RECENZIA: Akčný výplach leta so Stathamom je tu. Slovákom z neho potečú slzy
Niektoré filmy si vyžadujú, aby bol divák pred sledovaním oddýchnutý a chcú od neho stopercentnú sústredenosť, ako to nedávno ukázal Oppenheimer. Na opačnom póle sú naopak snímky, ktoré si priam pýtajú, aby sa návštevník kina v sedačke uhniezdil v „pártynálade“, ideálne s dvoma drinkami v krvnom obehu a mozgom zabudnutým doma na gauči.
Do slovenských kín teraz dorazilo ťažkotonážne béčko, o ktoré už v dnešnej dobe v kinách len tak ľahko nezakopneš. Veľké plátna si tak po premiérach obrích blockbusterov ako Oppenheimer a Barbie zabral pre seba dlho očakávaný žraločí výplach Meg 2: Návrat do hlbín, ktorý celou dušou patrí do druhej menovanej skupiny.
Karneval zlých režisérskych rozhodnutí a hereckej malátnosti na čele s Jasonom Stathamom rozrazil brány slovenských multiplexov a pre víkendových divákov si táto „bomba“ pripravila poriadnu estetickú facku žraločou megaplutvou.
Tí, ktorí si ale nechali mozog doma, vyzbrojili sa vedrom presoleného popcornu, insitným režimom a fľaškou rumu si možno užijú dve hodiny kinolobotómie, ktorá od prvej minúty dýcha heslom, že ide o tak zlý film, až je možno dobrý. Alebo aj nie?
Megalodoni, Statham a bľabotajúci vedci opäť v slovenských kinách
Recept to bol jednoduchý, no s odstupom času vcelku bystrý. Štúdiá v duchu varenia psíka a mačičky na psychedelikách v prvom (a prekvapivo úspešnom) filme Meg nahádzali do kotlíka žánrových ingrediencií obrieho prehistorického žraloka, známu hollywoodsku hviezdu, litre béčkovosti a za lyžičku sebareflexie.
Presne s týmito prísadami v roku 2018 cesty Jasona Stathama preťala obria plutva megalodona s megalodonom, a čuduj sa svete, braková estetika, známa herecká superstar a parodické sebatrýznenie zabralo na publikum, ale aj kritikov, a na sveta bola nová akčná klasika.
Bolo tak len otázkou času, kedy nečakaný hit príde aj s pokračovaním. Meg 2: Návrat do hlbín vo vychodených šľapajach klasických veľkofilmov naservíroval okrem očakávanej porcie výpredajovej filmárčiny aj všetkého oveľa, oveľa viac.
V duchu múdra čím viac, tým viac predaných lístkov, Návrat do hlbín ponúkol nielen hollywoodske eso Jasona Statham a jedného megažraloka, ale hneď niekoľko príšer veľkosti XXXL . Statham si tak opäť prepožičal identitu kung-fu ekobojovníka a poriadneho drsňáka Jonasa Taylora.
Ten už v úvodnej akčnej scéne, v ktorej sa zúčtuje s diabolskými znečisťovateľmi oceánov, akoby z oka vypadol zo Stathamových najznámejších franšíz, ako je Rýchlo a zbesilo či Expendables. Až keď sa Taylor dostáva do tajnej vedeckej oceánskej základne, v ktorej si miestny vedátor chová Megalodona namiesto domáceho miláčika, divák si uvedomí, že sleduje vlastne film o žralokovi s veľkosťou menšieho ostrova.
Taylor ako ostrieľaný morský vlk sa podujme s hŕstkou vedcov v miniponorkách preskúmať tzv. „Pripeasť“ teda dno oceána, ktoré je od zvyšku podmorského sveta izolované vďaka termobariére. Práve toto morské zákutie má byť útočiskom starých známych prerastených žralokov, no ako hrdinovia postupne zisťujú, aj ďalších diabolských stvorení v ešte diabolskejšom CGI kabátiku.
Ako býva ale zvykom, publikum tvorcovia absolútne šokujú, keď sa výprava za vedeckými poznatkami, šmahom plutvy zmení na boj o holý život. Vedecká výprava totiž okrem krvilačnej fauny a flóry narazí aj na podmorskú základňu, ktorej cieľom je vyťažiť na podmorskom dne najvzácnejšie svetové rudy.
Scenáristi si ale pre nepripraveného diváka pripravili ďalší dejový zvrat a po konfrontácii dobrých ekoativistov na čele so Stathamom so zloduchmi z nadnárodnej korporácie sa dostávajú nad morskú hladinu. Termobariéra je ale narušená a spolu s hrdinami z podmorského väzenia unikajú aj megalodoni či v traileri teasovaná megachobotnica.
Prvú polovicu Mega 2 treba pretrpieť, väčšiu nudu si ešte nevidel
Na poriadny problém však nemá zarobené len Statham so svojou partičkou vedcov bľabotajúcich vedecké pseudomúdra, ale aj diváci. Tí sa budú musieť k záverečným titulkom prehrýzť cez tony dialógového balastu, režisérskej bezmocnosti, no najmä, a inak sa to skutočne nazvať ani nedá, filmárskej retardovanosti. Zastúpenie béčkovosti v tak rýdzej podobe v súčasnej áčkovej kinoprodukcii nie je bežné a svieti v nej ako bájny jednorožec.
Okrem týchto ingrediencií, ale časť divákov pomerne pochopiteľne očakávala, že Meg 2 prinesie to, čo aj predchádzajúci diel – len vo väčšom, burácajúcejšom a grandióznejšom outfite. Fanúšikovia filmového béčka, žraločej série s príponou „nádo“, ale aj filmovej produkčnej spoločnosti Troma, ktorá sa špecializuje na filmové kvalitatívne prúsery, budú však do istej miery sklamaní.
V skratke a polopate povedané, ak by niekto vytiahol strihačské „nožnice“ hneď po scéne s prehistorickými beštiami a úvode so Stahamom v „Kuriérskom“ móde, zrejme by to nikomu neprekážalo. Práve časť odohrávajúca sa v podmorskom svete plnom prerastených beštií, ktorý išiel preskúmať Statham so svojím tímom, je tak neuveriteľná nuda, že oproti nemu vyzerajú sedemhodinové čiernobiele epopeje Béla Tarra ako svižné filmové jednohubky.
Podmorská kapitola filmu tak očividne naráža na remeselné mantinely režiséra Bena Wheatleyho. To, čo mali diváci radi na Megovi v prvom diele, je doslova popreté v prvej polovici jeho pokračovania. Režisér tu žánrovo zmätkuje a film sa snaží korčuľovať medzi béčkom, kardinálnym béčkom a zemitým nudným trilerom.
Prvej polovici snímky tak neprospieva zasadenie do fádnych interiérov ponoriek a podmorských základní, ale ani exteriéry na morskom dne. Meg je film, ktorý rastie do krásy na slniečku a rozpálených plážach. Zachmúrené, temné zákutia skrátka pokračovaniu nesedia.
Po nudnej polovici prichádzajú béčkové hody
Stačí ale pretrpieť prvú polovicu filmu, alebo do kina 45 minút meškať a konečne sa na rad dostane to pravé mäso. Postupne, keď sa hrdinovia dostávajú na luxusné pláže preslnených rezortov, Meg 2 konečne dupne na plyn vodného skútru a začína ten pravý béčkový hodokvas.
Druhá polovica pokračovania ponúka šialený mix naozaj bizarných scén, katastrofálneho herectva a zlého scenára, ktorý sa najintenzívnejšie na plátna pretavil do formy hovoriacich hláv tliachajúcich absolútne nezmysly. Do niektorých dialógov je ťažké sa až započúvať, pretože ide o nezmyselnú zmes slov, nad ktorou by neohrnuli nosom ani niektorí dadaistickí básnici.
Vlastný šuplík s ceduľkou bizár sezóny si ale určite zaslúžia aj scény s arcizáporákom Montesom, ktorý má spoločnú minulosť práve so Stathamovým Taylorom. Montesa režisér stavia do akejsi role osudového záporáka, oproti ktorému postava Danteho Jasona Momou z posledného Fast X pôsobí ako prekreslená viacrozmerná shakespearovská postava.
Montes si tak v otázke šialenosti a bizáru určite odkrojil kus filmového koláča z Mega 2 pre seba a obzvlášť pamätihodná je scéna útoku megalodona na základňu. Pri nej nielen Montes, ale najmä strihač filmu, predviedli naozaj až olympijský výkon, pri ktorom sa dá len zmätene pokukovať pookolitom osadenstve kina.
Statham zachraňuje nielen vedcov pred megažralokom, ale aj film pred režisérom
Nalejme si čistého vína, a povedzme si, že Meg 2 nie je práve najostrejšou ceruzkou v aktuálnej kino ponuke. Pokračovanie kinohitu, však podobne ako v prvom filme, vo veľkom zachraňuje samotný Statham. Napriek tomu, že počas snímky vystrieda asi tak tri herecké polohy, a to drsné mlčanie, ešte drsnejšie hundranie hlášok a hulákanie na megažraloka, je vo veľkej miere záchranným kolesom filmu.
Meg 2 síce ku dnu ťahajú naozaj katastrofálne vizuálne triky a CGI, či zlé herectvo, ale práve Stahamova charizma ho drží pol palca nad vodou. Režisér tak v poslednej tretine snímky využíva práve Stathamov potenciál a snaží sa ho napasovať do ikonických momentov, ktoré Stathamovi skrátka pristanú.
Meg 2 je snímok pre divákov, ktorí po filme ešte pokračujú v načatom piatkovom večeri, alebo skrátka milujú filmový odpad. Pravdepodobnejšie ale je, že, ak konzumenta bežnej kinozábavy osud zavial práve na Mega 2, z kina odíde sklamaný, a to nielen z filmu, ale z ľudstva vo všeobecnosti.
Každopádne bude zaujímavé sledovať, kam sa osud žraločej béčkovej ságy uberie, pretože už druhé pokračovanie sa napriahlo k viacerým žánrom a okrem béčkového hororu sa ešte výraznejšie priklonilo k divokej akčnej jazde. Je teda tak otázne, či sa séria časom nerozrastie na plnokrvnú niekoľkodielnu franšízu, napríklad v duchu známej vysokooktánovej série Rýchlo a zbesilo, v ktorej má Statham taktiež už svoje miesto.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
TEST: Vymenila som iPhone za najlacnejší Android. Už pri zapnutí prišiel šok, to však nebolo to najhoršie
Nový DOOM je konečne tu. Prináša drastické zmeny, aké si značka nepamätá
Očaril nás ten najvýkonnejší a najdrahší notebook na trhu. Zahanbí každý herný desktop
Za tú cenu štýlovejšie auto nenájdeš. Cupra vyrobila elektrického rebela pre rodiny, zamrzel ma len jeden nedostatok
Marvel prekonal kliatbu. Thunderbolts je najlepší MCU film za posledné roky (RECENZIA)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Bývalý šéf Googlu s majetkom 21 miliárd eur: „Možno sa blížime k bodu, keď budeme môcť žiť večne“
Mladý vodič zahynul po náraze do stromu, s vozidlom sa niekoľkokrát prevrátil
Unikli prvé infomácie z rokovania Ukrajincov s Rusmi: „Požiadavky odtrhnuté od reality“
TOP 5 luxusných áut pod 10 000 eur: Slovenské autobazáry skrývajú „perly“ ako Porsche či Mercedes
Na východe Slovenska došlo k zrážke vlaku s človekom, na mieste zasahujú záchranné zložky
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- TEST: Vymenila som iPhone za najlacnejší Android. Už pri zapnutí prišiel šok, to však nebolo to najhoršie
- Kritici mu dali 100 %. Na obľúbenú službu dorazil najlepší vojnový seriál posledných rokov
- Vedci našli „trójskeho koňa“ v ovzduší aj vo vode. Prenáša do živých organizmov jedovaté látky
- Domácnosti čaká revolúcia. Vedci predstavili klimatizáciu, ktorá nepotrebuje plyn ani kvapalinu
- AI modely obsahujú závažnú chybu, zistili experti. Klamú miliónom ľudí v dôležitej otázke
-
- Kritici mu dali 100 %. Na obľúbenú službu dorazil najlepší vojnový seriál posledných rokov
- TEST: Vymenila som iPhone za najlacnejší Android. Už pri zapnutí prišiel šok, to však nebolo to najhoršie
- Vyspelá európska krajina mení názor. Po 40 rokoch zvažuje návrat k jadrovej energii, má to háčik
- AKTUÁLNE: Obľúbená služba Slovákov sa stala obeťou útoku. Hacker napadol 89 miliónov účtov a odcudzil údaje
- Astronómovia neverili vlastným očiam. V ďalekej galaxii spozorovali zvláštny disk
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Potupa neutícha: Odhalili, čo poháňa ruské kamikadze drony
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Astronómovia neverili vlastným očiam. V ďalekej galaxii spozorovali zvláštny disk
Slovensko chystá adresné dotácie energií. Finančnú pomoc dostanú tieto domácnosti
Vedci objavili neviditeľný fenomén: Ľudské telá vyžarujú zvláštne svetlo, ktoré mizne po smrti
TikTok čelí podozreniam z porušenia predpisov. Európe môže zaplatiť miliardy
Ďalšia vyspelá krajina Európy rúca jadrové tabu. Po 20 rokoch povoľuje výstavbu nových reaktorov
Budú nám závidieť. Na Slovensku vznikne batériové úložisko budúcnosti
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Bývalý šéf Googlu s majetkom 21 miliárd eur: „Možno sa blížime k bodu, keď budeme môcť žiť večne“
Mladý vodič zahynul po náraze do stromu, s vozidlom sa niekoľkokrát prevrátil
Unikli prvé infomácie z rokovania Ukrajincov s Rusmi: „Požiadavky odtrhnuté od reality“
TOP 5 luxusných áut pod 10 000 eur: Slovenské autobazáry skrývajú „perly“ ako Porsche či Mercedes
Na východe Slovenska došlo k zrážke vlaku s človekom, na mieste zasahujú záchranné zložky
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené