Zrejme ťa neprekvapí, že krajiny na juh od USA a Mexika majú výrazné ekonomické problémy. U nás sa v tejto súvislosti najviac spomína Venezuela a jej typická hyperinflácia, ktorá robí aj tisícové bankovky prakticky nepoužiteľné, pretože základné suroviny kvôli nedostatku a nefungujúcemu zásobovaniu stoja ešte výrazne viac.

Problémy má ale aj 6,8-miliónový Salvádor, ktorého rozloha nedosahuje ani polovicu plochy, na ktorej sa rozprestiera napríklad Slovensko. Krajina je podľa Svetovej banky v závese za Uruguajom v rebríčku príjmovej nerovnosti v celej Latinskej Amerike a Karibiku.

A tak, ako vo Venezuele v obchodoch vedie skôr tvrdá mena v podobe amerického dolára, Salvádor ho  dokonca v roku 2001 uznal za svoju oficiálnu menu. Len v júni tohto roka ale prezident Bukele a jeho vláda v legislatívnom zbore odhlasovali, že krajina na rovnakú úroveň k doláru postaví aj kryptomenu bitcoin. Áno, ako vôbec prvá krajina na svete, čo s nadšením prijali fanúšikovia krypta po celom svete.

asamblea.gob.sv

NEPREHLIADNI:
Salvádor sa stal prvou krajinou na svete, kde je bitcoin legálnym platidlom

Ako sme písali v utorok 7. septembra, teda v deň, kedy možnosť platiť bitcoinom skutočne začala platiť, podporovatelia tohto kroku tvrdili, že zníži náklady pri zasielaní peňazí do Salvádora z cudziny, väčšinou z USA (kde nepochybne žijú a pracujú mnohí rodinní príslušníci chudobných Salvádorčanov). Existovali ale aj obavy z prania špinavých peňazí a úniku na daniach, keďže prevody medzi kryptopeňaženkami sú pre štát prakticky nevystopovateľné.

Prezident Nayib Bukele dokonca uviedol, že každý, kto si stiahne štátnu digitálnu peňaženku, dostane štartovací kredit vo výške 30 dolárov (okolo 25 eur), hoci až 70 % obyvateľov bolo proti zavedeniu kryptomeny do obehu. Netreba príliš približovať, ako asi bežní technicki menej zdatní obyvatelia vôbec rozumejú tomu, ako krypto či blockchain fungujú. Len 4,8 % ho vôbec korektne definovalo ako kryptomenu.

Realita prvého dňa… podľa očakávaní katastrofa

Ako informuje SITA, už prvý deň naznačil, čo bitcoin spôsobil. Nastali protesty rozhnevaných obyvateľov aj technologické chyby, čo malo aj globálny dopad a spôsobilo prepad hodnoty kryptomeny, ktorá sa už pár dní držala aj nad hodnotou 50 000 dolárov. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Dnes sa bitcoin predával za menej naž 43-tisíc dolárov.

Ako uviedol salvádorský opozičný politik Johnny Wright Sol, jedna z najchudobnejších krajín Latinskej Ameriky takto prišla okamžite prišla o tri milióny dolárov. Salvádor kúpil sám nakúpil 400 bitcoinov, teda v tom čase obnos v celkovej hodnote 20,9 milióna dolárov.

„Bol to veľmi zlý deň pre prezidenta Nayiba Bukeleho, jeho vládu a experiment s bitcoinmi. Väčšina obyvateľov vie o kryptomenách veľmi málo. Vieme však, že je to veľmi volatilný trh, čo sa dnes určite ukázalo,“ skonštatoval opozičný politik Wright Sol.

Salvádorský parlament začiatkom júna schválil legislatívu, vďaka ktorej bude možné použiť túto digitálnu menu pri akejkoľvek transakcii. Tá nadobudla účinnosť práve v utorok. Všetky spoločnosti a prevádzky tak budú musieť akceptovať platby v bitcoinoch, s výnimkou takých, ktoré nebudú disponovať potrebnou technológiou. Podľa novej legislatívy ale nikoho nebudú môcť nútiť, aby platil v bitcoinoch. Situáciu možno prirovnať k nástupu eura na Slovensku, kedy tiež bolo možné platiť oboma menami a obchodníci ich museli akceptovať.

TASR / AP Photo/Salvador Melendez

Čo bude ďalej

S prípadným rastom hodnoty bitcoinu samozrejme môže Salvádor iniciálnu stratu troch miliónov dolárov zvrátiť a ešte aj zarobiť. Obrovskou neznámou však zostáva, ako chce (sám o sebe nie veľmi dobre fungujúci štát) kontrolovať napríklad DPH alebo iné dane, ktoré teraz vyberá bežnou cestou. K chaosu prispieva aj to, že Apple aplikáciu Chivo, teda štátnu digitálnu peňaženku, vôbec neponúka vo svojom App Store. Dostupná je teda len ľuďom s Androidom, no ani ich nápor servery v prvý deň nevydržali a spadli.

Postupom dňa sa síce podľa BBC problémy riešili a bitcoinom bolo možné platiť napríklad v Starbucks alebo McDonald’s. Vláda naďalej tvrdí, že bitcoin pri posielaní peňazí zo zahraničia ušetrí až 400 miliónov dolárov ročne na prevodových poplatkoch v bankách. BBC však odhaduje, že toto číslo je nadhodnotené a realitou bude skôr 170 miliónov.

Pred najvyšším súdom v krajine sa zišlo vyše 1 000 protestujúcich, ktorí tiež pálili pneumatiky alebo odpaľovali ohňostroje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú