Pre všetkých programátorov, vývojárov a nadšencov IT sveta na Slovensku sa ponúka skvelá príležitosť na získanie nových znalostí vo svojom obore. Už koncom októbra máš šancu zúčastniť sa prestížneho podujatia s nabitým obsadením.

V IT sektore musíš nevyhnutne sledovať moderné trendy a presne tým sa bude venovať blížiaca sa konferencia ReactiveConf. Tá sa koná už 29. až 31. októbra v neďalekej Prahe, no a stredobodom podujatia bude oblasť programovania, o ktorej by si mal vedieť.

Patrili k prvým

Napriek tomu, že nejde o úplne nový pojem vo vývojárskom svete, funkčné reaktívne programovanie (functional reactive programminng) sa stáva hitom až niekoľkých posledných rokov. Ak nie si programátor, tak je možné, že úplne nevieš o čo ide. Komplexné vysvetlenie si samozrejme vyžaduje trochu času a nudných poučiek, ale veľmi zjednodušene povedané, ide predovšetkým o spôsob, ako spraviť dnešné weby či mobilné aplikácie hravejšie a zaujímavejšie pre používateľa.

Čo ešte treba vedieť, je fakt, že medzi priekopníkov tohto moderného smeru patria aj Slováci. Totiž organizátorom podujatia Reactive Conferece je slovenská spoločnosť Vacuum Labs. Práve firma pod vedením Mateja Ftáčnika patrila v našom regióne k prvým, ktorí začali v roku 2013 stavať komerčnú aplikáciu na novej knižnici React. Aj zásluhou tohto nového nástroja sa začalo reaktívne programovanie dostávať čoraz viac do popredia.

Spájajú komunitu, aby boli ešte lepší

Vývoj knižnice React začal ešte v roku 2010 a podnetom pre spoločnosť Facebook bola najmä komplikovanosť ich nástroja pre správu reklám. Záchranu priniesol v roku 2012 vývojár Jordan Walke, ktorý v danom období vytvoril prvý prototyp knižnice React. Nástroj postupne umožnil významné zefektívnenie prác na aplikáciách a pre Facebook išlo o úspech.

O rok na to už knižnicu React vypustili do sveta pod open source licenciou a o týždeň neskôr s ňou už pracovali vo Vacuum Labs na Slovensku. Ako sme spomínali, patrili k prvým, ktorí v našich končinách vytvorili komerčnú aplikáciu s novou knižnicou.

Odvtedy zasiahlo reaktívne programovanie širšie masy a dnes sa ďalej teší narastajúcej popularite. Aj preto vo Vacuum Labs v roku 2015 začali organizovať podujatie ReactiveConf, aby ešte viac spojili komunitu a vytvorili priestor pre nové nápady a produktívne diskusie.

Z konferencie je dnes čoraz prestížnejšia udalosť a aj príbeh mladej slovenskej spoločnosti môže byť skvelou pozvánkou k účasti. Reaktívne programovanie je totiž v súčasnom IT svete trendom, ktorý sa očividne oplatí sledovať. Všetky potrebné informácie o konferencii ReactiveConf nájdeš na oficiálnej stránke podujatia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom