do 2 GB veľa filmov bez predchádzajúceho zmenšenia nedostanete. Výbornou alternatívou môže byť napríklad aplikácia Youtube, ktorá nevyžaduje až tak veľa priestoru na disku.

Konektivita

Výborná konektivita? Možno tak na papieri.

FinowX5-09
Po stránke konektivity majú hodinky možnosť zažiariť. Výrobcovia však ešte nemajú toľko skúseností ako s týmto potenciálom zaobchádzať. Navonok vás určite zaujme podpora 2G/3G konektivity. V praxi to však vyzeralo, že som bol väčšinu dňa nedostupný, lebo hodinky nedokázali zachytiť dostatočný signál ani v meste. Ďalším prvkom týchto hodiniek je GPS, ktoré už tradične dôkladne testujeme. Aj pri No.1 D5 som však upozorňoval na jav, kedy hodinky nedokážu na ruke chytiť GPS signál. Ak ich chcete používať na navigáciu, pripravte si kopu trpezlivosti, pretože prvý fix môže trvať až 7 minút a hodinky nemôžete mať na ruke. Keď už GPS signál máte, je stále veľmi nestabilný a väčšinu času lieta všade po okolí.

Pri teste pomocou aplikácie Moje Trasy hodinky prešli počas 30 minút 123 metrov. Toto nie je zlý výsledok oproti ich konkurentovi No.1 D5, ktorý prešiel okolo 200 metrov. Skúsme sa teraz presunúť viac do terénu. Pomocou aplikácie Endomondo sme nechali zaznamenávať trasu. V tomto prípade je záznam taký nepresný, že je ťažko identifikovať pôvodnú trasu, a preto som ju zvýraznil žltou farbou. V porovnaní s hodinkami No.1 D5 je to oveľa horšie.

Hodinky podporujú aj WiFi, ktorej citlivosť je trochu slabšia než pri smartfónoch. Spárovanie so smartfónom prebieha pomocou Bluetooth cez aplikáciu Watch Helper. Tú stiahnete cez QR kód umiestnený v hodinkách. Pomocou nej môžete synchronizovať notifikácie vybraných aplikácií, upozorniť na prichádzajúci hovor, prezvoniť si hodinky/mobil v prípade straty, presúvať súbory a odinštalovať aplikácie z hodiniek.

Záver

Finow X5: Konkurent pre No.1 D5 v nejednom smere

finow-x5-recenzia (17)
Aj napriek tomu, že hodinky s Androidom sú ešte len „v plienkach“, už teraz ukazujú svoje kvality. Vyžadujú však ešte trochu viac času na to, aby v nich výrobcovia aplikovali bežné technológie pri smartfónoch, ako sú napr. umiestnenia antén a podobne. Finow X5 ponúka nádherný zážitok z obrazu vďaka jemnému AMOLED displeju. Výkon je dostatočný pre chod systému, ktorý je výborne optimalizovaný. Navyše podpora Google Play z nich robí zariadenie s takmer nekonečnými možnosťami. Google Play však treba dodatočne doinštalovať pomocou aktualizácie. Z pohľadu konektivity nepredpokladám, že by dokázali nahradiť smartfón v odvetviach ako je volanie, či GPS. Oboje majú slabý signál, ktorý vás môže v prípade núdze ľahko sklamať.

Finow X5 najvýhodnejšie kúpite v e-shope Gearbest.com

+ Plusy  – Mínusy
+ AMOLED displej – Na ruke nepoužiteľná GPS
+ Google Play – WiFi heslo maximálne 20 znakov
+ MicroSIM  – Slabý 2G signál
+ Kvalitný nabíjací dok

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú