Už od prvého Star Wars filmu z roku 1977 sa technologickí nadšenci a v prvom rade fanúšikovia pohrávali s myšlienkou fungujúceho svetelného meča. Do reálnej a filmu najpodobnejšej podoby ho však dostali až šikovní ľudia z Hacksmith Industries, ktorí sa svojím prelomovým nápadom zapísali do Guinnessovej knihy rekordov.

Hacksmith Industries je skupina filmových nadšencov, ktorí vynálezy nimi inšpirované uverejňujú na úspešnom YouTube kanáli. Medzi ich najznámejšie vynálezy patria hneď niekoľké podoby Thorovho kladiva alebo rôzne vychytávky Tonyho Starka z Iron Mana. Rozhodne najzaujímavejším je však nedávno uverejnený svetelný meč z kultovej série Star Wars.

Vynálezcom sa podarilo zreplikovať nielen výzor ikonickej zbrane, ale aj možnosť tasenia a následne skrývania jediným tlačidlom. Samotná čepeľ je tak tvorená obyčajným propánom, obohateným o kyslík, ktorého úlohou je zvyšovanie teploty plazmového lúča, pričom zmiešané látky sú vypúšťané špeciálnym regulátorom a následne zapálené.

Už základná kombinácia zapálených látok má modrú farbu, teda rovnakú, ako jeden z druhov svetelných mečov filmovej série. Tá sa ale dá meniť pridávaním rôznych solí. Kyselina boritá dodá lúču zelenú farbu, chlorid vápenatý mu zabezpečí sýtu oranžovú farbu, chlorid strontnatý zase červenú a chlorid sodný, čiže obyčajná soľ, žltú farbu.

YouTube/Screenshot/ Guinness World Records

Ako spomíname, v prvom kroku inžinieri vytvorili fungujúci plazmový lúč, vychádzajúci z, na oko nie príliš vábneho, regulátora. Následne však vytvorili komplexnú a jedinečnú rukoväť podobnú tým z filmov, napojenú na špecificky obvod, regulujúci oba spomínané ventily.

Obvod je naprogramovaný, aby otváral ventily po stlačení tlačidla presne tak, aby sa lúč vytiahol len do požadovanej dĺžky a následne sa jeho stlačením ventily zatvorili, čiže sa meč stiahol späť. Aj keď svetelný meč dosahuje teplotu cez 2200 °C, od filmovej predlohy ho odlišuje ešte niekoľko zásadných rozdielov.

Nenechaj si ujsť
Megaprojekty zo Star Wars univerza predstavené: Disney vráti Ewana McGregora aj Haydena Christensena ako Darth Vadera

Novinka od Hacksmith Industries je, ako sme spomínali, poháňaný kyslíkom a propánom. Tie sú do jedinečnej rukoväte dodávané nie príliš elegantnou hadicou, napojenou na spomínaný elektrický obvod a nádrže s oboma látkami. V každom prípade však ide o nevídané zariadenie, ktoré si zápis v Guinessovej knihe rekordov rozhodne zaslúži.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP