S cenou bitcoinu a iných kryptomien v poslednom čase hýbu aj správy o ich regulácii zo strany niektorých štátov. Najviditeľnejšie boli snahy Číny v júni tohto roku. Tamojšie banky nesmú ponúkať žiadne operácie súvisiace s kryptomenami a niektoré provincie zakázali aj ťažbu bitcoinu na výkonných počítačoch.

Rusko však podľa webu Bloomberg ide opačnou cestou. Vladimir Putin kryptomenám verejne dáva zelenú: „Majú právo existovať a byť používané ako prostriedky na platenie,“ nechal sa počuť.

Vidí v nich hodnotu, zdvíha však varovný prst

Putin to povedal v rozsiahlom rozhovore pre CNBC. Tvrdí, že kryptomeny „majú hodnotu“. Upozornil však, že podľa neho zatiaľ nemôžu nahradiť dolár v obchodovaní s ropou – čo je hlavný vývozný artikel ruského hospodárstva. Vzhľadom na obrovskú volatilitu to ale zrejme tvrdí len málokto.

Podľa prezidenta je na to „príliš skoro“. Odkázal tiež na tradičný argument všetkých odporcov bitcoinu. „Kryptomeny nie sú kryté ničím, zatiaľ,“ povedal Putin.

Problémom očividne môže byť aj obrovská energetická náročnosť, keďže počítače pri ťažbe spotrebúvajú extrémne množstvá elektriny. Sám Putin hovorí, že Rusko sa chce pridať k západu a v roku 2060 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Treba však pripomenúť, že najstarší bitcoin dnes nie je jedinou kryptomenou a niektoré iné vysokú spotrebu celkom elegantne riešia.

NEPREHLIADNI:
Ku klimatickým cieľom sa pridáva už aj Rusko. Jeden z najväčších znečisťovateľov chce neutralitu v roku 2060

Otvorené dvere pre Číňanov?

Naše upozorňovanie na udalosti v Číne nie je náhoda. Cointelegraph už spomína, že irkutský región pozoruje až 160 % nárast spotreby elektrickej energie oproti minulému roku. Hádaš správne, má sa za to, že množstvo Číňanov svoje počítače previezlo cez hranice a zapojilo do ruských zásuviek.

Ruské ministerstvo energetiky preto už pripravuje nové tarify pre platby za elektrinu, ktoré by mali rozlišovať „bežnú spotrebu a ťažiarov“. Koniec-koncov, nie je to nič nové, aj u nás majú výrobné podniky iné ceny ako domácnosti. Vzhľadom na spotrebu kryptonadšencov sa od firiem až tak líšiť nemusia.

Irkutsko je 1700 kilometrov od čínskych hraníc, no má množstvo zdrojov energie v podobe vodných elektrární v samotnom meste Irkutsk, ale aj Bratsk a Ust-Illimsk.

Svoje ťažobné centrá tu má napríklad aj spoločnosť BitRiver, najväčší ťažobný pool v Rusku. No a samotní Rusi podľa dát spomínaných Cointelegraphom môžu až za 11 % globálnej ťažobnej hash rate. Viac sa ťaží len v USA a prekvapivo v susednom Kazachstane. Že by tam tiež bolo veľa Číňanov?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú