Bitcoin zažil hektický týždeň, keď jeho cena najskôr vystúpila na historické maximá, po ktorých však nasledoval pád ceny o niekoľko desiatok percent. Vývoj situácie okolo Bitcoinu nevyhnutne sprevádza aj horlivá debata o jeho skutočnej hodnote. Tá by mohla byť podľa názoru niektorých odborníkov nulová. 

Naznačuje to správa analytika Jamesa Faucetta, ktorú vypracoval spolu so svojím tímom vo významnej investičnej spoločnosti Morgan Stanley. Report o hodnote Bitcoinu zaslal klientom pred pár dňami, pričom jeho znenie analyzuje portál Business Insider. Faucette sa vo svojej správe venuje hodnote najznámejšej kryptomeny, ktorá sa momentálne pohybuje na úrovni 14-tisíc dolárov za mincu.

Mena, zlato, alebo niečo iné?

Analytik v reporte popisuje, aké ťažké je zdôvodniť, respektíve ospravedlniť, súčasnú hodnotu Bitcoinu. Opiera sa pritom o niekoľko faktorov. Podľa Faucetta nemôže byť Bitcoin hodnotený ako bežná mena, s ktorou sú spojené napríklad úrokové sadzby. Tie totiž pri kryptomene neexistujú. Analytik sa ďalej venuje otázke, či by mohol Bitcoin predstavovať hodnotu ako „digitálne“ zlato. Odpoveď nie je jednoznačná, no kryptomena nemá reálne použitie napríklad v elektronike alebo v šperkoch. Na druhej strane jej však investori priraďujú určitú hodnotu. Veľký problém spočíva aj vo využívaní Bitcoinu ako platidla.

Nepoužiteľný na platby

Platobná sieť Bitcoinu je totiž ťažko škálovateľná, pričom denný objem nákupov je odhadovaný na menej ako 300 miliónov dolárov. Pre porovnanie, platobný systém Visa denne zvládne objemy vo výške 17 miliárd dolárov. Faucette svoju analýzu opiera aj o mizivú akceptáciu Bitcoinu u najväčších online predajcov. Podpora kryptomeny zo strany obchodníkov je totiž extrémne nízka, pričom aj toto malé číslo sa s pribúdajúcim časom nezvyšuje, práve naopak, ešte viac klesá.

Nenechaj si ujsť
Záver roka v podaní Bitcoinu charakterizujú strmé výkyvy a prudký pád

Faucette tak pri pohľade na nepriaznivý trend podpory platieb naznačuje možnú hodnotu kryptomeny: „Ak nikto neprijíma túto technológiu pre platby, potom môže byť hodnota nula.“ Každopádne, momentálna situácia je jasná – Bitcoin je na hodnote okolo 14 000 dolárov a do investícií sa púšťajú ďalšie a ďalšie skupiny. Aký bude budúci vývoj cien, je však pri tejto kryptomene veľmi ťažké vyhodnotiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom