Fanúšikovia hororov dostanú aj tento rok v kine potrebnú dávku úzkosti a strachu. Tretie pokračovanie V zajatí démonov: Prinútil ma k tomu Diabol (Conjuring 3) sa vracia so spracovaním „podľa skutočných udalostí“ a sleduje doposiaľ najintímnejšie stretnutie s démonickými silami, ktoré sa manželom Warrenovcom dostane doslova pod kožu.

Na čom si film vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ho na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Vôbec po prvýkrát v sérii V zajatí démonov sa o réžiu nepostaral James Wan, ale stoličku prenechal menej skúsenému Michaelovi Chavezovi. Ten sa najskôr ukázal pred dvoma rokmi s filmom Kliatba kvíliacej ženy – jedným z celkovo ôsmich filmov z tejto hororovej franšízy – a tentokrát si zobral na starosti rovno vlajkovú loď celej strašidelnej série.

Tretie pokračovanie je ale iné nielen výmenou režiséra. Zo strašidelného domu sa dej presúva viac do otvoreného sveta, predstavuje silnú satanistickú antagonistku a takisto zobrazuje úplne prvý prípad v USA, kedy sa obhajoba postavila na tvrdení „prinútil ma k tomu Diabol“.

NEPREHLIADNI
Toto je 7 strašidelných hororov na Netflixe, ktoré ti nedajú spať

Intenzívny úvod s exorcizmom

Prípad sa odohral v júli roku 1981 a mladík Arne Johnson bol odsúdený za vraždu prenajímateľa domu, v ktorom prebýval. Film hneď na začiatku predstaví najintenzívnejšiu scénu z celej dvojhodinovky, v ktorej sme vrhnutí priamo do praktikovania exorcizmu na mladom, len 8 ročnom chlapcovi Davidovi Glatzelovi.

Prítomná je celá rodina mladíka, Arne (v tej dobe priateľ Davidovej sestry), kňaz, a, samozrejme, manželia Ed a Lorraine Warrenovci s ich dvorným kameramanom. Akt vyháňania Diabla sa ale neodohráva podľa predstáv a temné sily postupne začínajú chlapca úplne pohlcovať.

Keď sa situácia vymkne spod kontroly, práve Arne Johnson vezme veci do svojich rúk a zlú entitu prichytenú k Davidovmu telu vyslovene pozve do seba, aby chlapcovi uľavil z jeho trápenia.

David je v okamihu voľný a jedine Arne vie, že niečo vo vnútri nie je v poriadku. Prejde len pár dní, možno týždňov, a táto pozvánka z núdze si začne na jeho tele aj duši vyberať svoju daň. Jeho zdravotný i psychický stav sa rapídne zhoršuje a dôjde aj k spomínanej vražde, za ktorú mu hrozí rozsudok smrti.

Sled znepokojivých udalostí sa odohral v približne prvých dvadsiatich minútach a najmä úvodný exorcizmus nastavil latku poriadne vysoko. Nieže by film aj ďalej neponúkal dostatok dobre načasovaných (aj keď častokrát predvídateľných) „ľakačiek“ a intenzívnych chvíľ, ale úvodná sekvencia plná chaosu a zloby je jednou z najlepších, ak nie vôbec najlepšou scénou snímky.

Pred súdom je ešte dlhá a nebezpečná cesta

Zdanie, že by sa väčšina príbehu mohla odohrávať v súdnej sieni, je v priebehu pár minút preč. Postupujúci dej sa venuje rozpletaniu pozadia za záhadnou temnou bytosťou, ktorej pôvod prekvapí všetkých zúčastnených. 

Prvky hororu sú na nás hádzané postupne. ale v menšej miere, než na akú sme narazili pri predošlých dvoch filmoch V zajatí démonov. Je to práve odhaľovanie pôvodu diabolskej entity, ktorá Eda a Lorraine zavedie do rôznych častí Spojených štátov amerických a film tak miestami plynulo mieri do vôd napínavého trileru.

Budovanie na známych základoch neprináša nič originálne

Režisér Michael Chavez zachováva vizuálne spracovanie série a odráža sa od sveta, ktorý Wan tak premyslene vybudoval. Rešpektovanie týchto kľúčových elementov je rovnako plusom, ako aj mínusom tretieho pokračovania. 

Na jednej strane poteší, že vidíme známe tváre v dopredu nalinkovanom svete aj všetky možné okultné predmety, ktoré Warrenovci v priebehu svojej kariéry zozbierali, ale miestami by sa pýtalo prísť s iným, originálnejším spracovaním.

Najmä ľakačky neprinesú nič nové a aj keď k preľaknutiu častokrát dôjde, po niektorých z týchto scén zostane len akýsi prázdny pocit. Akoby si Chavez iba splnil úlohu a nechcel ponúknuť svoj osobitejší prístup.

V rámci hororov väčšinou platí pravidlo „čím menej vidíme, tým lepšie“. Necháva to v nás neistotu z nepoznaného a rozvíja predstavivosť. Hlava si potom robí čo chce a strach je tak prirodzenejší, intenzívnejší.

Našťastie sa toho režisér viac-menej držal aj tu (aj keď bez nejakých CGI postáv sa nezaobišiel) a spolu so zlom postavenom na ľudských základoch vybudoval miestami veľmi hutnú atmosféru. K silnejším hororovým zážitkom sa určite radia scény s nezdravo, miestami až smrteľne, pokrútenými telami postáv.

Aj pri budovaní napätia ukázal Chavez svoju silu a postupne pripravil divákov na veľké finále. Nie je síce tak silné ako v prvej a druhej inštancii V zajatí démonov, ale s hravosťou sa radí k intenzívnym démonickým zakončeniam. Pri jednej zo scén potešila aj krátka sláčiková vsuvka tak typická pre Wanovo hororové univerzum.

Film postavený na silných hodnotách

Viackrát sa vo filme spomenú hodnoty rodiny, či už pri Arnem s jeho priateľkou a rozhovorom o svadbe, alebo pri Warrenovcoch, ktorých láska prekonáva aj tie najdesivejšie nadprirodzené prekážky. Všetko je podané prirodzeným, nenúteným spôsobom a má to jeden hlavný dôvod – sila značky. 

Aj napriek tomu, že z tohto sveta máme vonku už 8 filmov („Dominic Toretto zdesene pozerá do spätného zrkadla so svojou rodinnou značkou Rýchlo a Zbesilo“), každý jeden nejakým spôsobom odkazuje na predošlé časti, vychádza z nich alebo im vzdáva rešpekt.

Či už ide o nevinné spomenutie Annabelle alebo obsiahlu zbierku predmetov manželov Warrenovcov z predošlých prípadov, tieto referencie jednoducho potešia.

Obľúbené herecké duo ťahá snímku každou scénou

Hororová novinka aj tentokrát stojí na hereckej dvojici Vera Farminga/Patrick Wilson, resp. ich stvárnení Warrenovcov. Z filmu je zrejmé, že si svoje role užívajú a radi sa do nich vracajú. Ako tvorcovia, tak aj herci si uvedomujú, že je veľa aspektov zo života dvojice, ktoré sa dajú v rámci jednotlivých filmov postupne servírovať.

V zobrazení silného puta manželov išiel tentokrát film asi najhlbšie z celej trilógie. Okrem viery v niečo nadpozemské je vzťah postavený aj na neotrasiteľných základoch v láske a dokonca sa dozvieme aj to, ako sa Ed s Lorraine zoznámili.

Postave Lorraine je venovaná zvláštna pozornosť, pretože viac než kedykoľvek predtým bude ona hlavnou strojkyňou rozpletania prípadu. Popri tom sa dozvieme niečo viac o jej silách, to všetko okorenené o krehkosť ženského charakteru spolu s jej odhodlaním urobiť za každých okolností čo najviac.

NEPREHLIADNI
Sci-fi trháky aj adept na seriál roka od Marvelu. Nový mesiac na streamovacích službách prinesie skvelú zábavu

Osviežujúca zmena franšízy

Tretie pokračovanie V zajatí démonov sa presunulo zo strašidelného domu do sveta, čím značke dodalo potrebné osvieženie. Spracovaním skutočných udalostí sa vracia ku svojim pôvodným koreňom, samozrejme napasovaných pre hororové potreby filmu. Režisér Chavez pracuje šikovne s napätím a plynulo prechádza od hororu k trileru, čím naplno využil zmenu lokalít aj zaujímavosť prípadu.

Silné základy predošlých dielov využíva s mierou, aby nepôsobil iba ako plagiátor, ale zároveň ani neponúka niečo, čo by snímku urobilo významne originálnejšou. Pre vyznávačov klasických hororov je určite plusom postavenie filmu na budovaní atmosféry bez toho, aby sa príliš muselo spoliehať na CGI zobrazenie rôznych démonických entít.

Snímka jednoznačne cieli na širšie publikum a na priaznivcov predošlých dvoch filmov. Prípady manželov Warrenovcov patria k tomu komerčne najúspešnejšiemu, čo môžeme v kinách vidieť a „Prinútil ma k tomu Diabol“ nie je výnimkou. 

Pravdepodobne nejde o najlepšiu časť série, ale spracovaným príbehom tvorcovia určite nevkročili vedľa, pokiaľ ide o posun k novým a svetlým zajtrajškom. Našli u obžalovaného dôkaz o posadnutí Diablom a presvedčili porotu na súde, kde sa spoliehajú na prísahu pred Bohom, že existuje aj odvrátená, temná strana viery?

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom