Ak aspoň trocha sleduješ dianie okolo najnovších smartfónov, isto si postrehol, že rok čo rok sa cena najvýkonnejších modelov o čosi navýši. Rok 2017 však priniesol najvyšší nárast v histórii. 

Nielen medzi výrobcami smartfónov vznikol trend, že ak prídu na trh s nástupcom nejakého už známeho produktu, jeho uvádzacia cena je vyššia ako u predchodcu. Tento jav však môžeš najlepšie vidieť práve na poli smartfónov, kde najväčšie esá na trhu rok čo rok prinesú nový model z vlajkového segmentu.

Nárast o 50 % v priebehu pár rokov

Napríklad prvý iPhone bol uvedený do predaja za približne 425 €. Štartovacia cenovka najnovšieho iPhone 8 je stanovená na približne 799 €, čo činí nárast o 374 €. Ešte horšie je na tom Samsung. Jeho prvý Samsung Galaxy bol, rovnako ako prvý iPhone, uvedený do predaja za 425 €. Model Galaxy S8 sa však začal predávať za cenu až o 215 € vyššiu, teda za 640 €. Najdrastickejší nárast cien ale zaznamenávame v porovnaní s vlajkovými loďami z minulého roka a dokonca sa to týka aj čínskych výrobcov, ako Huawei či OnePlus, ktorí zvyčajne postavili svoje renomé práve na nižšej cene voči tradičným výrobcom.

Chamtivosť výrobcov nie je všetko

Ak si si myslel, že za takýmto zvyšovaním cien je len chamtivosť samotných výrobcov, si na omyle. V prvom rade ide o stále prémiovejšie materiály, jemnejšie displeje a nové a nové technológie, ktoré v moderných smartfónoch nachádzame. Rovnako je na tom aj neustále zvyšovanie úložiska vo vlajkových lodiach. No pravdepodobne najdrahším materiálom vo vlajkových lodiach tento rok sú takmer bezrámikového displej od Samsungu či v prípade Xiaomi pri Mi MIX 2. Výroba či následná oprava nie je lacná ani v prípade iPhonu X, ktorý má sám o sebe astronomickú cenu, ktorá presahuje 1000 €.

Samozrejme, výrobné náklady sú stále podstatne nižšie a spoločnosť by bola určite zisková aj bez neustáleho navyšovania cenovky, ale aj vďaka tomu možno bude budúcoročný model niečim výnimočný a znova prinesie niečo nové, za čo si pravdepodobne znova priplatíme. Čo si o tomto myslíš? Môže sa zvyšovanie ceny niekedy zastaviť, alebo cenovky noviniek budú aj naďalej stúpať?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom