Vesmírne drony znejú ako vystrihnuté z románov sci-fi, v skutočnosti sa môžu v nasledujúcich rokoch stať realitou. Jedným z nich môže byť aj raketoplán amerického letectva známy ako X-37B alebo Orbital Test Vehicle. Záhadný stroj od Boeingu, ktorý je vlastne robotická autonómna kozmická loď, už teraz budí otázky.

X-37B bol úspešný pri vstupe do vesmíru, pričom sa dokázal vrátiť späť na Zem. Portál Space uvádza, že stroj niesol do vesmíru tajný náklad pri viacerých misiách. Tvarom pripomína X-37 raketoplány, ktoré americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) bežne používa na vesmírne lety. Je však menší, meria po dĺžke 8,8 metra. Vysoký je 2,9 metra a rozpätie krídel má 4,6 metrov.

„Primárne ciele X-37B sú dvojaké: opakovane použiteľné technológie kozmických lodí pre budúcnosť Ameriky vo vesmíre a prevádzkové experimenty, ktoré je možné vrátiť a preskúmať na Zemi,“ uvádza sa v informačnom liste X-37B, ktorý vytvorilo americké letectvo.

Pôvodne šlo o projekt NASA

Prvý let absolvoval v roku 2006 ako projekt NASA pod menom X-37A. V tej dobe bol do vesmíru vynášaný pomocou lietadla White King. V roku 2010, nastala zmena a X-37, dostal k mene B. Zmenil sa aj spôsob, ako sa stroj dostal do vesmíru. Jeho nosičom sa stala raketa Atlas V, ktorá ho vyniesla na nízku obežnú dráhu. Odvtedy projekt prevzalo americké lietadlo.

Existujú dva exempláre tohto stroja, ktoré absolvovali spolu šesť misií. Bezpilotné vesmírne vozidlo strávilo 908 dní na obežnej dráhe počas misie v rokoch 2020 až 2022.

Málo detailov o stroji je verejne známych, množstvo faktov ostáva utajených. Oficiálne spadá X-37B pod Agentúru ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty (DARPA) a vojenské letectvo. To nahráva špekuláciám o jeho vojenskom využití.

Chrániť by vedel satelity, priniesol by aj výhodu na bojiskách na Zemi

Prezident Centra pre vojenskú modernizáciu Kris Osborn v článku pre portál 19fortyfive tvrdí, že práve X-37 by mohol zohrať úlohu v militarizácii vesmíru. To je situácia, ktorú USA zatiaľ odmieta, pretože vo vízii Washingtonu je vesmír miestom, ktoré má utužovať spoluprácu a má slúžiť na vedecké bádanie. Iný názor ale majú protivníci USA, Rusko a Čína.

Raketoplán Atlantis počas pristávania. Zdroj: NASA

Obe veľmoci sa pokúšajú militarizovať vesmír, či už vypúšťaním družíc alebo vývojom protisatelitných zbraní.

Preto nie je vylúčené, že by X-37 chránil satelity, pred takýmito zbraňami. Taktiež by mohol byť použitý na zničenie nepriateľských satelitov alebo cieľov z útočných miest mimo zemskej atmosféry. Okrem toho by mohol pomáhať aj veliteľom na povrchu Zeme v odhaľovaní hrozieb.

„Zdá sa, že ako mobilná platforma by sa X-37B mohol pohybovať rýchlejšie a pokryť širšie oblasti rýchlejšie a efektívnejšie ako existujúce satelity, ak by mal senzory s dostatočným dosahom na detekciu pozemných a vzdušných hrozieb,“ píše Osborn.

US Air Force

Expert vysvetlil, že takýto dron by dokázal rýchlejšie zdieľať informácie so satelitmi, a tým urýchliť komunikáciu s pozemným velením. To by malo za následok rýchlejšiu protireakciu.

„Mobilná kozmická loď by tomuto úsiliu, samozrejme, nesmierne pomohla, najmä ak by mohla využívať rôzne druhy dátových spojení, signály GPS alebo dokonca optickú komunikáciu na exponenciálne rýchlejšie odosielanie informácií v reálnom čase ľuďom s rozhodovacími právomocami,“ uvádza expert.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP