Komisia pre jadrovú reguláciu (NRC) v Spojených štátoch amerických schválila vôbec prvý malý jadrový reaktor, na ktorý čakala energetika už desaťročia a predznamenáva začiatok novej éry čistej elektrickej energie, informuje ArsTechnica. Proces certifikácie však trval pridlho a v ceste efektívnym riešeniam stoja aj naďalej regulácie a politika.

Dlho očakávaný pokrok

Schválený modulárny reaktor vyvinula americká spoločnosť NuScale Power a o certifikáciu požiadala ešte v roku 2016. Po približne piatich rokoch sa predsa len dočkala, no jedná sa len o siedmy dizajn jadrového reaktoru, ktorý bol v USA schválený. Zároveň ide o vôbec prvý malý a modulárny, ktorý je možné využiť oveľa jednoduchšie a flexibilnejšie.

Takéto zariadenia obchádzajú množstvo problémov veľkých reaktorov, ktoré spôsobujú vysoké náklady na stavbu elektrární. Malé reaktory je totiž možné skonštruovať v továrni a následne ich dopraviť na miesto, kde budú operovať. Vďaka tomu je ich výroba oveľa efektívnejšia a nie je nutné prepravovať veľké množstvo obrovských komponentov, ktoré sprevádza ešte väčšie množstvo menších a spájať ich priamo na mieste.

Sú navyše navrhnuté so schopnosťou pasívnej bezpečnosti, vďaka čomu dôjde k ich vypnutiu pri narazení na problém aj bez vonkajšieho zásahu operátorov. Na rozdiel od mnohých iných podobných dizajnov reaktorov, je ale zariadenie od NuScale vo svojej podstate veľmi podobné klasickým jadrovým elektrárňam v zmenšenej podobe.

Pomôže fúzia

V blízkej budúcnosti môžu ešte väčšmi pomôcť termojadrové generátory, ktoré využívajú spájanie atómov tých najľahších prvkov a nevytvárajú ani len rádioaktívny odpad. Vedcom sa navyše darí lámať čoraz viac rekordov a míľnikov v tejto oblasti, vďaka čomu sa začala reálna prevádzka konečne približovať.

Na prvom už pracujú

Aj po certifikovaní musí NuScale vždy dostať povolenie pre stavbu konkrétnych zariadení, čo už je však oveľa jednoduchšie. Prvé snaženie s názvom Carbon Free Power Project prebieha v Národnom laboratóriu Idaho, ktoré má vojsť do prevádzky v roku 2030. Čelí ale finančným problémom a jeho osud zatiaľ nie je úplne istý.

Na základe všetkých týchto termínov sa môže zdať, že je ľudstvo v implementácii ekologických riešení svojich problémov príliš pomalé. Nie je len zdanie, ale realita. Tá sa pritom netýka len samotných atómových elektrární, ktorých problémy poznáme veľmi dobre aj v Európe, kde si Nemecko takmer všetky nezmyselne pozatváralo a Slovensko nedokáže dokončiť jednu elektráreň celé desaťročia.

Idaho National Laboratory

Výhoda jadrových reaktorov, a to vrátane malých modulárnych, je, že dokážu poskytovať elektrickú energiu po celé desaťročia a to s ešte nižšími výslednými emisiami, než veterné turbíny či fotovoltaické panely. Vďaka nepretržitej prevádzke navyše nepotrebujú komplikované vyrovnávanie siete, vysvetľuje na svojej webovej stránke NuScale Power.

Jediným reálnym problémom je jadrový odpad, pre ktorý už vedci hľadajú riešenie a v mnohých prípadoch je už možné ho aj recyklovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP