Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nedávny štart rakety americkej spoločnosti SpaceX mal podľa expertov vytvoriť dieru v ionosfére a vytvoriť tak jedinečné divadlo, ktoré pripomínalo polárnu žiaru. Ako informuje portál Spaceweather Archive, tento jav je čoraz častejší a nespôsobujú ho len rakety SpaceX, no práve tie lietajú najčastejšie a „prevŕtavajú“ tak ionosféru najviac.

Zatiaľ žiadne nebezpečenstvo

Ako vysvetľuje NOAA, ionosféra je jedna z vrchných vrstiev atmosféry, ktorá sa rozprestiera od 80 do 600 km nad zemským povrchom a pozostáva z vrstvy elektrónov vyprodukovaných slnečným žiarením ionizujúcich atómy a molekuly atmosféry. Keď rakety putujú touto vrstvou atmosféry, môžu v nej vytvoriť dočasné diery, čoho následkom je divadlo pripomínajúce polárnu žiaru.

Podľa odborníkov ide o dobre a dlho skúmaný fenomén, ktorý vzniká, keď výškou od 200 do 300 km prechádzajú naštartované raketové motory. Následne môžu vzniknúť žiarivé červené škvrny, ktoré spôsobujú spaliny raketových motorov, kvôli ktorým nastáva rýchla rekombinácia ionosféry. Samotné diery sú síce problematické, avšak len krátkodobé a opäť sa zacelia, keď vyjde Slnko.

Kým tvorba ionosférických dier raketami je prakticky neškodná a dobre preskúmaná, existujú aj o niečo problematickejšie vplyvy rakiet na životné prostredie. Narastajúcim problémom je napríklad hluk – niektoré prístroje dokážu zaznamenať hluk štartu rakety na tisíce kilometrov, avšak skutočný problém budú mať ľudia.

Videli sme ju aj zo Slovenska

Polárnu žiaru bolo nedávno možné pozorovať aj zo Slovenska, dôvodom však bola v tomto prípade silná geomagnetická búrka spôsobená narastajúcou aktivitou Slnka. Blíži sa totiž solárne maximum, kvôli ktorému budú takéto javy v blízkych rokoch čoraz častejšie.

Pravidelné štarty gigantov

Jednou z obáv sprevádzajúcou budúcnosť raketového priemyslu je hluk, ktorý budú spôsobovať štarty gigantických rakiet ako Starship. Ľudia počuli hluk tohto štartu na vzdialenosť desiatok kilometrov a aj keď SpaceX skonštruoval systém tlmenia hluku, blízke mestá môžu mať s takouto aktivitou vážny problém.

SpaceX

Tento problém bude o to silnejší, ak SpaceX dosiahne plánovanú letovú kadenciu a tieto stroje budú štartovať a pristávať prakticky na dennej báze. Jedným z možných riešení je presun štartovacej rampy niekoľko kilometrov od pobrežia, čo má v pláne aj SpaceX.

Ako spomína portál SPACE, ďalší prototyp Starship má predstaviť celkovo až vyše 1 000 rôznych zmien, z ktorých väčšinu sa však verejnosť nedozvie. SpaceX si totiž množstvo technológií stráži a komunikovať tak komplikované zmeny zložitých systémov s verejnosťou je prakticky nemožné. Jednou z týchto zmien je aj predĺženie prvého stupňa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú