Pokiaľ sa venujete opravám telefónov, určite sa často stretávate s otázkou, či pri výmene displeja stojí za to investovať do originálneho dielu, alebo postačí lacnejšia, tzv. OEM alternatíva. Technikov z FixServis.sk sme sa pýtali, aké sú medzi nimi rozdiely a ktorá možnosť je výhodnejšia.

Originálne Samsung AMOLED displeje sa pri poškodení najčastejšie vymieňajú za aftermarket OLED alternatívy, ktoré sú o poznanie lacnejšie. Otázkou však je, do akej miery sa nižšia cena odráža na funkčnosti a životnosti displeja.

Samsung displej OEM vo funkčnosti nezaostáva

Technici z FixServis.sk nám potvrdili, že Samsung OEM OLED displeje majú rovnakú funkcionalitu ako originálne AMOLED verzie. Neprídete o možnosť odomykať zariadenie pomocou odtlačkov prstov ani o ďalšie funkcie. Zaujímavosťou je skutočnosť, že aj zobrazovacie parametre ako jas, rozlíšenie či farebnosť ostávajú prakticky identické ako v prípade AMOLED displeja. Samozrejme, to platí v prípade, že si zakúpite kvalitnejší OEM diel, nie ten najlacnejší z ponuky.

Unsplash / Sten Ritterfeld

Zmena výzoru telefónu

Na čo sa treba pri OEM Samsung displejoch pripraviť, to sú širšie rámiky na ich okrajoch. Využiteľná plocha obrazovky je preto o niečo menšia než v prípade originálneho displeja, avšak neobmedzuje funkčnosť. Opäť platí, že šírka rámikov závisí od kvality OEM dielu. Pri drahších verziách nie sú okraje až o toľko širšie.

Pozor na životnosť

Významným rozdielom medzi originálnymi AMOLED a OEM OLED Samsung displejmi je životnosť a náchylnosť na poruchy. Originálne diely sú vyrábané najmodernejšími technológiami priamo v továrňach Samsungu, pričom sa dbá na dodržiavanie prísnych kvalitatívnych kritérií. Aftermarket displeje sa im po tejto stránke jednoducho nedokážu vyrovnať. Technici z FixServis.sk prezradili, že v prípade OEM displejov sa častejšie stretávajú s reklamáciami a kratšou životnosťou.

Čo z toho vyplýva? OEM displeje rozhodne nie sú zlou voľbou, pokiaľ sa uskromníte po stránke životnosti a nevadí vám, že dizajn telefónu sa kvôli šírke rámikov mierne zmení. Ak chcete mať istotu, že všetko bude fungovať a vyzerať ako predtým a vám či vášmu zákazníkovi neprekáža vyššia investícia, uprednostnite originál AMOLED displeje. Široký výber originálnych i OEM náhradných displejov Samsung nájdete v e-shope FixServis.sk

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú