Rusko máva jadrovými zbraňami už od začiatku invázie na Ukrajinu, mnohí však začínajú mať čoraz väčšie obavy kvôli vývoju situácie na fronte, ktorý je momentálne značne v prospech brániacej sa Ukrajiny. Ako však prostredníctvom Twitteru upozorňuje simulačný inžinier a fyzik Ivan Stepanov, Rusko môže jadrovým útokom zamoriť aj svoju vlastnú armádu a územie.

Záleží na počasí

Na úvod je dobré dodať, že zo strategického hľadiska nedáva použitie jadrových zbraní na Ukrajine, pre Rusko, absolútne žiaden zmysel. Armáda Ukrajiny sa zhromažďuje len minimálne a zasiahnuť takouto zbraňou veľké množstvo jednotiek je komplikované. Jediným „úspechom“ môže byť oslabenie morálky Ukrajincov, avšak následky by boli pre Rusko katastrofálne.

Použitie takýchto zbraní totiž odsudzuje aj najväčší a najdôležitejší spojenec Ruska – Čína. Čo je ale horšie, americký prezident Joe Biden Putina upozorňuje, že v prípade použitia atómových zbraní na Ukrajine bude čeliť „armageddonu“, tvrdí The Guardian. Ako navyše dodáva generál David Petraeus, Spojené štáty by v takom prípade kompletne zničili ruskú armádu, minimálne na území Ukrajiny, píše Insider.

A ak by toto všetko nestačilo, Ivan Stepanov upozorňuje na fakt, že rádioaktívny spád sa s veľkou pravdepodobnosťou môže dostať aj na ruské územie a Ruskom okupované územia. Bojová línia sa navyše neustále posúva bližšie a bližšie k Rusku, čo znamená, že sa risk ohrozenia vlastného územia pre Rusko pri použití jadrových zbraní neustále zvyšuje.

Jadrový terorizmus Ruska

Odborníci už viackrát informovali o tom, že sa Rusko zahráva s ohňom a ohrozuje stabilitu Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá bola krok od katastrofy. Výpadky na elektrickom vedení viedli k odpojeniu dvoch prevádzkovaných reaktorov od elektrickej siete. Následne sa spustili ich núdzové ochranné systémy, pričom všetky bezpečnostné systémy zostali, našťastie, funkčné.

Nuclear Vault/YouTube

„Rusko priviedlo Ukrajinu a všetkých Európanov do situácie na krok od radiačnej katastrofy,“ vyhlásil nedávno ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Len“ taktické bomby

Polemizuje sa pritom o použití taktických atómových zbraní, čo je v dnešnej dobe tak trochu zavádzajúci pojem. Aj keď je totiž takáto bomba o niečo menšia, k ľudskému životu a v konečnom dôsledku aj k životnému prostrediu, nie je o nič prívetivejšia, než typické jadrové hlavice na medzikontinentálnych balistických strelách.

Stepanov dodáva, že dosiahnutie zamorenia územia NATO je vysoko nepravdepodobné už teraz a posúvajúcim sa frontom smerom na východ bude ešte väčšmi toto riziko klesať. Keďže sa ale USA vyhrážajú zničením ruskej armády v prípade použitia jadrových zbraní, s najväčšou pravdepodobnosťou z geopolitického hľadiska, na zamorení spojeneckého územia nezáleží.

Rozšírenie zamorenia je vysoko závislé nielen od ročného obdobia a počasia, ale aj na sile použitej zbrane. Doteraz pritom nie je známe, akú bombu by v takejto teoretickej situácii Rusko vlastne použilo.

4A Games/Youtube screenshot

Stepanov pri simuláciách počítal s 10 kt bombou, pričom atómová bomba zhodená na Hirošimu dosahovala približne 15 kt a na Nagasaki až 21 kt. Ich použitie spomenul počas svojho prejavu aj Vladimír Putin, pričom sa ním snažil odobriť potenciálne použitie podobných zbraní Ruskom.

Atómové zbrane sú smutnou realitou, ktorá však udržiava mier medzi najväčšími veľmocami planéty. Ten je však momentálne vážne ohrozený a pre dobro celého ľudstva je lepšie, ak ostanú tieto zbrane tam, kde sú – v skladoch, hangároch, raketových silách a ideálne hrdzavé a nepoužiteľné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú