Šok pre motoristov na Slovensku. Začalo sa hovoriť o tom, že v Bratislave zavedú zákaz spaľovákov, teda áut na benzín, naftu či LPG. Prezradil to bratislavský župan Juraj Droba na konferencii HN – Zelená budúcnosť, píše HNonline.sk.

Ide o nápad inšpirovaný najmä západom. O podobných reštrikciách počujeme čoraz častejšie a nazývajú sa nízkoemisné zóny (low emission zone – LEZ), ultranízkoemisné zóny (ultra low emission zone – ULEZ) a bezemisné zóny. Z vyjadrení župana vyplýva, že v prípade Bratislavy by išlo práve o bezemisnú zónu.

Droba prehlásil, že zákaz vjazdu spaľovákov do Bratislavy je otázkou času a mesto s takouto iniciatívou skôr či neskôr príde. Má nad tým uvažovať aj samotný primátor mesta. „Ako poznám jeho hlavu, určite nad tým uvažuje. My ako župa ho budeme v tom podporovať,“ podľa portálu Zregiónu.sk dodal Droba.

Pred pár týždňami svoju ULEZ zónu rozšírili na celé mesto aj v Londýne, ako informujú na svojej webovej stránke. To znamená, že do Londýna sa nedostanú autá, ktoré príliš znečisťujú ovzdušie, respektíve musia za takýto vstup zaplatiť poplatok, inak čelia nemalej pokute. O podobných, ba ešte prísnejších zónach počujeme aj zo slovinskej Ľubľany, dánskej Kodane či bulharskej Sofie.

Spaľováky znižujú kvalitu ovzdušia, dokázali slovenskí žiaci

Je pritom vedecky dokázané, že spaľovanie fosílnych palív ako benzín a nafta vypúšťa skleníkové plyny a látky, ktoré sú zodpovedné za zníženú kvalitu ovzdušia. V rámci tohtoročného projektu LIFE IP to potvrdili aj slovenskí žiaci, keď merali kvalitu ovzdušia v okolí škôl, o čom sme informovali v samostatnom článku.

Európska environmentálna agentúra tvrdí, že znečistené ovzdušie každoročne spôsobí viac ako 1200 úmrtí ľudí mladších ako 18 rokov. „Aktivity smerujúce k upokojovaniu dopravy a k znižovaniu počtu automobilov v okolí škôl majú v tomto kontexte za cieľ pôsobiť ako účinná prevencia,“ povedala odborná manažérka projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia z ministerstva životného prostredia Veronika Basta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP