Recenzia | ADATA PV110 a PV100: Power banky do každej situácie

banner-letv-le-1S
Spoločnosť ADATA je na Slovensku veľmi rozšírená a predáva tu široký sortiment výrobkov, predovšetkým príslušenstva, ako napríklad flash disky, externé disky, power banky… Teraz vám ponúkame podrobnú recenziu power banky ADATA PV110 s kapacitou 10 400 mAh a malej príručnej power banky PV100 s kapacitou 4 200 mAh.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Model Adata PV110 sa so svojou veľkou kapacitou špecializuje na nabíjanie tabletov, ale bez problémov ju môžete použiť na nabíjanie vášho smartfónu. Výrobca uvádza, že touto power bankou je možné nabiť iPhone 5 až 5-krát. Neskôr si to presne zmeriame. Okrem toho obsahuje aj 2 USB porty pre nabíjanie dvoch zariadení súčasne. Prvý port zvládne dodať 5V pri prúde do 1A. Druhý port podporuje rýchle nabíjanie prúdom do 2,1A.

ADATA PV110 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


DSC_0617

Model PV100 je malá praktická „placka“ so síce trochu menšou kapacitou, než PV110, ale za to je oveľa prenosnejšia a vďaka jej hrúbke iba 8mm ju môžete držať súčasne s vašim mobilom v jednej ruke a bez problémov na ňom pracovať aj počas nabíjania. Výrobca uvádza, že táto power banka nabije priemerný smartfón 2-krát. Power banka obsahuje jeden výstupný USB port s maximalnym prúdom 2,1A.

ADATA PV100 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>DSC_0616

Obe power banky kladú veľmi veľký dôraz na bezpečnosť, poskytujú až 6 typov ochrany, a to ochranu proti prebitiu (OCP), ochranu proti podvybitiu (ODP), ochranu proti prehriatiu (OTP), skratu (SCP), príliš veľkému napätiu (OVP) aj proti veľkému prúdu (OCP).

Kľúčové špecifikácie ADATA PV110 a PV100

ADATA PV110 ADATA PV100
Rozmery  a váha 102 x 77 x 21.5mm, 260 g 118 x 67 x 8 mm, 105g
Vstup DC 5V pri 1,5A DC 5V pri 1A
Výstup DC 5V pri 1A, DC 5V pri 2,1A DC 5V pri 2,1A
Kapacita 10 400 mAh, 37,44Wh 4 200mAh, 15.54Wh
Typ batérie Li-ion Li-pol
Kapacita pri 5V 7 000 mAh pri 1A
6 450 mAh pri 2,1A
2 907mAh
Ochrany OCP, ODP, OTP, SCP, OVP, OCP OCP, ODP, OTP, SCP, OVP, OCP

Balenie

Priemerné balenie

SAM_2364

Power banky prichádzajú v takmer identických, jednoduchých baleniach z tvrdého papiera, kde musím oceniť výrez približne o veľkosti samotnej power banky, vďaka čomu je možné získať dobrý prvý dojem už z výkladu vo vašom elektre. Zo zadnej strany sú napísané podrobné špecifikácie a iné informácie. Vo vnútri balenia nájdeme viacjazyčný manuál, ktorý však neobsahuje ani slovenčinu či češtinu, USB kábel podporujúci nabíjanie vysokým prúdom a tiež samotnú power banku.


Konštrukcia a dizajn

Hliníkové telo pôsobí príjemným dojmom


DSC_0584

Telo Adata PV110 je vyrobené predovšetkým z brúseného hliníka, na ktorom nie je vidieť odtlačky prstov, ale je náchylný na škrabance. Ovládacie prvky sú umiestnené na spodnej strane. Medzi ovládacími prvkami nájdeme tlačidlo napájania, 4 LED, ktoré zobrazujú aktuálny stav batérie, USB port s max prúdom 1A a USB port s maximálnym prúdom 2,1A. Na prednej strane je výrazná potlač s menom výrobcu a označením modelu. Bočné strany sú úplne zaoblené, čo však neplatí o vrcholoch pri okraji. Aj napriek tomu sa power banka dobre drží v ruke, ale v spojení s mobilom dostanete pomerne hrubý a ťažký objekt. Na hornom boku nájdeme stručné špecifikácie, zvyšné informácie sú vytlačené na zadnej strane power banky.

DSC_0604

PV100 má tiež kovové telo, ktoré je však skoro 3-krát menšie, než v prípade PV110. Ovládacie prvky si našli svoje umiestnenie na prednej strane, kde sú umiestnené v malom čiernom okienku. Ako ukazovateľ stavu batérie slúžia 4 modré hviezdičky. Vedľa nich je tlačítko, ktoré power banku zapne a po stlačení ukáže stav batérie. Na hornom boku nájdeme microUSB konektor na nabíjanie a tiež výstupný USB port s maximálnym prúdom 2,1A. Na zadnej strane nájdeme certifikáty, upozornenia a špecifikácie.

DSC_0602

Power banky sa predávajú v 4 farebných verziách. V tejto recenzii otestujeme zlatú PV110 a bielu PV100.

Nabíjanie

Pri PV110 je trochu citlivé na dotyk


Začiatok nabíjania ADATA PV110

Začiatok nabíjania ADATA PV110

Na nasledujúce testovania sme použili USB tester, ktorý môžete kúpiť u nášho partnera Gearbest.com. USB tester zobrazuje aktuálne napätie, prúd a tiež zobrazuje koľko energie sa prenieslo v miliampéroch za hodinu (mAh). Pri power banke ADATA PV110 výrobca uvádza nabíjanie prúdom 1,5A. V mojom teste som však objavil zaujímavé správanie. Zo začiatku sa power banka nabíjala prúdom iba 0,75A, niekedy sa na menej než sekundu po zapojení zobrazilo 1,57A a potom to kleslo na 0,75A, čo je veľmi pomalé a nabitie power banky by mohlo trvať až dvojnásobok času, skoro 15 hodín. Keď som však vypol a zapol predlžovačku, prúd sa udržal na 1,57A až do konca, kedy lineárne klesá, z dôvodu šetrenia batérie. Tento jav som ďalej testoval pri iných kábloch a pohyboch. Pri kábli od Xiaomi power banky som 1,57A ani nedosiahol, pričom sú káble skoro rovnako dlhé a stavené na prenos vyšších prúdov. Pri originálnom kábli sa powerbanka nabíjala vyšším prúdom do chvíle až sa pohne káblom. Nabíjanie pri prúde 1,57A trvalo 7 hodín aj 3 minúty. Do power banky vošlo 10 317.5 mAh (51,59Wh) (priemer 2 meraní). Nevýhodou je, že pokiaľ nemáte USB tester, tak neviete zistiť, či práve nabíjate prúdom 0,75A alebo 1,57A. Na internete je možné nájsť testy, kde nabíjanie tiež trvalo okolo 15 hodín, preto je malá pravdepodobnosť, že ide o vadu konkrétneho kusu.

Koniec nabíjania ADATA PV110

Koniec nabíjania ADATA PV110

Nabíjanie PV100 bolo trochu jednoduchšie a z dôvodu menšej kapacity aj rýchlejšie. Nabíjanie už však prebieha menším prúdom, len 1A, čo zabezpečí nabitie power banky za 4 hodiny a 37 minút. Power banka takto získa 3 733.5 mAh (18,67Wh) (priemer 2 meraní).

Prečo na nabíjanie treba menej mAh, než je uvádzaná kapacita samotnej power banky?

Vyjadrenie v miliampéroch za hodinu (mAh) samo o sebe nie je veľmi vhodné na porovnávanie, pretože táto hodnota je závislá od napätia, pri ktorom bola táto hodnota nameraná. Alternatívou môže byť uvádzanie vo Wattoch za hodinu – Wh. Kapacita power baniek sa udáva v mAh pri napätí článkov, ktoré sú vnútri. Ich napätie sa pohybuje okolo 3,7V. Ak zanedbáme straty pri konverzii, tak môžeme nepriamou úmerou vypočítať, napríklad v prípade, že nabíjame mobil prúdom 1A pri napätí 5V, tak ak baterka má napätie 3,7V prúd z batérie do DC/DC step up prevodníka musí byť minimálne 1,35A. Keďže v reálnom živote nedokážeme urobiť túto konverziu bez strát, preto bude nameraná hodnota výrazne vyššia od vypočítanej hodnoty. Aby sme lepšie videli straty pri konverzii, budeme si pri meraniach uvádzať hodnoty aj vo Wh.

Výstupom z DC/DC prevodníka bude 5V s prúdom 1A. Keď necháme mobil nabíjať takto 1 hodinu, USB tester nám ukáže 1000 mAh (5Wh). Tento prúd ďalej vstupuje do zariadenia, väčšinou mobilu, ktorý však na dobitie batérie nepotrebuje presne 5V, ale nejaké nižšie napätie, ktoré závisí na konkrétnom zariadení. Hodnoty vo Wh sa nám v tomto prípade zhodujú na oboch stranách. V reálnom prípade sa budú hodnoty Wh pri každej konverzii znižovať, čo bude mať za následok väčší prúd z batérie a menej nabitú batériu v mobile. Veľký vplyv na výsledný výkon má aj prúd prechádzajúci vodičmi. Výsledný výkon sa pri prenose znižuje o R.I2, kde R je odpor vodičov a I2 je aktuálny prúd. Odpor vodičov môžete znížiť použitím kvalitného a tiež krátkeho kábla. Keď budete mobil nabíjať prúdom napr. 1A, viete mu dať z power banky viac energie než pri 2A. Nabíjanie je však trochu pomalšie. Rovnako vyšší prúd znižuje účinnosť DC/DC prevodníka.

DSC_0589

Vybíjanie

Nezabudni stlačiť tlačidlo

DSC_0596

Najťažšie, na čo som si musel pri testovaní zvyknúť, bolo ručné zapínanie power baniek. Predtým som testoval Xiaomi powerbanky, ktoré sa zapínali automaticky a z toho dôvodu sa mi párkrát stalo, že som mobil iba zapojil a po 2 hodinách som sa čudoval, prečo je mobil ešte vybitejší než bol na začiatku. Druhá vec, na čo treba dávať pozor, hlavne pri PV110, je zapojenie zariadenia do správneho portu. Ak zapojíte zariadenie, ktoré podporuje rýchle nabíjanie do portu s prúdom max 1A, dôjde k automatickému vypnutiu power banky. Podobná situácia môže nastať aj v prípade zariadenia, ktoré využíva prúd 3A a viac, čo by mohlo vypnúť aj vysokorýchlostný port s max 2,1A. Nabíjal som však svoj mobil UMi Zero podporujúci až 2,4A a zatiaľ bez problémov. Pri PV100 sa netreba obávať zhasnutého ukazovateľa batérie, aj keď práve nesvieti, power banka môže byť zapnutá.

SAM_2378

Teraz prichádza na scénu trochu viac čísel a testov.

Ako prebiehalo meranie?

 

Keďže powerbanky majú veľmi veľkú kapacitu, nemohol som použiť na ich vybíjanie iné smartfóny, ale potreboval som nájsť niečo, čo z nich dokáže spotrebovávať energiu celé hodiny či dni a tiež sa ľahko reguluje pretekajúci prúd. Riešením boli staré dobré žiarovky, ktoré vedia stabilne svietiť tisícky hodín. Navyše, ich zapájaním a odpájaním je možné regulovať aj pretekajúci prúd. Aktuálne hodnoty testovaného obvodu sú zobrazované na už spomínanom USB testeri.

Žiarovkami však preteká prúd pod 1A, čo vyžaduje na získanie 1A pripojenie ďalšej žiarovky cez rezistor. Rovnako bolo možné vyskladať akýkoľvek prúd pre účely testovania. Aby sa zabránilo nadmernému zahrievaniu rezistorov, jeden rezistor bol nahradený viacerými paralelne zapojenými rezistormi, občas aj vzduchovým chladením.

Pri vybíjaní nám záleží na viacerých detailoch. Je normálne, že power banka pri záťaži nedodá presne 5V, ale trochu menej, v závislosti od pretekajúceho prúdu. Tento pokles by však nemal byť veľmi výrazný a napätie by sa malo udržať nad 4,75V. Obe power banky testom bez problémov prešli.

Prúd PV110 PV100
1 A 4.92 V 4,92 V
1,83 A 4,80 V 4,81 V
2 A 4,81 V 4,80 V

Trochu väčší dôraz pri meraniach som kládol na kapacitu, ktorú zároveň porovnám aj s výrobcom uvedenou hodnotou. Začnem najskôr s menšou ADATA PV100. Výrobca uvádza kapacitu 4 200 mAh pri 3,7 V, čo je 15,54 Wh. Okrem toho uvádza aj kapacitu pri 5V, 2 907mAh (14,535Wh), bohužiaľ, tu chýba údaj, pri akom prúde platia tieto hodnoty. Nameral som však pri 1A 2 480 mAh (12,4 Wh). Pri konverzii nastali straty až 3,14Wh, čo je pomerne veľa vzhľadom na malú kapacitu. Keď som zvýšil prúd na 2A, z power banky som dostal prúd 2 330 mAh (11,65 Wh). Straty sú trochu vyššie oproti 1A, ale to sa vždy pri zvýšení prúdu očakáva.

DSC_0585

Výborné výsledky dosiahla aj PV110, pri ktorej výrobca uvádza kapacitu 10400 mAh pri 3,6V (37,44 Wh). Nechýbajú však ani informácie o kapacite 5V a prúdoch 1A a 2A, a to 7 000 mAh pri 1A a 6 450 mAh pri 2,1A. Výsledky testovania ma však o to viac potešili, pretože power banka dodala o 204 mAh viac, než sa uvádza pri 1A a tiež o 240 mAh viac pri 2A. Úplne nabitá power banka dodala pri 1A až 7 204 mAh (36,02 Wh), so stratou 1,42Wh. Relatívne nízke straty si zachováva aj pri prúde 2A, kedy je schopná dodať 6 690 mAh (33,45 Wh)

Model Prúd mAh Wh Straty pri konverzií Efektivita
PV 100 1 A 2480 12,4 3,14 Wh 66,4%
PV 100 2 A 2330 11,65 3,89 Wh 62,4%
PV 110 1 A 7204 36,02 1,42 Wh 69,8%
PV 110 2 A 6690 33,45 3,99 Wh 64,8%

Efektivita (Účinnosť)

Toto tajomné slovo nie je pre bežného používateľa životne dôležité, ide iba o pomer energie potrebnej na vybitie ku energii získanej pri nabití.

Špeciálne funkcie a príslušenstvo
Iba základná signalizácia

DSC_0608

Obe power banky obsahujú svetelnú signalizáciu nabíjania pomocou 4 modrých LED. Model PV100 zobrazuje stav nabitia až po stlačení tlačidla. PV110 zobrazuje stav stále počas nabíjania.

adata

Trochu zamrzí, že power banka nepodporuje nabíjanie seba a zároveň ďalšieho zariadenia. Podporuje však automatické vypnutie po 10 sekundách nečinnosti.

DSC_0609

Záver

ADATA PV110 a PV100: Power banky do každej situácie

DSC_0614

Power banky Adata PV100 a Adata PV110 po dlhých týždňoch nabíjania a vybíjania prešli mojim testom a musím potvrdiť, že si až na drobné nedostatky viedli veľmi dobre.

ADATA PV100 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


PV100 je vďaka svojej tenkej a ľahkej konštrukcii vhodná pre vás, ak ste stále v pohybe a potrebujete mať svoje zariadenie vždy pri sebe. Kapacitou síce neohúri, no jej vysoká kompaktnosť všetko vynahradí a priemerné zariadenie ňou dobijete asi 1,5 krát.

+ Plusy  – Mínusy
+ Hrúbka len 8mm – Manuálne zapínanie
+ Výstup až 2,1A
+ Nízka hmotnosť

DSC_0592

Ak sa plánujete na dlhšiu dobu vzdialiť od energie, určite vám viac odporúčam model PV110, ktorý má dostatočne veľkú kapacitu, aby vám dobil priemerné zariadenie až 4-krát. Jeho rozmery sú však trochu väčšie a aj nabíjanie odporúčam robiť cez noc. Na škodu nie je ani priobjednať si aj USB tester aby ste vedeli, či fakt nabíjate baterku prúdom 1,5 A.

ADATA PV110 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


+ Plusy  – Mínusy
+ Veľká kapacita – Manuálne zapínanie
+ Výstup až 2,1A – Občas nabíja iba 0,75A
+ Luxusný dizajn

DSC_0588

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
50%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Juraj Vasek
Som študent Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Venujem sa výrobe programov a webových stránok. Vlastnil som mobily ako iNew V3, Doogee DG550 a UMI Zero, Elephone P9000 a veľa ďalších. Aktuálne používam Xiaomi Mi5. V prípade akýchkoľvek otázok sa ma nebojte kontaktovať na [email protected]