Taiwanský výrobca procesorov MediaTek má v segmente smartfónov napríklad vďaka partnerstvu s Huaweiom pomerne silné zastúpenie, i keď jeho pôsobenie v najvyššej lige vlajkových lodí až tak výrazné nebolo.

Tomuto trhu tak dominuje Qualcomm so svojím Snapdragonom a Apple s vlastnými procesormi, no situácia sa s novými high-end Androidmi môže rýchlo zmeniť. Práve MediaTek totiž predstavil prvý 4 nm procesor, ktorý môže výkonom pokoriť aj najväčších favoritov tohto segmentu, informuje The Verge.

Doterajšie procesory Dimensity od MediaTeku nedostávali zo strany výrobcov vlajkových lodí veľa pozornosti. Namiesto donedávna najvýkonnejšieho čipu z ponuky firmy sa spoločnosti obracali práve na Qualcomm, ktorý je spolu s Applom etablovaným výrobcom jedných z najvýkonnejších procesorov pre smartfóny.

MediaTek mieri do najvyššej ligy. Predstavil nadupaný procesor pre špičkové Androidy

Zastúpenie v prémiovej kategórii pritom mali aj vlastné procesory Samsungu, ktoré však postupne vytláča Snapdragon. MediaTek sa rozhodol zamiešať karty s novým čipom Dimensity 9000, procesorom určeným pre budúcoročné prémiové Androidy.

Vďaka svojej architektúre ARMv9 a 4 nm výrobnému procesu má potenciál výkonom prekonať aj Snapdragon 888 či Apple A15 Bionic.

MediaTek

Tento procesor od MediaTeku prichádza v konfigurácii s 8 jadrami rozdelenými do 4 efektívnejších jadier Cortex-A510 s frekvenciou 1,8 GHz, 3 jadrami Cortex-A710 o frekvencii 2,85 GHz a jedným „ultra core“ jadrom Cortex-X2, ktoré pracuje na 3,05 GHz.

Zároveň sa jedná o prvý mobilný procesor pre smartfóny, ktorý je pripravený na nový štandard Bluetooth 5.3, pričom tu nechýba ani podpora pre Wi-Fi 6E.

Čip taktiež podporuje rýchlu operačnú RAM pamäť LPDDR5x s rýchlosťou 7500 Mbps a je vybavený 14 MB cache pamäťou, ktorá má podľa MediaTeku zlepšovať výkon o celých 7 %. Po grafickej stránke tu nájdeme akcelerátor Mali-G710 GPU vybavený 10 jadrami, ktorý podporuje aj ray-tracing. Vývojári tak môžu vďaka tomuto GPU priniesť do hier ešte lepšiu grafiku, ktorá sa kvalitou priblíži počítačovým hrám.

Veľkým prekvapením je tu 18-bitový Imagiq ISP (Image Signal Processor), ktorý v teoretickej rovine podporuje vytváranie videa z 3 fotoaparátov súčasne a až 320 Mpx fotografie (v smartfónoch zatiaľ takýto snímač nie je dostupný). Samozrejmosťou je u Dimensity 9000 aj podpora 5G siete, avšak len pri sub-6 GHz. Podpora pre mmWave tu v porovnaní s konkurenciou chýba, podotkol 9to5Google.

MediaTek do tohto vlajkového čipu priniesol aj svoju novú jednotku APU pre umelú inteligenciu, ktorá je v porovnaní s predchodcom 4-násobne výkonnejšia. Že týmto čipom výrobca cieli vysoko, dokazuje aj fakt, že APU má svojim výkonom prekonať Tensor od Googlu, voči ktorému má mať 16 % vyšší výkon.

O osude procesora rozhodnú až výrobcovia smartfónov

Prvé vlajkové Androidy s procesorom Dimensity 9000 by sa mali na trh dostať už koncom 1. kvartálu budúceho roka. A hoci jeho špecifikácie pôsobia na papieri výborne, pre MediaTek bude konkurovanie Qualcommu a Applu skutočne obrovskou výzvou.

Momentálne je otázne aj to, či TSMC uprednostní výrobu nového CPU od MediaTeku pred procesormi spomenutých jednotiek na trhu. Nasadenie tohto vlajkového čipu bude taktiež vo veľkej miere závisieť od samotných výrobcov Androidov, ktorí sa môžu stále rozhodnúť pre overenú stávku na istotu v podobe Snapdragonu 888.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú