Spoločnosť ADATA je na Slovensku veľmi rozšírená a predáva tu široký sortiment výrobkov, predovšetkým príslušenstva, ako napríklad flash disky, externé disky, power banky… Teraz vám ponúkame podrobnú recenziu power banky ADATA PV110 s kapacitou 10 400 mAh a malej príručnej power banky PV100 s kapacitou 4 200 mAh.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Model Adata PV110 sa so svojou veľkou kapacitou špecializuje na nabíjanie tabletov, ale bez problémov ju môžete použiť na nabíjanie vášho smartfónu. Výrobca uvádza, že touto power bankou je možné nabiť iPhone 5 až 5-krát. Neskôr si to presne zmeriame. Okrem toho obsahuje aj 2 USB porty pre nabíjanie dvoch zariadení súčasne. Prvý port zvládne dodať 5V pri prúde do 1A. Druhý port podporuje rýchle nabíjanie prúdom do 2,1A.
Model PV100 je malá praktická „placka“ so síce trochu menšou kapacitou, než PV110, ale za to je oveľa prenosnejšia a vďaka jej hrúbke iba 8mm ju môžete držať súčasne s vašim mobilom v jednej ruke a bez problémov na ňom pracovať aj počas nabíjania. Výrobca uvádza, že táto power banka nabije priemerný smartfón 2-krát. Power banka obsahuje jeden výstupný USB port s maximalnym prúdom 2,1A.
Obe power banky kladú veľmi veľký dôraz na bezpečnosť, poskytujú až 6 typov ochrany, a to ochranu proti prebitiu (OCP), ochranu proti podvybitiu (ODP), ochranu proti prehriatiu (OTP), skratu (SCP), príliš veľkému napätiu (OVP) aj proti veľkému prúdu (OCP).
Kľúčové špecifikácie ADATA PV110 a PV100
ADATA PV110 | ADATA PV100 | |
Rozmery a váha | 102 x 77 x 21.5mm, 260 g | 118 x 67 x 8 mm, 105g |
Vstup | DC 5V pri 1,5A | DC 5V pri 1A |
Výstup | DC 5V pri 1A, DC 5V pri 2,1A | DC 5V pri 2,1A |
Kapacita | 10 400 mAh, 37,44Wh | 4 200mAh, 15.54Wh |
Typ batérie | Li-ion | Li-pol |
Kapacita pri 5V | 7 000 mAh pri 1A 6 450 mAh pri 2,1A |
2 907mAh |
Ochrany | OCP, ODP, OTP, SCP, OVP, OCP | OCP, ODP, OTP, SCP, OVP, OCP |
Balenie
Priemerné balenie
Power banky prichádzajú v takmer identických, jednoduchých baleniach z tvrdého papiera, kde musím oceniť výrez približne o veľkosti samotnej power banky, vďaka čomu je možné získať dobrý prvý dojem už z výkladu vo vašom elektre. Zo zadnej strany sú napísané podrobné špecifikácie a iné informácie. Vo vnútri balenia nájdeme viacjazyčný manuál, ktorý však neobsahuje ani slovenčinu či češtinu, USB kábel podporujúci nabíjanie vysokým prúdom a tiež samotnú power banku.
Konštrukcia a dizajn
Hliníkové telo pôsobí príjemným dojmom
Telo Adata PV110 je vyrobené predovšetkým z brúseného hliníka, na ktorom nie je vidieť odtlačky prstov, ale je náchylný na škrabance. Ovládacie prvky sú umiestnené na spodnej strane. Medzi ovládacími prvkami nájdeme tlačidlo napájania, 4 LED, ktoré zobrazujú aktuálny stav batérie, USB port s max prúdom 1A a USB port s maximálnym prúdom 2,1A. Na prednej strane je výrazná potlač s menom výrobcu a označením modelu. Bočné strany sú úplne zaoblené, čo však neplatí o vrcholoch pri okraji. Aj napriek tomu sa power banka dobre drží v ruke, ale v spojení s mobilom dostanete pomerne hrubý a ťažký objekt. Na hornom boku nájdeme stručné špecifikácie, zvyšné informácie sú vytlačené na zadnej strane power banky.
PV100 má tiež kovové telo, ktoré je však skoro 3-krát menšie, než v prípade PV110. Ovládacie prvky si našli svoje umiestnenie na prednej strane, kde sú umiestnené v malom čiernom okienku. Ako ukazovateľ stavu batérie slúžia 4 modré hviezdičky. Vedľa nich je tlačítko, ktoré power banku zapne a po stlačení ukáže stav batérie. Na hornom boku nájdeme microUSB konektor na nabíjanie a tiež výstupný USB port s maximálnym prúdom 2,1A. Na zadnej strane nájdeme certifikáty, upozornenia a špecifikácie.
Power banky sa predávajú v 4 farebných verziách. V tejto recenzii otestujeme zlatú PV110 a bielu PV100.
Nabíjanie
Pri PV110 je trochu citlivé na dotyk
Na nasledujúce testovania sme použili USB tester, ktorý môžete kúpiť u nášho partnera Gearbest.com. USB tester zobrazuje aktuálne napätie, prúd a tiež zobrazuje koľko energie sa prenieslo v miliampéroch za hodinu (mAh). Pri power banke ADATA PV110 výrobca uvádza nabíjanie prúdom 1,5A. V mojom teste som však objavil zaujímavé správanie. Zo začiatku sa power banka nabíjala prúdom iba 0,75A, niekedy sa na menej než sekundu po zapojení zobrazilo 1,57A a potom to kleslo na 0,75A, čo je veľmi pomalé a nabitie power banky by mohlo trvať až dvojnásobok času, skoro 15 hodín. Keď som však vypol a zapol predlžovačku, prúd sa udržal na 1,57A až do konca, kedy lineárne klesá, z dôvodu šetrenia batérie. Tento jav som ďalej testoval pri iných kábloch a pohyboch. Pri kábli od Xiaomi power banky som 1,57A ani nedosiahol, pričom sú káble skoro rovnako dlhé a stavené na prenos vyšších prúdov. Pri originálnom kábli sa powerbanka nabíjala vyšším prúdom do chvíle až sa pohne káblom. Nabíjanie pri prúde 1,57A trvalo 7 hodín aj 3 minúty. Do power banky vošlo 10 317.5 mAh (51,59Wh) (priemer 2 meraní). Nevýhodou je, že pokiaľ nemáte USB tester, tak neviete zistiť, či práve nabíjate prúdom 0,75A alebo 1,57A. Na internete je možné nájsť testy, kde nabíjanie tiež trvalo okolo 15 hodín, preto je malá pravdepodobnosť, že ide o vadu konkrétneho kusu.
Nabíjanie PV100 bolo trochu jednoduchšie a z dôvodu menšej kapacity aj rýchlejšie. Nabíjanie už však prebieha menším prúdom, len 1A, čo zabezpečí nabitie power banky za 4 hodiny a 37 minút. Power banka takto získa 3 733.5 mAh (18,67Wh) (priemer 2 meraní).
Prečo na nabíjanie treba menej mAh, než je uvádzaná kapacita samotnej power banky?
Vyjadrenie v miliampéroch za hodinu (mAh) samo o sebe nie je veľmi vhodné na porovnávanie, pretože táto hodnota je závislá od napätia, pri ktorom bola táto hodnota nameraná. Alternatívou môže byť uvádzanie vo Wattoch za hodinu – Wh. Kapacita power baniek sa udáva v mAh pri napätí článkov, ktoré sú vnútri. Ich napätie sa pohybuje okolo 3,7V. Ak zanedbáme straty pri konverzii, tak môžeme nepriamou úmerou vypočítať, napríklad v prípade, že nabíjame mobil prúdom 1A pri napätí 5V, tak ak baterka má napätie 3,7V prúd z batérie do DC/DC step up prevodníka musí byť minimálne 1,35A. Keďže v reálnom živote nedokážeme urobiť túto konverziu bez strát, preto bude nameraná hodnota výrazne vyššia od vypočítanej hodnoty. Aby sme lepšie videli straty pri konverzii, budeme si pri meraniach uvádzať hodnoty aj vo Wh.
Výstupom z DC/DC prevodníka bude 5V s prúdom 1A. Keď necháme mobil nabíjať takto 1 hodinu, USB tester nám ukáže 1000 mAh (5Wh). Tento prúd ďalej vstupuje do zariadenia, väčšinou mobilu, ktorý však na dobitie batérie nepotrebuje presne 5V, ale nejaké nižšie napätie, ktoré závisí na konkrétnom zariadení. Hodnoty vo Wh sa nám v tomto prípade zhodujú na oboch stranách. V reálnom prípade sa budú hodnoty Wh pri každej konverzii znižovať, čo bude mať za následok väčší prúd z batérie a menej nabitú batériu v mobile. Veľký vplyv na výsledný výkon má aj prúd prechádzajúci vodičmi. Výsledný výkon sa pri prenose znižuje o R.I2, kde R je odpor vodičov a I2 je aktuálny prúd. Odpor vodičov môžete znížiť použitím kvalitného a tiež krátkeho kábla. Keď budete mobil nabíjať prúdom napr. 1A, viete mu dať z power banky viac energie než pri 2A. Nabíjanie je však trochu pomalšie. Rovnako vyšší prúd znižuje účinnosť DC/DC prevodníka.
Vybíjanie
Nezabudni stlačiť tlačidlo
Najťažšie, na čo som si musel pri testovaní zvyknúť, bolo ručné zapínanie power baniek. Predtým som testoval Xiaomi powerbanky, ktoré sa zapínali automaticky a z toho dôvodu sa mi párkrát stalo, že som mobil iba zapojil a po 2 hodinách som sa čudoval, prečo je mobil ešte vybitejší než bol na začiatku. Druhá vec, na čo treba dávať pozor, hlavne pri PV110, je zapojenie zariadenia do správneho portu. Ak zapojíte zariadenie, ktoré podporuje rýchle nabíjanie do portu s prúdom max 1A, dôjde k automatickému vypnutiu power banky. Podobná situácia môže nastať aj v prípade zariadenia, ktoré využíva prúd 3A a viac, čo by mohlo vypnúť aj vysokorýchlostný port s max 2,1A. Nabíjal som však svoj mobil UMi Zero podporujúci až 2,4A a zatiaľ bez problémov. Pri PV100 sa netreba obávať zhasnutého ukazovateľa batérie, aj keď práve nesvieti, power banka môže byť zapnutá.
Teraz prichádza na scénu trochu viac čísel a testov.
Ako prebiehalo meranie?
Keďže powerbanky majú veľmi veľkú kapacitu, nemohol som použiť na ich vybíjanie iné smartfóny, ale potreboval som nájsť niečo, čo z nich dokáže spotrebovávať energiu celé hodiny či dni a tiež sa ľahko reguluje pretekajúci prúd. Riešením boli staré dobré žiarovky, ktoré vedia stabilne svietiť tisícky hodín. Navyše, ich zapájaním a odpájaním je možné regulovať aj pretekajúci prúd. Aktuálne hodnoty testovaného obvodu sú zobrazované na už spomínanom USB testeri.
Žiarovkami však preteká prúd pod 1A, čo vyžaduje na získanie 1A pripojenie ďalšej žiarovky cez rezistor. Rovnako bolo možné vyskladať akýkoľvek prúd pre účely testovania. Aby sa zabránilo nadmernému zahrievaniu rezistorov, jeden rezistor bol nahradený viacerými paralelne zapojenými rezistormi, občas aj vzduchovým chladením.
Pri vybíjaní nám záleží na viacerých detailoch. Je normálne, že power banka pri záťaži nedodá presne 5V, ale trochu menej, v závislosti od pretekajúceho prúdu. Tento pokles by však nemal byť veľmi výrazný a napätie by sa malo udržať nad 4,75V. Obe power banky testom bez problémov prešli.
Prúd | PV110 | PV100 |
1 A | 4.92 V | 4,92 V |
1,83 A | 4,80 V | 4,81 V |
2 A | 4,81 V | 4,80 V |
Trochu väčší dôraz pri meraniach som kládol na kapacitu, ktorú zároveň porovnám aj s výrobcom uvedenou hodnotou. Začnem najskôr s menšou ADATA PV100. Výrobca uvádza kapacitu 4 200 mAh pri 3,7 V, čo je 15,54 Wh. Okrem toho uvádza aj kapacitu pri 5V, 2 907mAh (14,535Wh), bohužiaľ, tu chýba údaj, pri akom prúde platia tieto hodnoty. Nameral som však pri 1A 2 480 mAh (12,4 Wh). Pri konverzii nastali straty až 3,14Wh, čo je pomerne veľa vzhľadom na malú kapacitu. Keď som zvýšil prúd na 2A, z power banky som dostal prúd 2 330 mAh (11,65 Wh). Straty sú trochu vyššie oproti 1A, ale to sa vždy pri zvýšení prúdu očakáva.
Výborné výsledky dosiahla aj PV110, pri ktorej výrobca uvádza kapacitu 10400 mAh pri 3,6V (37,44 Wh). Nechýbajú však ani informácie o kapacite 5V a prúdoch 1A a 2A, a to 7 000 mAh pri 1A a 6 450 mAh pri 2,1A. Výsledky testovania ma však o to viac potešili, pretože power banka dodala o 204 mAh viac, než sa uvádza pri 1A a tiež o 240 mAh viac pri 2A. Úplne nabitá power banka dodala pri 1A až 7 204 mAh (36,02 Wh), so stratou 1,42Wh. Relatívne nízke straty si zachováva aj pri prúde 2A, kedy je schopná dodať 6 690 mAh (33,45 Wh)
Model | Prúd | mAh | Wh | Straty pri konverzií | Efektivita |
PV 100 | 1 A | 2480 | 12,4 | 3,14 Wh | 66,4% |
PV 100 | 2 A | 2330 | 11,65 | 3,89 Wh | 62,4% |
PV 110 | 1 A | 7204 | 36,02 | 1,42 Wh | 69,8% |
PV 110 | 2 A | 6690 | 33,45 | 3,99 Wh | 64,8% |
Efektivita (Účinnosť)
Toto tajomné slovo nie je pre bežného používateľa životne dôležité, ide iba o pomer energie potrebnej na vybitie ku energii získanej pri nabití.
Špeciálne funkcie a príslušenstvo
Iba základná signalizácia
Obe power banky obsahujú svetelnú signalizáciu nabíjania pomocou 4 modrých LED. Model PV100 zobrazuje stav nabitia až po stlačení tlačidla. PV110 zobrazuje stav stále počas nabíjania.
Trochu zamrzí, že power banka nepodporuje nabíjanie seba a zároveň ďalšieho zariadenia. Podporuje však automatické vypnutie po 10 sekundách nečinnosti.
Záver
ADATA PV110 a PV100: Power banky do každej situácie
Power banky Adata PV100 a Adata PV110 po dlhých týždňoch nabíjania a vybíjania prešli mojim testom a musím potvrdiť, že si až na drobné nedostatky viedli veľmi dobre.
PV100 je vďaka svojej tenkej a ľahkej konštrukcii vhodná pre vás, ak ste stále v pohybe a potrebujete mať svoje zariadenie vždy pri sebe. Kapacitou síce neohúri, no jej vysoká kompaktnosť všetko vynahradí a priemerné zariadenie ňou dobijete asi 1,5 krát.
+ Plusy | – Mínusy |
+ Hrúbka len 8mm | – Manuálne zapínanie |
+ Výstup až 2,1A | |
+ Nízka hmotnosť |
Ak sa plánujete na dlhšiu dobu vzdialiť od energie, určite vám viac odporúčam model PV110, ktorý má dostatočne veľkú kapacitu, aby vám dobil priemerné zariadenie až 4-krát. Jeho rozmery sú však trochu väčšie a aj nabíjanie odporúčam robiť cez noc. Na škodu nie je ani priobjednať si aj USB tester aby ste vedeli, či fakt nabíjate baterku prúdom 1,5 A.
+ Plusy | – Mínusy |
+ Veľká kapacita | – Manuálne zapínanie |
+ Výstup až 2,1A | – Občas nabíja iba 0,75A |
+ Luxusný dizajn |
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
AKTUÁLNE: ChatGPT má neočakávaný výpadok. Problémy má aj ďalší nástroj od OpenAI
Získali miliónovú injekciu. Prelomová technológia Toyoty úplne zmení trh elektromobilov
USA odhalili tajný projekt za miliardy. Tu je všetko, čo vieme o ich stíhačke budúcnosti
Obľúbený Hyundai posunul hranice elektromobility. Prekonal extrémnu nadmorskú výšku
Experiment zlyhal. Neúspešný Pán prsteňov prichádza online v rekordne krátkom čase
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Jedna z najväčších záhad Stonehenge je po 5 000 rokoch „vyriešená“. Vedci tvrdia, že prišli na jeho účel
Lietajúci Santa Claus a strom želaní: Bola som na vianočných trhoch, ktoré lákajú turistov z celého sveta
Škoda za 1 000 000 eur: Požiar v prevádzke známeho reťazca spôsobil závratné škody. Polícia začala trestné stíhanie
Ježiško si tento rok musí utiahnuť opasok. Vieme, koľko minú Slováci na darčeky, oproti Čechom sú skromnejší
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V roku 2024 sme otestovali desiatky elektromobilov. Toto je našich TOP 5 modelov, ktoré musíš zvážiť
- Stojí menej ako 14-tisíc eur a zvládne akýkoľvek terén. Tento elektrický pickup prekonáva nemožné
- Hry zadarmo každý deň. Známa služba spustila veľký výpredaj, herné pecky kúpiš za zlomok ceny
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Experti prehovorili: Toto sú najlepšie zimné pneumatiky na trhu (REBRÍČEK)
-
- V roku 2024 sme otestovali desiatky elektromobilov. Toto je našich TOP 5 modelov, ktoré musíš zvážiť
- Stojí menej ako 14-tisíc eur a zvládne akýkoľvek terén. Tento elektrický pickup prekonáva nemožné
- Hry zadarmo každý deň. Známa služba spustila veľký výpredaj, herné pecky kúpiš za zlomok ceny
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Experti prehovorili: Toto sú najlepšie zimné pneumatiky na trhu (REBRÍČEK)
-
- Pre profesionálov aj hobby športovcov: Našli sme 8 najlepších smart hodiniek na trhu
- V roku 2024 sme otestovali desiatky elektromobilov. Toto je našich TOP 5 modelov, ktoré musíš zvážiť
- Stojí menej ako 14-tisíc eur a zvládne akýkoľvek terén. Tento elektrický pickup prekonáva nemožné
- Starne a trpí nepríjemnou chorobou. Vedci odhalili znepokojivé správanie umelej inteligencie
- Vyriešili večný problém elektromobilov. BMW vyvinulo revolučnú metódu, naleje do nej 10 miliónov eur
Google nechce povedať pravdu. Kontroverzií okolo tréningu Gemini pribúda
Toyota zaznamenala prudký pokles produkcie. Vyrobili o takmer desatinu menej vozidiel
Vedci odhaľujú nový druh embryí. Majú 500 miliónov rokov a zmenia pohľad na evolúciu života
Japonské aerolínie sa stali terčom kybernetického útoku, lety môžu meškať
Tlak konkurencie a pokles dopytu. Volkswagen znižuje výrobu o stovky tisíc áut ročne
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Jedna z najväčších záhad Stonehenge je po 5 000 rokoch „vyriešená“. Vedci tvrdia, že prišli na jeho účel
Lietajúci Santa Claus a strom želaní: Bola som na vianočných trhoch, ktoré lákajú turistov z celého sveta
Škoda za 1 000 000 eur: Požiar v prevádzke známeho reťazca spôsobil závratné škody. Polícia začala trestné stíhanie
Ježiško si tento rok musí utiahnuť opasok. Vieme, koľko minú Slováci na darčeky, oproti Čechom sú skromnejší
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené