Nukleárne zbrane sa neustále vyvíjajú a jedného dňa budú schopné prekročiť hypersonickú rýchlosť. Rozvíjať sa musia aj obranné systémy a práve Raytheon plánuje vyrobiť účinnú laserovú obrannú zbraň.

O výskyte laserových zbraní schopných zostreliť satelity sme už mohli počuť nedávno v súvislosti s varovaním Pentagonu o výskume iných krajín v tomto smere. Jednalo sa hlavne o Rusko či Čínu, no práve americká vojenská technologická spoločnosť Raytheon prišla s návrhom na výrobu účinnej laserovej obrannej zbrane, ktorá bude schopná zostreliť  nie satelity, ale rovno hypersonické nukleárne zbrane.

Zbrane nebezpečné a rýchlejšie ako zvuk

Ako informuje portál Futurism, hypersonické zbrane dokážu vystreliť rakety, ktoré majú niekoľkokrát vyššiu rýchlosť ako zvuk. Klasické obranné systémy budú voči týmto raketám bezmocné. Raytheon však plánuje vyrobiť obrannú laserovú zbraň, ktorá dokáže rýchlo zlikvidovať hneď viacero takýchto rakiet. Pre predstavu si môžeš pozrieť video, ktoré spoločnosť zverejnila na Twitteri.

Okrem spomínaného laserového obranného systému však podľa dostupných informácii ešte nebola vyrobená ani účinná hypersonická raketa. Ako sme však spomínali na začiatku článku, USA vrátane iných krajín okrem laserových zbraní pracuje aj na výrobe hypersonických rakiet. Raytheon tak chce prísť s účinným obranným systémom skôr, ako budú prvé hypersonické rakety vyrobené.

Ak by boli obranné laserové zbrane vyrobené skôr, výroba hypoersonických rakiet by nemala zmysel

Spoločnosti však v ceste za výrobou laserovej zbrane stojí mnoho technických prekážok. Dnešné lasery nie sú dostatočné silné na zostrelenie hypersonických zbraní. Laserový systém od Raytheonu by tak musel byť oveľa výkonnejší a byť schopný spracovať oveľa viac energie. Taktiež potrebuje rýchlu a presnú optiku. Motivácia Raytheonu pre výrobou laserovej zbrane je degradovať motiváciu iných na výrobu hypersonických nukleárnych zbraní. Či sa mu to podarí, ukáže až čas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom