Recenzia | Ak si kúpiť nejaký Samsung tento rok, tak tento. Prečo je Galaxy S21+ lepšou voľbou ako model Ultra?
+ Nádherny 120 Hz displej
+ Prémiová konštrukcia
+ Excelentné foto a video schopnosti
+ Výdrž batérie
+ Nadpriemerne stereo reproduktory
+ Extrémne rýchly a spoľahlivý senzor odtlačkov prstov
- Niekomu môže chýbať QHD+ rozlíšenie
- Absencia nabíjacieho adaptéru v balení
- One UI nie je najlepšou nadstavbou Androidu
Materiály sú pôsobivé, displej nádherný, fotografie takmer profesionálne. Kto uprednostňuje väčšie telefóny, S21+ je z môjho uhla pohľadu vlajková loď Samsungu, po ktorej by mal siahnuť tento rok každý potenciálny zákazník.
Samsung už tradične začiatkom roka predstavil líniu nových vlajkových lodí na poli mobilného segmentu. Aj tentokrát prišiel s tromi diametrálne odlišnými modelmi, pričom na najdrahší z nich, model Galaxy S21+ Ultra sme sa už v redakcii pozreli takmer okamžite po vydaní.
Teraz sa mi ale do ruky dostala zlatá stredná cesta, Samsung Galaxy S21+, ktorý je z môjho uhla pohľadu tou najracionálnejšou voľbu ako pre bežného konzumenta, tak aj technologického nadšenca. Na začiatku si musíme uvedomiť, že Samsung len nedávno na poli vlajkových lodí prešiel kompletnou reštrukturalizáciou portfólia.
Zatiaľ čo niekoľko generácií dozadu vydával dvojicu telefónov, líšiacu sa cenovkou a veľkosťou displeja, už od minulého roka robí pri lacnejších modeloch škrty pri funkcionalitách. Našťastie, vo väčšine prípadov ide o nadštandardnú výbavu línie Ultra, ktorú 90 % konzumentov popravde ani neocení.
Nádherný displej, tentokrát s menším rozlíšením
Pýchou Galaxy S21+ je aj tento rok nádherný 6,7-palcový AMOLED displej, len o 0,1 palca menší ako u verzii Ultra, no až o polovicu väčší, ako má základná S21-ka. Kórejci si tentokrát neodpustili zníženie rozlíšenia oproti najdrahšiemu modelu, kedy už aj u modelu s prívlastkom Plus si budeš musieť vystačiť s FullHD+ (2400 x 1080 pixelov) rozlíšením. Displej je však už tradične jasný (maximálne 1200 nitov), pričom sa aj tento rok potvrdzuje, že Samsung je etalónom v oblasti zobrazovacej technológie.
Obávať sa nemusíš ani slovného spojenia adaptívna obnovovacia frekvencia. Takmer všetky akcie na displeji sú sprevádzané 120 hz obnovovacou frekvenciou, čo už spolu s vierohodne zobrazovanými farbami je pomyselnou náplasťou na chýbajúce QHD+ rozlíšenie.
Na druhej strane sa ale potvrdzuje, že na tak malom displeji je niečo málo pod 400 ppi dostatočná hustota pixelov. Displej sa môže pochváliť aj certifikáciou HDR10+, vďaka ktorej zachytí používateľovo oko naozaj najväčší rozsah farebnej škály, či už pri fotografovaní, alebo konzumovaní obsahu.
Srdcom zariadenia ani tento rok u nás nie je najnovší Snapdragon 888, ale európska stálica Exynos. Osemjadrový Exynos 2100 je však rozhodne dostačujúci a ponúkne výkon ešte niekoľko nezanedbateľných rokov od kúpy.
Zároveň sa teším z nového nastaveného štandardu (nielen) vlajkových lodí, a to z aplikovania aspoň 8 GB pamäte RAM. Odhliadnúc od posmechu konkurencie, poriadny Android v roku 2021 toľko pamäte potrebuje, kedy by som za príplatok z dlhodobého hľadiska privítal aj 12 GB variant. Ten, na rozdiel od minulého ročníka, je doménou len najvyššej triedy.
Neprekvapí, že spomínaná dvojica komponentov medzi sebou nádherne kooperuje, čo v kombinácií so 120 Hz panelom a opäť o niečo príjemnejším Androidom stavia líniu Galaxy S21 do pozície najrýchlejších smartfónov, aké som používal. Pamätníci potvrdia, že u Samsungu tomu vždy tak nebolo.
Rýchlosťou nezaostáva ani ultrasonický senzor odtlačkov prstov pod displejom. Výkonu a kvalitnému displeju nahráva opäť takmer bezkonkurenčná konštrukcia. V tomto smere sa pluskový model priklonil k Ultra verzii, keďže Samsung siahol po Gorilla Glass pozadí s brúsenou úpravou. Najmenšia S21-ka má chrbát z plastu.
Mnou testovaný model bol čiernej farby, čo spolu s brúsenou úpravou pôsobilo v ruke naozaj exkluzívne a prémiovo. Strany zdobia lesklé prvky, ktoré sa končia veľkolepo na ostrovčeku s trojicou fotoaparátov. Samsung nezabudol ani na certifikáciu IP68. Osobne mám dizajn S21 a S21+ radšej ako minulé modely. V každom farebnom prevedení je usadenejší, elegantný a zvýrazňuje trio objektívov.
Fotografia a video aj v roku 2021 alfou a omegou
Nadpriemerná kvalita fotografií je neoddeliteľnou súčasťou každého vlajkového Samsungu. Inžinieri kládli veľký dôraz na tento veľkolepý aspekt aj tento rok. Základná šošovka disponuje rozlíšením 12 MPx (clona f/1.8), nasleduje širokouhlý objektív a 12 MPx objektív (clona f/2.2), ktorým vo finále kraľuje teleoobjektív so 64 MPx rozlíšením (clona f/2.0). Len pre upresnenie, 108 MPx snímač si opäť raz odbil len u najdrahšieho článku rady.
Kvalite fotografií sa nedá vytknúť takmer nič. V každom režime sú nádherne ostré, plné detailov a konečne nie sú prepálené, ako to Samsung robil kedysi. Sú prirodzenejšie a vďaka promptnému reakčnému času zaostrovania je fotenie tento rok opäť o niečo pohodlnejšie. Zaostrovanie síce nie je laserové ako pri modeli Ultra, no aj tak je dostatočne rýchle a presné.
V závislosti od objektívov, aplikácia kamery ponúka tri základné režimy. Klasický, širokouhlý (0,5x) a približujúci (3x), pričom v u posledného dochádza k priblíženiu metódou vyrezania stredu obrazovky klasického režimu a jeho následného roztiahnutia.
Keďže je rozlíšenie fotografie extrémne vysoké, nedochádza k jej skresleniu, a tak je trojnásobne priblížená snímka kvalitná, ako keby k zoomu ani nedošlo. Galaxy S21 a Galaxy S21+ disponujú aj 64 MPx režimom. Ten berie fotky len v pomere strán 3:4, teda v rozlíšení 9248 x 6936 pixelov. Vzhľadom na použitie špecifickej šošovky pochopiteľne nemôžeš fotiť širokouhlé ani fotografie s 3-násobným priblížením.
64 MPx mód je o čosi pomalší ako ostatné, no na finálnych fotkách je rozdiel markantný. Ako môžeš vidieť na priložených snímkach, výsledok je ostrejší a v porovnaní s tradičným režimom vyzdvihuje drobné detaily aj na vzdialenejších objektoch.
Prakticky, text v diaľke, ktorý je na bežnej fotografii nečitateľný, je vďaka vyššiemu počtu pixelov zreteľnejší. Zároveň strácaš bezstarostné zaostrovanie, pôsobiace v kvalitnejšom móde krkolomne. Špičkovo je na tom aj nočný režim, vyzdvihujúci najmenšie detaily pri nočných scénach. Ako to už ale býva zvykom, snímky sú rozmazanejšie a vyzerajú umelo, no obsahujú viac detailov, ako pri vypnutom móde.
Samsung pri Galaxy S21+ vynechal aj 100-nosobný zoom. Ten sme spomínali v recenzii na Ultra variant, kde stabilita obrazu fungovala do 30-násobného priblíženia. V prípade mnou testovaného modelu je najvyššia úroveň priblíženia 30-násobná, kedy ma ikonka absentujúcej stabilizácie upozornila už pri prekročení hodnoty 10-násobku.
V konečnom dôsledku sú fotografie s 20-násobným a väčším zoomom nielenže pomerne nekvalitné, no zachytiť bod záujmu je skrz nepokojné ruky nie úplne praktické. Pomyselnou bodkou za fotografickou kapitolou je už samozrejmá prítomnosť zachytávania snímok za prítomnosti vysokého dynamického rozsahu (HDR) alebo možnosť vytvárania kópií fotografií vo formáte RAW.
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze
Superlatívmi nebudem šetriť ani pri natáčaní videa. Telefón ponúka hneď niekoľké režimy kombinujúce rozlíšenia od 8K po 720p s rôznymi úrovňami snímkovania. Dovolím si tvrdiť, že väčšine by pri dennodennom používaní postačovala kombinácia FHD a 60 fps, pričom technologickí nadšenci zvolia na úložisko náročnejší mód so 4K pri 60 fps.
Zatiaľ čo pri UHD je 60 snímok za sekundu maximum, pri 1080p môžeš natáčať až pri 240 snímkach, kedy dokonca pri znížení na 720p dosiahneš ultra-spomalené video s 960 fps. Pochopiteľné obmedzenie prichádza u 8K, kde sa zatiaľ musíme uskromniť s 24 snímkami za sekundu.
Vstavaná stabilizácia obrazu je opäť na excelentnej úrovni, kedy v každom zo spomínaných režimov funguje na plnej čiare bez obmedzení. Dostupný je ale aj „Super stabilný“ mód, aplikovateľný len pri FHD/60 fps a FHD/30 fps. Odozva natáčaného videa po zapnutí tohto režimu je o čosi pomalšia, čo vo mne s privretím oka evokovalo zasadenie mobilu do gimbalu.
Využitie Super stabilnej funkcionality si viem predstaviť napríklad pri športe, kde nie je taká potreba dbať na drobné detaily. V prípade videí z dovolenky by som z dôvodu neprakticky horšej odozvy ale režim vypínal. Nehovoriac o tom, že ho vtedy ani nepotrebuješ.
Pochvaly sa nevyhne ani predná kamera, ukrytá v jednoduchom výreze v strede displeja. Objektív disponuje 10 MPx (f/2.2), čo aj keď na papieri nevyzerá prelomovo, v praxi funguje náramne dobre. Fotky najmä pri dobrých svetelných podmienkach sú neskúsenému oku (najmä na drobnom displeji telefónu) nerozoznateľné od tých, vyprodukovaných zadnými šošovkami. Nechýba ani prvotriedna detekcia tváre, spoľahlivo oddeľujúca objekty záujmu od pozadia.
Budeš mať aspoň dva dni na kúpenie nabíjačky?
Galaxy S21+ je osadený 4800 mAh batériou, ktorá v porovnaní s tou u Ultra o 200 jednotiek menšia. Rozdiel je vzhľadom na, o čosi menší panel s úspornejším rozlíšením, prinajmenšom zanedbateľný. Som používateľ nepripúšťajúci kompromisy. Okrem neskorých nočných hodín mám jas nastavený na najvyššiu možnú hodnotu a režimy šetrenia batérie sú u mňa tabu, pričom verím, že vynechanie 120 hz režimu je hriechom.
Telefón som testoval bez najmenších kompromisov či ústupkov a zjednodušene povedané, som ho najmä na začiatku nepustil z ruky. Sledoval som videá na YouTube, seriály Netflixu, zahral si relatívne náročné PUBG a pomedzi to počúval podcasty či hudbu na Spotify. V konečnom dôsledku som nemal absolútne žiaden problém odložiť telefón pred spaním s 30 až 40 % batérie. O zariadení, schopnom bez akýchkoľvek obáv plnohodnotnej dvojdňovej prevádzky, ešte ale stále nemôžeme hovoriť.
Treba ale zohľadňovať používateľskú rôznorodosť, postupné optimalizačné aktualizácie a najmä fakt, že s telefónom som sa naozaj hral takmer celé dni. Po ukľudnení situácie by sa jeho životnosť po dni používania určite dokázala stabilne udržať aj nad 40 %.
S výdržou batériou je neodmysliteľne spájaná aj nabíjacia rýchlosť. Ako vieme, Samsung sa v tomto smere vybral cestou Apple a nabíjací adaptér a ani slúchadlá do balenia nepridal. V závislosti od toho treba spomenúť, že pri kupovaní adaptéru by som siahal po oficiálnych a licencovaných riešeniach, pričom celá línia S21 podporuje až 25 W nabíjanie.
Pohodlnejšie, bezdrôtové nabíjanie tu nájdeš takisto, no budeš si musieť vystačiť s výkonom 10 W. Pri kupovaní nabíjačky rozhodne odporúčam investovať do modelu odporúčaného Samsungom alebo si urobiť dostatočný prieskum o podporovaných štandardoch.
Ja som vyskúšal tri USB-C adaptéry – 60 W od laptopu, 30 W od telefónu OnePlus a 65 W adaptér od spoločnosti Baseus. Galaxy S21+ v žiadnom z nich nedokázal plnohodnotne využiť potenciál rýchleho nabíjania, kedy telefón zareagoval práve naopak. Kompletné nabitie trvalo 2,3 alebo až 6 hodín.
Priemerný operačný systém
Samsung sa aj napriek zameraniu na prémiový segment vyhol outsourcovaniu technológie reproduktorov inej etablovanejšej spoločnosti. Ponúkol vlastné stereo riešenie jedného reproduktoru na spodnej hrane, druhého už spravidla v slúchadle.
Zvuk je naozaj hlasný a detailný, čo sa nedá povedať ani o niektorých drahších laptopoch. Basy sú pri zohľadnení veľkosti zariadenia vynikajúce a excelentne dopĺňajú číre výšky. Výsledok nie je plochý a nesplýva v jednotný zvuk, čo žiaľ nie je v takto finančne nastavenom segmente pravidlom.
Kórejčania si na poli softvéru polepšili aj tento rok. Na Androide 11 je aplikovaná nadstavba One UI 3.1, ktorá je opäť bodom sváru fanúšikov zvyknutých na tieto zariadenia a tých, ktorí sem prichádzajú z iných nadstavieb, respektíve od iOS.
Po grafickej stránke sa nadstavbe nedá nič vytknúť. Je čistá, priamočiara a nevyužíva zbytočne maximalistické prvky dizajnu či už v oblasti menu, hlavnej obrazovky alebo nastavení. Na druhej strane ešte stále všade pretláča svoje varianty aplikácií, ktorých sa bez akéhokoľvek zásahu pod kapotu OS v plnej miere nezbavíš.
Našťastie sme sa už v minulých iteráciách zariadení zbavili Bixby tlačidla, a tak na tohto kontroverzného asistenta nemusíš nikdy natrafiť. Či už prítomnosť Bixby alebo aplikácií à la Internet (vlastný prehliadač pre One UI od Samsungu) vo mne zase raz vyvolávajú zmiešané pocity.
Na jednej strane mi samotný Android ponúka možnosť nastavenia predvolených aplikácií, na strane druhej sa systémových variantov nemôžem plne zbaviť, a tak v tichosti koexistujú na pozadí aj bez toho, aby som ich používal. Rovnako ako Bixby, ale aj mnohé vymoženosti aplikácie fotografovania.
Zhodnotenie
Samsung Galaxy S21+ je cenovo najlepšie nastavené zariadenie z trojice. Za cenovku približne 1050 € ponúka väčšinu dôležitých funkcionalít z o niečo drahšieho modelu Galaxy S21 Ultra. Navyše to, čo v balíku pluska nenájdeš, ti chýbať nebude.
Okresaná trojica kamier je špičková ako v každodennom počínaní, tak aj pri okázalých udalostiach, športe a využite v trošku prekombinovanom menu nájde aj profesionál.
Kórejský gigant aj s touto generáciou potvrdil, že všestranne špičkové vlajkové lode dokáže robiť aj naďalej. Zbavil sa síce QHD+ displeja, ktorý však väčšina z nás vypínala už pri S20-ke s cieľom navýšenia obnovovacej frekvencie. Materiály sú pôsobivé, displej nádherný, fotografie takmer profesionálne. Kto uprednostňuje väčšie telefóny, Galaxy S21+ je z môjho uhla pohľadu vlajková loď Samsungu, po ktorej by mal siahnuť tento rok každý potenciálny zákazník.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Tieto veci v recenziách nenájdeš. 11 mesiacov som testoval najlepší robotický vysávač na Slovensku
Kritici nešetria chválou. Akčná novinka s hviezdnym obsadením mení pravidlá špionážnych filmov
EXKLUZÍVNE: Videli sme celú druhú sériu The Last of Us. Toto o nej musíš vedieť skôr, než si ju pustíš
ChatGPT dostal obrovské vylepšenie. Táto nová funkcia prepisuje pravidlá hry (+test)
Špičkový mobil nemusí stáť 1000 €. Nový Pixel ti za polovičnú cenu dá úplne všetko a má len jednu chybu (RECENZIA)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Len 10 % Slovákov vie, aké je hlavné mesto Severného Írska. Otestuj sa, či by si prežil ako cestovateľ v 18. storočí (KVÍZ)
USA sú pripravené ukončiť úsilie o dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou. „Máme aj iné priority,“ povedal Rubio
Pellegrini spôsobil rozruch v Petržalke: K barberovi mal prísť v sprievode majákov. Miestni si mysleli, že horí
Rusku hrozí finančný kolaps: Moskva nebude schopná financovať vojnu. Prispeli k tomu Trumpove clá
Slovenky zomierajú na zákerný typ rakoviny najviac v EÚ. Na významné ošetrenie ťa po novom lekár nepošle
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 9 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Posledný klinec do rakvy spaľovákov? Nová batéria je o 80 % ľahšia a prakticky nestráca kapacitu
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
-
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 9 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Laboratóriá začali s genetickou úpravou ľudí. Prví upravení už kráčajú medzi nami
-
- Tento typ pohonu je definitívne obrovský emisný podvod. Potvrdila to ďalšia štúdia
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
- Čech si poriadne zavaril. Elektromobil nabíjal zo zásuvky v spoločnej garáži, účet za elektrinu susedov šokoval
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
Gates o budúcnosti práce: AI vyrieši krízu, ktorú roky nikto nevedel zvládnuť
Zákaz sa nekoná. EÚ sa bojí prázdnych zásobníkov a ostáva pri ruskom plyne
Svetové laboratóriá čelia výzve. Musia ochrániť kľúčové genetické dáta pred kyberútokmi
OpenAI predstavilo nový model, ktorý láka na polovičné ceny. Ľudom testuje trpezlivosť
Ukrajina tlačí na Spojené štáty. Zelenskyj chce tieto zbrane zbrane, nie „prázdne slová“
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Len 10 % Slovákov vie, aké je hlavné mesto Severného Írska. Otestuj sa, či by si prežil ako cestovateľ v 18. storočí (KVÍZ)
USA sú pripravené ukončiť úsilie o dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou. „Máme aj iné priority,“ povedal Rubio
Pellegrini spôsobil rozruch v Petržalke: K barberovi mal prísť v sprievode majákov. Miestni si mysleli, že horí
Rusku hrozí finančný kolaps: Moskva nebude schopná financovať vojnu. Prispeli k tomu Trumpove clá
Slovenky zomierajú na zákerný typ rakoviny najviac v EÚ. Na významné ošetrenie ťa po novom lekár nepošle
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené