Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Americkej národnej agentúre pre letectvo a vesmír sa podarilo niečo, čo na Zemi dokáže len málokomu. Predstav si, že máš v garáži niekoľko desaťročí zaparkované auto a teraz sa ho pokúsiš naštartovať – motor s veľkou pravdepodobnosťou ani necekne. 

To ale nie je prípad medziplanetárnej kozmickej sondy, ktorá je známa pod menom Voyager 1. NASA totiž oznámila, že aj po 37 rokoch sa jej podarilo úspešne naštartovať rakety, ktoré celú tú dobu neboli používané.

Majú veľký význam

Nenechaj si ujsť
Elon Musk opäť šokuje. Prvá raketa Falcon Heavy ponesie na Mars vzácny náklad zo sesterskej spoločnosti

Voyager 1 je najvzdialenejšia a najrýchlejšia kozmická loď, akú NASA doposiaľ vytvorila a zároveň je jediným ľuďmi vytvoreným objektom nachádzajúcim sa v medzihviezdnom priestore. Aby mohla so Zemou komunikovať, používa pre orientáciu rakety. Vďaka tomu, že sa podarilo spojazdniť štyri záložné rakety, ktoré neboli používané od roku 1980, tím z NASA môže predĺžiť životnosť Voyageru 1 o ďalšie 2-3 roky.

Iná možnosť nie je

Aktuálne používané rakety už nie sú tým, čím bývali. Inžinieri od roku 2014 pozorujú, ako sa postupne ničia a spotrebúvajú čoraz viac energie. Keď vo vzdialenosti viac než 20 miliárd kilometrov od Zeme ich nie je možné nijako opraviť, iná možnosť ako uviesť do prevádzky štyri záložné rakety vlastne ani nie je. NASA na ne plánuje prejsť už v januári.

Podobný plán má aj s dvojičkou, Voyagerom 2. Tá sa však do medzihviezdneho priestoru dostane až o pár rokov, a tým pádom má aj rakety menej opotrebované. Prepnutie na záložné sa tak v jej prípade uskutoční neskôr.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú